Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Kaukaz i Bliski Wschód rowerem 2013 - relacja > IRAN, IRAK, GRUZJA, ARMENIA, TURCJA


Kaukaz i Bliski Wschód rowerem. Kaukaz i Bliski Wschód rowerem. Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie IRAN / Cały kraj / kaukaz i bliski wschód / Kaukaz i Bliski Wschód rowerem 2013Krótka relacja z 50 dniowej podróży rowerowej przez Gruzję, Armenię, Iran, Irak (kurdystan) oraz Turcję.
Przejechaliśmy blisko 3500 km rowerem i drugie tyle autostopem i autobusami.

Dużo się nasłuchaliśmy przed wyjazdem, że do krajów których lecimy nie powinno się uprawiać turystyki. Są one niebezpieczne, Irańczycy siedzą na bombie atomowej, noszą karabiny i na pewno nie wrócimy w jednym kawałku. Tyle z teorii, bo życie nauczyło nas zupełnie co innego.

Start wyprawy zaczęliśmy w Gruzji, docierając tam jak setki innych polaków - samolotem do Kutaisi. Przez kolejny tydzień odwiedzając kolejno Gruzińską Drogę Wojenną, setki malowniczych i bardzo biednych wiosek i monastyrów przebiliśmy się do Armenii. W tym totalnie górzystym kraju, gdzie większość ludzi mieszka powyżej 1700 m.n.p.m spędziliśmy niecał tydzień czasu. Poznaliśmy kulturę kraju, tradycyjne potrawy z chaczapuri na czele, jak i lokalne alkohole. Zostaliśmy zaproszeni na paręimprez, małą biesiadę jak i na kilka noclegów do domów. Odwiedzając kolejno świątynie Garni, Geghard, przejrzdżając przez Erewań i kierując się w stronę Araratu docieramy do jednego z popularniejszych monastyrów w Armeni - Tatev. Prowadzi tam najdłuższa kolejka linowa na świecie, które długośc przekracza podobno 5 kilometrów! My jako rowerzyści zmuszeni byliśmy na walkę z bardzo ciężkim, szutrowym i dośc długim podjazdem,

Przebijając się przez kolejne góry dojeżdżamy wreszcie do upragnionego Iranu. Jest to zdecydowanie najciekawszy kraj naszej wyprawy. Spędziliśmy tam ponad 2 tygodnie, zobaczyliśmy ogromną ilość ciekawych miast, bazarów takich jak choćby Tabriz, Kermanshah, Kashan, Yazd, Isfahan jak i wiele innych, mniejszych i mniej znanych szerszej publiczności.

Dalszą cześć tripu można śmiało nazwać tour the Kurdystan. Począwszy od Iranu, przez Irak i Turcję - na ponad 2 tygodnie zawitaliśmy w tym arcyciekawym regionie. Kurdowie są jednym z największych narodów na świecie, który nie posiada własnego państwa. Podkreślają to na każdym kroku, że najpierw są oni Kurdami, a dopiero później Irańczykami, Irakijczykami, Syryjczykami czy Turkami.

Powrót po blisko 50 dniach. Jedziemy przez Turcję, jezioro Van, Kars, aby dotrzeć ponownie do Kutaisi na samolot powrotny. Pakujemy swoje rowery do tych samych kartonów, które przechował nam taksówkarz i wracamy na sesję poprawkową... :)

Zainteresowanych szczegółami zapraszam na stronę www.kolemsietoczy.pl gdzie znajduje się dziennik z podróży z setkami zdjęć i filmów.

Nie sposób opisać tutaj wszystkich przygód, kiedy opis każdego dnia na blogu zajmuje mi mnóstwo tekstu. Jeśli ktoś jest zainteresowany to serdecznie zapraszam! WWW.KOLEMSIEOTYCZY.PL

Zdjęcia

IRAN / Cały kraj / kaukaz i bliski wschód / Kaukaz i Bliski Wschód rowerem 2013GRUZJA / Gruzja / Droga wojenna / Kaukaz i Bliski Wschód rowerem 2013IRAK / Kurdystan / Erbil / Kaukaz i Bliski Wschód rowerem 2013IRAN / środkowy iran / Isfahan / Kaukaz i Bliski Wschód rowerem 2013IRAN / Kurdystan / Yazd / Kaukaz i Bliski Wschód rowerem 2013ARMENIA / Południe Kraju / Chor wirap  / Kaukaz i Bliski Wschód rowerem 2013

Dodane komentarze

[konto usuniete] dołączył
15.07.2012

[konto usuniete] 2013-09-19 19:26:48

Iran jest przepięknym krajem.Wróciłabym tam raz jeszcze.Gratuluję rowerowej wyprawy,to musiało być wyzwanie.Pozdrawiam.

CocaineBlues dołączył
15.12.2012

CocaineBlues 2013-09-18 23:27:18

Iran wciąż mi chodzi po głowie. Ale obwarowania dotyczące wjazdu do kraju samochodem bądź motocyklem były dla mnie nie do przeskoczenia.
Pozdrawiam

CocaineBlues dołączył
15.12.2012

CocaineBlues 2013-09-18 23:27:11

Iran wciąż mi chodzi po głowie. Ale obwarowania dotyczące wjazdu do kraju samochodem bądź motocyklem były dla mnie nie do przeskoczenia.
Pozdrawiam

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl