Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Mundo Maya – Dzibilchaltun, Chichen Itza, Ekbalam, Coba (IV) > MEKSYK


gastropoda gastropoda Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie MEKSYK / Campeche / Chenkoh / Znak drogowy Mundo MayaPoniżej opisane miejsca z dawną architekturą Mayów są znacznie od siebie oddalone. Zwiedzałem rezerwaty przyrody oraz miasteczka i wsi zamieszkane przez współczesnych Mayów, a niejako przy okazji kolejne strefy archeologiczne Mayów.

Dzibilchaltun
Między Merida a Puerto Progreso obok Komchen jest skrzyżowanie. Kilka kilometrów stąd są ruiny. Nie muszę pokonywać tego odcinka pieszo, bo miejsce z powodu bliskości Merida jest licznie odwiedzane i drogie. Po wejściu okazuje się mało ciekawe. Jedyny obiekt wart obejrzenia to Templo de Muñecas, reszta to bezładnie leżące kamienie wśród suchych i rzadkich zarośli. Najwięcej ludzi kłębi się przy cenote z zielonymi rybkami, w którym można się kąpać.

Chichen Itza raz jeszcze
Śpię w namiocie w pobliżu ruin wśród zarośli i drzew selvy. O 8:00 wchodzę do najczęściej odwiedzanego miejsca Mayów Chichen Itza. Znowu niedziela, ale nastąpiły zmiany w opłatach za wstęp – Meksykanie bezpłatnie, a obcokrajowców nie obowiązuje opłata miejscowa, zaś bilet trzeba kupić. Chichen Itza zwiedzam po raz drugi, ale czynię to z wielką przyjemnością. Przez pierwszą godzinę ludzi jest jeszcze mało, tłoczno robi się ok. południa. Pogoda jest piękna z niewielką ilością chmur na niebie. Podziwiam kolejne starannie odrestaurowane budowle oraz dwa cenote. Chichen Itza ma największe boisko do gry w pelotę. Świątynie, kolumny, pałace, piramidy, platformy i łaźnie są ozdobione rzeźbami i reliefami. Większość przedstawia boga deszczu Chaca, jaguary, orły i Quetzalcoatla / Kukulcana (pierzastego węża). Tym razem jestem tu krócej.

Ekbalam
Strefa archeologiczna jest 6 km od głównej szosy Valladolid – Rio Lagartos. Uprzejmy kierowca dowozi mnie do samej bramy wejściowej. Obszar dawnego ośrodka religijnego Mayów jest niewielki, ale zwarty i gęsto zabudowany, a do tego otoczony murem, co było u Mayów wielką rzadkością. Największym obiektem jest szeroka piramida o boku 160 m (ponoć najdłuższa budowla Mayów) przy podstawie, wystająca mocno ponad otaczającą dżunglę. Frontowe zbocze pełne schodów ma tarasy, pomieszczenia mieszkalne i administracyjne, zbiorniki na wodę, świątynie z bogato zdobionymi stiukowymi wejściami i małe placyki. Jak zwykle przed największą piramidą jest duży plac okolony mniejszymi piramidami (część z nich to obecnie kopce), a na nim małe platformy i ołtarze. Choć Ekbalam jest tylko 30 km od Chichen Itza nie ma tu turystów. Z jedną parą zabieram się z powrotem do Valladolid.

Coba
W stronę Coba nie ma ruchu, ale jedyny jadący w tamtą stronę samochód zabiera mnie i tak trafiam do położonych nad dwoma jeziorami ruin. W szczytowym okresie rozwoju miasto zamieszkiwało ok. 55 000 mieszkańców. Ruiny zajmują duży obszar, między poszczególnymi odrestaurowanymi budowlami są odległości rzędu dwóch kilometrów. Zwiedza się je jednak przyjemnie, bo dżungla jest wysoka i bujna i daje miły cień. Podziwiam piramidy, stele z podobiznami królów , boisko do gry w pelotę, rotundy, pałace mieszkalne, nieodkryte kopce i wielką rzadkość, mianowicie resztki brukowanych ulic. Z największej piramidy (42 m, najwyższej w północnej części półwyspu Yucatan) rozciąga się piękny widok na dżunglę i pobliskie jeziora. Piękne miejsce opuszczam tuż przed zachodem słońca.Meksyk
1. Dzibilchaltun – Yucatan – w przesileniu słonecznym słońce w bramie
2. Ekbalam – Yucatan – otoczone murem
3. Coba – Quintana Roo – brukowane aleje

Zdjęcia

MEKSYK / Campeche / Chenkoh / Znak drogowy Mundo Maya

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl