Przewodniki

BANGLADESZ - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

AzjaBANGLADESZ
BANGLADESZ
(Ludowa Republika Bangladeszu)
Stolica: Dhaka
Waluta: taka (BDT), 1 BDT = 100 paisa;
Język urzędowy: bengalski
Inne języki: angielski

BANGLADESZ


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
 Obywatele polscy udający się do Bangladeszu objęci są obowiązkiem wizowym. Ze względu na brak przedstawicielstwa dyplomatycznego Bangladeszu w Polsce wnioski wizowe można  składać w ambasadzie tego kraju w Hadze. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe - minimum 6 miesięcy ponad termin planowanego wyjazdu z Bangladeszu. Przy wjeździe nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego, niemniej podróżny winien być w posiadaniu zarówno biletu, jak i innych dokumentów dotyczących dalszej  podróży lub powrotu. Wymagane jest posiadanie środków finansowych na okres pobytu, jednak ich wysokość nie jest dokładnie określona.

PRZEPISY CELNE
 Przepisy dewizowe nie nakładają ograniczeń co do wwozu obcych walut w postaci gotówki, czeków podróżnych, kart kredytowych. Jednakże kwoty od 5000 USD wzwyż należy zgłosić, wypełniając walutową deklarację, poświadczaną przez celnika. Przy wyjeździe z Bangladeszu turysta może wywieźć całą zadeklarowaną przy wjeździe kwotę, pomniejszoną o dokonane w trakcie pobytu wydatki. Do Bangladeszu bez opłat celnych można wwieźć przedmioty osobistego użytku (ubranie, bieliznę, obuwie, przybory toaletowe), w tym biżuterię osobistą o wartości nie przekraczającej 3000 BDT (ok. 50 USD). Bez cła można wywieźć wyroby miejscowego rękodzieła i pamiątki (z wyjątkiem antyków i dzieł o wartości historycznej) o wartości nie przekraczającej 3000 BDT. Dozwolone jest bezcłowe wwiezienie do Bangladeszu 1 l alkoholu i 200 szt. papierosów na potrzeby własne.

PRZEPISY PRAWNE
Przemyt oraz posiadanie narkotyków podlegają wysokim karom (do kary śmierci włącznie).
Pozostawanie na obszarze Bangladeszu bez ważnej wizy stanowi poważne wykroczenie.
Naruszenie prawa może spowodować aresztowanie sprawcy wykroczenia lub przestępstwa i wiąże się z długotrwałym pobytem w areszcie, wobec długiej procedury karnej w tym państwie.

MELDUNEK
Nie ma formalnego obowiązku meldunkowego dla cudzoziemców przebywających w kraju do 90 dni. W kwestionariuszach, które należy wypełnić przy wjeździe i wyjeździe, trzeba jednak podać adres pobytu.
Cudzoziemcy zamierzający pozostać w Bangladeszu powyżej 90 dni podlegają rejestracji w tzw. Immigration Police.

UBEZPIECZENIE
Cudzoziemcy nie mają obowiązku posiadania ubezpieczeń komunikacyjnych. Przed wyjazdem należy się upewnić, że wykupiona polisa ubezpieczeniowa będzie uznawana na obszarze Bangladesz, jak również, że obejmuje ona usługę transportu chorego poza Bangladesz. Można wykupić polisę w miejscowych firmach ubezpieczeniowych.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Bangladesz leży w strefie gorącego, wilgotnego klimatu tropikalnego i zaliczany jest do grupy krajów wysokiego ryzyka zachorowań. Każdy turysta przybywający do Bangladeszu powinien mieć ważną międzynarodową kartę szczepień. W praktyce służby graniczne nie żądają jej okazania, natomiast wymagane są szczepienia przeciwko żółtej febrze od cudzoziemców przybywających z obszarów występowania tej choroby. Dla własnego bezpieczeństwa podróżnym zaleca się szczepienia przeciw tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby (typu A i B) oraz wirusowemu zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych. Należy mieć ważne szczepienie przeciwko poliomyelitis (choroba Heinego-Mediny). W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzka stacją sanitarno - epidemiologiczną. Występuje poważne zagrożenie chorobami inwazyjnymi i zakaźnymi: malarią, dengą, tężcem, biegunkami zakaźnymi,  odmianami żółtaczki (typu A i B); zagrożenie to jest zwielokrotnione przez brak higieny, złe warunki komunalne i niski poziom służby zdrowia. Należy liczyć się z możliwością wystąpienia cholery (szczególnie w okresach rokrocznie powtarzających się w tym kraju powodzi). Częste są również zakażenia pasożytnicze (ameba, lamblia, robaczyce) czy bakteryjne. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowań, trzeba przestrzegać zasad higieny. Należy używać wody filtrowanej i gotowanej, dokładnie myć warzywa i owoce w specjalnych roztworach, unikać przebywania w miejscach, gdzie jest dużo komarów (szczególnie wieczorem i nocą), nosić ubrania maksymalnie zakrywające ręce i nogi, stosować repelenty. Wskazane jest spanie pod moskitierą. Ochrona przed malarią konieczna jest przez cały rok. W stolicy można skorzystać z opieki medycznej w prywatnych klinikach i szpitalach zatrudniających lekarzy wykształconych za granicą, jednak z reguły nie są one wyposażone w wysokiej jakości sprzęt i aparaturę medyczną. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi od 4 do 10 USD. Dzień pobytu w szpitalu kosztuje od ok. 10 USD (sala ogólna) do 50-70 USD (oddzielny pokój). Na dobrym poziomie są usługi stomatologiczne w klinikach dentystycznych prowadzonych przez cudzoziemców. Apteki są dobrze zaopatrzone w lekarstwa dostępne bez recept.
INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
W Bangladeszu nie uznaje się obcych dokumentów zezwalających na prowadzenie pojazdów mechanicznych. Dla potrzeb prowadzenia pojazdu po drogach publicznych należy legitymować się międzynarodowym prawem jazdy. Z uwagi na specyfikę lokalnego ruchu drogowego (ruch lewostronny, powszechne nieprzestrzeganie przepisów, fatalny stan dróg) zaleca się korzystanie z niedrogich usług kierowców miejscowych lub wynajmowania samochodu łącznie z usługa kierowcy. Z uwagi na stan bezpieczeństwa na drogach, zaleca się powstrzymanie od podróżowania poza aglomeracjami miejskimi po zapadnięciu zmroku.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Nie ma ograniczeń w poruszaniu się po kraju z wyjątkiem stref wojskowych. Z uwagi na starcia pomiędzy grupami etnicznymi w regionie Wzgórz Chittagong wyjazdy do tego miejsca powinny być z wyprzedzeniem 10 dniowym notyfikowane władzom regionalnym (Chitagong Divisional Commissioner’s Office lub Deputy Commissioner’s Office).
Ograniczeniom może ulec poruszanie się cudzoziemców w pasie granicznym z Indiami.

BEZPIECZEŃSTWO
Zagrożenie przestępczością pospolitą jest wysokie. Należy zachować szczególne środki ostrożności, a w nocy unikać przebywania w niektórych dzielnicach dużych aglomeracji (napady, kradzieże, obecność gangów). Na lotniskach należy unikać korzystania z przypadkowych bagażowych.
Zagrożenie potęgują walki między głównymi ugrupowaniami politycznymi, często przybierające formy działań terrorystycznych, demonstracje i zamieszki społeczne.
Akty przemocy i wandalizmu towarzyszą również formalnie ogłaszanym, paraliżującym cały kraj, strajkom generalnym (tzw. hartale).
Należy mieć na uwadze, że na granicy lądowej z Indiami w regionie Branambaria dochodzi od czasu do czasu do wymiany ognia pomiędzy służbami ochrony granic.
Należy unikać okazywania na zewnątrz swojej zamożności (ograniczenie biżuterii noszonej na sobie do absolutnego minimum).
Należy zawsze być w posiadaniu fotokopii swojego paszportu i wizy. Należy unikać gromadzenia noszonych przy sobie dokumentów i środków płatniczych w jednym miejscu (torba, plecak, jedna kieszeń, portfel).   

RELIGIA, OBYCZAJE
Należy przestrzegać miejscowych norm obyczajowych i religijnych - stosowne zachowanie oraz noszenie odpowiedniego ubioru (niewskazane jest noszenie zbyt skąpych strojów). Bangladesz jest krajem muzułmańskim stosunkowo tolerancyjnym, a miejscowa ludność znana jest z wyrozumiałego i przyjaznego traktowania cudzoziemców. Jednak z uwagi na specyficzną sytuację kobiet i ich ograniczony udział w życiu publicznym podróżujące samotnie turystki mogą być narażone na nieprzyjemności (nagabywanie przez mężczyzn).
Związki i stosunki seksualne osób tej samej płci są nielegalne.

ŚWIĘTA
Oficjalne święta państwowe to 17 i 26 marca, 14 kwietnia, 1 maja, 15 sierpnia, 15 października, 16, 25 i 31 grudnia. Ponadto obchodzonych jest wiele ruchomych muzułmańskich i hinduistycznych świąt religijnych.

PRZYDATNE INFORMACJE: 
Wymiany walut dokonują banki oraz prywatne kantory.
Z uwagi na znaczną skalę oszustw należy z dużą ostrożnością używać kart płatniczych.
W okresie od czerwca do września w Bangladesz trwa sezon monsunowy 
Bangladesz jest krajem stosunkowo tanim dla turystów: niedrogie są podstawowe artykuły żywnościowe, komunikacja, skromne, ale czyste i klimatyzowane pensjonaty, usługi itd.
W większości sklepów, poza supermarketami, towary nie są oznakowane cenami i obowiązuje zasada targowania się o cenę.
Godziny pracy urzędów: 8.00-16.00 (z przerwą na obiad), w czwartki do 13.00. Sklepy otwarte są od 8.00 do późnych godzin wieczornych. Dniem wolnym od pracy jest piątek.
Hotele znanych międzynarodowych sieci są bardzo drogie, a jakość świadczonych usług nie zawsze jest wysoka.
Należy wystrzegać się kupowania produkowanych nielegalnie napojów alkoholowych: mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Obowiązuje zakaz konsumpcji alkoholu w miejscach publicznych (poza hotelami i niektórymi restauracjami, gdzie można go nabyć).
Naturalnym źródłem zagrożenia są katastrofy żywiołowe związane ze specyfiką klimatu i położeniem geograficznym. Terenami szczególnie zagrożonymi są wybrzeża Zatoki Bengalskiej i obszary położone do kilkudziesięciu kilometrów w głąb kraju.


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Brak polskiej placówki dyplomatycznej

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

Brak polskiej placówki dyplomatycznej

BANGLADESZ - galerie i zdjęcia z podróży

BANGLADESZ / Bagerhat / Nad rzeką / Pasażerski transport rzecznyBANGLADESZ / - / Dhaka / ile zmieści się na rikszę rowerową?BANGLADESZ / Dhaka Division / Birisiri / Matka z córką BANGLADESZ / Khulna / Bagerhat / Meczet na skraju polaBANGLADESZ / brak / Cox`s Bazar / Buforowe pasażerkiBANGLADESZ / brak / Cox`s Bazar / ***BANGLADESZ / brak / Cox`s Bazar / Targ rybnyBANGLADESZ / Khulna / Bagerhat / Duży meczetBANGLADESZ / Bagerhat / Nad rzeką / Towarowy transport drogowyBANGLADESZ / Jessore / Benapole / Przejscie graniczne BANGLADESZ / - / BANGLADESH / PRAWDABANGLADESZ / Dhaka Division / Dhaka / Poznaj moją siostrę ...BANGLADESZ / Dhaka / Dhaka / Mroczna DhakaBANGLADESZ / Bangladesz / Delta / Delta GangesuBANGLADESZ / Dhaka / Dhaka / Zatłoczona uliczka

BANGLADESZ - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Kobiety w Bangladeszu BANGLADESZ 2487 29-07-14
Szukam odwąznych na Trip 2014 BANGLADESZ 1773 12-12-13
Wiza BANGLADESZ 2036 08-10-13
Bengal BANGLADESZ 1758 02-03-13
BANGLADESZ - wiza BANGLADESZ 3250 11-09-10
Kawały drobiowe BANGLADESZ 7469 31-07-09

BANGLADESZ - artykuły i relacje z podróży

CHORWACJA / Pliwickie Jeziora / Plitwickie Jeziora / Balkan Expedition 2012
2014-01-14
NaKoniecŚwiata

kraje: INDIE, SRI LANKA, PAKISTAN, NEPAL, BANGLADESZ
zawartość: zdjęcia, mapy, linki
liczba odwiedzin: 5693
liczba komentarzy: 1

Indie 2015 kultowym VW T3

Prezentujemy najnowszy patronat medialny Globtrotera! Uwaga - jest możliwość dołączenia do ekipy pomarańczowego Volkswagena T3 ... Poczytajcie i podejmijcie najlepszą decyzję ;-)

Czytaj więcej

BANGLADESZ / Jessore / Benapole / Przejscie graniczne
2011-06-21
gastropoda

kraje: BANGLADESZ
zawartość: droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia
liczba odwiedzin: 3362
liczba komentarzy: 2

Przejście graniczne Petrapole – Benapole

Wiza zezwalająca na dwutygodniowy pobyt w Bangladeszu (o taki czas występowałem) kosztuje 20 usd (2007). Konieczne jest określenie punktu granicznego, jakim ma się zamiar wjechać i opuścić kraj. W Kolkata jest konsulat Bangladeszu, na wydanie wizy czeka się jeden dzień.

Czytaj więcej

BANGLADESZ / Khulna / Bagerhat / Meczet na skraju pola
2011-06-20
gastropoda

kraje: BANGLADESZ
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia
liczba odwiedzin: 3689
liczba komentarzy: 0

Bagerhat – miasto meczetów z XV wieku

Kraj jest przeludniony (prawie 1000 mieszkańców na 1 km2, co nie licząc państw-miast, takich jak, Hongkong, Monaco, czy Singapur, stawia Bangladesz na czele listy krajów najgęściej zaludnionych), wszędzie bieda, a mnie męczy ciągłe przyglądanie mi się przez ludzi – nie są natarczywi, są po prostu ciekawi, nawet jedząc przy straganie posiłek, czy pijąc herbatę nie obywa się bez wianuszka gapiów.

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

04-18
Wyspa Świętego Tomasza - gdzie to jest?

Państwo Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to jedno z nieczęsto odwiedzanych przez turystów miejsc. Niemal każdy z rankingów popularności turystycznej lokuje ten kraj wśród 10 najrzadziej odwiedzanych. Czego więc można się spodziewać po największej wyspie kraju położonego w Zatoce Gwinejskiej?

04-15
Podróż w czasach zarazy

Kiedy pierwszy raz byłem na pustyni w Jordanii, zastanawiałem się, jak tam można żyć. Z czasem, gdy odwiedziłem Gobi, Saharę, pustynię Judzką w Izraelu, z przyjemnością zacząłem odkrywać subtelny urok pustynnych krajobrazów.

04-05
Sedona. Katedra bez ścian...
04-01
Cataratas Iguazu w Argentynie i B...
10-25
Samochodem po Argentynie cz. II...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2024 Globtroter.pl