Przewodniki

MALAWI - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

AfrykaMALAWI
MALAWI
(Republika Malawi)
Stolica: Lilongwe
Waluta: kwacha (MWK), 1 MWK = 100 tambala;
Języki urzędowe: chichewa, angielski

MALAWI


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Wizy pobytowe i tranzytowe obywatele polscy mogą uzyskać jedynie w placówkach dyplomatycznych i konsularnych Malawi za granicą. Paszport musi być ważny dłużej niż wiza (zaleca się by okres ważności paszportu był nie krótszy niż 6 miesięcy od daty planowanego zakończenia pobytu). Należy okazać bilet na dalszą podróż lub powrót oraz kwotę wystarczającą na pokrycie kosztów pobytu (minimalna kwota na dzień pobytu nie jest określona). Wymagane jest pełne ubezpieczenie podróżne (zaleca się by kwota minimalna ubezpieczenia nie była niższa niż 30 tys. EUR). Pobyt można przedłużyć w Centralnym Urzędzie Imigracyjnym w Lilongwe.

PRZEPISY CELNE
Nie ma ograniczeń w przywozie obcych środków płatniczych. Wywóz możliwy jest do kwoty zadeklarowanej przy wjeździe.

UBEZPIECZENIE
W Malawi nie ma agenta polskich towarzystw ubezpieczeniowych. Uznawane są polisy głównych międzynarodowych towarzystw ubezpieczeniowych.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Przy wjeździe z krajów o wysokim stopniu rozprzestrzenia się wirusa żółtej febry wymagane jest okazanie w punkcie granicznym potwierdzenia odbycia szczepienia przeciwko żółtej febrze („żółta książeczka”). Zagrożenie malarią występuje na całym obszarze kraju w ciągu całego roku, występuje również realne zagrożenie bilharcjozą. Opiekę medyczną o standardzie europejskim można uzyskać w dwóch głównych miastach - Lilongwe i Blantyre. W poważniejszych przypadkach konieczne jest przewiezienie chorego do RPA.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Obowiązuje ruch lewostronny. Honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy. Podróżując samochodem, należy obowiązkowo wykupić na granicy zezwolenie czasowe, tzw. temporary permit, które uprawnia do posługiwania się krajowym prawem jazdy (powinno być przetłumaczone na język angielski) i zastępuje OC. Opłata wynosi ok. 100 USD. Podróżowanie samochodem może być ryzykowne ze względu na zły stan dróg i brawurową jazdę miejscowych mieszkańców. Zaleca się nie podróżować samochodem po zmroku, a w czasie jazdy bezwzględnie blokować drzwi i okna samochodu.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Nie ma ograniczeń.

BEZPIECZEŃSTWO
Stan bezpieczeństwa w Malawi oceniany jest jako dobry. Należy nosić przy sobie kopię paszportu, a paszport, gotówkę i przedmioty wartościowe przechowywać w depozycie hotelowym.

PRZYDATNE INFORMACJE
Wymiana w bankach i kantorach dokonywana jest bez ograniczeń w obie strony. Zalecane jest posiadanie drobnych nominałów waluty wymienialnej.
Sieć sklepów jest słabo rozwinięta, ceny produktów zbliżone są do cen europejskich. W niektórych rejonach występują trudności z nabyciem niektórych towarów.
W Malawi jest niewiele hoteli o standardzie międzynarodowym. Cena doby hotelowej wynosi 150-200 USD.
W przypadku, gdy osoba małoletnia podróżuje w towarzystwie innych opiekunów (opiekuna) niż rodzice wymagane jest okazanie na przejściu granicznym dokumentu ze zgodą rodziców (letter of authorisation). Dokument ten powinien zawierać dane dziecka oraz opiekuna wraz z danymi dot. paszportów, jakimi się posługują. Podpisy rodziców powinny być urzędowo poświadczone. Dodatkowo, można załączyć do dokumentu kopie dokumentów tożsamości rodziców.


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Brak placówki dyplomatycznej

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

MALAWI - galerie i zdjęcia z podróży

MALAWI / Mulanje Mountains / Mulanje Mountains / Mulanje MountainsMALAWI / Płn. Malawi / Livingstonia / Wodospad MancheweMALAWI / Malawi / Malawi / WiewiórkaMALAWI / Malawi / Malawi / Słoń i baobab w Liwonde National ParkMALAWI / południowe wybrzeże jeziora Nyasa (Malawi) / Cape Maclear / ciekawośćMALAWI / Karonga / Chitimba / SielankaMALAWI / Cape Maclear / wioska / dzieci 3MALAWI / Cape Maclear / Maclear, plaża / MALAWI / południowe wybrzeże jeziora Nyasa (Malawi) / Cape Maclear / spacerMALAWI / Cape Maclear / Maclear / ryyyybki, świeże ryyyybki,MALAWI / południowe Malawi / wioska po drodze z Blantyre do Mangochi / Biuro Dobrej Nadziei... gdy nadziei brakMALAWI / Jezioro Malawi / Nkhata Bay / Ilala ferryMALAWI / Blentyre / przy drodze / bar przekąskowyMALAWI / Malawi / Malawi / Zachód w Liwonde NPMALAWI / Nkhata Bay / jezioro Malawi / w podróżyMALAWI / Cape Maclear / Maclear / Integracja, czyli U cioci Genowefy na imieninach 3MALAWI / Salima / dworzec autobusowy / fast food - sesja fotoMALAWI / Karonga / Chitimba / Wschód słońca nad jez. MalawiMALAWI / Malawi / Malawi / Przy drodzeMALAWI / Lilongwe / brama do meczetu / Meczet

MALAWI - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Malawi, listopad 2021 MALAWI 281 09-10-21
Malawi listopad 2021 MALAWI 294 09-09-21
info MALAWI 1283 03-01-19
Malawi w rytmie reggae - o najwyższym szczycie Zambii MALAWI 1324 07-01-14
Malawi Zambia 2013 - W drodze na najwyższe szczyty Afryki MALAWI 1953 21-11-13
Wiza do Malawi MALAWI 1761 19-06-13

MALAWI - artykuły i relacje z podróży

MALAWI / Blantyle / targ / Stragany z rękodziełem
2023-03-15
marcopolis

kraje: MALAWI
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 78
liczba komentarzy: 1

Malawi

Krótka relacja z podróży do Malawi w lutym 2023 r. Wiza, ceny, transport, noclegi.

Czytaj więcej

RPA / - / Cape Town / fajna chata
2019-01-06
EDI

kraje: TANZANIA, MALAWI, ZIMBABWE, ZAMBIA, BOTSWANA, RPA
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia
liczba odwiedzin: 1907
liczba komentarzy: 0

AFRYKA południowa i wschodnia

Wyprawa DOOKOŁA AFRYKI - 2 ekipy: EXTREK z Wrocławia i SALUTEM z Kielc relacja z części wyprawy KAPSZTAD - DAR ES SALAAM

Czytaj więcej

MALAWI / - / CHILUMBA / co tu kupić
2018-03-23
Wiesław

kraje: MALAWI
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 1067
liczba komentarzy: 0

MALAWI rejs statkiem ILALA

Rejs na pokładzie ILALA to jeden z dwóch powodów które skłoniły mnie do przyjazdu do MALAWI. ILALA to bardzo stara jednostka i wygląda na to że jej dni dobiegają końca.

Czytaj więcej

MALAWI / Malawi Lake / Malawi Lake / Bielik afrykański
2013-11-04
SzczytyAfryki

kraje: MALAWI
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 2050
liczba komentarzy: 0

Malawi – informacje praktyczne, ceny, zdjęcia i relacja

Trochę praktycznych informacji na temat Malawi z ostatniej podróży w ramach projektu „W drodze na najwyższe szczyty Afryki”

Czytaj więcej

ZIMBABWE / Afryka / Gweru / Antelope Park
2010-06-24
zrozumieć Afrykę

kraje: TUNEZJA, LIBIA, EGIPT, ETIOPIA, SUDAN, KENIA, UGANDA, TANZANIA, MALAWI, MOZAMBIK, ZIMBABWE, RPA, BOTSWANA, ANGOLA, NAMIBIA, DEMOKR. REPUBLIKA KONGA, KONGO, KAMERUN, BENIN, NIGERIA, TOGO, GHANA, BURKINA FASO, MALI, MAURETANIA, SENEGAL, MAROKO, ALGIERIA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 8856
liczba komentarzy: 5

Uroczysty start wyprawy "Zrozumieć Afrykę"

26 czerwca br. ruszamy z pod gdańskiego Neptuna w podróż dookoła Afryki pod hasłem „Zrozumieć Afrykę”. Serdecznie zapraszamy na uroczyste pożegnanie wszystkich, którzy będą trzymać za nas i powodzenie naszej wyprawy kciuki. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Prezydent Miasta Gdańska – Pan Paweł Adamowicz.

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

04-18
Wyspa Świętego Tomasza - gdzie to jest?

Państwo Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to jedno z nieczęsto odwiedzanych przez turystów miejsc. Niemal każdy z rankingów popularności turystycznej lokuje ten kraj wśród 10 najrzadziej odwiedzanych. Czego więc można się spodziewać po największej wyspie kraju położonego w Zatoce Gwinejskiej?

04-15
Podróż w czasach zarazy

Kiedy pierwszy raz byłem na pustyni w Jordanii, zastanawiałem się, jak tam można żyć. Z czasem, gdy odwiedziłem Gobi, Saharę, pustynię Judzką w Izraelu, z przyjemnością zacząłem odkrywać subtelny urok pustynnych krajobrazów.

04-05
Sedona. Katedra bez ścian...
04-01
Cataratas Iguazu w Argentynie i B...
10-25
Samochodem po Argentynie cz. II...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl