Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Winona, kaszubskie miasto nad rzeką Mississippi > USA


Antoni Antoni Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie USA / Minnesota / Winona / Bazylika z WinonyWinona leży w Stanie Minnesota, w środkowo-wschodnim obszarze Stanów Zjednoczonych. Jest to 12 stan co do wielkości i 21 najbardziej zaludniony - 5 milionów mieszkańców.

Miasto Winona leży w Stanie Minnesota, w środkowo-wschodnim obszarze Stanów Zjednoczonych. Jest to 12 stan co do wielkości i 21 najbardziej zaludniony - 5 milionów mieszkańców. Stan ten jest znany z tego, że nazywa się go „Ziemią 10 000 jezior”, co przyciąga rzesze turystów. Prawie 60% mieszkańców Minnesoty żyje w Minneapolis Minneapolis-Saint Paul znanych jako miasta bliźniacze. Miasto Winona
ma 27,069 mieszkańców, jest miejscem urodzenia aktorki Winony Ryder (Winona Horowitz). Mieści się między malowniczymi stromymi brzegami rzeki Mississippi. Najbardziej rozpoznawalnym znakiem Winony jest tzw. Wzgórze Sugar Loaf (tł.: kostka cukru ). W tym mieście znajduje się firma Watkins produkująca kosmetyki i przyprawy i Fastenal wytwarzająca narzędzia.
Obszar Winony to 61.0 km2 a dokładnie 47.2 km2 ziemi i 13.8 km2 obszaru wodnego. W 2000 roku Winone zamieszkiwało 27,069 ludzi, było 10,301 gospodarstw, 5,325 rodzin mieszkało w mieście. Zanim biali ludzie założyli Winonę, była ona zamieszkiwana przez plemię Dakota (Sioux) rządzone przez dynastię Wapasha. Ich letnie domy były zrobione z kory wsparte ramą i słupami. Zimą mieszkali w teepee, każdy zrobiony był ze skór z 8 bizonów zszytych razem ścięgnami renifera, w środku było ognisko- utrzymywało ciepło wewnątrz, nawet w niskich temperaturach. Winona została założona w 1851, szybko sie rozwijała. Głównym przemysłem były tartaki, w których podejmowali pracę polscy emigranci i produkcja drewna. W tym czasie przybyło wielu emigrantów z Kaszub, wielu z nich z okolic Bytowa.
W Winonie działa Stowarzyszenie Miasta Bliźniacze Bytów-Winona. Na jego zaproszenie w dniach 04 -13 listopada 2004 roku przebywał w Winonie z oficjalną wizytą burmistrz Bytowa i starosta powiatu bytowskiego. 8 listopada w miejscowym urzędzie została podpisana w języku angielskim umowa dotycząca współpracy. Dzień ten jest obchodzony jako Dzień Bytowa. Natomiast umowa w języku polskim ponownie zostanie podpisana podczas wizyty delegacji Winony w Bytowie. Każdego roku, w lipcu, podczas Dni Bytowa obchodzony jest Dzień Winony.
http://www.cityofwinona.com/

Założona w 1851r. Winona była zamieszkiwana przez plemię Dakota (Sioux) rządzone przez dynastię Wapasha. Ich letnie domy były zrobione z kory wsparte ramą i słupami. Zimą mieszkali w teepee, każdy zrobiony był ze skór z 8 bizonów zszytych razem ścięgnami renifera, w środku było ognisko- utrzymywało ciepło wewnątrz, nawet w niskich temperaturach. Winona szybko sie rozwijała. Głównym przemysłem były tartaki, w których podejmowali pracę polscy emigranci i produkcja drewna. W tym czasie przybyło wielu emigrantów z Kaszub, wielu z nich z okolic Bytowa.

Zdjęcia

USA / Minnesota / Winona / Bazylika z WinonyUSA / Minnesota / Winona / Księżniczka WinonaUSA / Minnesota / Winona / Hieronim z KaszubUSA / stan Minnesota / Winona / Ksiądz Paul Breza z Winony

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl