Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

W krainie Juraja Jánošíka - Mała Fatra (Malá Fatra) > SłOWACJA


Antoni Antoni Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie SłOWACJA / Żilina / Terchova / Pomnik Juraja Jánošíka nad miasteczkiem TerchovaKrywańskie szczyty wznoszą się do 1600–1700 m n.p.m., a najwyższy – Wielki
Fatrzański Krywań (Veľký Kriváň) – osiąga 1709 m n.p.m. Najbardziej charakterystyczny jest skalisty Veľký Rozsutec (1609 m n.p.m.) na północno-wschodnim krańcu pasma.

Mała Fatra (Malá Fatra) to jedno z najciekawszych pasm na Słowacji. Podobnie jak sąsiadujące z nią Góry Strażowskie, należy do Łańcucha Małofatrzańskiego w Karpatach Wewnętrznych. Dzieli się na dwa wyraźne i zupełnie różne pod względem krajobrazowym obszary, rozdzielone doliną Wagu – część krywańską na północnym wschodzie i niższą, luczańską na południowym zachodzie. Krywańskie szczyty wznoszą się do 1600–1700 m n.p.m., a najwyższy – Wielki
Fatrzański Krywań (Veľký Kriváň) – osiąga 1709 m n.p.m. Najbardziej charakterystyczny jest skalisty Veľký Rozsutec (1609 m n.p.m.) na północno-wschodnim krańcu pasma.
Sąsiadujący z nim od południa bliźniaczy Stoh (Stóg) osiąga 1608 m n.p.m., przypomina stóg siana. Luczańska część Małej Fatry nie posiada śmiałych skalistych szczytów – wyjątkiem jest położony całkiem na południowo-zachodnim krańcu pasma Klak (Kľak, 1352 m n.p.m.) – wytyczono niewiele szlaków i zwykle jest mniej turystów niż w części krywańskiej. Na tym tle wyróżnia się najwyższy szczyt pasma Veľká lúka (1476 m n.p.m.) z wyciągiem krzesełkowym, kompleksem orczykowym oraz przekaźnikiem telewizyjnym. Krywańska część Małej Fatry ma budowę geologiczną zbliżoną do Tatr Zachodnich. Główny grzbiet, który ciągnie się od Suchego (Suchý, 1468 m n.p.m.) na zachodzie przez Malý Kriváň (1671 m n.p.m.), Veľký Kriváň, Steny
(1572 m n.p.m.) i Stoh, jest zbudowany ze skał krystalicznych i metamorficznych. Z tego powodu najwyższe szczyty mają łagodne granie i obłe kształty. Veľký Rozsutec, na północ od głównego grzbietu, a także niższe od niego: Malý Rozsutec (1344 m n.p.m.), Sokolie (1172 m n.p.m.) i Boboty (1086 m n.p.m.), są zbudowane ze skał osadowych – wapieni i dolomitów. Stąd ich śmiałe kształty, wyrastające na zboczach skałki o fantastycznych kształtach i przepiękne przełomowe doliny – jedna z największych atrakcji Małej Fatry. Dzięki systemowi ubezpieczeń i drabinek są dostępne nawet dla początkujących. Warto się także wybrać w skaliste Dolne Diery, Horne Diery i Nowe Diery. Dzięki znakowanym szlakom można zaplanować ciekawą wycieczkę w formie pętli – nie wracając tą samą drogą do miejsca rozpoczęcia wędrówki.
Bardziej wysportowanym turystom można polecić szlaki graniowe, z pięknymi widokami i budzącymi emocje podejściami na Veľký i Malý Rozsutec. Należy jednak pamiętać, że niektóre trasy, w tym na Veľký Rozsutec, z powodów bezpieczeństwa są w zimie zamknięte. Zakazów tych należy bezwzględnie przestrzegać, ponieważ w Małej Fatrze zbocza są strome i zdarzają się lawiny. Centrum krywańskiej części Małej Fatry to dolina Vrátna (Wratna) – główna baza większości wycieczek. Dolina ma kształt pochylonej litery „Y”, której „nóżkę” stanowi wąski
wąwóz Tiesňavy. W jej wschodnim odgałęzieniu, zwanym Novą Doliną, u stóp Veľkiego Rozsutca i Stoha, leży turystyczna miejscowość Stefanová, w której działa kilka pensjonatów, restauracje i sklepy, a w prawie każdym domu można wynająć pokoje.
W zachodniej części doliny, zwanej Stará dolina, jest dolna stacja wyciągu krzesełkowego na Snilovské sedno (1524 m n.p.m.). Wratna to także znany ośrodek narciarski – działa tu wiele wyciągów, ponieważ na północnych stokach głównego grzbietu śnieg się utrzymuje aż do maja.


W latach sześćdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku wybudowano kilka luksusowych hoteli, w tym Boboty z basenem. Baza noclegowa w górach to cztery chaty (schroniska) – na Grúni, pod Chlebom, pod Suchým i na Kľačianskej Magure. Doskonałą bazę wypadową do Doliny Vratnej lub na pobliskie Diery, czyli wąwozy jest położona w pobliżu Žiliny niewielka miejscowość turystyczna Terchova. Liczne kwatery, hotele, pensjonaty i restauracje ułatwiają turystom zaaklimatyzowanie się w tym urokliwym miejscu.
http://mapy.hiking.sk/
http://www.pmza.sk/janosik/sk/historicky-vyskum/strucny-zivotopis-juraja-janosika-3
http://info.podroze.gazeta.pl/temat/podroze/ma%C5%82a+fatra
http://www.slowackie.pl/mala-fatra-pl/

Zdjęcia

SłOWACJA / Żilina / Terchova / Pomnik Juraja Jánošíka nad miasteczkiem TerchovaSłOWACJA / Żilina / Mała Fatra (Malá Fatra)  / Widok na Veľký RozsutecSłOWACJA / Żilina / Mała Fatra (Malá Fatra)  / PotoczekSłOWACJA / Żilina / Mała Fatra (Malá Fatra)  / Skałki w drodze do TerchovejSłOWACJA / Żilina / Mała Fatra (Malá Fatra)  / Górna stacja gondolowej kolejki linowej - Vratna-Chleb

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl