Przewodniki

BELIZE - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

Ameryka ŚrodkowaBELIZE
BELIZE  
Stolica: Belmopan
Waluta: dolar Belize (BZD), 1 BZD = 100 centów;
Język urzędowy: angielski

BELIZE


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZY, PRZEPISY WJAZDOWE
 Obywatele polscy zwolnieni są z obowiązku posiadania wizy przy pobytach turystycznych do 90 dni. Paszport musi być ważny co najmniej przez 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu.
Wymagane jest okazanie biletu powrotnego lub na kontynuację podróży oraz środków finansowych wystarczających na utrzymanie w czasie pobytu. Turystów podróżujących samolotem obowiązuje opłata lotniskowa przy wyjeździe w wysokości ok. 20 USD od osoby. Podróżujący lądem przed opuszczeniem granicy muszą wnieść opłatę w wysokości 16 USD od osoby, na którą składają się opłata klimatyczna (5 USD) i stawka graniczna (11 USD).

MELDUNEK
Zalecane jest zgłoszenie na policji adresu pobytu.

PRZEPISY CELNE
 Nie ma szczególnych regulacji, które dotyczyłyby wwozu, wymiany i wywozu pieniędzy. Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Nie są wydawane zezwolenia na wywóz dzieł sztuki prekolumbijskiej, a próba ich wywozu wiązać się może z surowymi karami, nawet z aresztowaniem. Na wywóz okazów flory i fauny potrzebne jest zezwolenie CITES - konwencji o międzynarodowym obrocie zagrożonymi gatunkami dzikiej fauny i flory.

UBEZPIECZENIE
 Ubezpieczenia osobowe lub komunikacyjne nie są obowiązkowe, aczkolwiek jest zalecane posiadanie polisy ważnej w tym kraju.

 SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
 Nie ma szczególnych zagrożeń sanitarno epidemiologicznych ani wymogu szczepień profilaktycznych, ale zalecane są przeciwko żółtaczce typu A oraz żółtej febrze. Nie należy pić nieprzegotowanej wody. Dostęp do opieki medycznej jest ograniczony. Lekarze i szpitale najczęściej żądają niezwłocznego opłacenia usług medycznych gotówką.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
 Międzynarodowe prawo jazdy nie jest obowiązkowe, ale uznawane. Nie jest wskazane podróżowanie samochodem nocą. W żadnym wypadku, szczególnie w nocy, nie należy się zatrzymywać w celu udzielenia pomocy kierowcom stojących przy drodze pojazdów. Warto pamiętać, że w Belize nie ma pomocy drogowej, a stacje benzynowe i telefony publiczne są nieliczne.
PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Nie ma ograniczeń.
BEZPIECZEŃSTWO
 Zagrożenie przestępczością pospolitą jest stosunkowo duże, szczególnie częste są napady i kradzieże. Nie należy nosić biżuterii i zegarków oraz trzymać w widocznych miejscach rzeczy wartościowych (kamery itp.).  Najbardziej niebezpieczne: Belize City. 

 PRZYDATNE INFORMACJE
Bankomatów jest niewiele. Wymiany pieniędzy najlepiej dokonywać w miejscowych bankach.
Szczegółowe informacje o kraju można uzyskać na stronach internetowych:  www.travelbelize.org ,  www.belize.gov.bz  


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.


Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Brak placówki dyplomatycznej.

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

Brak placówki dyplomatycznej.

BELIZE - galerie i zdjęcia z podróży

BELIZE / Caye / Caulker / Powrót BELIZE / - / okolice Orange Walk / przystanek autobusowy w BelizeBELIZE / - / okolice Orange Walk / typowy domek wiejski z BelizeBELIZE / Belize / Caye Caulker / Belizian SunsetBELIZE / brak / gdzies w Belize / w dzungliBELIZE / brak / Gales Point / mala wioska na koncu swiataBELIZE / caye caulker / wyspa / belize BELIZE / brak / Gales Point / kreolski domek na wybrzezuBELIZE / Orange Walk / Lamanai / Lasy tropikalne BelizeBELIZE / Belize / Caye Caulker / KaraibyBELIZE / brak / poludniowe Belize / na mapie bylo jako droga glownaBELIZE / brak / Karaiby / stary Kreol przed domemBELIZE / brak / Belize City / cmentarz przy wjezdzie do Belize CityBELIZE / brak / Gales Point / domki na wybrzezuBELIZE / brak / Gales Point / znak w malej wiosceBELIZE / Belize City / Belize City / UlicaBELIZE / Placencia / pirs / Marina Roberta Grove'aBELIZE / - / okolice Orange Walk / Parking przed domemBELIZE / Ameryka Srodkowa / Placencia / kelnerki z PlacenciiBELIZE / San Pedro / San Pedro / Wietrzne molo

BELIZE - forum, opinie, porady i informacje

BELIZE - artykuły i relacje z podróży

CHILE / Puerto Natales / Torres del Paine / Na szlaku w Torres del Paine
2015-03-24
TheTravelingTree

kraje: WENEZUELA, SALWADOR, CHILE, KOSTARYKA, HONDURAS, NIKARAGUA, BELIZE, GWATEMALA, MEKSYK, ARGENTYNA, PANAMA, BRAZYLIA, PERU, URUGWAJ, PARAGWAJ, BOLIWIA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 7588
liczba komentarzy: 0

Wędrowne Drzewo w podróży przez Ameryki

Podróż, w którą wybraliśmy we wrześniu 2014 i która trwa po dzień dzisiejszy, była owocem wielu przemyśleń i marzeń, jakie mieliśmy w głowach, odkąd tylko pamiętamy. Marzyło nam się jechać w świat na dłużej, krótkie urlopy w pracy zaostrzały tylko nasz apetyt na więcej; chcieliśmy po prostu nauczyć się żyć w drodze. Zakasaliśmy więc rękawy i wzięliśmy się za oszczędzanie- tym łatwiejsze, że udało nam się emigrować do bogatej Szwajcarii. Wygodne życie też uzależnia, wierzcie bądź nie, jednak nasze dusze włóczęgów nie dały się zamknąć w ryzach spokojnego i poukładanego życia od pierwszego do pierwszego. Rzuciliśmy pracę, postaraliśmy się o pozwolenie na nauczanie naszego pierwszaka w drodze, spakowaliśmy trzy plecaki i polecieliśmy do Ameryki Północnej- do Meksyku.

Czytaj więcej

POLSKA / Kamień Pomorski / Kamień Pomorski / logo
2014-01-16
wewnetrznawolnosc

kraje: PERU, EKWADOR, KOLUMBIA, PANAMA, KOSTARYKA, NIKARAGUA, HONDURAS, GWATEMALA, BELIZE, MEKSYK, USA, KANADA, ALASKA, BOLIWIA, CHILE, ARGENTYNA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 4508
liczba komentarzy: 0

W Pogoni za Wewnętrzną Wolnością

Kolejna wyprawa pod patronatem Globtrotera! Tym razem trzymamy kciuki za śmiałka, który podjął się samotnej wyprawy rowerowej autostradą panamerykańską. 15 krajów - ok 26000 km :-)

Czytaj więcej

MEKSYK / Campeche / Chenkoh / Znak drogowy Mundo Maya
2012-07-13
gastropoda

kraje: BELIZE
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia
liczba odwiedzin: 1333
liczba komentarzy: 0

Mundo Maya – Lubaantun, Nim Li Punit, Altun Ha, Lamanai (XIII)

Kolejne cztery miejsca z pozostałościami architektonicznymi Mayów to dwie dość małe strefy na południu i dwie w sporym oddaleniu na północy.

Czytaj więcej

MEKSYK / Campeche / Chenkoh / Znak drogowy Mundo Maya
2012-07-13
gastropoda

kraje: BELIZE
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia
liczba odwiedzin: 1229
liczba komentarzy: 1

Mundo Maya – Xunantunich, Cahal Pech, El Pilar, Caracol (XII)

W zachodniej części Belize zwiedziłem cztery strefy, w tym gigantyczne miasto Caracol.

Czytaj więcej

CHILE / północne Chile / Atacama / We dwoje na pustyni...
2004-07-20
kinga_freespirit

kraje: ALASKA, ARGENTYNA, MYANMAR, CHINY, GWATEMALA, JAPONIA, KOLUMBIA, KANADA, MEKSYK, BRAZYLIA, INDIE, AUSTRALIA, CHILE, NOWA ZELANDIA, TAJWAN, WIETNAM, NEPAL, PARAGWAJ, TAJLANDIA, WENEZUELA, PANAMA, BELIZE, PERU, EKWADOR, BOLIWIA
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 49467
liczba komentarzy: 21

Autostopem dookoła świata!!

Bilet w jedną stronę, dwa plecaki, kilkaset dolarów, niewiele planów i dużo marzeń. Tyle mieliśmy ze sobą, kiedy w październiku 1998 wylądowaliśmy w Nowym Jorku. Wiedzieliśmy jedno - chcemy przejechać świat dookoła. Po 6 latach wrócili do polski, napisali książkę i...planuja znowu wyruszyć.

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

04-18
Wyspa Świętego Tomasza - gdzie to jest?

Państwo Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to jedno z nieczęsto odwiedzanych przez turystów miejsc. Niemal każdy z rankingów popularności turystycznej lokuje ten kraj wśród 10 najrzadziej odwiedzanych. Czego więc można się spodziewać po największej wyspie kraju położonego w Zatoce Gwinejskiej?

04-15
Podróż w czasach zarazy

Kiedy pierwszy raz byłem na pustyni w Jordanii, zastanawiałem się, jak tam można żyć. Z czasem, gdy odwiedziłem Gobi, Saharę, pustynię Judzką w Izraelu, z przyjemnością zacząłem odkrywać subtelny urok pustynnych krajobrazów.

04-05
Sedona. Katedra bez ścian...
04-01
Cataratas Iguazu w Argentynie i B...
10-25
Samochodem po Argentynie cz. II...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl