Przewodniki

ALGIERIA - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

AfrykaALGIERIA
ALGIERIA
(Algierska Republika Ludowo-Demokratyczna)
Stolica: Algier
Waluta: dinar algierski (DZD), 1 DZD = 100 centymów;
Język urzędowy: arabski
Inne języki: francuski

ALGIERIA


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele polscy muszą mieć wizy na pobyt i przejazd przez terytorium Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Uzyskanie wizy turystycznej jest łatwiejsze w przypadku posiadania zaproszenia. Wizę można uzyskać jedynie w Ambasadzie Algierii w Warszawie. Okres ważności paszportu nie może być krótszy niż 6 miesięcy. Straż graniczna może żądać okazania biletu powrotnego lub środków na jego zakup. Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty na każdy dzień pobytu. Wwożone lub wywożone większe ilości dewiz należy zadeklarować.

PRZEPISY CELNE
Nie ma specjalnych restrykcji celnych. Należy wystrzegać się wwożenia większych ilości alkoholu i papierosów, ponieważ wiąże się to z ryzykiem konfiskaty przez służby celne.

PRZEPISY PRAWNE
Obowiązują wysokie kary za próbę wwiezienia i posiadanie narkotyków. Nie należy wywozić dzieł uznanych za dziedzictwo narodowe, koralowców i róż pustyni.

MELDUNEK
W ciągu 24 godzin od przybycia trzeba dopełnić formalności meldunkowych. Przy przekraczaniu granicy należy zgłosić cel oraz planowany czas i miejsce pobytu. Przed lądowaniem w Algierze rozdawane są formularze dotyczące pobytu w Algierii, które należy okazać podczas odprawy paszportowej. Organem uprawnionym do wydania decyzji o przedłużeniu pobytu jest policja.

UBEZPIECZENIE
Polskie ubezpieczenie nie jest uznawane. Wymagane są algierskie ubezpieczenia komunikacyjne. Kary za ich brak są wysokie.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
W porze letnich upałów występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, co wiąże się z niedostatkiem wody i zanieczyszczeniem środowiska naturalnego. Należy pić wodę mineralną i dokładnie myć owoce. Społeczna służba zdrowia jest na średnim poziomie. Prywatne gabinety lekarskie oferują usługi o standardzie niższym od europejskiego; koszt wizyty u lekarza ogólnego wynosi od 800 DZD (ok. 6 EUR), wizyty u specjalisty - ok. 1300 DZD (ok. 13 EUR), wizyty u dentysty - od 700 do 3500 DZD (7-35 EUR).

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Obowiązkowe jest międzynarodowe prawo jazdy oraz wykupienie miejscowego ubezpieczenia.
PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Granica lądowa z Marokiem jest zamknięta od 1994 r. w związku z czym nie ma możliwości przejazdu drogą lądową z Algierii do Maroka. Możliwe to jest jedynie samolotem. Sieć dróg jest dobrze rozwinięta, a główne trasy dobrze oznakowane, również w języku francuskim. Stan wyjątkowy w Algierii został zniesiony 22 lutego 2011 r. Istnieje możliwość poruszania się po kraju autobusem lub pociągiem, natomiast odradza się samodzielnego podróżowania tymi środkami transportu. W ruchu drogowym zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności. Dobrze rozwinięta jest sieć wewnętrznych połączeń lotniczych. Wyjazdy na Saharę należy organizować jedynie za pośrednictwem wiarygodnych agencji turystycznych. Do Algieru można również przypłynąć promem z Marsylii (linie promowe Algérie Ferries i francuskie SNCM - czas podróży ok. 24 godzin) oraz z Alicante do Oranu (czas podróży ok.12 godzin)..

BEZPIECZEŃSTWO
Mimo poprawy i stabilizacji sytuacji bezpieczeństwa w roku 2009 turystom udającym się do Algierii zaleca się zachowanie należytej uwagi i czujności. Należy ograniczyć do niezbędnego minimum wyjazdy do położonej na wschód od Algieru Kabylii, która nadal pozostaje rejonem newralgicznym. Odradza się także samodzielne wyprawy w rejony górskie i zalesione. W Algierze istnieje zagrożenie przestępczością pospolitą (kradzieże, rozboje), ale nie odbiega ono znacząco od zagrożeń w dużych europejskich miastach. Stolica kraju jest miastem, po którym turyści mogą poruszać się samodzielnie. Jedyną dzielnicą, do której nie należy udawać się bez ochrony jest Kasba - stare miasto- za względu na zwiększone zagrożenie przestępczością pospolitą. Podróże na dalekie południe, do atrakcyjnych miejsc turystycznych, jak Tamanrasset, Djanet i Bechar, są możliwe wyłącznie samolotem. W Algierze jest wiele biur turystycznych oferujących podróże na Saharę wraz z kompleksową obsługą turystyczną na miejscu. Stanowczo odradza się podróżowanie na południe od miasta Tamanrasset i kierunku granicy z Mali i Nigrem z uwagi na rewoltę Tuaregów na północy tych państw oraz aktywność Al-Kaidy w Krajach Islamskiego Maghrebu.Należy mieć świadomość, że infrastruktura turystyczna w Algierii jest nadal słabo rozwinięta. Podróżowanie po południowej Algierii najczęściej wymaga asysty wojska lub żandarmerii, która dba o bezpieczeństwo turystów. Może się zdarzyć, że zaplanowany wyjazd zostanie w ostatniej chwili odwołany ze względów bezpieczeństwa. Nie należy planować i odbywać podróży nocą.Granica lądowa z Marokiem pozostaje zamknięta, w związku z czym nie ma możliwości przejazdu lądem z Algierii do Maroka i odwrotnie.  

RELIGIA, OBYCZAJE

Algieria jest krajem muzułmańskim. Należy zatem uszanować miejscowe zwyczaje religijne: nie wchodzić do meczetów bez uprzedniego zezwolenia, unikać noszenia krótkich spódnic lub szortów w miejscach publicznych, a podczas ramadanu wstrzymać się od jedzenia, picia i palenia tytoniu w miejscach publicznych, ponieważ narusza to ogólnie przyjęte normy społeczno-religijne. Pod względem religijnym i obyczajowym Algieria pozostaje krajem umiarkowanym i jednocześnie przyjaznym dla przyjezdnych. Planując podróż, warto pamiętać, iż ramadan w 2010 r. przypadnie na połowę sierpnia i potrwa do połowy września.

PRZYDATNE INFORMACJE:

-    Należy zachować ostrożność, robiąc zdjęcia i filmując nie tylko obiekty, lecz również osoby prywatne - najlepiej uprzednio zapytać o zgodę. Bezwzględnie należy unikać fotografowania funkcjonariuszy sił zbrojnych i służb porządkowych, a także wszelkich obiektów publicznych i wojskowych.

-    W Algierii dniami wolnymi od pracy są piątek i sobota. Powszechnie obowiązuje przerwa w pracy urzędów i wielu sklepów w godzinach południowych. Muzea i inne placówki kulturalne w piątek i sobotę mogą być zamknięte. 

-    Należy zaopatrzyć się w miejscową walutę, ponieważ euro i dolary nie są powszechnie akceptowane. W Algierii istnieje obowiązek wymiany pieniędzy w banku. Odradza się także korzystanie z sieci bankomatów.

-    Z wyjątkiem miesięcy letnich, podczas których z powodu upałów wzrasta zagrożenie epidemiologiczne, turyści mogą bez większego ryzyka korzystać z licznych barów szybkiej obsługi oferujących arabskie i europejskie dania. Czynnych jest także kilka godnych polecenia restauracji z kuchnią międzynarodową.

-    Przyjazdy turystyczne do Algierii są możliwe, muszą mieć jednak charakter zorganizowany, a nie indywidualny.

-    W Algierze oraz w większych miastach zaleca się nocowanie w hotelach posiadających ochronę (w Algierze Sheraton, Hilton, Mercure, Al-Aurassi, w Oranie Sheraton, Royal).


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Algierskiej Republice Ludowo-Demokratycznej
ambasador: Michał Radlicki
Algieria, Algier, Rue Olof Palme, Nouveau-Paradou, Hydra-Algier
Tel.: +213 21 609950 Faks: +213 21 609959
algier.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

Ambasada RP
37 Av. Mustapha Ali Khodja, El-Biar, Alger BP 60
tel. (0-021321) 923-474, 922-553;
fax (0-021321) 921-435
e-mail: marekmal@wissal.dz

ALGIERIA - galerie i zdjęcia z podróży

ALGIERIA / Sahara / Tadrart / 9 dni w 7 niebie- Muzyczna podróż z TuaregamiALGIERIA / Sahara / Tadrart / 9  dni w  siódmym niebie - ogromne diuny i niezwykłe formacje skalne - oto TadrartALGIERIA / Sahara / Tadrart / 9 dni w 7 niebie: Muzyczna podróż z TuaregamiALGIERIA / - / Djemila / Ruiny miasta rzymskiegoALGIERIA / Sahara / Tadrart / Niezapomniany czar SaharyALGIERIA / - / Djemila / ForumALGIERIA / - / Konstantyna / W meczecieALGIERIA / Sahara / Tadrart / 9 dni w 7 niebie: Selfie musi być!ALGIERIA / - / ued Abiod / Balkony GhoufiALGIERIA / - / Konstantyna / Znajdz Zidane'aALGIERIA / - / Djemila / RuinyALGIERIA / - / Annaba / Bazylika św. Augustyna_2ALGIERIA / Sahara / Tadrart / 9 dni w 7 niebie: Las skalnych iglicALGIERIA / Sahara / Tadrart / 9 dni w 7 niebie: Odcienie pustyniALGIERIA / Sahara / Tadrart / 9 dni w 7 niebie: Niesłychane bogactwo form skalnychALGIERIA / Sahara / Tikoubene / 9 dni w 7 niebie: Jak okiem sięgnąć...ALGIERIA / Sahara / Tin Merzouga / 9  dni w  siódmym niebie - tęsknię za pustynią!ALGIERIA / Sahara / Tadrart / 9 dni w 7 niebie: Popadało!ALGIERIA / Sahara / Tadrart / 9  dni w  siódmym niebie - ALGIERIA / Sahara / Po drodze do Merzouga / 9 dni w 7 niebie: samotność przed burzą

ALGIERIA - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Algieria - bankomaty, karta Revolut ALGIERIA 1782 10-10-19
Riamed i lariam ALGIERIA 1084 10-06-19
Zaproszenie do wizy. Wolne miejsca ALGIERIA 1939 18-02-19
płatności ALGIERIA 1416 05-07-16
Wiza wielokrotnego wjazdu ważna 2 lata z 90 do wykorzystania ALGIERIA 2735 04-01-16
Algieria na własną rekę ALGIERIA 3012 19-02-13
Algieria-czy bezpiecznie? ALGIERIA 4286 17-02-13
Dni Algierskie w Blue City ALGIERIA 1685 26-09-12
wiza do Algerii ALGIERIA 2837 20-02-09
Algieria - kamery internetowe ALGIERIA 3606 19-10-07
MELLILA ALGIERIA 1665 23-08-06

ALGIERIA - artykuły i relacje z podróży

ALGIERIA / Sahara / Tadrart / 9  dni w  siódmym niebie - ogromne diuny i niezwykłe formacje skalne - oto Tadrart
2020-12-20
Menhir

kraje: ALGIERIA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 4173
liczba komentarzy: 1

9 dni w siódmym niebie

Musi się dziać! Zachwycać, zdumiewać, intrygować, stanowić wyzwanie, rozczulać… Tak muszę się czuć, abym wyrwanych z kieratu codzienności dni nie uważała za stracone. Tak było na algierskiej Saharze – byłam pełna zachwytu, radości, zapomniałam, że istnieje inny świat. Przez 9 dni byłam po prostu w siódmym niebie!

Czytaj więcej

USA / --- / --- / Ekskluzywne wakacje - artykuł
2019-12-12
Globtroter.pl

kraje: USA, MYANMAR, AZERBEJDżAN, ALGIERIA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 907
liczba komentarzy: 0

Sposób na prawdziwie ekskluzywne wakacje – wycieczki dla koneserów

Urlop i wakacje kojarzą się zwykle z piaszczystymi plażami, lazurowymi wodami, palmami, słońcem, drinkami i ekskluzywnymi hotelami SPA. Jednak coraz więcej jest miłośników podróży, którzy urlopowy czas pragną spędzić w inny, bardziej zaangażowany sposób – chcą nie tylko odpoczywać na plaży, ale zwiedzać i poznawać kultury, stając się jednocześnie ich aktywnym uczestnikiem. Czy to możliwe z biurem podróży?

Czytaj więcej

ALGIERIA / - / Algier / Algier
2012-10-27
ArturG

kraje: ALGIERIA
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia
liczba odwiedzin: 5910
liczba komentarzy: 1

Algieria

Algieria to obecnie największy kraj Afryki. W części północnej można odnaleźć zabytki z czasów imperium rzymskiego, a w południowej dominuje Sahara. Kraj ten dopiero czeka na odkrycie przez turystów.

Czytaj więcej

ZIMBABWE / Afryka / Gweru / Antelope Park
2010-06-24
zrozumieć Afrykę

kraje: TUNEZJA, LIBIA, EGIPT, ETIOPIA, SUDAN, KENIA, UGANDA, TANZANIA, MALAWI, MOZAMBIK, ZIMBABWE, RPA, BOTSWANA, ANGOLA, NAMIBIA, DEMOKR. REPUBLIKA KONGA, KONGO, KAMERUN, BENIN, NIGERIA, TOGO, GHANA, BURKINA FASO, MALI, MAURETANIA, SENEGAL, MAROKO, ALGIERIA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 8408
liczba komentarzy: 5

Uroczysty start wyprawy "Zrozumieć Afrykę"

26 czerwca br. ruszamy z pod gdańskiego Neptuna w podróż dookoła Afryki pod hasłem „Zrozumieć Afrykę”. Serdecznie zapraszamy na uroczyste pożegnanie wszystkich, którzy będą trzymać za nas i powodzenie naszej wyprawy kciuki. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Prezydent Miasta Gdańska – Pan Paweł Adamowicz.

Czytaj więcej

POLSKA / - / Koleczkowo / Logo
2010-05-07
zrozumieć Afrykę

kraje: TUNEZJA, LIBIA, EGIPT, SUDAN, ETIOPIA, KENIA, UGANDA, TANZANIA, MALAWI, MOZAMBIK, ZIMBABWE, RPA, BOTSWANA, NAMIBIA, ANGOLA, DEMOKR. REPUBLIKA KONGA, KONGO, KAMERUN, NIGERIA, BENIN, TOGO, GHANA, BURKINA FASO, MALI, SENEGAL, MAURETANIA, MAROKO, ALGIERIA
zawartość: zdjęcia, mapy, linki
liczba odwiedzin: 13808
liczba komentarzy: 4

Plan wyprawy dookoła Afryki

Planowana wyprawa dookoła Afryki samochodem.

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

z jaką częstotliwością aktualizowane są te informacje??? Jak to nie zarejestrowano aktów przemocy wobec cudzoziemców w ciągu ostatnich dwóch lat??? A PORWANIE GRUPY NIEMIECKICH TURYSTÓW??????? RAZEM Z ZAPŁACENIEM OKUPU ZA NICH???? To nie akt terroryzmu?

2004-01-19 17:26:23

z jaką częstotliwością aktualizowane są te informacje??? Jak to nie zarejestrowano aktów przemocy wobec cudzoziemców w ciągu ostatnich dwóch lat??? A PORWANIE GRUPY NIEMIECKICH TURYSTÓW??????? RAZEM Z ZAPŁACENIEM OKUPU ZA NICH???? To nie akt terroryzmu?

2004-01-19 17:25:33

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

04-18
Wyspa Świętego Tomasza - gdzie to jest?

Państwo Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to jedno z nieczęsto odwiedzanych przez turystów miejsc. Niemal każdy z rankingów popularności turystycznej lokuje ten kraj wśród 10 najrzadziej odwiedzanych. Czego więc można się spodziewać po największej wyspie kraju położonego w Zatoce Gwinejskiej?

04-15
Podróż w czasach zarazy

Kiedy pierwszy raz byłem na pustyni w Jordanii, zastanawiałem się, jak tam można żyć. Z czasem, gdy odwiedziłem Gobi, Saharę, pustynię Judzką w Izraelu, z przyjemnością zacząłem odkrywać subtelny urok pustynnych krajobrazów.

04-05
Sedona. Katedra bez ścian...
04-01
Cataratas Iguazu w Argentynie i B...
10-25
Samochodem po Argentynie cz. II...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl