Forum dyskusyjne

Agadir tydzień wypad do marrkeszu i gdzieś dalej

kategoria podróże po świecie

kraj Maroko

treasure666 dołączył
24.08.2013

treasure666 01:35 | 27.05.2018

Witam. Wybieram się z synem do Maroka na tydzień do Agadiru. Tam chcemy spędzić ok 3 dni na plaży plus CHYBA wziąć auto i zobaczyć ciut więcej. Planuje oczywiście marrakesz i . . . No właśnie tu następuje koniec. Nie bardzo wiem co możemy i powinniśmy zobaczyć w tak krótkim czasie Ale wie chcemy też leżeć ciągle na plaży.
Pytanie numer jeden. Czy powinniśmy wynająć nocleg na cały tydzień w Agadir i traktować to miejsce jako baza? Żeby nie ciągnąć tych bagaży wszędzie.
Dwa. Czy może jednak komunikacja miejska?
Będę wdzięczna za wszelkie rady!
Uprzejmie dziękuję.

jaszon dołączył
28.11.2017

jaszon 09:10 | 28.05.2018

Czyli faktycznie 3-4 dni do dyspozycji. Nie wiem czy jest sens brać samochód jeśli ma on staż w Marrakeszu 2 dni bezużytecznie. A jechać nim gdzieś dalej to oznacza, że czas spędzicie głównie siedząc w samochodzie. Trochę to bez sensu (choć widoczki można zaliczyć całkiem ładne). Dość wygodnym środkiem lokomocji jest państwowy przewoźnik autobusowy CTM. W 4 dni możesz spróbować zrobić taka małą trasę: Agadir-Marrakesz-Essaouira-Agadir. Essaouira - choć to miejsce bardzo turystyczne - zachowało fajny klimat marokańskich miasteczek portowych. Fajne miejsce by jeden dzień plątać się o jego malowniczych uliczkach.

treasure666 dołączył
24.08.2013

treasure666 18:26 | 28.05.2018

O super ! A powiedz jak planować noclegi? To może lepiej nocleg w Agadir twjjm 3 noce ? I reszta noclegu po drodze? Czy to bezpieczne te autobusy? Kursują w ciągu dnia aww też są nocne? Czy też zostawić bagaże w przechowalni?

jaszon dołączył
28.11.2017

jaszon 11:02 | 29.05.2018

Jeśli planujesz swój pobyt w Agadirze na 3 dni to bez sensu byłoby wynajdować nocleg na 7 dni. Weź kalendarz, rozplanuj sobie dokładnie te dni, policz noce i zarezerwuj noclegi np. przez portal www.booking.com. 

Autobusy są bezpieczne. Pojazdy CTM to busy w standardzie europejskim - wygodne, z klimatyzacją. Autobusy prywatnych przewoźników z reguły są nieco gorsze. Nie ma sensu kombinować z nocnymi przejazdami. Bus do Marrakeszu jedzie ok. 4 godzin więc raczej nie wyśpisz się tej nocy i następny dzień będzie kiepski. Poza tym unikniesz plątania się po obcym mieście w środku nocy. Wejdź na oficjalna stronę CTM: www.ctm.ma.  Z prawej strony u góry masz opcję językową. Sprawdź połączenia. Pomiędzy Agadirem a Marrakeszem jest ich całkiem sporo - pierwszy bus startuje o 6:30, ostatni o 23:50. Przez tę stronę możesz też kupić bilety.

Co do bagażu to nic Ci nie pomogę. Ja wędruje ze swoim plecakiem z niezbyt dużą ilością rzeczy. Jak leciałem na miesiąc do Maroka to zmieściłem się w małym plecaku w ramach bagażu podręcznego.

treasure666 dołączył
24.08.2013

treasure666 23:10 | 31.05.2018

Wiem że jestem męcząca 😂Ale ostatnie pytanie. CZY jeden dzień na marrkesz to nie za mało? Wystarczy? Ewentualnie za wyjątkiem tego miasta gdzie możemy się wybrać? Myślałam o fez Ale mgd wiem czy to ma sens tak na wariata. Będę wdzięczna za pomoc

jaszon dołączył
28.11.2017

jaszon 00:18 | 01.06.2018

Marrakesz w jeden dzień to oczywiście za mało. Trudno wchodzić w cudzą skórę, nie wiem co lubisz, co Cię interesuje. Każdy ma swoje oczekiwania. Jednak opcja jednodniowa napewno zrodzi rozczarowanie bo to taka pobiexna bieganina gdzie nie ma na nic czasu.

Do Fez nie wybieraj się bo to za daleko. Nie połączysz sensownie zwiedzania obu miast. Choć przyznam, że Fez bardzie podobał mi się niż Marrakesz. Sugerowałem Essaouirę jak drugi punkt bo to zdecydowanie bliżej Agadiru i to jest mała mieścina, którą da się obejrzeć w jeden dzień.

Sa-Bina dołączył
27.01.2013

Sa-Bina 19:57 | 02.06.2018

Jaszon, czy orientujesz sie jak wyglada polaczenie na trasie Marrakesz Essaouira? Pociag, bus, taxi po negocjacjach? Jak to wyglada cenowo? Interesuje mnie jeszcze trasa Essaouira-Agadir.
Z gory dzieki za pomoc :)

bry dołączył
03.10.2015

bry 19:06 | 03.06.2018

>Jaszon, czy orientujesz sie jak wyglada polaczenie na trasie Marrakesz Essaouira?
>Pociag, bus, taxi po negocjacjach? Jak to wyglada cenowo? Interesuje mnie jeszcze
>trasa Essaouira-Agadir.
>Z gory dzieki za pomoc :)

Odpowiedz masz w wątku, który komentujesz .....powyżej

www.ctm.ma/horaires-et-tarifs/acheter-un-billet 

Sa-Bina dołączył
27.01.2013

Sa-Bina 20:37 | 03.06.2018

Pytalam sie rowniez o mozliwosc dojazdu taxi po negocjacjach.
Ta strona jest beznadziejna! Zmienia sie co i rusz na j. francuski. Nie ma godzin i cen na sierpien. Albo ja cos zle wybieram...

jaszon dołączył
28.11.2017

jaszon 14:14 | 04.06.2018

Cześć,
Essaouira nie ma połączeń kolejowych z resztą kraju więc pociąg odpada.

Bus moim zdaniem to najpewniejszy, najwygodniejszy i zarazem najtańszy sposób przejechania tej trasy. Bilet na CTM kosztuje 75 MAD czyli ok. 7 euro. Na stronie internetowej CTM nie znajdujesz godzin i innych danych dot. sierpnia bo nie ma jeszcze rozkładu jazdy (oni to robią jakoś na 6 tygodni do przodu). Dla orientacji sprawdź sobie przed 15 lipca. Pokazują 3 połączenia dziennie. Pewnie podobnie będzie w sierpniu.

Prócz CTM inną linią o podobnym standardzie jest Supratours.

Prócz busa można pojechać grand taxi. To takie zbiorowe taksówki (z reguły na 7 pasażerów), które kursują pomiędzy miastami. Nieco droższe od busów (cenę można próbować negocjować), o ile pamiętam to przelicznik wychodzi w okolicach 5 dirhamów za 10 km od osoby. To może być teraz trochę inna kwota bo moje informacje są z 2013 roku. Dla określonych kierunków maja swoje osobne miejsca postojowe w mieście. Ich podstawowa wadą jest to, że nie maja ustalonych godzin odjazdu. Jada kiedy się zapełnia może to potrwać godzinę, dwie lub więcej...

Co do zwykłej taksówki to nie znam cen (poza miastem), ale myślę, że może to wyjść znacznie drożej. Chyba, że jedziesz w kilka osób, wtedy koszt rozłoży się i może być to całkiem atrakcyjny pomysł. Jednak tutaj musisz polegać na swoich umiejętnościach do targowania się.

My we dwójkę jeździliśmy głównie busami, 2 x pociągiem. Z grand taxi korzystaliśmy tylko 3-4 razy. W mieście korzystaliśmy incydentalnie z taxi.

Sa-Bina dołączył
27.01.2013

Sa-Bina 19:06 | 04.06.2018

Jaszon, dziekuje pieknie za wyczerpujaca odpowiedz.
Czytalam wczoraj na innych forach / blogach, ze spokojnie mozna isc na dworzec i kupic bilet. I nawet sie targowac (o matko!) :P Ponoc trase Agadir-Marakesz mozna zbic do 80 MAD?
Mam jeszcze pytanie o dworzec w Agadirze. Gdzie dokladnie on sie znajduje? Chodzi mi o ten glowny. Jak wpisywalam w wyszukiwarce to wyskakiwalo mi kilka na mapce, wiec nie wiem, ktory jest tym wlasciwym.
Jeszcze raz dzieki!

jaszon dołączył
28.11.2017

jaszon 23:37 | 04.06.2018

CTM ma własne dworce autobusowe. Wrzuć po prostu na google map CTM bus station agadir. My w Agadirze nie byliśmy, tylko przejeżdżaliśmy przez to miasto.

treasure666 dołączył
24.08.2013

treasure666 23:04 | 14.06.2018

A czy możesz mi jeszcze powiedzieć czy warto pozostać na noc w essaouira? Czy sobie darować i wrócić do Agadiru? Dziękuję!

jaszon dołączył
28.11.2017

jaszon 09:58 | 15.06.2018

Na takie pytanie zawsze jest mi trudno odpowiedzieć. Każdy ma własne upodobania - jednym wystarczy parę rzutów okiem i notatka z przewodnika, inni będą się doktoryzować nad każdym kamieniem...

Essaouira - a raczej jej medyna i okolice portu - nie zajmują zbyt wiele przestrzeni więc jeden dzień wystarczy by z grubsza obejrzeć sobie większość ciekawych miejsc (także tych, które fani Gry o tron pewnie chcieliby obejrzeć). Drugi dzień to już dla tych co lubią wielogodzinna włóczęgę po zaułkach miasta, smakowania różnych drobiazgów, gapienia się na codzienne życie mieszkańców, szukania ciekawych momentów do fotografii.

Ja nie lubię podróżować pod ciśnieniem czasu, na zasadzie: mam tyle i tyle godzin bo muszę zmieścić się pomiędzy przyjazdem i odjazdem autobusu. Ale rozumiem, że masz inna sytuację. Agadir jest dla mnie nie interesującym miejscem więc pobyt tam ograniczyłem do absolutnego minimum. Jeżeli miałbym wybierać nocleg w Agadirze i w pięknej Essaouirze to pewnie nawet nie zastanawiałbym się. Ty masz inną sytuacje dyktowaną koniecznościami logistyki.

treasure666 dołączył
24.08.2013

treasure666 22:32 | 17.06.2018

Dziękuję pięknie! Całkowicie rozwiałeś moje wątpliwości zostaje na noc!

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl