Przewodniki

ANDORA - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

EuropaANDORA
ANDORA
(Księstwo Andory)
Stolica: Andorra la Vella
Waluta: euro (EUR)
Język urzędowy: kataloński
Inne języki: francuski, hiszpański

ANDORA


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

PRZEPISY WJAZDOWE
Dokumentem uprawniającym do wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Andory przez okres 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty.
Paszport powinien być ważny minimum 3 miesiące dłużej niż planowany okres pobytu.

PRZEPISY CELNE
Funkcjonuje strefa bezcłowa, jednak przy wywozie zakupionych towarów do państw sąsiednich (Hiszpania, Francja) obowiązują przepisy zgodne z normą unijną. W każdym sklepie można uzyskać informację dotyczącą dozwolonej ilości wywożonych towarów (limity wywozowe są zamieszczone na stronie www.andorra.ad).

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Na terytorium Andory nie ma zastosowania Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) uprawniająca turystę do korzystania w krajach Unii Europejskiej z bezpłatnej opieki medycznej w sektorze publicznym. Pacjent powinien zapłacić za wystawioną przez lekarza fakturę i rozliczyć ją z prywatną firmą ubezpieczeniową po powrocie do Polski. Koszt zwykłej wizyty u lekarza - 60 EUR.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Polski turysta może posługiwać się polskim prawem jazdy. Policja bardzo surowo egzekwuje przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Za wszelkie wykroczenia (zwłaszcza za nadmierną prędkość) grożą bardzo wysokie mandaty.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Bez ograniczeń.

BEZPIECZEŃSTWO
Andora jest krajem bezpiecznym dla turystów.
Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Księstwo Andory podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Madrycie (Hiszpania).
Brak polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego. Ambasador RP w Madrycie (Hiszpania) akredytowany jest również w Księstwie Andory.

PLANOWANIE PODRÓŻY

Do Andory wybierzecie się również z Rainbow

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Brak placówki dyplomatycznej.

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

Brak placówki dyplomatycznej.
Akredytowany jest Ambasador RP w Madrycie (Hiszpania).

ANDORA - galerie i zdjęcia z podróży

ANDORA / Soldeu / stawy Siscaro / PirenejeANDORA / Andora / Andorra La Vella / Andorra La Vella - miasto wśród górANDORA / brak / miasto Andora de vella / moje najwyższe rowerowe osiągnięcieANDORA / Andorra la Vell / Andorra la Vell / kościół Św. EsteveANDORA / Andora / Andorra La Vella / Andorra La Vella - miasto wśród górANDORA / Andora / Andorra La Vella / Andorra La Vella - miasto wśród górANDORA / Andorra La Vella / Andorra La Vella / La noblesse du tempsANDORA / Parafia Canillo / Meritxell / kapliczkaANDORA / Parafia Canillo / Meritxell / sanktuarium Matki Bożej z MeritxellANDORA / Soldeu / stawy Siscaro / PirenejeANDORA / Canillo / Meritxell / sanktuarium Matki Bożej z MeritxellANDORA / Andorra la Vell / Andorra la Vell / Casa de la VallANDORA / Pireneje / stawy Siscaro / widok z przełęczyANDORA / Pireneje / stawy Siscaro / widok z przełęczyANDORA / Pireneje / stawy Siscaro / widok z przełęczyANDORA / Pireneje / stawy Siscaro / coś dla ochłodyANDORA / Pireneje / stawy Siscaro / widok z przełęczyANDORA / Canillo / Meritxell / cudowna figura Matki Bożej z MeritxellANDORA / Soldeu / . / PirenejeANDORA / Soldeu / . / Pireneje

ANDORA - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Gdzie można zarobić pieniądze w krótkim czasie? ANDORA 650 30-06-22
Andora czy warto? ANDORA 1756 06-02-18
Kilka pytań ANDORA 4998 28-05-15
Noclegi ANDORA 4228 21-03-15
zapupy jak to naprawde teraz wyglada ANDORA 2

ANDORA - artykuły i relacje z podróży

HISZPANIA / GÓRY / Autostop przed Andorą / Autostop przed Andorą. W tle Pireneje hiszpańsko-francuskie
2013-05-23
sheeroko

kraje: NIEMCY, FRANCJA, HISZPANIA, ANDORA
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 2811
liczba komentarzy: 1

Swiat jest na wyciągnięcię ręki, a czasem nawet samego palca.

Jesteśmy, jeszcze z plecakami, przepoceni, zmęczeni i szczęśliwi. Czujemy się wygrani, osiągnęliśmy mały ale jakże dla nas znaczący sukces. To taki osobisty duży lotek którym trafiliśmy szóstkę. Mamy też kontakt z hostem , polską rodziną zapoznaną prze couchsurfing – Aldona z Piotrem i ich synkiem Mikołajem. W naszym oczach rysuje się miłość do tego przepięknego kawałka ziemi. Pierwsze prawdziwe, smaczne posiłki, pierwsza normalna kąpiel i słońce, które da nam jeszcze popalić. Wieczór spędzamy do rana na rozmowach. Każdy o sobie, po trochu. Polska gościnność nie zna granic. Wymęczeni kładziemy się spać po to by od rana przemierzać Barcelonę i wieczorem ruszyć w dalszą podróż gdzieś w kierunku Afryki....

Czytaj więcej

LUKSEMBURG / - / Vianden / Twarz zamku Vianden
2011-09-21
tkos

kraje: ANDORA, MONAKO, LIECHTENSTEIN, LUKSEMBURG, SAN MARINO
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia
liczba odwiedzin: 6063
liczba komentarzy: 3

Mikrokraje Europy za jednym razem - KONKURS

Pewnego lipcowego dnia tego lata wsiedliśmy z moją nastoletnią córką do naszego Voyagera, zapakowaliśmy maty, trochę zupek w proszku, małą kuchenkę gazową, napoje, 2 walizki i parę innych rzeczy, po czym wyruszyliśmy w drogę. Naszym celem były najmniejsze kraje Europy: Liechtenstein, Luksemburg, Andora, Monako i San Marino. Przy tej okazji musieliśmy także przejechać przez wiele innych państw, w sumie było ich 15. Cała podróż zajęła nam 17 dni, a przejechaliśmy ok. 6500 km. Spaliśmy w aucie, jedliśmy głównie rzeczy, które sami mogliśmy przyrządzić. To była szkoła taniego podróżowania i na pewno doskonała szkoła życia...

Czytaj więcej

CHORWACJA / - / Gdzieś na trasie do Chorwacji / Stary Golf i może - 20-letnim Golfem dookoła Europy
2011-05-05
StaryGolf

kraje: HOLANDIA, SZWAJCARIA, GIBRALTAR, PORTUGALIA, NIEMCY, MONAKO, LIECHTENSTEIN, HISZPANIA, FRANCJA, BELGIA, ANDORA, AUSTRIA, POLSKA, SłOWACJA
zawartość: zdjęcia, mapy, linki
liczba odwiedzin: 8934
liczba komentarzy: 2

Stary Golf i może - 20-letnim Golfem dookoła Europy

Czwórka przyjaciół. Razem przetestowali się już rok temu w podróży do Chorwacji, Teraz chcą czegoś więcej. Wspólnie realizują projekt, który pozwoli im zwiedzić niemal całą Europę Zachodnią. Bohaterem wycieczki jest jednak tytułowy VW Golf, który musi zawieźć ich do celu.

Czytaj więcej

ANDORA / brak / miasto Andora de vella / panorama Andora de Vella
2009-11-22
ireq

kraje: HISZPANIA, ANDORA, FRANCJA
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 8233
liczba komentarzy: 1

Wprawa rowerowa do Andory

Wyprawa z pełnymi sakwami Girona - Andora - Girona

Czytaj więcej

MAURETANIA / Afryka / brak / Logo wyprawy
2008-03-25
Cyprian

kraje: NIEMCY, FRANCJA, ANDORA, HISZPANIA, MAROKO
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 6130
liczba komentarzy: 0

Wyprawa dookoła Sahary !!!! - Część I - Przejazd przez Europę i Maroko.

Pierwszy etap samochodowej wyprawy po Afryce Zachodniej.

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

04-18
Wyspa Świętego Tomasza - gdzie to jest?

Państwo Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to jedno z nieczęsto odwiedzanych przez turystów miejsc. Niemal każdy z rankingów popularności turystycznej lokuje ten kraj wśród 10 najrzadziej odwiedzanych. Czego więc można się spodziewać po największej wyspie kraju położonego w Zatoce Gwinejskiej?

04-15
Podróż w czasach zarazy

Kiedy pierwszy raz byłem na pustyni w Jordanii, zastanawiałem się, jak tam można żyć. Z czasem, gdy odwiedziłem Gobi, Saharę, pustynię Judzką w Izraelu, z przyjemnością zacząłem odkrywać subtelny urok pustynnych krajobrazów.

04-05
Sedona. Katedra bez ścian...
04-01
Cataratas Iguazu w Argentynie i B...
10-25
Samochodem po Argentynie cz. II...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2024 Globtroter.pl