Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Mundo Maya – Kinichna, Dzibanche, Lamay, Tonina (V) > MEKSYK


gastropoda gastropoda Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie MEKSYK / Campeche / Chenkoh / Znak drogowy Mundo MayaGrupa trzech miast w stanie Quintana Roo położonych blisko siebie oraz Tonina w stanie Chiapas, gdzie dotarcie do wielu ruin miast Mayów jest wiele trudniejsze, niż na półwyspie Yucatan. Do Tonina można jednak dostać się bez problemu.

Kinichna
Ponownie jestem na trasie między Chetumal a Escarcega w wiosce Francisco Villa. Teraz pragnę dotrzeć do trzech stref archeologicznych 30 km na północ od skrzyżowania. Na zapomnianych drogach jest nieraz łatwiej o okazję, niż na ruchliwych trasach, bo pierwszy pojazd, pickup jadący na pole zabiera nie tylko mnie, ale i kilka innych osób czekających na skrzyżowaniu. Po osiągnięciu celu idę na rekonesans do Dzibanche, bo jest już późno. Dzibanche jest 2 km od wejścia, Kinichna również 2 km, ale w inną stronę. Blisko wejścia jest jeszcze Lamay, ruiny jednej świątyni Mayów, będącej w trakcie restaurowania. Obiekty są dozorowane przez całą noc przez dwóch stróżów, namiot rozbijam na trawie przed wejściem. Tylko wokół ruin rośnie dżungla, pozostały teren to pastwiska i pola kukurydziane. Cisza i sielanka, jest niemalże romantycznie. Odnosi się wrażenie, że zawędrowało się na koniec świata. Nie ma prądu, ani innych osiągnięć cywilizacji.
Rano całkowite zachmurzenie sprawia, że jest szaro i ponuro. Najpierw Kinichna. Te dwa kilometry jadę z rolnikami jadącymi na pole. Wśród dżungli jest sporo kopców. Tylko jedna piramida jest odrestaurowana. Ma trzy poziomy, a na szczycie pięć świątyń.

Dzibanche
Do Dzibanche idę pieszo przez zielone pola kukurydzy, sady pomarańczowe, pastwiska i dżunglę (dżungla i selva to to samo, ale ja dla własnego użytku wyrazu selva używam dla określenia lasu tropikalnego rzadszego, mniejszego i bardziej suchego niż gęsta, duża i wilgotna dżungla, poza tym ludność miejscowa używa nazwy selva). Podobnie jak w Kinichna również w Dzibanche niewiele budowli jest odrestaurowanych. Miasta, szczególnie Dzibanche musiały być kiedyś spore, bo jest tu wiele piramid, ale skrytych przez dżunglę. Kilka piramid z kilkoma świątyniami na szczycie i sporo budynków mieszkalnych jest odbudowanych, ale kamienie z powodu dużej wilgotności powietrza zdążyły pokryć się mchem. Zdaje się, że od czasu do czasu archeologowie prowadzą tu prace wykopaliskowe, zdejmując wierzchnią warstwę ziemi, a murarze odbudowują budowle, bo z niektórych kopców usunięto część drzew. Turyści trafiają tu bardzo rzadko, więc jest cicho i nastrojowo i tylko od czasu do czasu przez place, po których kiedyś chodzili starożytni Mayowie, przebiegają nieznane mi dzikie zwierzęta. Kilkakrotnie w trakcie zwiedzania moczy mnie krótki deszcz.

Lamay
W południe dochodzę do ostatniej strefy Lamay. Znajduje się tu tylko jedna budowla w stylu Rio Bec. Jest to piramida o podstawie prostokąta z trzema świątyniami na szczycie, dwie większe po bokach i jedna mniejsza w środku. Lamay opuszczam z tymi samymi rolnikami, z którymi jadę po raz trzeci.

Tonina
Na trasie Palenque – San Cristobal de las Casas jest tylko jedno miasteczko – Ocosingo. W bok od miasteczka (ok. 10 km) są ruiny Tonina. Nie pada, ale jest tak pochmurno, że aż ciemno. U wejścia jest małe muzeum, w którym wyeksponowane są stele, tarcze kalendarzowe, kamienne ołtarze i figurki znalezione w trakcie wykopalisk. Ścieżką dochodzę do dużego trawiastego placu wielkości boiska piłkarskiego z niewielkimi pozostałościami budowli. Do placu przylega góra zabudowana schodami i tarasami. Na wierzchołku stoją świątynie. To potężny kompleks. U podnóża są podziemne labirynty, na stoku szereg budowli z dachami ozdobionymi kamiennymi grzebieniami. Jest szereg przemyślnych przejść między poszczególnymi częściami oraz licznymi zakamarkami i pomieszczeniami przy placykach na różnych poziomach. Ze szczytu rozciąga się widok na pagórkowatą okolicę. Cisza i spokój.


Meksyk
1. Kinichna – Quintana Roo
2. Dzibanche – Quintana Roo
3. Lamay – Quintana Roo – tylko jedna budowla
4. Tonina – Chiapas, ruiny na stoku górskim

Zdjęcia

MEKSYK / Campeche / Chenkoh / Znak drogowy Mundo Maya

Dodane komentarze

nitkaska dołączył
21.05.2011

nitkaska 2012-07-11 00:13:45

Czyżby kompleksy? Rzok, litości, przecież zdjęć na globie tysiące, naprawdę można sobie zadać trudu i poszukać. Myślę, że to lepsze, niż dodawanie zdjęć sprzed lat na których widać całe grupy ludzi....Swoją drogą zastanawiam się czy znasz zasady zamieszczania zdjęć na naszym portalu. Oczywiście rozumiem, że masz zgodę wszystkich tych osób, które możemy podziwiać na Twoich zdjęciach na umieszczenie ich podobizn w internecie. A przy okazji polecam Twojej uwadze zdjęcia i ponad 30 artykułów gastropody, to sama przyjemność!

[konto usuniete] dołączył
29.01.2012

[konto usuniete] 2012-07-07 12:48:05

Z grona moich znajomych znam Wszystkich którzy byli w Meksyku - jest to mój wujek z 5000 euro emerytury, Mieciu Bieniek z Szopienic i szefowa bytomskiej neurologii.JE JESTEM Z PLEBSU SZANOWNY PANIE,a plebs pewnie nigdy nie zawita do Ameryki Południowej. Imam nadzieję, że ARYSTOKRACJA zechce się podzielić się swoimi odczuciami, a nie tylko faktami. Jak zauważyłeś piszę o roku 1998 - i chociaż jednym zdjęciem bardzo złej jakości staram się zobrazować klimaty i tamtą atmosferę. Suchych przewodników bez serca napisano już całe tony. Widzisz ja potrafię z duszą sprzedać atmosferę ulicy Piotrkowskiej w Łodzi, czy też Rynku w Katowicach. I moim zdaniem tak powinny wglądać relacje.

gastropoda dołączył
19.05.2011

gastropoda 2012-07-07 10:46:17

Rzok – po przeczytaniu komentarza zrobiło mi się przykro, już samo podejrzenie jest dla mnie niesłychanie krzywdzące, jaki miałbym cel w fingowaniu? Jeśli wysuwasz takie oskarżenie, to musiałeś sprawdzić przewodniki – podaj te, w których są wszystkie miejsca odwiedzone i opisane przeze mnie. Rok 2003. Zdjęć z Mundo Maya nie zamieszczam, bo nie mam ich w wersji cyfrowej i są bardzo złej jakości. Zapewniam Cię, że odwiedziłem i zwiedziłem strefy archeologiczne Mayów, które opisuję, poza tym źródłem informacji o ich lokalizacji i jak się do nich dostać nie był(y) przewodnik(i).

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 2012-07-06 20:34:33

Rzok, a w którym miejscu znalazłeś coś co jest zerżnięte z przewodników ? Co więcej właśnie tych miejscowości o których jest tu mowa nie ma w przewodnikach po Meksyku. Moim zdaniem właśnie w ten sposób powinny być przedstawiane relacje, bez zbędnych upiększeń, związków frazeologicznych, czy nadmiernego roztrząsania się nad miejscami, w których większość była i wyrobiła sobie własne zdanie na ten temat

[konto usuniete] dołączył
29.01.2012

[konto usuniete] 2012-07-06 08:06:16

"Tylko dlaczego w tej relacji brakuje chociaż jednego zdjęcia,. Czyżby wszystko zerżnięte z przewodników???? I t już któryś odcinek....."

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl