Forum dyskusyjne

SZALONY MEKSYK - szukam porady i chętnych

kategoria podróże po świecie

kraj Meksyk

AlkaAlka dołączył
18.11.2016

AlkaAlka 17:04 | 20.01.2018

Cześć ;)

Wybieram się do Meksyku i poszukuję i porady i ... może ludzi chętnych, aby dołączyć ;) ?
Kiedyś szukałam tu osób chętnych na wyjazd, ale nie znalazłam, więc zobaczymy czy tym razem będzie inaczej.

Planuję wybrać się na 2tyg. do Meksyku w marcu, ale moje pytanie pierwsze - czy to dobry miesiąc? Zależy mi na ciągłym gorącu, wręcz upale :))
Czy lepiej poczekać z wyjazdem do kwietnia?
interesuje mnie głównie Półwysep Jukatan oraz kusi mnie wypad do Oaxaca (wodospad Hierve el Acqa). Trochę plaży, odpoczynku, drinków, tańczenia, trochę jeżdżenia i zwiedzania, przyglądania się lokalnym zwyczajom, ludziom.
Nie lubię podróżować od zabytku do zabytku, wolę się czasem zatrzymać i usiąść dłużej w jednym miejscu i pogadać z lokalnymi, porobić zdjęcia. Mam jedną osobę chętną, która posiada prawo jazdy międzynarodowe, więc planujemy wynająć na pewien czas auto.
Może ktoś chciałby się przyłączyć?

Będzie fajnie, wesoło i... taniej ;)) ! Będziemy zwiedzać, tańczyć, rozmawiać z ludźmi!

Wspomnę, że my nie mamy jeszcze 30 ;) choć wiek nie jest taki ważny!

Powiedzcie czy macie sprawdzone jakieś noclegi w Tulum/Cancun/Meridzie? Oraz czy ktoś był w Hierve el Acqua i może coś nam na ten temat powiedzieć? Jak najłatwiej się tam dostać- autem/samolotem z Cancun. Czy w okolicy są jakieś sprawdzone noclegi?

A teraz zadam dość dziwne pytanie... JEDZENIE. CO Z JEDZENIEM?
Czy to prawda, że do Meksyku nie można przywozić jedzenia?
Choruję niestety trochę i mam silne nietolerancje pokarmowe i (nie, w moim przypadku to nie jest moda!) nie mogę jeść tego (o zgrozo!) modnego glutenu :(
Jak w Meksyku wygląda kwestia jedzenia bezglutenowego (wiem, po tym pytaniu pewnie nikt ze mną nie zechce jechać)? Czy łatwo dostępne są jakieś produkty po prostu kukurydziane etc?

Dzięki z góry za odpowiedź.

TROPEMatiego.pl dołączył
17.05.2017

TROPEMatiego.pl 14:27 | 22.01.2018

Cześć

Myślę, że może być ciepło w marcu, ale skoro bardzo lubisz ciepło, to może późniejszy termin byłby dla Ciebie lepszy. Ja tam byłem w kwietniu i dla mnie było wystarczająco gorąco. Z tym, że moja tolerancja na upały kończy się przy 30-stu stopniach :-). Najcieplej to na pewno latem.

Jedzenie
Do Meksyku przywiozłem trzy produkty spożywcze: wódka, czekolada, pierogi ruskie. Na lotnisku skonfiskowali mi .... pierogi :-). Celnik coś mówił, że nie wolno, bo w składzie jest ser, itp. Może faktycznie tak jest, a może chciał sobie coś przekąsić :-).

Hierve del Agua - piękne miejsce i świetny wybór. Dojazd tam nie jest aż tak banalny. W tamtej okolicy zatrzymałem się w jednym z hosteli w centru Oaxaca. Mieli tam rozpisane instrukcje po angielsku jak i gdzie się dostać w różne ciekawe miejsca. Podróż do Hierve del Agua była ciekawa: najpierw autobus z odpowiedniego przystanku, potem taksówka, potem transport na pace jakiegoś pickupa, później troszkę na piechotę i byliśmy na miejscu :-).

Noclegi. Spałem z reguły w hostelach, które nie były zbyt drogie i miały więcej niż mnie gwiazdek. Zawsze było spoko, może czasem trochę dalej od centrum.
Cancun: takie amerykańskie miasto na wakacje. Mało tam prawdziwego Meksyku. Spałem tam w pewnym opuszczonym domu, więc w kwestiach noclegu tutaj nie pomogę. Na pewno jest dużo wielkich hoteli z basen w stylu all inclusive.
Tulum: sporo fajnych hosteli, wystarczy wybrać jeden i będzie ok :-)
Merida: ja spałem w hostelu w samym Zócalo (czyli tamtejszy Rynek), było spoko.

Sporo informacji możesz znaleźć na moim blogu: www.TROPEMatiego.pl  Na bieżąco dorzucam posty na temat kolejnych miejsc. Na tem moment znajdziesz tam info o Cancun, Tulum (i inne miejscowości w tamtej okolicy), Merida, Oaxaca, itd. Niestety, jeszcze nie zdążyłem napisać o Hierve del Agua.
Gdybyś potrzebowała szczegółowych informacji na temat noclegów bądź transportu to pisz do mnie na maila.

AlkaAlka dołączył
18.11.2016

AlkaAlka 00:03 | 23.01.2018

Dzięki!!! ;) zajrzę, poczytam, popatrzę!
Siet, zabrali Ci w Meksyku pierogi :( ?! Czyli jednak nie wolno, spróbowałabym ewentualnie wwieźć jakieś suche, kukurydziane rzeczy (wafle, chlebki ryżowe, słodycze) w takim razie. Coś czuję, że w Meksyku mogę nie znaleźć bezglutenowego jedzenia (chyba, że w Cancun?)

Zostaje mi jednak marzec, bo chciałabym polecieć tam czarterem z Rainbow (tak też najkorzystniej cenowo mi wychodzi, a czarter kończy się w marcu właśnie).

Powiedz mi jeszcze czy się na coś szczepiłeś? Czy tam jest żółta febra? Bo raz czytam tak raz inaczej.
Wiem, że na malarię szczepienia nie ma, ale czy w Oaxaca wypada stosować jakieś leki poza repelentami?
Jestem dość MOCNO przewrażliwiona na tym punkcie i się najprościej mówiąc - panicznie boję wszystkiego co przenoszą komary.

TROPEMatiego.pl dołączył
17.05.2017

TROPEMatiego.pl 10:41 | 23.01.2018

W Meksyku króluje mąka kukurydziana. Te wszystkie tortille są robione z tej mąki, to może nie będzie tak źle z tym glutenem.... Cancun to miasto pod amerykanów i europejczyków, to może znajdziesz tam sklepy w stylu zdrowa żywność. W pozostałych regionach, w szczególności w małych miasteczkach możesz mieć problem.
Nie sądzę, żeby mieli problem do wafli ryżowej czy ogólnie suchego jedzenia. Możesz spróbować, może się uda, a jak nie to Ci zabiorą i pójdziesz sobie dalej.

Odnośnie szczepień to chyba mam wprost przeciwny stosunek niż Ty ;-). Ja się na nic nie szczepiłem i nie przejmuję się takimi sprawami. Może niektórzy stwierdzą tutaj, że to nieodpowiedzialne, może nawet mają rację, ale póki co zjechałem trochę świata na różnych kontynentach i nigdy nic mi nie było.
W samym Meksyku, w kwietniu nie zaznałem większych problemów z komarami czy innym robactwem. Nawet jak chodziłem w okolicach dżungli, czy spałem na plaży. Generalnie nic nie latało i nie chciało mnie ugryźć.

AlkaAlka dołączył
18.11.2016

AlkaAlka 16:24 | 23.01.2018

W takim razie to może ja za bardzo panikuje w temacie komarów, ale od zawsze przeraża mnie ten temat i na pewno wybiorę się przed do lekarza medycyny tropikalnej tak na w razie czego.

Nie wiedziałam, że do tortilli zazwyczaj używają maki kukurydzianej, ale jak tak - to jestem uratowana :) !
A jak to na ogół wygląda - zabierają Ci jedzenie (np. te PIEROGI), robią przeszukanie całego bagażu i nie masz jakiś większych problemów potem na lotnisku? Oddajesz im jedzenie i sobie wychodzisz? ;)

TROPEMatiego.pl dołączył
17.05.2017

TROPEMatiego.pl 14:31 | 24.01.2018

Wpierw w samolocie dostaje się taki kwitek, gdzie trzeba wypełnić m.in. czy ma się jedzenie. Jak zaznaczysz, że masz to z automatu to sprawdzą. Jeśli nie masz to potem na lotnisku masz dwie opcje: coś do oclenia czy nie. Możesz wybrać, że nie i po prostu przejdziesz niezauważona. Lecz także mogą Cię losowo wybrać z tłumu i wtedy Cię sprawdzą.

Sprawdzenie: na stole położyłem swój plecak. Potem facet w rękawiczkach zaczął go macać od zewnątrz, wkładał ręce do wszystkich przegrudek i macał. W ten sposób wymacał mi pierogi. Pytał co to jest, sprawdził skład i stwierdził, że to zabieramy. Potem oddał mi plecak i mogłem sobie iść dalej.

AlkaAlka dołączył
18.11.2016

AlkaAlka 17:14 | 24.01.2018

Dużo już wiem to co, może chcesz wyruszyć z nami ;) ?!

TROPEMatiego.pl dołączył
17.05.2017

TROPEMatiego.pl 14:21 | 26.01.2018

Do Meksyku zawsze :-). Lecz z drugiej strony jest jeszcze tyle ciekawych miejsc na świecie, gdzie mnie jeszcze nie było...

Sanvean dołączył
27.01.2018

Sanvean 02:34 | 27.01.2018

>Nie wiedziałam, że do tortilli zazwyczaj używają maki kukurydzianej, ale jak tak - to
>jestem uratowana :) !

W Meksyku króluje kukurydza i fasola, więc nie powinnaś mieć specjalnych problemów. U nas tortille są z mąki pszennej czasami z dodatkiem mąki kukurydzianej, ale prawdziwe robi się tylko z kukurydzianej. Nie mam jednak pewności czy w Meksyku jednak nie dodają trochę mąki pszennej. Najprościej będzie chyba, jeśli sprawdzisz skład w sklepie, bo w restauracji czy budce na ulicy, to nie wiem czy się dowiesz z pewnością.

Ja z kolei jestem wegetarianienem ale nie miałem większych trudności z wyżywieniem. Małym problemem była zbytnia uprzejmość Meksykanów i zdarzyło mi się parę razy zapytać czy to jest bez mięsa - dostawałem potwierdzenie, a później się okazywało, że jednak było z mięsem. Nauczony doświadczeniem pytałem czy to jest z mięsem, a to a to... i w końcu udawało mi się znaleźć coś bez - wtedy można było to kupić :)

Byłem w Meksyku w 2014 r w marcu i non stop było słońce, czasami kilka chmurek i temperatury ponad 30C w dzień, spadające kilka kresek poniżej 30 w nocy, więc spokojnie możesz się wybierać. Upałów będzie aż nadto :)

A tak na marginesie, to właśnie lecimy z żoną na taką zupełnie samodzielną wycieczkę. Też kupujemy czarter z Rainbow. Albo 2.02 albo 23.02. Na ostatnią chwilę można kupić bilet w bardzo okazyjnej cenie. Jak wrócę mogę coś podpowiedzieć jeśli będziesz potrzebowała. Robimy objazdówkę po Jukatanie. Zastanawiam się nad Belize czy Gwatemalą, ale nie wiem czy się zdecydujemy, bo podobno sama zgoda na przejazd wynajętym samochodem za granicę to jakieś $160 plus problemy przy przekraczaniu granicy.

AlkaAlka dołączył
18.11.2016

AlkaAlka 11:57 | 30.01.2018

>A tak na marginesie, to właśnie lecimy z żoną na taką zupełnie samodzielną wycieczkę.
>Też kupujemy czarter z Rainbow. Albo 2.02 albo 23.02. Na ostatnią chwilę można kupić
>bilet w bardzo okazyjnej cenie. Jak wrócę mogę coś podpowiedzieć jeśli będziesz
>potrzebowała. Robimy objazdówkę po Jukatanie. Zastanawiam się nad Belize czy
>Gwatemalą, ale nie wiem czy się zdecydujemy, bo podobno sama zgoda na przejazd
>wynajętym samochodem za granicę to jakieś $160 plus problemy przy przekraczaniu
>granicy.

Super! To widzę planujecie czarter chwilę przede mną i macie całkiem podobny plan, to czekam na relację ;))

Sanvean dołączył
27.01.2018

Sanvean 22:22 | 05.02.2018

Alka, nie wiem czy zauważyłaś, ale z czarteru Rainbow nagle poznikały wszystkie oferty. I to nawet nie te najtańsze. Więc albo wycofali kilka terminów, albo nagle tłumy zaczęły wykupywać te wycieczki...

Został tylko piątek 9.02 lub wtorek 20.02.
I to wszystko.

Generalnie wolimy termin piątkowy, ale wtorkowy tańszy. I teraz zastanawiamy się co robić. Czy czekać, może się pojawią z powrotem inne terminy, może te, co są stanieją czy brać co jest...

Szkoda mi trochę tego terminu 2.02, bo był za 2200, ale nie miałem potwierdzonego urlopu, a w poniedziałek już był wyprzedany.

Jaką decyzję Ty podejmujesz? A może masz jeszcze jakieś inne tanie loty na uwadze? Tych trochę szkoda, bo były bezpośrednie. A jak leciałem 4 lata temu to przez Paryż z kilkugodzinną przesiadką, co jednak było sporym utrudnieniem przy tak długim locie...

[fb] Anna R-t dołączył
29.11.2017

[fb] Anna R-t 06:38 | 06.02.2018

Hej, a co planujecie na Jukatanie robić? Piramidy, cenoty? Aż szkoda, że już byłam, bo planuję wyjazd w marcu (nie wiem jeszcze gdzie) też jestem bg i byłoby raźniej szukać pokarmu:-) myślę o Tajlandii i tam mogę jeść ryż z warzywami 3 x dziennie plus tona owoców i problem z głowy. W Meksyku królują placki kukurydziane, ale czy nie ma w nich innych mąk będzie ciężko się dowiedzieć... ;-)

Sanvean dołączył
27.01.2018

Sanvean 21:15 | 06.02.2018

>Hej, a co planujecie na Jukatanie robić? Piramidy, cenoty?

Ja też już byłem w 2014. Ale tylko na tydzień. Mam duży niedosyt, więc w zasadzie już od zeszłego roku się wybieramy. Co robić? Wszystko :D
Mam już dosyć konkretne plany (jeszcze musze je dopasować czasowo, ale zwiedzamy wszystkie znane miejsca na półwyspie Jukatan plus kilka mało znanych, które gdzieś w różnych miejscach wyszperałem. Czasami cały dzień wypełniony ganianiem od jednego miejsca do drugiego, czasami luźniejszy z połową dnia na plaży czy w cenocie.

Ostatecznie wzięliśmy bilet z Rainbow na 23.02 a wracamy 12.02 (lot z jedną przesiadką).

Sanvean dołączył
27.01.2018

Sanvean 21:35 | 06.02.2018

> wracamy 12.02 (lot z jedną przesiadką).

Oczywiście 12.03 :)

AlkaAlka dołączył
18.11.2016

AlkaAlka 00:04 | 08.02.2018

Zauważyłam, tak czekałam na promocję, że się nie doczekałam a bilety były w cenie 3700 cały czas :| pozostaje mi lot z przesiadką teraz skoro Rainbow odpada.

AlkaAlka dołączył
18.11.2016

AlkaAlka 00:07 | 08.02.2018

Oo było były faktycznie raźniej razem pytać o gluten, a może chcesz wybrać się jeszcze raz ;))? W planach tydzień intensywniejszego zwiedzania i ok. tygodnia większego chillowania, trochę plaży etc ;) nie chciałabym się bardzo śpieszyć z miejsca na miejsce, to o czym pisałaś oczywiście jest w planach, Tulum, Merida, Chichen Itza etc. ;)

[fb] Anna R-t dołączył
29.11.2017

[fb] Anna R-t 09:22 | 08.02.2018

Mysle o tym.... :-) strasznie mi sie w Meksyku podobało! Mielismy wypozyczone auta (grupa 10os z globtrotera z jedna liderka, ktora nadala plan i reszta sie dostosowala, co bylo dobre, ekipa taka ze pierwszy raz sie spotkalismy na lotnisku w wawie, jechal z nami m.in. Rysiek Czajkowski - polarnik, podroznik, wtedy mial 77lat, jego opowiesci z podrozy do Afryki bezcenne; mega cudowny czlowiek; nadał fajny klimat całej wyprawie, chcialabym byc taka jak on w jedo wieku; grupa byla bardzo zrownicowana wiekowo i to niczemu nie przeszkadzalo) i jezdzilismy po Jukatanie. Mielismy takie przygody ze nawet w tv meksykanskiej bylismy;-) Ale np nie bylismy w cenotach, glownie piramidy i potem Tulum - mam fajnych gosci na nocleg, amerykanie - dwoch braci, bardzo imprezowi, ale mega w porzadku i maja takie chatki drewniane na palach, poszukam ich, mialam gdziez wizytowkę. A jak wygladaja ceny biletow? Kto jedzie? Kiedy wylot/powrót? :-)

Sanvean dołączył
27.01.2018

Sanvean 12:09 | 08.02.2018

>Ale np nie bylismy w cenotach

Jak można nie być cenocie? Przecież tego jest tam zatrzęsienie :)

>A jak wygladaja ceny biletow? Kto jedzie? Kiedy wylot/powrót? :-)

Póki co tylko ja z żoną. Alka się zastanawia.
Tylko jeśli ona sama się dołączy, to finansowo niewiele zyska (pozostaje tylko aspekt towarzyski), bo np pokoje w hotelach są dwuosobowe. A tak mogłaby wynajmować razem z Tobą, więc miałybyście koszt po połowie.

Lecimy czarterem z Rainbow w piątek 23.02.
Wracamy 12.03 Cancun - Frankfurt i po ponad 4 godz przerwie lot do Warszawy.

Trasa - tak w największym skrócie, bez wymieniania zabytków, po samych miejscowościach gdzie planujemy noclegi
Isla de Mujeres
Valladolid
Merida
Ciudad del Carmen
Palenque
Xpuhil
Bacalar lub Chetumal
i kóńcówki jeszcze nie mam zaplanowanej szczegółowo, ale gdzieś na Riviera Maja (może Tulum, może Playa del Carmen) i ostatnie dni takie już zupełnie na luzie głównie na plaży.

W związku z tym, że póki co nikt się nie dołączył, to całą wyprawę szykujemy pod siebie. Mamy już zarezerwowany samochód (dosyć duży, na 4 osoby powinien się nadać, ale jakby co to mam jeszcze możliwość rezygnacji) i noclegi do połowy trasy, czyli do Palenque, bo zastanawiamy się nad opcją wykupienia tam wycieczki do Bonampak i Yaxchilán (przeprawy łodzią i transport przez las Lakandonów - samodzielnie ciężko, choć też się da, ale generalnie te tereny są trudniej dostępne)

Gdybyście się zdecydowały, to mogę dokładnie opisać co i kiedy, bo plany mamy już w 90% gotowe. Póki co jeszcze jest możliwość zmiany końcówki, bo to tylko plany w głowie i na mapie. Początek już mamy rezerwacje, więc byłoby trudniej.

AlkaAlka dołączył
18.11.2016

AlkaAlka 22:52 | 08.02.2018

Słuchajcie chciałabym zabrać się z Wami, ale mi bardziej pasuje marzec lub kwiecień, u mnie już teraz za chwilę będzie cieżko z wolnym, bo mam taką pracę że muszę planować urlopy z wyprzedzeniem. W pracy rozmawiałam o marcu tak jak też napisałam w swoim poście tutaj. Także ja chętna i zdecydowana(mam tež jedna zdeklarowaną osobę w razie czego). Btw może byłabyś chętna powtórzyć ten Meksyk w takim razie? W ogóle jestem w szczerym szoku jak udało Ci się zebrać tu 10 OSÓB?!!! jak ja całego jednego auta zebrać nie mogę 😮

[fb] Anna R-t dołączył
29.11.2017

[fb] Anna R-t 15:02 | 14.04.2018

I co jestes teraz w Meksyku? Ja wlasnie jestem w Playa del Carmen.

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl