Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Hiszpania - Toledo > HISZPANIA


jedrzej jedrzej Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie HISZPANIA / -Kastylia - La Mancha / Toledo / Katedra - Główny Ołtarz Relacja z naszego pobytu w Toledo pierwszej stolicy Królestwa Hiszpanii.Dzisiaj jedziemy do Toledo. Dworzec autobusowy jest tak ogromny, że mylimy ruchome schody prowadzące od kas do zadaszonych peronów. Na autobus zdążamy w ostatniej chwili.

Toledo otacza nimb jednego z najwspanialszych miast Hiszpanii. Niemal na każdym kroku spotyka się pamiątki dawnej chwały. Miasto znane już było Rzymianom. Później zostało stolicą Wizygotów oraz ich głównym ośrodkiem handlowym. Od przybycia muzułmanów w 712 roku, rozpoczął się okres szybkiego rozwoju gospodarczego w wyniku czego Toledo stało się najważniejszym ośrodkiem Hiszpanii. W 1085 roku Toledo zostało odbite przez Cyda i przekształcone w stolicę królestwa katolickiego Kastylii. Miasto pozostało oazą tolerancji religijnej i miejscem współistnienie wielu kultur. Bardzo silne były wpływy kultury żydowskiej, wielu Żydów piastowało wysokie urzędy. Na przykład Samuel Levi był skarbnikiem i prawą ręką króla Piotra I Okrutnego. Złoty wiek zakończył się nagle w XVI wieku po wymuszonych przez inkwizycję masowych przesiedleniach Żydów i Muzułmanów oraz przeniesieniu stolicy do Madrytu przez Filipa II. Później miasto nie odgrywało większej roli w histori Hiszpanii aż do czasu wojny domowej w 1935 roku, kiedy to wsławiło się obroną przez nacjonalistów alkazaru.


Po wyjściu z autobusu w Toledo natychmiast zauważamy dokąd mamy się kierować. Wysokie wzgórze ufortyfikowane z jednej strony pasem doskonale zachowanych murów obronnych z drugiej strony jest otoczone rzeką. Z dala widać wieże i dachy zabudowań. Wspinamy się stromą ulicą pod górę. W plątaninie wąskich, brukowanych, zabytkowych uliczek gubimy drogę do naszego hotelu, Imperio. Przy pomocy tubylców w końcu trafiamy na miejsce. Hotelik jest świetny: z windą, restauracją na dole i dużymi wygodnymi pokojami. Cena też „ludzka”.

Udajemy się do katedry, powszechnie uznawanej za najpiękniejszą w Hiszpanii. Można tam spędzić wiele godzin, podziwiając misterne zdobienia chóru kapłańskiego, gotyckiego ołtarza czy kaplic.

W kościele Św. Tomasza podziwiamy obraz El Greca „Pogrzeb hrabiego Orgaza”. Zatrzymujemy się pod słynnym Alcazar, skąd roztacza się widok na Tag i okolice. Wieczorem, odpoczywając na placyku pod katedrą, obserwujemy, jak chłopcy grają w piłkę.

Rano, następnego dnia przez zabytkowy most, de Alcantara, łączący brzegi Tagu udajemy się na dworzec kolejowy, wybudowany w stylu mudejar. Wracamy szlakiem turystycznym, prowadzącym wzdłuż Tagu zboczem wzgórza. Wchodzimy do kościoła San Juan de los Reyes, gdzie w lochach zachowały się łańcuchy chrześcijańskich jeńców, więzionych w Grenadzie. Następnie odwiedzamy dzielnicę żydowską ze sklepikami i dwiema synagogami. Brukowane, stare uliczki są tak wąskie i strome, że ruch samochodowy jest prawie niemożliwy.
Po południu wracamy do Madrytu.

Zdjęcia

HISZPANIA / -Kastylia - La Mancha / Toledo / Katedra - Główny OłtarzHISZPANIA / -Kastylia - La Mancha / Toledo / AlkazarHISZPANIA / -Kastylia - La Mancha / Toledo / KatedraHISZPANIA / -Kastylia - La Mancha / Toledo / Kościół San Juan de  los ReyesHISZPANIA / -Kastylia - La Mancha / Toledo / Most Alcantara

Dodane komentarze

longin1974 dołączył
22.08.2013

longin1974 2013-11-18 20:18:03

Krótko, treściwie i na temat. To lubię.

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl