Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Armenia, pierwszy chrześciański kraj na świecie > ARMENIA


Antoni Antoni Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie ARMENIA / Shirak / Gyumri / Ormiańskie krzyżeArmenia jest niewielkim krajem, położonym na wulkanicznym płaskowyżu ze stożkami wygasłych wulkanów, poprzecinanym malowniczymi, głębokimi wąwozami. Wśród gór, w surowym krajobrazie kryją się kompleksy monastyrów, świątyń i przepiękne chaczkary - kamienne krzyże ormiańskie, które przenoszą nas w odległe czasy, gdy Armenia, jako pierwszy kraj na świecie, przyjęła chrześcijaństwo.

W 2016 roku będziemy obchodzili 1050 lecie Chrztu Polski. Chrystianizacji państwa polskiego dał początek osobisty chrzest Mieszka I, który odbył się14 kwietnia 966 r. Znacznie wcześniej od nas chrześcijaństwo przyjęła Armenia. 23 września 2011 r. Ojciec Święty Jan Paweł II i katolikos Garegin II dokonali konsekracji Katedry Apostolskiej św. Grzegorza Oświeciciela w Erywaniu, największego ormiańskiego kościoła na świecie, upamiętniając 1700 rocznicę chrztu Armenii.

Zdjęcia: Kanion rzeki Vorotan, Sjunik, Droga do klasztoru Tatev, ARMENIA
Kanion rzeki Vorotan, Sjunik, Droga do klasztoru Tatev, ARMENIAChrześcijaństwo dotarło do starożytnej Armenii już w drugiej połowie I wieku.
Tuż przy tureckiej granicy, w odległości 30 km od góry Ararat znajduje się monastyr Chor Wirap. Z tą świątynią ściśle wiąże się życiorys św. Grzegorza Oświeciciela, żyjącego w latach 257-326, krewnego króla Armenii Chosroesa I. Jedna z legend mówi, że ówczesny władca Armenii, Tyrydates III, zażądał aby św. Grzegorz złożył ofiary pogańskim bóstwom. Ten odmówił i na 13 lat trafił do lochu, znajdującego się pod ołtarzem świątyni. Tymczasem król, rezydujący w niedalekim Artaszat, ciężko zachorował – święty nie tylko go wyleczył, ale również przekonał do chrześcijaństwa. Święty Grzegorz w środku miasta Waharszapat, wybudował kościół na wzór mistycznej świątyni ze swoich wizji. Królewskiemu miastu, Waharszapat, nadał nowe imię "Eczmiadzyn", co znaczy "Jednorodzony (Syn) zstąpił". Po przyjęciu chrześcijaństwa przez króla i jego dwór, proces chrystianizacji postępował szybko, gdyż był popierany przez państwo. Grzegorz wysłany został do Cezarei Kapadockiej, gdzie w 301 roku otrzymał sakrę biskupią z rąk metropolity Leoncjusza i został mianowany Katolikosem – Patriarchą Kościoła w Armenii. Dzięki działalności św. Grzegorza Oświeciciela, już w 301 król Armenii Tiridates III ustanowił chrześcijaństwo religią państwową. W 406 ormiański mnich Mesrop Masztoc stworzył od podstaw alfabet ormiański, dzięki czemu nastąpił rozwój kultury. Na potrzeby ormiańskich misjonarzy i wiernych przetłumaczono z języka greckiego i aramejskiego Biblię i dzieła Ojców Kościoła. Okres rozkwitu skończył się w 451, gdy po przegranej wojnie przeważająca część Armenii znalazła się pod władzą imperium perskiego, a po jego rozbiciu przez Arabów – pod władzą kalifatu bagdadzkiego.

Zdjęcia: Kanion rzeki Vorotan, Sjunik, Klasztor Tatev, ARMENIA
Kanion rzeki Vorotan, Sjunik, Klasztor Tatev, ARMENIAW ciągu 1712 lat istnienia chrześcijaństwo w Armenii, odcisnęło swoje piętno na historii i kulturze kraju, zaś Ormianom, jego wyznawcom, pozwoliło przetrwać trudne czasy prześladowań, wygnania i ateizacji. Niesamowite wrażenie robią wspaniałe, zwykle świetnie zachowane, budowane z kamienia klasztory i świątynie.

Odwiedzając Chor Wirap, Tatew, Hagarcin, Haghpat i Sanahin, Akhtala, Geghard, Norawank, Zvartnots i Eczmiadzin i wiele innych miejsc, poznawałem ich historię, powstały pod koniec pierwszego tysiąclecia, później były rozbudowywane. Wczytywałem się w niezwykle interesujące informacje o życiu duchowym, kulturalnym i naukowym w murach monastyrów, gdzie mnisi tworzyli przepiękne manuskrypty.

Przekraczając próg tysiącletniej świątyni, stawiając swoją stopę przed przepięknym chaczkarem, zdarzało mi się w zadumie pomyśleć o tysiącach tych wszystkich, którzy byli tutaj, zanim ja odkryłem świat ormiańskich świątyń, ukrytych w lasach, skałach, kanionach i stepach z surową roślinnością, nad którymi krążą sokoły. http://www.kaukaz.pl;

Zdjęcia

ARMENIA / Shirak / Gyumri / Ormiańskie krzyżeARMENIA / Eczmiadzin / Zvartnots / Ruiny katedryARMENIA / Ararat / Chor Wirap / Ararat i Chor WirapARMENIA / Erywań / Masis / Ararat, święta góra OrmianARMENIA / Ararat / Chor Wirap / Chor WirapARMENIA / Armavir / Eczmiadzyn / Katedra w EczmiadzynARMENIA / Eczmiadzin / Zvartnots / Katedra w ZvartnotsARMENIA / Erywań / Erywań / Katedra św. Grzegorza OświecicielaARMENIA / Ararat / Chor Wirap / Okolice Chor WirapARMENIA / Ararat / Chor Wirap / W celi św. Grzegorza OświecicielaARMENIA / Sevan / Haghartsin / Synku, zapalmy teraz świeczkiARMENIA / Erywań / Erywań / Wnętrze katedry św. Grzegorza OświecicielaARMENIA / Vajots Dzor / Noravank / Zespół klasztorny NoravankARMENIA / Sjunik / Kanion rzeki Vorotan / Droga do klasztoru TatevARMENIA / Tawush - Diliżan / Hagarcin / Hagarcin, kaplica Matki BożejARMENIA / Tawush - Diliżan / Hagarcin / Klasztor Hagarcin z XIII wiekuARMENIA / Ararat / Chor Wirap / Monastyr Chor WirapARMENIA / Ararat / Chor Wirap / Monastyr Chor Wirap - OłtarzARMENIA / Armavir / Eczmiadzyn / Monastyr Św. GayaneARMENIA / Armavir / Eczmiadzyn / Monastyr Św. Gayane, wnętrzeARMENIA / Gegharkunik / Pólwysep Sevan / SevanavankARMENIA / Sjunik / Kanion rzeki Vorotan / Klasztor Tatev

Dodane komentarze

g_oann dołączył
25.10.2011

g_oann 2015-09-01 22:45:26

Tam wszystko jest tak stare, że tego co powyżej X wieku to nawet nie ma co fotografować, bo to nówki nieśmigane. Staruszka zapytana, czy kościół na horyzoncie jest stary (szukaliśmy takiego z V w., bo miał być w okolicy), powiedziała z obrzydzeniem, że nie. A z którego on wieku? - Z dwunastego!

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl