Przewodniki

UGANDA - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

AfrykaUGANDA
UGANDA
(Republika Ugandy)

Stolica: Kampala
Waluta: szyling ugandyjski (UGX);
Język urzędowy: angielski
Inne języki: luanda, suahili

UGANDA


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
 Wizę można uzyskać na lotniskach bądź przejściach granicznych. Wiza jednorazowa jest ważna na okres 3 miesięcy i kosztuje 50USD (dane z dnia 16/08/2011). Aby aplikować o wizę należy posiadać 2 zdjęcia paszportowe oraz uprzednio wypełniony formularz aplikacyjny (dostępną na stronie http://www.ugandaembassy.dk/visas.htm). W przypadku wizy biznesowej, Konieczne jest posiadanie listu od firmy zapraszającej. Paszport powinien posiadać puste strony oraz być ważny na okres ponad 6 miesięcy.

PRZEPISY PRAWNE
Za posiadanie i używanie narkotyków oraz handel nimi grożą kary wieloletniego więzienia i wysokie kary pieniężne.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Przed wyjazdem do Ugandy zaleca się szczepienia ochronne przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby, meningokokowemu zapaleniu opon mózgowych. Wymaganym jest także zaświadczenie o zaszczepieniu przeciwko żółtej febrze. W zachodniej części kraju w 2007 r. odnotowano przypadki zachorowań na gorączkę krwotoczną wywoływaną przez wirus ebola, cholerę oraz meningokokowe zapalenie opon mózgowych. Poziom opieki medycznej znacznie odbiega od standardów europejskich, nawet w stolicy kraju. Koszt wizyty lekarskiej to wydatek rzędu 50 USD. Dzień pobytu w szpitalu kosztuje 70-100 USD. Zaleca się wykupienie przed przyjazdem międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW, PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Obowiązuje ruch lewostronny. Aby poruszać się samochodem po Ugandzie, należy posiadać międzynarodowe prawo jazdy. Podróż po Ugandzie należy planować z uwzględnieniem wielu czynników ryzyka (kradzieże, rozboje, wypadki drogowe, choroby). Jedynym parkiem narodowym otwartym przez władze Ugandy dla turystów zagranicznych jest Rwenzori National Park - zalecane jest zwiedzanie go w towarzystwie uzbrojonych strażników. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji o podróżowaniu po Ugandzie można kontaktować się z Ugandyjską Izbą Turystyczną, IPS Building, Parliamentary Avenue, Kampala, Uganda, tel. (256 41) 342196, lub skorzystać ze strony internetowej: http://www.ugandatourism.org/.

BEZPIECZEŃSTWO
Bardzo niebezpieczne jest podróżowanie po zmroku i nocą ze względu na zły stan dróg oraz duże ryzyko napadów bandyckich. Ze względu na częste kradzieże, zaleca się turystom szczególną ostrożność w restauracjach, w barach i na bazarach. Okradane są samochody na parkingach i podczas postoju w korkach ulicznych. Podróżujących publicznymi środkami transportu przestrzega się przed przyjmowaniem jedzenia i napojów od nieznajomych. Żywność taka może zawierać środki odurzające i narkotyki.

ŚWIĘTA
26 stycznia - Dzień Zwycięstwa, 8 marca - Dzień Kobiet, 1 maja - Święto Pracy, 3 czerwca - Dzień Męczeństwa, 9 czerwca - Dzień Bohaterów, 9 października - Dzień Niepodległości.

PRZYDATNE INFORMACJE:

- W Ugandzie występują dotkliwe braki wody i częste przerwy w dostawie prądu.

- Zabronione jest fotografowanie obiektów wojskowych i policyjnych, jak również ich personelu.

- Najlepszy okres do podróżowania po Ugandzie to dwie pory suche: grudzień-luty oraz czerwiec-lipiec.

- W Ugandzie pracują polscy misjonarze i siostry zakonne.


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Brak placówki dyplomatycznej

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

UGANDA - galerie i zdjęcia z podróży

UGANDA / Kenyoyo / Fort Portal / PodrzutekUGANDA / - / Mbamba Swamp / Konkurs Cuda NaturyUGANDA / Bwindi / ? / goryl samiecUGANDA / Kotido / Kotido / Wyprawa po opałUGANDA / Masindi / Murchison Falls National Park / Wodospady Murchisona na Nilu WiktoriiUGANDA / Murchison Falls NP / Murchison Falls NP / Uganda kobUGANDA / Murchison Falls NP / Victoria Nile / Nad Nilem WiktoriiUGANDA / - / Entebbe / Jezioro WiktoriiUGANDA / Queen Elizabeth  / Park Narodowy / Dzierzby afrykańskieUGANDA / Rwenzori Mountain / Ruhija / Three-horned Rwenzori ChameleonUGANDA / Karamoja / Karamoja / Nangeya MountainsUGANDA / Karamoja / Kidepo Valley NP / Lake Chad BufalloUGANDA / Kibale / Bigodi / Z krasnalem na plecachUGANDA / Masindi / Murchison Falls National Park / Uganda żyrafami stoiUGANDA / - / Lake Mburo NP / Rybaczek srokatyUGANDA / Lake Victoria / Kampala / Długoszpon afrykańskiUGANDA / - / Kampala / DzieciUGANDA / - / rozlewiska Jeziora Wiktorii / zimorodek malachitowyUGANDA / Semliki / Semliki / Sempaya Hot SpringsUGANDA / Kibale / Kibale / Yoda pochodzi z Afryki - konkurs

UGANDA - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Uganda - byłam, wróciłam; szukam leku z Afryki! UGANDA 504 23-08-19
Samochód z kierowcą/przewodnikiem w Ugandzie UGANDA 1352 27-10-18
Uganda styczeń 2013 UGANDA 3376 01-06-18
Banknoty Szyling Ugandyjski 1k,2k,5k,10k, 20k UGANDA 669 17-03-17
Rwenzori Mountains UGANDA 788 30-12-16
Uganda i Rwanda - kogo polecicie? UGANDA 3049 05-07-16
wróciliśmy, postaramy się odpowiedziec na różne pytania UGANDA 7601 24-11-15
Misiaj/wolontariat UGANDA 3628 24-07-15
Uganda + Sudam Południowy UGANDA 1135 28-08-14
Uganda lipiec UGANDA 1300 22-07-13
Bird Watching UGANDA 1585 22-03-13
Uganda UGANDA 1572 18-01-13
nocleg w Kijowie i tania wycieczka do Czarnobyla UGANDA 3042 07-05-11

UGANDA - artykuły i relacje z podróży

ETIOPIA / Dolina Omo / Dolina Omo /
2018-04-15
nitkaska

kraje: UGANDA, TANZANIA, RUANDA, MADAGASKAR, KENIA, ETIOPIA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 823
liczba komentarzy: 0

Banany i cytrusy, czyli leć do Afryki

Pamiętacie książkę naszego globowego kolegi ARTUSIA, czyli Artura Malka "Banany i cytrusy, czyli jedź do Azji"? Mam nadzieję, że czytaliście, jeśli nie - musicie to błyskiem nadrobić, ponieważ kolejna książka z serii "Banany i cytrusy" już w księgarniach. Tym razem Artur zaprasza na wspólną podróż do Arfyki.

Czytaj więcej

TANZANIA / Afryka / Afryka / W drodze na najwyższe szczyty Afryki
2013-07-16
SzczytyAfryki

kraje: BURUNDI, KENIA, RUANDA, TANZANIA, UGANDA, ZAMBIA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 1867
liczba komentarzy: 0

W drodze na najwyższe szczyty Afryki patronat medialny Globtroter.pl

W drodze na najwyższe szczyty Afryki to projekt, który ma na celu zdobycie najwyższych szczytów/miejsc w każdym afrykańskim kraju.

Czytaj więcej

UGANDA / - / Rwenzori / Wszystkie kolory Rwenzori
2012-11-09
SzczytyAfryki

kraje: TANZANIA, KENIA, BURUNDI, UGANDA, RUANDA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 2164
liczba komentarzy: 0

W drodze na najwyższe szczyty Afryki - pokaz slajdów z Tanzanii, Kenii i Ugandy na Stadionie Narodowym na Warszawskich Targach Turystycznych PODRÓŻE

Zapraszam na pokaz slajdów i opowieść o podróżach na najwyższe szczyty Tanzanii, Kenii i Ugandy w ramach projektu "W drodze na najwyższe szczyty Afryki"

Czytaj więcej

POLSKA / - / Żywiec / Przygotowania do wyprawy już trwają
2011-03-01
zywcemwafryce

kraje: KENIA, TANZANIA, UGANDA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 3359
liczba komentarzy: 0

Żywcem w Afryce - projekt podróżniczo-filmowy

Niecodzienny projekt podróżniczo-filmowy młodych górali żywieckich. Wyprawa do Afryki w strojach ludowych, z tańcem i śpiewem, spotkać się z kulturą plemion Kenii, Tanzanii i Ugandy.

Czytaj więcej

ZIMBABWE / Afryka / Gweru / Antelope Park
2010-06-24
zrozumieć Afrykę

kraje: TUNEZJA, LIBIA, EGIPT, ETIOPIA, SUDAN, KENIA, UGANDA, TANZANIA, MALAWI, MOZAMBIK, ZIMBABWE, RPA, BOTSWANA, ANGOLA, NAMIBIA, DEMOKR. REPUBLIKA KONGA, KONGO, KAMERUN, BENIN, NIGERIA, TOGO, GHANA, BURKINA FASO, MALI, MAURETANIA, SENEGAL, MAROKO, ALGIERIA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 7463
liczba komentarzy: 5

Uroczysty start wyprawy "Zrozumieć Afrykę"

26 czerwca br. ruszamy z pod gdańskiego Neptuna w podróż dookoła Afryki pod hasłem „Zrozumieć Afrykę”. Serdecznie zapraszamy na uroczyste pożegnanie wszystkich, którzy będą trzymać za nas i powodzenie naszej wyprawy kciuki. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Prezydent Miasta Gdańska – Pan Paweł Adamowicz.

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

07-07
Funikular - kolejka linowa w Kijowie

Funikular (kolejka linowa) jest jednym z głównych symboli Kijowa. Gdzie się znajduje, ile kosztuje, co jeszcze tam ciekawego?

07-06
Urlop na Ukrainie. Tak, nie ? - reaktywacja

Opis, relacja z podróży z miejscowości Użhorod, Mukaczewo, Berehowe, Schodnica.Informacje, porady przydatne w podróży.

07-05
Muzeum Złota Brama w Kijowie...
07-01
Pierwsze buty wspinaczkowe - jak ...
03-10
Bezpieczeństwo w Maroko...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl