Forum dyskusyjne

Parę pytań pomocniczych -

kategoria podróże po świecie

kraj Maroko

kay dołączył
03.11.2011

kay 12:01 | 13.02.2015

Witam,
Tak mi się złożyło, że znów mogę wrócić do Maroka , ale że jadę w nieznane dotąd sobie rejony to pragnę od szanownych forumowiczów uzyskać nieco konkretnych informacji.
Wyjazd jest co prawda krótki i zakłada wyłącznie przemieszczanie się transportem publicznym, więc z racji czasu na pewno go zmodyfikujemy o ile się dogadamy .
Lądujemy sobie w Rabacie a wracamy z Marrakeszu.
Na początek interesuje mnie jak z lotniska Rabat-Sale dotrzeć do Rabatu bądź Sale? Czy późnym wieczorem wchodzi w grę tylko Grand taxi czy są tam jakieś lokalne autobusy????
Maksymalnie w Rabacie zakładam dwie noce, więc chciałbym mieć gdzie spać  Coś mi polecicie??? Nie drogo i nie dostojnie ale typowo bacpakersko . Może jakiś tambylec doradzi co warto a co nie tam zobaczyć???
Następnie zamierzamy jechać do Casy ale nie żeby ją wydawać Boże broń 
Gdzie znajdę autobusy do Casablanki z Rabatu????
W sumie w Casablance interesuje mnie tylko meczet Hassana, tak więc może ktoś wie ile tam kosztują bilety i ile osób ma liczyć grupa zwiedzających??? Jeśli jest jeszcze coś co polecacie zobaczyć to napiszcie proszę!!!!
Z Casablanki do As Sawiry zaniesie nas los(autobus). Tu zamiar jest jeden: pewna Pani opalić się musi, a że pewnie i spać zachce to podrzućcie noclegu propozycję????
Z As Sawiry autobus jechać na Agadir każe, lecz czy warto mam nadzieję, że mi pomożecie????
Nocleg zdać się z jeden tam lub w okolicy może, więc jak coś polecacie to napisać raczcie???
A teraz poważnie:
Moim celem jest Sahara Zachodnia i dlatego myślę o połączeniu z Agadiru do Laayoune lub do Dakhli nawet. Jest nie za wiele relacji z tego terenu, więc jak ktoś był i może mi coś konkretnego podpowiedzieć to uprzejmie proszę!!!! Interesuje mnie wszystko od przejazdów po ceny i noclegi. Może ktoś zna jakieś alternatywy dla supratoura???? Wiem o samolocie ale trochę ten koszty więc nie chciałbym z nich korzystać.
Mam też pytanko o transport z Marakeszu na tamtejsze lotnisko, skąd ten miejski autobus odjeżdża??? Może gdzieś przy Kutubiji???
Pozdrawiam wszystkich.

[konto usuniete] dołączył
09.02.2013

[konto usuniete] 18:24 | 13.02.2015

www.alsa.ma/fr/marrakech 
chyba wszystkie autobusy w marakeszu mają przystanek między dżema el fna a kutubiją, tam gdzieś ma też 19-stka, która zajeżdża pod terminal lotniska co 30 min; drogą 300-400m od terminalu jeżdża autobusy - nry odczytaj z mapy; pytania o casa/rabat są mało sensowne to 5mln kombajn tam jeździ wszystko całą dobę, musisz tylko
wyglądać na draba by wytargować swoją cenę:);
zdrowia
www.panoramio.com/user/1433781/tags/morocco 
sahara zachodnia jest ciekawa jeżeli chcesz się zaciągnąć do polisario:)

kay dołączył
03.11.2011

kay 11:38 | 18.02.2015

Przepraszam za tempo, ale nie miałem ostatnio dostępu do kompa :-)

To Marakesz mam już potwierdzony :-)

Tam się nie zaciągnę, Na Ukrainę mam bliżej ;-)

Pozdrawiam

09.02.2013

[konto usuniete] 12:34 | 18.02.2015

co casy z lotniska rabat/sala jeździ 1 autobus: wychodzisz na główną drogę z terminalu, 200m w prawo, przeskakujesz do stacji afriquia i pod marketem atacadao masz przystanek autobusu nr 2 , bilet 4 dh, do rabatu
polsario to pokazówka; obóz na pustyni, złom pod plandekami, bilety dla reporterów zachodnich, pokazówki z walką o wolność, datki do kasy; jak myślisz ile czasu lotnictwu maroka zajmie wyzerowanie zjawiska?
zdrowia
maroko to wyspa dla eurasów, czasem ktoś krzyknie, to taka forma negocjacji:)

kay dołączył
03.11.2011

kay 13:03 | 26.02.2015

Przeprasza za tempo ale praca i praca i praca. Ale uczyni mnie to wolnym już za nie długo :-)

Ten autobus zahacza o Sale lub Rabat - dobrze zrozumiałem? czy od razu goni na Case????

Byłeś w Tarudancie i w Tawfrut? Myslę tam zajechać zamiast Agadiru. Są tam jakieś fajne budżetowe noclegowiki???

Co byś mi w ogóle z tych rejonów polecał?

Pozdrawiam

09.02.2013

[konto usuniete] 17:54 | 28.02.2015

sorry!
autobus nr 1 do rabatu, z rabatu do casy masz pociągi z casa ville i agdal, ok 60 min
fotoforum.gazeta.pl/72,2,91,134715542,134715542.html 
tu masz parę fotek z marca 2012; tarudant i tafraoute są takie sobie, w tarudant, bogatym mieście rolników dobre żarcie, aha są tam mury
noclegi w maroku są wszędzie; sidi ifni z legzirą warte zobaczenia
zdrowia
leo

kay dołączył
03.11.2011

kay 12:54 | 03.03.2015

Dziękuje.

Ten autobus na pewno zechcę sprawdzić.

A co do sidi ifni z legzirą to pomyślę.

Pozdrawiam

09.02.2013

[konto usuniete] 19:13 | 03.03.2015

tfu, to jest autobus nr 2 spod marketu atacadao...

Grazyna47 dołączył
11.12.2009

Grazyna47 22:54 | 03.03.2015

Jezeli przylatujesz do Rabatu poznym wieczorem to nie masz co liczyc na autobus spod Atacadao.Ja kilka dni temu wrocilam z Maroka.Wyladowalam w Rabacie przed 20-ta i ok 21-wszej bylam przy Atacadao .W nocy nie jest tam za przyjemnie.Poszlam wlasnie na autobus,ktory mial odjezdzac spod Atacadao zasugerowana wlasnie wypowiedziami,ze stamtad jest latwo i tanio dostac sie nim do Rabatu.No i przeliczylam sie,bo ostatni autobus zdazyl odjechac,wiec cala moja wyprawa poszla na marne.W tym markecie mozna cos kupic,ale w ilosciach hurtowych!!!Ciezko bylo sie dogadac z miejscowymi,bo oni znali tylko francuski a angielskiego nie rozumieli,a ja z kolei nie znam francuskiego.No,ale jakos zrozumialam,ze juz ostatni autobus odjechal i nie ma co dluzej czekac.Zapytalam wiec o linie tramwajowa i czy tramwaje jeszcze jezdza.Okazalo sie,ze tak,ale to bardzo daleko i mozna tam dostac sie tylko taksowka.Tak wiec zlapali taksowke dla mnie i za 10 DH,bo oni powiedzieli,ze nie mam pieniedzy,tyle tylko co na tramwaj,wiec ani kierowca nie powiedzial ile mam zaplacic ani ja nie pytalam,zaplacilam i bylo ok, dojechalam do linii tramwajowej nr2.I jakos dotarlam do Rabatu.Ale nie powiem bylo z tym zwiazane mnostwo stresu.Tramwaj kosztowal 6 DH.Tak wiec zapewne niebardzo zaoszczedzilam na autobusie gdybym wyjezdzala prosto z lotniska.Mialam szczescie,ze trafilam na zyczliwych Marokanczykow,dzieki pomocy,ktorych dotarlam we wlasciwe miejsce.Wczesniej oczywiscie zatrzymywaly sie samochody ,gdzie kierowcy nie chcieli udzielic zadnych informacji tylko za niebotyczne pieniadze zawiec do Rabatu,Zadnych informacji,tylko wsiadaj,jedz i plac!No wiec zycze mniej stresujacej podrozy.

kay dołączył
03.11.2011

kay 14:03 | 04.03.2015

Hey

Dzięki za uprzedzenie. Ja będę po 21 więc już nie ma szans na tego busa, co zatem polecasz?

Colective taxi??? Znasz może aktualne ceny? Może podasz mi jakieś namiary na tani nocleg??

Pozdrawiam

Grazyna47 dołączył
11.12.2009

Grazyna47 23:08 | 04.03.2015

Mysle,ze najlepsza opcja wydostania sie z lotniska w Rabacie to autobus,ktorego przystanek jest w niewielkiej odleglosci od wyjscia z lotniska,ale nie znam ceny.Jak przylecialam,to nie widzialam tam autobusu ale jak wracalam to owszem widzialam.Ale nie korzystalam,bo znowu w drodze powrotnej mialam rozne przygody,bo znalazlam sie w miejscu gdzie nie kursowaly autobusy w strone lotniska,a miejscowi dawali mi zagmatwane informacje,kazdy inne i pozostala mi tylko taksowka,przy czym tez trudno bylo znalezc wlasciwa bo nie bardzo wiedzieli gdzie maja jechac.No,ale na szczescie w koncu zostalam wepchnieta na 7-ma do normalnej taksowki i kierowca wzial ode mnie tylko 5Dh za jakies 10 minut jazdy.Po prostu mialam farta.Jechali gdzies i mijali nieopodal lotnisko,ale stamtad to juz mialam do lotniska kilka minut na piechote.
Tak wiec na prawde trudno mi powiedziec ile by kosztowala taksowka z lotniska do Rabatu.Jak mnie mijala taksowka gdy szlam wieczorem z lotniska i zatrzymala sie chcac podwiezc to chcieli 50 euro.To zalezy na kogo sie trafi.No i zapewne taniej jak dzieli sie koszty z wieksza iloscia osob.Ale powinienes najpierw zorientowac sie jaka jest cena autobusu nieopodal lotniska.
Jesli chodzi o noclegi w Rabacie to nie nocowalam tam.Chcialam wczesniej cos zabukowac przez neta ale nie znalazlam nic taniego,wiec postanowilam ze pojade nocnym pociagiem w takie miejscezeby byc na miejscu rano i nie martwic sie o nocleg w Rabacie,gdzie jest drogo.W kazdym badz razie majac troche czasu do odjazdu to przeszlam sie do medyny i z ciekawosci zapytalam o cene noclegu i kosztowal on 100Dh.Ja nie skorzystalam bo mialam inne plany,ale widac,ze i cos tanszego tez mozna znalezc.Jednak na pierwszy rzut oka miejsce to nie wygladalo zachecajaco.
Ja z Rabatu pojechalam wiec do Tangeru,gdzie spedzilam 2 dni,pozniej 1 dzien w Chefchaouen-gdzie warto pobyc troche dluzej,bo jest pieknie,nastepnie pojechalam do Fezu i Meknes.Nie mialam niestety zbyt wiele czasu ,zeby naprawde posmakowac Maroko.
Z Meknes wracalam do Sale i stamtad z roznymi zawilosciami na lotnisko w Rabacie.
Ale Ty wybrales inna trase,wiec nie opisuje blizej mojej podrozy.
Dodam,ze do Casablanki najlepiej dojechac pociagiem.
W zeszlym roku bylam w Essaouirze,ale jechalam tam autobusem z Marrakeszu.Fajne miasto z szeroka plaza,gdzie jest bardzo wietrznie.Jest wielu surferow,mozna korzystac z przejazdzek na wielbladach lub koniach.
Nie znam jednak cen.

Pozdrawiam.G

kay dołączył
03.11.2011

kay 09:50 | 01.04.2015

Witam.
Wróciliśmy z Maroka i muszę powiedzieć, że tym razem jestem na duży plus jeśli chodzi o wyjazd.

Co do transportu z lotniska Rabat-Sale to byliśmy tam przed 22 i były 3 autobusy miejskie jadące do centrum Rabatu.

Autobus ma przystanek naprzeciwko wyjścia z lotniska, cena biletu to 20 dirhamów za przejazd.
Ostatni przystanek jest pod samym dworcem kolejowym. 300 dalej wzdłuż tej ulicy jest nie drogi hotel Splendid, po drodze do którego mija się budynek poczty.
Jeśli skręci się w uliczkę obok tegoż budynku za jakieś 500 metrów jest się przed główną bramą wejściową do medyny.

Jeśli chodzi o poruszanie się po mieście to wszędzie można dojść piechotą w bardzo krótkim czasie więc odradzam korzystanie z petit taxi.

Polecam też ściągnąć sobie off linową mapę Maroka Morocco Free Travel guide - działała bez zarzutu.

Pozdrawiam

Jakob dołączył
01.04.2015

Jakob 16:53 | 01.04.2015

Jeżeli chodzi o pustynię to podstawową różnicą jest jej wygląd. Pustynia w Zagorze jest dosyć płaska i jej kolor jest wpadający w czerń. Co do Merzougi to mam nieco większe doświadczenie ponieważ podczas mojego 3 miesięcznego pobytu w Maroku (jeszcze tutaj jestem) odwiedziłem pustynie 3 razy. W sumie spędziłem tutaj ok. 2 tygodnie. Można śmiało powiedzieć że pustynia w Merzoudze jest piękna. Wysokie wydmy i złoty kolor piasku robią wrażenie. Polecam wyjście najwyższą wydmę na pustyni i obejrzenie zachodu słońca. Robi wrażenie. Ponadto i chyba najważniejsze, ludzie w Merzoudze , w sumie to oni byli głównym powodem moich powrotów tutaj. Przyjaźni i pomocni,ale trzeba mieć też odpowiednie nastawienie do nich,poświęcić trochę czasu , pogadać, co z tego że chcą ci coś sprzedać, z tego żyją, jak niczego nie kupisz to nic nie powiedzą. Jeżeli chodzi o noc na pustyni w to tutaj już trzeba trochę uważać bo można się naciąć i zamiast nocy kupić 2 godzinny spacer na wielbłądzie albo noc na pustyni gdzie drogę powrotną spędzasz w samochodzie etc. Za każdym razem zatrzymywałem się w jednym i tym samym miejscu ( merzougaonline.com  ) u Mohameda i doszedłem do wniosku że czas spędzony z nim i w tym miejscu jest najlepszym doświadczeniem jakiem miałem podczas pobytu w Maroku, a jest ich wiele.

Co do podróżowania po Maroku, to jeżeli liczycie się z pieniędzmi (tak jak ja) to najtaniej jest podróżować autobusem (można autostopem, ale różnie bywa).
Jeżeli wybieracie się w 4-5 osób to jedyną właściwą opcją jest wynajęcie samochodu (może wyjść taniej niż podróżowanie autobusami). Co do samego przemieszczania się to tylko i wyłącznie w dzień bo stracicie wiele pięknych widoków. Osobiście polecam drogi: Fes-Merzouga, Marrakech-Warzazat, Fes-Marrakech.

Nie jestem typem człowieka który korzysta z biur podróży i po pobycie tutaj nigdy takiej wycieczki nie wykupie. Jeżeli potrzebujecie przewodnika lub chcecie wykupić wycieczkę po kraju to tylko bezpośrednio. Z tego co wiem to np. Mohamed -człowiek u którego się zatrzymałem organizuje takie wyprawy po Maroku (zresztą praktycznie każdy w Merzoudze się tym zajmuje). Prawda jest taka że jeżeli kupujecie wycieczkę w biurze podróży to takie biuro czy organizator wycieczki w Maroku i tak zleci to osobie która się tym zajmuje a różnica jest taka że zapłacicie więcej a Waszym organizatorem i przewodnikiem i tak będzie Mohamed :) Chodzi o to że ostatecznie traficie do osoby która przyjmuje zlecenia od biur podróży. Wyjątkiem jest sytuacja kiedy nie znacie angielskiego, francuskiego lub hiszpańskiego (tak tak , większość Marokańczyków zna te języki) i potrzebujecie przwodnika/tłumacza.

Podsumowując ,najlepiej skontaktować się bezpośrednio z konkretnym przewodnikiem i ustalić szczegóły "wycieczki". Jeżeli np. macie jakąś ofertę z biura podróży to wystarcz powiedzieć czego oczekujecie a oni podadzą wam cenę. W odróżnieniu od biura trzeba samemu kupić bilet lotniczy i to wszystko.

Kończę moje dobre rady bo mógłbym pisać w nieskończoność :)

Maroko jest niesamowitym krajem, z piękną naturą i wspaniałymi ludźmi (jasne że trzeba uważać żeby nie zostać okradzionym etc, ale w każdym kraju trzeba na to uważać i nie jest to wyjątek).
Pozytywne nastawienie , trochę ciekawości, chęci poznania ludzi a nie będziecie chcieli stąd wyjechać :)

Jakob dołączył
01.04.2015

Jakob 16:55 | 01.04.2015

Jeżeli chodzi o pustynię to podstawową różnicą jest jej wygląd. Pustynia w Zagorze jest dosyć płaska i jej kolor jest wpadający w czerń. Co do Merzougi to mam nieco większe doświadczenie ponieważ podczas mojego 3 miesięcznego pobytu w Maroku (jeszcze tutaj jestem) odwiedziłem pustynie 3 razy. W sumie spędziłem tutaj ok. 2 tygodnie. Można śmiało powiedzieć że pustynia w Merzoudze jest piękna. Wysokie wydmy i złoty kolor piasku robią wrażenie. Polecam wyjście najwyższą wydmę na pustyni i obejrzenie zachodu słońca. Robi wrażenie. Ponadto i chyba najważniejsze, ludzie w Merzoudze , w sumie to oni byli głównym powodem moich powrotów tutaj. Przyjaźni i pomocni,ale trzeba mieć też odpowiednie nastawienie do nich,poświęcić trochę czasu , pogadać, co z tego że chcą ci coś sprzedać, z tego żyją, jak niczego nie kupisz to nic nie powiedzą. Jeżeli chodzi o noc na pustyni w to tutaj już trzeba trochę uważać bo można się naciąć i zamiast nocy kupić 2 godzinny spacer na wielbłądzie albo noc na pustyni gdzie drogę powrotną spędzasz w samochodzie etc. Za każdym razem zatrzymywałem się w jednym i tym samym miejscu ( merzougaonline.com  ) u Mohameda i doszedłem do wniosku że czas spędzony z nim i w tym miejscu jest najlepszym doświadczeniem jakiem miałem podczas pobytu w Maroku, a jest ich wiele.

Co do podróżowania po Maroku, to jeżeli liczycie się z pieniędzmi (tak jak ja) to najtaniej jest podróżować autobusem (można autostopem, ale różnie bywa).
Jeżeli wybieracie się w 4-5 osób to jedyną właściwą opcją jest wynajęcie samochodu (może wyjść taniej niż podróżowanie autobusami). Co do samego przemieszczania się to tylko i wyłącznie w dzień bo stracicie wiele pięknych widoków. Osobiście polecam drogi: Fes-Merzouga, Marrakech-Warzazat, Fes-Marrakech.

Nie jestem typem człowieka który korzysta z biur podróży i po pobycie tutaj nigdy takiej wycieczki nie wykupie. Jeżeli potrzebujecie przewodnika lub chcecie wykupić wycieczkę po kraju to tylko bezpośrednio. Z tego co wiem to np. Mohamed -człowiek u którego się zatrzymałem organizuje takie wyprawy po Maroku (zresztą praktycznie każdy w Merzoudze się tym zajmuje). Prawda jest taka że jeżeli kupujecie wycieczkę w biurze podróży to takie biuro czy organizator wycieczki w Maroku i tak zleci to osobie która się tym zajmuje a różnica jest taka że zapłacicie więcej a Waszym organizatorem i przewodnikiem i tak będzie Mohamed :) Chodzi o to że ostatecznie traficie do osoby która przyjmuje zlecenia od biur podróży. Wyjątkiem jest sytuacja kiedy nie znacie angielskiego, francuskiego lub hiszpańskiego (tak tak , większość Marokańczyków zna te języki) i potrzebujecie przwodnika/tłumacza.

Podsumowując ,najlepiej skontaktować się bezpośrednio z konkretnym przewodnikiem i ustalić szczegóły "wycieczki". Jeżeli np. macie jakąś ofertę z biura podróży to wystarcz powiedzieć czego oczekujecie a oni podadzą wam cenę. W odróżnieniu od biura trzeba samemu kupić bilet lotniczy i to wszystko.

Kończę moje dobre rady bo mógłbym pisać w nieskończoność :)

Maroko jest niesamowitym krajem, z piękną naturą i wspaniałymi ludźmi (jasne że trzeba uważać żeby nie zostać okradzionym etc, ale w każdym kraju trzeba na to uważać i nie jest to wyjątek).
Pozytywne nastawienie , trochę ciekawości, chęci poznania ludzi a nie będziecie chcieli stąd wyjechać :)

00.00.0000

[konto usuniete] 23:11 | 15.06.2015

Polecam książkę w której zawartych jest bardzo dużo cennych info, które z pewnością się przydadzą. A poza tym sama treść przenosi do Afryki więc nawet jeszcze nie wyjeżdżając już można poczuć się jakby się tam było. Słowo! :D Polecam wszystkim, którzy są przed podróżą, ale też tym, którzy się tam nie mogą wybrać. Dzięki tej książce będą mogli zasmakować marokańskiego klimatu. www.empik.com/afryka-od-zaplecza-kedzia-urszula,p1085047511,ksi  azka-p

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl