Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Spotkajmy się pod fasolką > USA


Antoni Antoni Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie USA / - / Chicago / FasolkaFasolka” (The Bean), nazywana tak z uwagi na kształt, chociaż naprawdę nazywa się Wrotami Niebios (Cloud Gate). Jest nowym symbolem Chicago, popularnym punktem spotkań i ulubionym miejscem fotografowania się. Jest też poważnym dziełem artystycznym, ale nikt jej zbyt poważnie nie traktuje, wystarczy spojrzeć na stojących pod nią ludzi, którzy fotografują wykrzywione, odbite na wypolerowanej powierzchni „fasolki” swoje twarze.

Milenijny Park (Millenium Park) w Chicago znajduje się w północnej części Grant Parku, zajmuje 99 tys. m2, w obrębie ulic Michigan Ave., Randolph St., Columbus Dr. i East Monroe Dr. Został oddany do użytku w 2004 r. i jest dumą swoich mieszkańców. W Parku znajduje się wiele obiektów sztuki użytkowej, jednak najpopularniejsza jest „fasolka” (The Bean), nazywana tak z uwagi na kształt, chociaż naprawdę nazywa się Wrotami Niebios (Cloud Gate). Jest nowym symbolem Chicago, popularnym punktem spotkań i ulubionym miejscem fotografowania się. Jest też poważnym dziełem artystycznym, ale nikt jej zbyt poważnie nie traktuje, wystarczy spojrzeć na stojących pod nią ludzi, którzy fotografują wykrzywione, odbite na wypolerowanej powierzchni „fasolki” swoje twarze. Cieszą się spoglądając na groteskowo przekształcone odbicia w wielowymiarowym wnętrzu.
Autorem rzeźby jest brytyjski artysta indyjskiego pochodzenia – Anish Kapoor. Inspiracją twórczą dla Kapoor’a była płynna rtęć. Fasolka waży 110 ton, ma 66 stóp szerokości (20 metrów) i 33 stopy (10 metrów) wysokości, jest pokryta płatami stali, które zostały dokładnie wypolerowane, odbijają się w niej wykrzywione twarze amatorów fotografii, wieżowce Downtown Chicago oraz niebo. W 2012r. czytelnicy magazynu “Travel and Leisure” uplasowali Cloud Gate, swoją „fasolkę” z Parku Milenijnego na siódmym miejscu największych atrakcji świata. Na miejscu pierwszym znalazła się Statua Wolności (Statue of Liberty) w Nowym Jorku.
Do Parku Milenijnego warto wybrać się na odpoczynek, można też karmić wiewiórki i obserwować ludzi, i to jest w samym środku miasta, nad brzegiem jeziora Michigan. W sąsiedztwie „fasolki” znajduje się park rzeźb wykonanych przez studentów pobliskiego Art Institute of Chicago. Obok, w głębi parku, znajduje się przepiękny Jay Pritzker Pavilon zaprojektowany w 2004 r. przez Franka Gehry'ego, muszla koncertowa z widownią na 11 tys. miejsc, w której odbywają się koncerty, odczyty i przedstawienia teatralne. Gdy zabraknie miejsc, jest jeszcze trawnik zapełniający się wiosną i latem krzesełkami i kocami. Pritzker Pavilion jest doskonale nagłośnionym amfiteatrem, który stał się nową siedzibą Symphony Orchestra i miejscem Grant Park Music Festival. Nieco dalej znajdują się Field Museum, Adler Planetarium i Shedd Aquarium. W gorące lato po ochłodę możemy udać się pod wytryskujące kaskady wody Crown Fountain - dwie interaktywne rzeźby wideo o wysokości ponad 15 m(50 stóp). Emitujące światło diody wyświetlają cyfrowe obrazy, ku uciesze tłumnie przybywających tu mieszkańców. Jednak na spotkanie umówimy się pod „fasolką”.

Zdjęcia

USA / - / Chicago / FasolkaUSA / Illinois / Chicago / Wielkie jajoUSA / Illinois / Chicago / Downtown z Pritzker PavilionUSA / Illinois / Chicago / W fasolce jak w krzywym zwierciadle

Dodane komentarze

Netta dołączył
01.12.2017

Netta 2018-01-03 17:04:50

I już się czuję, jakbym tam wróciła:) Lubię Chicago!

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl