Forum dyskusyjne

kilka pytań o maroko

kategoria podróże po świecie

kraj Maroko

Zizou dołączył
11.04.2009

Zizou 22:08 | 03.10.2015

witajcie,

wybieram się za tydzień z przyszłą/obecną żoną na wyprawę na własną rekę do Maroka. planujemy między innymi podróż między Marakeszem a MErzougą.... jak wygląda ta droga ? sami będziemy jechać.... czy jest to dość prosta droga czy często górzysta, wąska etc ? co absolutnie warto zobaczyć po drodze ? czy warto gdzieś ewentualnie zboczyć aby zobaczyć jakieś inne miasta....

wszelkie rady, sygestie, informacje o cenach bardzo miło widziane....

interesuje mnie także ile teraz mniej więcej kosztuje:

1. wypożyczenie samochodu w miejskiej wypożyczalni ? jakiegoś większego/wygodnego typu dacia duster - powiedzmy na 5 dni ?

2. ile kosztuje litr benzyny/oleju napędowego ?

3. ile wyczieczka/noc na pustyni

z góry dziękuję za wszystkie rady, sugestie etc :)

layla88 dołączył
07.10.2015

layla88 14:18 | 07.10.2015

Maroko to wyjątkowo ciekawe miejsce, ale fakt- trzeba się przygotować do podróży. Znalazłam kilka cennych rad podroze.gazeta.pl/podroze/7,114158,18895510,maroko-dla-turystow  -ndash-o-czym-warto-pamietac.html spójrz, na pewno coś się przyda

Magda Kajzer dołączył
11.12.2014

Magda Kajzer 10:53 | 08.10.2015

Fajny artykuł i fajne porady.
Przydadzą się przed podróżą :)>

[konto usuniete] dołączył
00.00.0000

[konto usuniete] 15:42 | 07.10.2015

Witam,
Polecam książkę, w której wszystko jest dokładnie opisane. Trasy, gps, odległości, koszty. Naprawdę warto się zaopatrzyć jak jedzie się na własną rękę. Powodzenia :) www.empik.com/afryka-od-zaplecza-kedzia-urszula,p1085047511,ksi  azka-p

iza8585 dołączył
27.05.2012

iza8585 16:42 | 10.10.2015

Jakbyscie chcieli wypozyczyc auto np z Agadiru to dajcie znać. Mam sprawdzona firmę. Podam Wam namiary na Fb.

rolka999 dołączył
02.10.2015

rolka999 02:05 | 15.10.2015

Polecam zajrzeć na tego bloga: www.globalniwscy.blogspot.com  - znajdzie Pan tam cały opis wycieczki do Maroka, a także sporo cennych uwag. Myślę, że może się przydać przed podróżą.

August87 dołączył
15.10.2015

August87 04:01 | 15.10.2015

Wróciłem z podróży do Maroko i przebyłem trasę o której mówisz, więc garstka informacji, choć nie wiem czy nie za późno:

1. Droga Marakesz - Merzouga.
Droga sama w sobie nie jest najgorsza. Jest to droga jedno pasmowa, nie za szeroko, jakoś nawierzchni przyzwoita. Na polskie warunki powiedzieliśmy, że kiepska, ale przy ich natężeniu ruchu jechało się dość dobrze. Inne samochody mijało się rzadko. Większość trasy jechało się komfortowo 80-100km/h. Najgorszy jest odcinek przez Atlas. Dość kręty i mogą powstawać korki za sprawą zawalidróg w postaci tirów. Na drodze często kontrole policji. Praktycznie na rogatkach każdego miasta. Często czają się z radarami, więc na prędkość w mieście radziłbym uważać. Najlepiej jechać jak miejscowi. Droga do Merzougi jest długa i zrobienie jej w jeden dzień to raczej męczarnia. Widoki po drodze przepiękne!!!

2. Co zobaczyć po drodze:
Widoki, widoki, widoki, a pozatym:
- W przewodniku pisali, że w pobliżu przełęczy Tizin-n-Tichka jest droga do Teoulet. Podobno jest tam ciekawy ksar, ale zabrakło nam czasu by odbić. Patrząc na drogę myślę, że trzeba poświęcić na to min. godzinę.
- Ait Beinhanadou - najbardziej znany ksar w Maroku. Duża i dość tania baza noclegowa. Polecam.
- Ourzazate - duże miasto, ale jest w niej jeden ciekawy ksar. Można zwiedzić również studio filmowe, ale mnie osobiście takie rozrywki nie interesują. Ogólnie jak jest czas można zobaczyć.
- Wąwuz Dades - naprawdę warto, piękne widoki, kasby itp. Można poświęcić cały dzień. W głębi znajduje się hotel przylepiony do skały. W mojej ocenie dobry pomysł to wziąć tam nocleg. Ceny były przystępne, warunki wyglądały na w porządku. My niestety już coś mieliśmy, ale drugi raz bym tam się zatrzymał na pewno.
- Wąwóz Todra - kolejny naprawdę piękny wąwóz. Polecam. Mniej w nim osad, a więcej skał.
- Jadąc przez El-Rachide do Merzougi mamy piękne widoki na dolinę rzeki Ziz.
- Region Tafilalt - rejon palm daktylowych i kasb. Za Rissani jest tam trasa po palmiarniach i wioskach. My sobie odpuściliśmy. Nie mogliśmy znaleźć zjazdu, a pogoda była średnia. Pozatym mnie dopadło jakieś osłabienie po nocy na pustyni i nikomu się nie chciało.
- Merzouga - wiadomo erg. Polecam.
- Droga z Rissani do Agdz - fragment drogi przez bardzo odludne tereny. Świetne widoki co przypominały mi obrazki z jakiejś sawanny.
- Wąwóz Dra - Oaza wzdłuż rzeki z wioskami i kasbami. Ładne widoki. Niektóre kasby można oglądać.

My przejechaliśmy powyższą trasę, jak opisałem. Marrakech-Przełęcz Tizin-n-Tichka-Ait Ben Hanadou-Wąwóz Dades- Wąwóz Todra- Er Rachida- Rissani- Merzouga- Agdz - Zagora-Spowrotem do Agdz-Ourzazazate-Marrakech. Całość zajęła 5 dni.

Co do bocznych dróg to zwykłym samochodem mogą być trudno przejezdne. Po deszczu zmieniają się w potoki, bo nie ma mostów. Woda przelewa się przez jezdnię, więc w wąwozach może nie być możliwy dojazd do końca.

3. Ceny aut: koszt autka typu Dacia Logan to ok 250 dirhamów. Może dałoby radę stargować na mniej. My jechaliśmy citroenem c-elysee, za 300 dirhamów. Praktycznie nówka sztuka, więc jechało się znakomicie. Może dałoby się stargować na mniej, ale był to okres świąteczny, więc w kilku wypożyczalniach w ogóle nie mieli aut już. Wzięliśmy to co było. Miejscowi odradzają branie małych autek typu hundai czy ford fiesta na długie trasy. Duster pewnie będzie ciut droższy. Obstawiam 300-400. Benzyna na trasę kosztowała nas ok 700 dirhamów.

4. Merzouga:

Nocleg na pustyni koszt 300 dirhamów. Może dałoby stargować, ale nam się nie udało, a poza tym Pan był dość przekonujący, że ceny są raczej stałe za tę przyjemność. Mówił, że pewnie znaleźlibyśmy i taniej, ale ciężko, a nam się nie chciało już łazić i użerać z naganiaczami już. O takiej cenie mówili w innych hotelach i pisali poza tym na forach i przewodniku.
Sam nocleg to ciekawe doświadczenie. Ładny wschód i zachód oraz gwiazdy. W cenę wliczony jest posiłek - tanjin. Całkiem spory, ale nasz jak to często w Maroko bywa bez smaku. Wielbłądy niewygodne. Wycieczka na plus, chociaż będąc na miejscu okazuje się, że pustynia jest naprawdę blisko i można pewnie pokuścić się o mieszkanie we wsi i spacer samemu na wydmy. Wielu turystów chodzi po wydmach samemu. Wydmy są raczej intensywnie eksploatowane, więc jakichś groźnych zwierzaków typu skorpiony się nie spotka i o zgubieniu też nie ma mowy. Pozwoli

Podsumowanie:

Powyższa wycieczka była najlepszą częścią wyjazdy, głównie ze względu na widoki. Polecam!!!

Inne rady o Maroko:
Niestety w miejscach turystycznych (przykład Marrakechu, bo tutaj było największe natężenie takich zachowań) naprawdę uciążliwą rzeczą są miejscowi.
- Niestety na każdym kroku chcą cię na coś naciągnąć. Pełno jest najróżniejszego rodzaju oszustw. Należy zapamiętać, że jak miejscowy zaczepia to na 98% czegoś chce. Będzie chciał cię zabrać do sklepu, oprowadzić. Nawet jak mówi pozornie neutralne rzeczy, to zaraz się okaże, że życzy sobie pieniądze, za oprowadzanie, czy coś w tym stylu.
-Nigdy nie idźcie za kimś kto wskazuje wam drogę, albo chce wam coś pokazać. Na pewno będzie chciał za to pieniądze i to nie jest bezinteresowna pomoc. Nie pytajcie się ludzi na ulicy o drogę bo również będą chcieli pieniądze. Potrafią też iść obok ciebie i coś do ciebie gadać, a potem chcieć za to pieniądze, bo niby wskazywali drogę. Jak trzeba się zapytać (niestety zgubienie się w medynie jest nieuniknione) to pytajcie się właściciela sklepu lub Policji. Najgorsze, że jak taki natręt nie chce się odczepić i jak dostanie 10 dirhamów to twierdzi, że to mało i życzy sobie kosmicznych kwot.Jeżeli nie dostaje potrafią być niemili, trzymać i obrażać.
- Robienie zdjęć ludziom również grozi, że będą chcieli pieniądze, których będą się nieuprzejmie domagać. Nawet jak gdzieś w kadrze się przypadkiem znajdą.
- Wszelcy zaklinacze węży, fakirzy, tancerze będą próbowali cię wciągnąć do zabawy wbrew twojej woli, za co będą również chcieli kosmiczne sumy. Nawet jak mówią, że za darmo to i tak domagają się pieniędzy. To samo z henną. Ogólnie nie ma nic za darmo, a jak się nie umówisz na cenę to będą chcieli kosmicznych kwot.
- W Marakechu na placu Jama el Fna można zjeść raz, jako atrakcja. Ogólnie jedzenie nie jest w cale dużo tańsze niż w restauracji na dachach, smaczniejsze też nie, a naganiacze to horror. Praktycznie nie możesz podejść by zobaczyć co jest do jedzenia, bo chcą się cię siłą posadzić. Część z nich posługuje się przy tym językiem jak z murzyńskiego getta, co wcale nie było dla mnie śmieszne, tylko raczej żałosne. Ponadto są chamscy. Dla mnie to było strasznie irytujące.
- Kobiety powinny być czujne, bo w tłumie młodzi Marokańczycy lubią łapać za pewne części. Ogólnie z relacji kobiet co spotkałem, a podróżowały same wynikało, że nie mają łatwego życia.

W miejscach nieturystycznych lub dla miejscowych sytuacji takie praktycznie nie ma. W miejscowościach nadmorskich było znacznie mniej. Może to specyfika Marakeszu, ale kolega mówił, że w Fezie jest podobnie.

To tyle moich rad. Może trochę żalu wylałem, na miejscowych, ale bywałem w Azji (Indie, Wietnam, Kambodża, Tajlandia) i ludzie byli natrętni, ale z takim natężeniem i w tak bezczelny sposób spotkałem się pierwszy raz. Musiałem to po prostu wylać ;)

PS: Przepraszam, za literówki, przekręcenie nazw, stylistykę ale nie chciało mi się sprawdzać już.

Zizou dołączył
11.04.2009

Zizou 21:57 | 18.04.2016

dziekuje za szeroką odpowiedz :)

plany podrozy do maroka przełozyly sie na wiosne - w domysle na najblizszy piatek :) na jesien inny kraj sie pojawił :) stad tez ponawiam pytania o wszelkiego rodzaju rady i sugestie

przede wszystkim interesuje mnie cena wynajmu samochodu z centrum agadiru z miejscowych wypozyczalni a takze ciekawe miejsca w odleglosci powiedzy 150km od agadiru

ps: łatwo jest trafić do takiego super miejsca z piekna plaza z ciekawymi formacjami skalnymi ? to jest ze 100km na poludnie od agadiru, ale nie pamietam nazwy miejsca...

Antoni dołączył
04.03.2013

Antoni 03:25 | 19.04.2016

Wiosną w Maroku jest przepięknie, będziecie zadowoleni, życzę dużo słońca, niezapomnianych wspomnień i wielu zdjęć z podróży

lidija dołączył
29.04.2016

lidija 14:25 | 29.04.2016

Byłam z mężem w listopadzie na naszą podroż poślubną trochę się wahaliśmy z uwagi na obecna sytuacje chodzi i te wszystkie ataki terrorystyczne ale zaryzykowaliśmy i byłam bardzo pozytywnie zaskoczona naprawdę. Więc teraz wszystkim polecam :) W tym artykule
www.turystyka24h.pl/turystyczne_maroko-kraj-ktorego-warto-doswi  adczyc-6319.html jest kilka informacji o Królestwie Maroka
l

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl