Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Koszyce - Europejska Stolica Kultury 2013 > SłOWACJA


Antoni Antoni Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie SłOWACJA / Koszyce / Rynek w Koszycach / Katedra Św. Elżbiety (nocą)250 – tysięczne Koszyce, drugie pod względem liczby ludności miasto Słowacji, jest w tym roku Europejską Stolicą Kultury. Jej oficjalna inauguracja odbyła się 20 stycznia br. i potrwa do 13 grudnia 2013roku.

Koszyce (Košice) , leżące nad rzeką Hornad, na zachodnim brzegu Kotliny Koszyckiej, (drugie pod względem wielkości miasto słowackie, 242 066 mieszkańców), o długiej i bogatej historii, są nie tylko centrum Słowacji Wschodniej, ale także sercem tego regionu Karpat. Są bramą do Tokaju i sześciu miejsc Światowego Dziedzictwa UNESCO we wschodniej Słowacji, kraju twierdz, zamków, parków narodowych i jaskiń.
Potwierdzona pisemnie historia Koszyc sięga aż do 1230 roku. W 1342 r. uzyskały rangę wolnego miasta królewskiego. 7 maja 1369 roku jest bardzo ważną datą, tego dnia w Koszycach, jako w pierwszym mieście w Europie, ujrzał światło dzienne dokument, sygnowany przez króla Ferdynanda Wielkiego, nadający miastu herb. Tradycyjnie w rocznicę tego wydarzenia jest obchodzony „Dzień miasta Koszyce“. W XV wieku Koszyce, liczące wówczas 7 000 mieszkańców, były drugim pod względem wielkości miastem ówczesnego Królestwa Węgier (przed nimi była Buda, a trzecie miejsce zajmowała Bratysława). Obecnie większość mieszkańców miasta stanowią Słowacy, mniejszości narodowe reprezentują: Węgrzy, Czesi i Romowie. Zwiedzając Koszyce, można odkryć miasto chrześcijańskich kościołów i miasto bogate w judaika.
Wrzecionowaty Rynek Główny, uznany jest za jeden z najpiękniejszych w Słowacji. Nad miastem i rynkiem góruje gotycka katedra św. Elżbiety (Dóm sv. Alžbety), największy kościoł na Słowacji, a równocześnie najdalej wysunięty na wschód sakralny obiekt gotycki. Miejscem najbardziej tętniących życiem w całym mieście, szczególnie w czasie lata, jest przestrzeń między teatrem a katedrą, z parkiem i z grającą fontanną. Liczne bary i kafejki zapraszają do degustacji koszyckiego specjału - „złotego koktailu“, napoju o niezwykłym smaku i tajemnej recepturze.
W części południowej rynku znajdują się średniowieczne mury obronne. Po wejściu do podziemi, możemy podziwiać zrekonstruowane fundamenty Bramy Dolnej, które są wykorzystywane jako nietradycyjna galeria i sala koncertowa. Mówiąc o zabytkach, warto wspomnieć o sławnym koszyckim złotym skarbie – unikalnym zbiorze złotych monet, o wadze 11 kg, z XV – XVII w. z 81 europejskich mennic.
Symbolem Koszyc jest rzeźba Maratończyka. W tym mieście, każdego roku jesienią, jest organizowany Międzynarodowy Maraton Pokoju, najstarszy w Europie a drugi, po Maratonie Bostońskim, na świecie.
O bogatym programie imprez i aktualnych atrakcjach turystycznych przeczytamy na stronach: www.visitkosice.eu; www.kosice2013.sk


Koszyce to fascynujaca historia, pełna niezwykłych wydarzeń i legend, z równie fascynującą współczesnością. W tym roku Słowackie Koszyce oraz francuska Marsylia pełnią rolę Europejskich Stolic Kultury. W tym roku w Koszycach zaplanowano 25 dużych imprez, o znaczeniu ogólnonarodowym i europejskim, którym towarzyszy 60 mniejszych projektów oraz około 300 mniejszych wydarzeń. W programie m.in. Wiosenny Festiwal Muzyczny, Festiwal Sztuki Sakralnej, projekt „Jerozolima na Spiszu", Festiwal Kulinarny, Festiwal Wina, pokazy mody, Maraton Koszycki oraz Festiwal Balonowy.

Zdjęcia

SłOWACJA / Koszyce / Rynek w Koszycach / Katedra Św. Elżbiety (nocą)SłOWACJA / Koszyce / Rynek w Koszycach / Urbanowa Wieża

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl