Forum dyskusyjne

Maroko-Dobre rady mile widziane

kategoria podróże po świecie

kraj Maroko

summit dołączył
23.11.2014

summit 20:15 | 13.08.2018

Witam
Wybieram się z dziewczyną do Maroko (Marakkesz 24.08-03.09),i im bliżej tego terminu tym wieksze obawy czy dam rade to wszystko jakos ogarnąć.
Przeczytałem mase blogów,poradników i opisów podrózy innych, ale opisy są tam czesto dość sprzeczne wiec wciąż pozostaje masa pytań.

Zechciałby się ktoś podzielić swoimi spostrzeżeniami co do tego kraju?
Co warto zobaczyć,a co lepiej sobie odpuścić,co zabrać ze sobą ,czego unikać,na co uważać.itd
Wszelkie wasze doświadczenia będą mi bardzo pomocne.Z góry dziekuje :)

alek--- dołączył
01.05.2007

alek--- 13:35 | 16.08.2018

Maroko to bardzo turystyczny kraj, więc jest bezpiecznie. Oczywiście trzeba pamiętać, że jest się w kraju muzułmańskim, wśród ludzi o innej mentalności niż europejska.
Jakie miasta warto zobaczyć? Moim zdaniem: Marrakesz, Fez, Essaouira, Rabat. Odpuścić sobie Casablancę, w której nic nie ma, a jest słynna tylko z filmu.

Niestety niewiele więcej polecę, bo w Maroku byłam dawno (2008r). Za to niedawno byłam w Marrakeszu. I trochę więcej mozesz poczytać w moich wpisach:
olazplecakiem.blogspot.com/2018/05/marrakesz.html 
oraz
olazplecakiem.blogspot.com/2018/06/marrakesz-polecamnie-polecam  .html

jaszon dołączył
28.11.2017

jaszon 11:33 | 17.08.2018

Bardzo ogólnikowe zadałeś pytanie. Stąd pewnie mało odpowiedzi.

Może przynajmniej zasugeruj co Was w tej podróży może zainteresować bo wybór możliwych kierunków jest spory, a czasu nie macie zbyt wiele, więc na cos będzie musieli się zdecydować.

Jeżeli marzycie o zobaczeniu pustyni to raczej zrezygnujcie z indywidualnej organizacji i wybierzcie się na coś zorganizowanego. W Marrakeszu popytajcie w agencjach turystycznych - jest ich sporo w uliczka wokół Jemaa El Fna. Oferują 3 lub 4 dniowe wyjazdy na pustynie do Zagory lub Merzougi (z 1 noclegiem po niebem), a w programie jest wizyta także w Aj Bin Haddu, Todra, Dades i cos tam jeszcze.

Jeśli myślicie bardzie o morzu i plaży do zdecydowanie odradzam Agadir - chyba, ze lubicie życie w takich kurortach z hotelami przy plaży, tłumami zorganizowanych turystów. Jedyną zaletą Agadiru jest ciepłe morze co zawdzięcza położeniu w dość zamkniętej zatoce. Reszta atlantyckiego wybrzeża Maroka jest obmywane przez zimne wody oceanu. Temperatura jest niewiele wyższa niż w Bałtyku. Polecam jeden z dwóch przeciwstawnych miejsc - na południu Sidi Ifni z bajkowymi plażami, a na północ od Agadir piękne miasteczko Essaouira.

Co ze sobą zabrać? Lekkie ciuchy, ale jeśli wybierzecie się nad morze to przyda się też coś cieplejszego (np. kangurek, koszula z długim rękawem) - bryza znad Atlantyku potrafi być chłodna. Pamiętajcie też, że Maroko to kraj muzułmański. Wprawdzie jest bardzo tolerancyjny jeśli chodzi o ubiór obcokrajowców, ale czasami - dotyczy to głównie kobiet - lepiej mieć jakąś koszulę, która np. zakryje ramiona, nie jest to konieczne, ale czasami może się przydać. także lepiej unikać nadmiernie wyciętych szortów. Krótkie spodnie będą OK.

Czego unikać? W Marrakeszu plagą są uliczni samozwańczy przewodnicy, działający w obrębie całej medyny, ale najbardziej intensywnie na Jemaa El Fna. Absolutnie nie możecie korzystać z ich "usług". Najlepiej w ogóle ich ignorować, nie reagować słownie, nie odpowiadać na pytania. Jeżeli będziesz próbował rozmawiać, grzecznie dziękować to raczej nie odpuszczą. A jeżeli już dasz się wrobić to niezależnie ile zapłacisz (przepłacisz) to i tak będzie awantura, że za mało bo to także część gry by wymusić jeszcze dodatkowe pieniądze. Są mistrzami w tej grze więc jej nie podejmuj. Plaga dzikich przewodników występuje głównie w Marrakeszu.

Marokańczycy nie lubią też być fotografowani. Jeśli zobaczą skierowany na siebie obiektyw to mogą zrobić awanturę. Dzieje się tak zwłaszcza poza Marrakeszem.

W Marrakeszu na suku kupcy turystom oferują kosmiczne ceny więc trzeba się targować. Żeby było śmiesznej takie targowanie zachodzi głównie w relacji Marokańczyk - turysta. Pomiędzy sobą tej zabawy najczęściej nie uprawiają.

A poza tym Marko jest bezpiecznym krajem, nic szczególnego nie grozi. Posiada dobrze rozwinięto komunikacje publiczna (pociągi, busy, różne rodzaje taxi).

pozdrawiam

pozdrawiam

summit dołączył
23.11.2014

summit 12:26 | 17.08.2018

Bardzo wam dziekuje za odpowiedzi ,kazda informacja jest dla mnie niezwykle cenna.

Po wylądowaniu w Marakeszu chciałbym sie jak najszybciej ewakuowac w kierunku miasta Merzouga.Noc na pustyni to jest jedna z rzeczy które zdecydowanie bym chciał tam przeżyć.
Początkowo myślałem o tym by wynająć auto w marakeszu i tam pojechać,ale obawiam sie troszke tego co zastane na ulicy ,a i ewentualne problemy z wypożyczalnia tez mnie lekko odstraszają.
Na kilku blogach czytałem własnie o tych organizowanych wycieczkach
3 dni Marakesz-Merzouga ,ceny jakie sie tam przebijały to około 80euro w tym noclegi sniadania i przejazdy ? czy to jest realna kwota? łatwo znaleść kogos kto taka wycieczke oferuje w marakeszu?
Po zaliczeniu pustyni kierunek zupełnie odwrotny ,czyli wybrzeże.
Mocno kusi mnie polecane przez wszystkich miasto Essaouira ,generalnie chciałbym spedzic troche czasu na wybrzezu nie koniecznie w duzym miescie .Zwiedzanie Marakeszu zostawiam sobie na sam koniec .Rozpietosc podrózy spora jak na czas jaki mam ale sadze ze do zrobienia,chociaz zycie zweryfikuje .Wiele zależy od sprawności transportu i tego czy uda mi sie go odnalesc.

Z racji że nigdy tak daleko nie byłem (rzucam się troche na głeboką wode) i biorąc pod uwage odmienność kulturową tego raju mam mase dylematów.

Np
czy warto rezerwować noclegi z wyprzedzeniem? Cieżko bedzie mi znaleść coś na miejscu z dnia na dzien?
Podobno internet w telefonie działa tam całkiem sprawnie ,ciezko mi bedzie znalesc punkt w którym mi to ktoś ustawi i nie zgarni przy tym grubszej kwoty ?
Bezpiecznie jest zostawić plecak wwynajetym pokoju w jakimś riadzie czy lepiej zabierac cały majdan wszedzie ze sobą??
Bilety na autobus Supratours lub ctm trzeba rezerwowac wczesniej ?da sie go kupić na dworcu czy koniecznie przez internet?

Jak ktos znajdzie chwile na przeczytanie moich wypocin bede wdzieczny za kolejne wskazówki,bo im wiecej blogów czytam tym mniej wiem :)

pozdrawiam

Huskypola dołączył
03.07.2019

Huskypola 19:42 | 31.08.2019

>Bardzo wam dziekuje za odpowiedzi ,kazda informacja jest dla mnie niezwykle cenna.
>
>Po wylądowaniu w Marakeszu chciałbym sie jak najszybciej ewakuowac w kierunku miasta
>Merzouga.Noc na pustyni to jest jedna z rzeczy które zdecydowanie bym chciał tam
>przeżyć.
>Początkowo myślałem o tym by wynająć auto w marakeszu i tam pojechać,ale obawiam sie
>troszke tego co zastane na ulicy ,a i ewentualne problemy z wypożyczalnia tez mnie
>lekko odstraszają.
>Na kilku blogach czytałem własnie o tych organizowanych wycieczkach
>3 dni Marakesz-Merzouga ,ceny jakie sie tam przebijały to około 80euro w tym noclegi
>sniadania i przejazdy ? czy to jest realna kwota? łatwo znaleść kogos kto taka
>wycieczke oferuje w marakeszu?
>Po zaliczeniu pustyni kierunek zupełnie odwrotny ,czyli wybrzeże.
>Mocno kusi mnie polecane przez wszystkich miasto Essaouira ,generalnie chciałbym
>spedzic troche czasu na wybrzezu nie koniecznie w duzym miescie .Zwiedzanie Marakeszu
>zostawiam sobie na sam koniec .Rozpietosc podrózy spora jak na czas jaki mam ale
>sadze ze do zrobienia,chociaz zycie zweryfikuje .Wiele zależy od sprawności
>transportu i tego czy uda mi sie go odnalesc.
>
>Z racji że nigdy tak daleko nie byłem (rzucam się troche na głeboką wode) i biorąc
>pod uwage odmienność kulturową tego raju mam mase dylematów.
>
>Np
>czy warto rezerwować noclegi z wyprzedzeniem? Cieżko bedzie mi znaleść coś na miejscu
>z dnia na dzien?
>Podobno internet w telefonie działa tam całkiem sprawnie ,ciezko mi bedzie znalesc
>punkt w którym mi to ktoś ustawi i nie zgarni przy tym grubszej kwoty ?
>Bezpiecznie jest zostawić plecak wwynajetym pokoju w jakimś riadzie czy lepiej
>zabierac cały majdan wszedzie ze sobą??
>Bilety na autobus Supratours lub ctm trzeba rezerwowac wczesniej ?da sie go kupić na
>dworcu czy koniecznie przez internet?
>
>
>Jak ktos znajdzie chwile na przeczytanie moich wypocin bede wdzieczny za kolejne
>wskazówki,bo im wiecej blogów czytam tym mniej wiem :)
>
>pozdrawiam
80 Euro do Merzougi to normalna cena.Mówią,że można znalezc i taniej,ale jaka będzie jakość serwisu trudno powiedzieć.Z tego co słyszałam nawet na wycieczkach za jednakową cenę różnie bywa.

Huskypola dołączył
03.07.2019

Huskypola 19:38 | 31.08.2019

Cała prawda,a wycieczki zorganizowane polecam z Sun Dunes Experience.Mają bardzo ciekawe programy wycieczek nie to ci polskojęzyczni przewodnicy z Agadiru na których są zdani najczęściej nie znający żadnego języka obcego turyści z dużych biur podróży.Moja mama kiedyś z jednym takim była i mówiłą,że masakra nawet historii swojego kraju nie znał.

gorest2 dołączył
25.06.2014

gorest2 14:46 | 17.08.2018

Marrakesz jest najlepszym miejscem na wakacje! To odpowiednik Krakowa. Życie nocne około 21:00 - 23:00 praktycznie wszystkie sklepy są otwarte.
1. Nie musisz nic rezerwować, bo za rezerwacje cena idzie w górę 200% - 300% dla pośrednika internetowego. Jedyne co warto zapisać sobie to jakiś adres hotelu z internetu, na użytek formularza wjazdu, który trzeba podać na lotnisku do okienka dla urzędnika.
2. Noclegi znajduj samodzielnie: główna ulica Mohamed V Avenue - tam jest mnóstwo hoteli w przystępnych cenach.
Kwatery prywatne są około 0,5 km dalej w dzielnicy Medina około 20 € za pokój 2 osobowy w hout-maison - tradycyjny marokański dom, najczęściej z klimatyzacją nastawione na turystów.
Jak sam nie umiesz tego znaleźć to zatrudniasz lokalnego przewodnika za 1€ i on zaprowadzi.
3. Wycieczki na pustynię najtaniej na Mohammad V Avenue: idziesz wieczorem i tuż za Mc Donaldem jest biuro - zaczepia cię oferent i podaje cenę 300 diramów (30€) za 1 dzień, ale na hasło, że jesteś z Polski cena spada 50%. Są też wycieczki do Esueira (nad morze) i inne. Są tanie bo firma jest lokalna, nie zagraniczna.
4. Pieniądze można wymienić na lotnisku, bo wszędzie przelicznik jest taki sam, ale na mieście może być zamknięte z powodu sjesty, itp. bankomaty i terminale sklepowe działają bezproblemowo. To nowoczesny kraj. Ja czułem się jak w Europie.
Jak coś mogę podać adres sprawdzonego noclegu na maila. Jednak adres ciężko znaleźć bez przewodnika, bo tam nie zawsze są tablice z nazwami ulic w zabytkowej dzielnicy.

jaszon dołączył
28.11.2017

jaszon 14:34 | 17.08.2018

"Początkowo myślałem o tym by wynająć auto w marakeszu i tam pojechać,ale obawiam sie troszke tego co zastane na ulicy ,a i ewentualne problemy z wypożyczalnia tez mnie lekko odstraszają."

Drogi w Maroku mają bardzo dobre, a ruch na nich nie jest szczególnie intensywny. trochę inaczej jest w mieście, gdzie organizacja ruchu samochodowego jest inna niż w Europie i na początku może trochę oszołamiać. Pożyczenie samochodu nie jest generalnie złym rozwiązaniem jak chcesz dużo pojeździć po tym kraju. Jednak w Twoim przypadku byłoby to jednorazowe zdarzenie. Dojechałbyś do Merzougi i stanąłbyś i tak przed problemem organizacji wyprawy na pustynię - przewodnik, wielbłąd, obóz, jedzenie. Oczywiście wszystko jest do zrobienia, ale to będzie kolejna starta czasu na organizację, a w efekcie dostaniesz to samo co miałbyś kupując wycieczkę w Marrakeszu. Czy 80 euro jest aktualna ceną tego nie wiem. My we dwójkę plus para Holendrów załatwiliśmy sobie w Ouarzazate taką 3 dniówkę jeepem z przewodnikiem do Merzougi i wówczas kosztowało nas to (2013 rok) od osoby 1000 dirhamów czyli ok. 90 euro, ale być może w bardziej licznych grupach (mikrobusem) jest taniej. W tym roku byłem znowu w Maroku i mam wrażenie, że ceny przez te 5 lat nie uległy jakimś zmianom.

"łatwo znaleść kogos kto taka wycieczke oferuje w marakeszu?"

Łatwo. Jak wcześniej pisałem w uliczkach przylegających do Jamaa el Fna (wiesz o czym piszę? Jamaa el Fna to główny plac w centrum medyny, taki rynek główny Marrakeszu, główna atrakcja tego miasta) są agencje turystyczne. Popytaj w kilku o ceny. Jak nie będziesz wiedział jak szukać zapytaj w swoim hostelu/hotelu/riadzie gdzie będziesz nocował. Myślę, że po przylocie przynajmniej jeden dzień spędzisz w Marrakeszu?

"Wiele zależy od sprawności transportu i tego czy uda mi sie go odnalesc."

W sumie podróżowanie przy pomocy publicznej komunikacji jest zupełnie proste. Tak jak w Polsce czy w innych krajach. Jedziesz na dworzec autobusowy czy kolejowy, kupujesz w okienku bilet i jedziesz. Na dworzec w Marrakeszu najlepiej pojechać taxi. Wychodzisz na ulice tam gdzie jest ruch samochodowy (sama Medyna w Marrakeszu jest zamknięta dla samochodów) i machasz ręką na przejeżdżająca taxi, czasami ona sama na Twój widok się zatrzyma. Mówisz gdzie chcesz jechać i pytasz za ile. Jeśli powie 40 lub więcej to za dużo. Powiedz, że dajesz 30.

Jeżeli masz na celowniku (i słusznie) Essaouira to najlepiej będzie tam dojechać z Marrakeszu busem. W Maroku jest mnóstwo prywatnych przewoźników i te dwie bardzo dobre państwowe firmy Supratour i CTM. Jak przyjedziesz na dworzec autobusowy to pewnie obskoczą Cię naganiacze z poszczególnych i będą pytać gdzie chcesz jechać. Podasz nazwę, a oni pokażą Ci, który autobus tam jedzie, ewentualnie gdzie kupić bilet (w której z wielu kas). Niekoniecznie jednak to będzie najwcześniejszy i najlepszy bus. Tych naganiaczy nie musisz się obawiać, oni nie oczekują pieniędzy od Ciebie, są na usługach przewoźnika. My prawie zawsze korzystaliśmy z busów CTM. Tutaj jest ich strona: www.ctm.ma/  Nie są najbardziej tani, ale mają busy wysokiej klasy (wygodne, klimatyzowane). Z Marrakeszu do Essaouiry jeżdżą 2 x dziennie (08:30 i 12:30) czas przejazdu to 2,5 godz. czyli niezbyt dużo. A cena 80 dirhamów. Czy trzeba wcześniej kupować? Pewnie lepiej byłoby z dziennym wyprzedzeniem bo to dość popularny kierunek. Ale jeśli pojedziesz na dworzec w dniu planowanego wyjazdu i będziesz chciał kupić bilet przed samym odjazdem to pewnie katastrofy nie będzie. Gdyby nie było biletów na obie te linie to zawsze znajdzie sie jakiś inny przewoźnik w gorszym standardzie, ale 2,5-3 godziny jazdy to nie jest przecież problem. Z zakupem CTM przez internet mieliśmy problem, już nie pamiętam jakiej natury.

"czy warto rezerwować noclegi z wyprzedzeniem? Cieżko bedzie mi znaleść coś na miejscu z dnia na dzien?"

Z wolnymi miejscami nie ma problemu. Jak przyjechaliśmy do Marrakeszu w tym roku (01.08.2018) to w naszym hotelu Dar Yaser (w Medynie) byliśmy jedynymi gośćmi. Na drugi dzień pojawiła się jeszcze para. W sąsiednim riadzie (widzieliśmy z naszego tarasu na dachu) w ogóle nikogo nie było. Generalnie szukaj miejsca w medynie. W każdej uliczce roi sie do riadów i hoteli. Możesz oczywiście rezerwować wcześniej miejsce np. na booking.com, ale zazwyczaj wychodzi to trochę drożej niż na zasadzie "wchodzę z ulicy".

My na tegoroczny wyjazd (tylko 2 tygodnie) bukowaliśmy noclegi na całą trasę bo dość dokładnie wiedzieliśmy gdzie i kiedy będziemy, a nie chcieliśmy na miejscu tracić czasu na wybieranie noclegu.
W przypadku Marrakeszu może być pewien problem ze znalezieniem zabukowanego hotelu w labiryncie uliczek medyny. W tym roku, mimo, że znamy medynę w Marrakeszu, trochę się na trudziliśmy by odnaleźć nasz hotel. Więc jeśli zrobisz rezerwację w Marrakeszu to z lotniska weź taxi i powiedz mu nazwę swojego hotelu (najlepiej wydruk rezerwacji bo tam jest adres), a on podwiezie Cię od tej strony medyny gdzie będziesz miał najbliższej (przynajmniej można spodziewać się, że tak zrobi), a dalej musisz sobie radzić. Dobrze jest zrobić sobie wydruk mapy z gogle w maksymalnym zbliżeniu z zaznaczonym hotele. Jeśli będziesz zmuszony pytać o drogę to zo to albo u sprzedawcy w jakimś sklepiku, albo najlepiej we pierwszym napotykanym hotelu / riadzie. Powinni pomóc.

"Podobno internet w telefonie działa tam całkiem sprawnie ,ciezko mi bedzie znalesc punkt w którym mi to ktoś ustawi i nie zgarni przy tym grubszej kwoty ?"

Internet działa jak w Europie bo to w końcu cywilizowany kraj. My mieliśmy laptop więc nie mieliśmy problemu. Jedynie do telefonu komórkowego dostaliśmy na lotnisku darmową kartę operatora Inwi. Potem dokupiliśmy jeszcze doładowanie za 100 dirhamów i w promocji dostali 2h darmowych rozmów na wszystkie kraje Europy i oczywiście Maroka. Oni działają taka jak wszystkie sieci w Europie - przejmie i bez naciągania informują Cię o wszystkim.

To twój pierwszy wyjazd poza Europę i pewnie odczuwasz jakiś z tego powodu niepokój. Ale zdziwisz się jak bardzo on ma wszystko działające tak jak u nas. W medynach, starych częściach miast, znajdziesz spora dawkę egzotyki, orientu, odmienności ubiorów, itd., ale poza nimi ten kraj działa tak jak każdy kraj europejski.

"Bezpiecznie jest zostawić plecak wwynajetym pokoju w jakimś riadzie czy lepiej zabierac cały majdan wszedzie ze sobą??"

No chyba nie chcesz wszędzie łazić ze swoim plecakiem czy walizą?!!! Oczywiście jest bezpiecznie i wszystkie klamoty masz zostawiać w hotelowym pokoju.

Generalnie nie obawiaj się swojego wyjazdu. Pełen luz. Nic Ci nie grozi, ludzie są życzliwi, a podróżowanie jest łatwizną. Nic innego nie robisz czego byś nie znał z własnego kraju. Wszystko działa na takich samych zasadach.

pozdrawiam

summit dołączył
23.11.2014

summit 00:07 | 19.08.2018

Panowie jaszon i gorest2 jestem wam naprawde mega wdzięczny za szczegółowe i rzeczowe porady.Czyta się to lepiej niż nie jeden przewodnik i odrazu czuje sie pewniej :)
Naprawde bardzo mi to pomogło jestem wam winien duże piwo.

Przyklepałem tym samym plan który juz raczej zmianie nie ulegnie :

Marakesz-Merzouga-Marakesz-Essaouira-Sidi Ifni(Legzira)-Marakesz

Nie wiem czy uda sie to zrobić w 10 dni,ale najwyzej z czegoś po drodze zrezygnuje.

Tak czy inaczej jestem dobrej myśli.

Pozdrawiam Serdecznie

MichalGR dołączył
06.01.2016

MichalGR 13:53 | 21.08.2018

Byłem w Maroku na objazdówce zaplanowanej i zorganizowanej samodzielnie. Rezerwowałem tylko lot do Marakechu, samochód na ok 12 dni i 2 pierwsze noce w hotelu (riad w medinie). Potem już tylko gdzie dusza zapragnie. Trasa jak zrobilismy: Marakech - Ait Ben Haddou - Ouarzazate - Tinghir (wąwóz Todra) - Merzuga (wycieczka, nocleg na Saharze) - Fez - Chefchaouen - Meknes - Casablanka - Essaouira i powrót do Marakechu na lot powrotny. napisałem gdzie byłem gdyby ktoś miał pytania dotyczące miejscowości, chętnie odpiszę i pomogę. Noclegi tanie choć my szukaliśmy riadów (chcielismy posmakować klimatu mediny, są droższe niż hotele ale warto) Jesze jedno, w Maroku to nie wy szukacie noclegu, one szukają was. Wszedzie gdzie sie zatrzymaliśmy nagle znalazło się pełno ludzi, którzy prowadzili nas do riadów. Ogólnie bardzo nam sie podobało. Piekny kraj, bardzo zróżnicowany, góry, morze, pustynia. każdy dzień inny. Noclegi i jedzenie średnio tanie. Polecam się

Sway the way dołączył
04.03.2019

Sway the way 11:16 | 04.03.2019

Cześć,

w styczniu 2019 podróżowaliśmy po Maroko, a nasze doświadczenia i porady zebraliśmy w filmikach:

www.youtube.com/playlist?list=PLu_d2wq8mOMkOeWEJXXJuhuj6ZtYN_U  EQ

Zachęcamy do oglądania,
Sway the way

[konto usuniete] dołączył
00.00.0000

[konto usuniete] 18:54 | 04.05.2019

Witam.
Najbardziej godne zobaczenia miejsca w Maroko to Marakesz,Ouarzazate,Todra Gorge i oczywiście Erg Chebbi w Merzouga.Poza tą trasą wodospady Ouzoud.Odpuśćie sobie Agadir,Casablankę i Rabat.
Zapraszam na moją strone na fb Sahara Project Wyprawy do Maroko po informacje i inspiracje,a także jeśli bylibyście bez auta na nasze wycieczki z lokalnym biurem Sun Dunes Experience.

[fb] Agnieszka Matuszek-Marusarz dołączył
27.08.2019

[fb] Agnieszka Matuszek-Marusarz 17:02 | 27.08.2019

kilka przydatnych wskazówek co do Maroka znajdziesz tutaj travelstarved.pl/jedziemy-do-maroka/ 

Huskypola dołączył
03.07.2019

Huskypola 11:02 | 28.08.2019

Na wycieczki zorganizowane polecam Sun Dunes Experience.Świetny serwis i ceny.

www.sundunes-experience.com 

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl