Przewodniki

MALI - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

AfrykaMALI
MALI
(Republika Mali)
Stolica: Bamako
Waluta: frank Zachodnioafrykańskiej Wspólnoty Walutowej (XOF);
Język urzędowy: francuski
Inne języki: bambara, malinke, senufo, sarakole, dogon, arabski

MALI


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:


WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywateli RP obowiązują wizy na przejazd i pobyt. Obywatele polscy, podobnie jak obywatele innych państw UE, w których nie ma przedstawicielstw dyplomatycznych Mali, mogą otrzymać wizę na lotnisku w Bamako. Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. Wizę można przedłużyć na miejscu w odpowiednim urzędzie. Nie wymaga się okazania środków finansowych na pobyt, niezbędne jest jednak posiadanie ok. 70 USD na dobę. 

PRZEPISY CELNE
Takie same jak w krajach europejskich. Miejscowa waluta, czyli frank XOF, obowiązuje w 8 krajach UEMOA - Zachodnioafrykańskiej Wspólnoty Gospodarczo-Walutowej (Benin, Burkina Faso, Wybrzeże Kości Słoniowej, Gwinea Bissau, Mali, Niger, Senegal i Togo) i jej wywóz poza te kraje jest oficjalnie zakazany. W praktyce zakaz dotyczy większych sum, równowartości kilkuset USD. Nie ma możliwości zwrotu podatku VAT.

MELDUNEK
Posiadacze wiz są zwolnieni z obowiązku meldowania się na policji.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze, potwierdzone wpisem do międzynarodowej książeczki zdrowia. Zaleca się szczepienia przeciw zapaleniu opon mózgowych, żółtaczce typu A i B, cholerze, szczepienie Di-Per-Te. W Mali praktycznie przez cały rok zdarzają się przypadki zachorowań na cholerę. Ogniska chorobowe znajdują się na południu kraju (region Sikasso) i na północy (w regionach Ségou, Mopti i Timbuktu). Przed podróżą należy zapoznać się z aktualną sytuacją epidemiologiczną. Ryzyko zachorowania na bilharcjozę jest bardzo duże, z tego powodu odradza się kąpiele w zbiornikach wodnych oraz w rzekach (wiele przypadków zachorowań odnotowano w rejonie zbiorników Banani w kraju Dogonów oraz Sibi niedaleko Bamako - oba miejsca usytuowane są na uczęszczanych szlakach turystycznych). Występuje też zagrożenie malarią. Należy przestrzegać zasad higieny tropikalnej, nie pić surowej wody, nie jeść owoców ze skórką. Poziom opieki medycznej w prywatnych gabinetach i klinikach w największych miastach jest zadowalający. Konsultacja lekarska kosztuje od 15 EUR, za pobyt w szpitalu trzeba zapłacić ok. 60 EUR za dobę (do sumy tej trzeba doliczyć koszty lekarstw, badań specjalistycznych i zabiegów). Gorący i suchy klimat, jaki panuje w Mali od września do lutego, jest szczególnie niebezpieczny dla osób z zaburzeniami układu krążenia.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Kierowcy obowiązani są do posiadania międzynarodowego prawa jazdy i międzynarodowego ubezpieczenia samochodu.BEZPIECZEŃSTWO
W związku ze znacznym pogorszeniem się sytuacji bezpieczeństwa w północnych regionach kraju, zwłaszcza w prowincjach GAO, TIMBUKTU i KIDAL, stanowczo odradza się podróżowanie w te rejony. W tej części Mali istnieje duże ryzyko porwań obcokrajowców. Planującym podróż zaleca się korzystanie z usług agencji turystycznych i przemieszczanie się w większych grupach lub podróżowanie samolotami (Bamako ma połączenia miastami na północy kraju: Timbuktu, Menaka, Kidal). Bamako uznawane jest miasto dość bezpieczne. Unikać należy samotnych wędrówek po mieści, szczególnie po zapadnięciu zmroku. Z powodu częstych kradzieży dokumentów zalecane jest przechowywanie ich w bezpiecznym miejscu i noszenie przy sobie kserokopii paszportu. 

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Niewiele dróg ma nawierzchnię asfaltową. Należy zachować dużą ostrożność podczas jazdy samochodem i unikać podróży po zmroku - stan dróg jest fatalny, ruch drogowy chaotyczny, istnieje duże ryzyko kolizji z nie oświetlonymi pojazdami, pieszymi oraz zwierzętami hodowlanymi.

RELIGIA, OBYCZAJE
Należy pamiętać o obowiązujących tu muzułmańskich normach religijnych i obyczajowych (np. odpowiednie zachowanie i ubiór w miejscach publicznych) oraz przestrzeganiu podstawowych zasad (wchodzenie do meczetów bez obuwia, kobiety w nakryciu głowy i w strojach z zakrytym dekoltem, najlepiej sięgających do kostek, i w stonowanych, ciemnych kolorach). Nie należy zwiedzać meczetów w piątki, szczególnie podczas modłów. W okresie ramadanu w ciągu całego dnia (od wschodu do zachodu słońca) niewskazane jest spożywanie jedzenia i napojów w miejscach publicznych, palenie tytoniu czy hałaśliwe zachowanie.

 

PRZYDATNE INFORMACJE:
Spośród walut wymienialnych najlepiej przywozić euro, które ma stały kurs. Tylko w Bamako i Kayes można posługiwać się popularnymi kartami, jak VISA.
Mali jest krajem ciekawym dla turystów. Ma dobrze zorganizowaną bazę hotelową. Ponieważ Mali nie ma dostępu do morza, turystyka nastawiona jest na wycieczki objazdowe. Organizatorzy oferują ciekawe wyprawy połączone np. ze zwiedzaniem krainy Dogonów. Ceny usług turystycznych uzależnione są od klasy agencji.
Istnieje połączenie kolejowe z Dakarem. Jednakże decydując się na podróż tym środkiem lokomocji, pamiętać należy, że tabor jest dość zniszczony, a komfort podróży niski.


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Brak placówki dyplomatycznej

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

MALI - galerie i zdjęcia z podróży

MALI / - / Wioska w krainie Dogonów / Nasz mały przewodnik po wiosceMALI / - / Mali / DzieciMALI / Zach.Afryka / Mopti / \MALI / - / Mopti / Urząd pocztowyMALI / - / Bamako / ...smutasekMALI / - / Okolice Bamako / Człowiek sawanny MALI / Sahara / Timboctu / MohametMALI / - / okolice Bamako / ...MALI / - / Mopti / Port na rzece NigerMALI / Serce / KOMORY obie prawa i lewa / CAŁY MÓJ ŚWIATMALI / - / Mali / Chłopcy  na sawannieMALI / brak / W drodze do Bamako / Mali w porze deszczowejMALI / brak / Djenne / Meczet gliniany w DjenneMALI / Mali / Mali / MeczetMALI / brak / W drodze do Kayes / Mieszkańcy MaliMALI / brak / Djenne / NosidełkoMALI / brak / W drodze do Kayes / Czasem już nie było innej alternatywyMALI / Malta / Malta /  ZamekMALI / brak / Djenne / Cinquecento z mieszkańcamiMALI / Dogon Country / Irene / Ireli - Kraina Dogonow

MALI - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Wizy i sytuacja w Mali MALI 734 14-10-16
maroko, mauretania, mali MALI 1492 16-10-13
wyprawa autem na czarny ląd... MALI 1518 16-10-13
W Mali jest bezpiecznie! MALI 1981 10-08-12
samolot do Timbuctu MALI 1176 07-08-11
Między Biegunami MALI 971 13-11-09
Samoch. po Afryce zach. MALI 2138 08-11-09
powrót z Bamako MALI 1050 22-03-09
Do Timbuktu... MALI 1174 22-10-08
Autem do Afryki Zach. - chętni MALI 1500 23-04-08

MALI - artykuły i relacje z podróży

MALI / - / MOPTI / meczet
2018-02-03
Wiesław

kraje: MALI
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 168
liczba komentarzy: 0

Ekstradycja (w trosce o moje bezpieczeństwo)

MALI - czyli jak mnie wypędzono z tego kraju. Około 8:00 przyjechałem do DOUENTZA skąd zamierzałem udać się do Kraju DOGONOW, TIMBUKTU i kilku innych, atrakcyjnych miejsc. Ale ok 17:00 pod hotel w którym akurat przebywałem podjechały dwa samochody z żandarmerią i żołnierzami i jak w durnym filmie dali mi 5 min na spakowanie się i udanie się z nimi. Zapytałem dlaczego? zawieziemy cię skąd przyjechałeś tzn do SEVARE (to prawie MOPTI) usłyszałem. Najpierw zajechaliśmy do miejscowych koszar, tam były trzy samochody wojskowe z kompletem żołnierzy każdy, zająłem miejsce ( jak jakiś BIN LADEN albo przynajmniej AL CAPONE ) w pierwszym samochodzie wyposażonym w małe działko.

Czytaj więcej

POLSKA / świętokrzyskie / Kielce / mapa_trasy
2015-11-13
PantarTeam

kraje: SłOWACJA, AUSTRIA, WłOCHY, FRANCJA, HISZPANIA, NIEMCY, CZECHY, SZWAJCARIA, MAROKO, MAURETANIA, SAHARA ZACHODNIA, SENEGAL, MALI
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia, mapy, linki
liczba odwiedzin: 1387
liczba komentarzy: 0

Pantar Team, czyli Tarpanem przez świat

Przedstawiamy kolejny patronat medialny Globtrotera! Grupa miłośników podróży ekstremalnych wdraża swój projekt w życie, a w ich planach na najbliższe lata znajdują się udziały w największych, międzynarodowych rajdach amatorskich na całym świecie.

Czytaj więcej

MAROKO / Afryka / Afryka / Krzysiek - uczestnik wyprawy
2012-11-05
Wyprawa_Afryka2013

kraje: MAROKO, MAURETANIA, SENEGAL, GAMBIA, GWINEA, SIERRA LEONE, MALI
zawartość: droga na miejsce, zdjęcia
liczba odwiedzin: 2810
liczba komentarzy: 3

Motocyklowe Odkrywanie Świata - Afryka

Obecnie jestem na etapie przygotowywania samotnej wyprawy motocyklowej wzdłuż północno-zachodniej Afryki. Cała trasa liczy ok 18tyś km i zostanie pokonana motocyklem BMW r 1100rt.

Czytaj więcej

MAROKO / - / Afryka / Pataty i Pomarańcze
2012-07-16
patatyipomarańcze

kraje: MAROKO, NIGER, MALI, KONGO, KENIA, NAMIBIA, RPA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 4176
liczba komentarzy: 1
BURKINA FASO / - / Pustynia / WAGADUGU_2012
2012-07-05
Wagadugu_2012

kraje: BURKINA FASO, MAROKO, SAHARA ZACHODNIA, MAURETANIA, MALI
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 1658
liczba komentarzy: 0

Zapowiedź Wyprawy Wagadugu 2012

Zapowiedź planów dwójki motocyklistów

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

03-15
Iran - trzy tygodnie podróżowania samodzielnie lub w towarzystwie miejscowych

W październiku i listopadzie 2017r spędziłem 21 dni podróżując po Iranie. To była moja pierwsza podróż poza Europę samodzielnie. Generalnie pomimo dość napiętego planu i obaw na początku, radziłem sobie dobrze i udało się zrealizować plan prawie w całości.

03-01
A wiatr będzie ci targał włosy

„Varsovia – 14047 km”, informuje drogowskaz, umieszczony wśród wielu podobnych na tarasie widokowym Cerro w Punta Arenas. – No to mnie tym razem wywiało!

03-04
Iran - informacje praktyczne i ci...
03-01
Wakacje na Islandii...
02-03
Wymarzone Filipiny...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl
koniec koniec }); //}); koniec koniec