Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Albanian Challenge > ALBANIA


Albanian_Challenge Albanian_Challenge Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie ALBANIA / - / Lekbibaj / Dolina w LekbibajPrzedstawiamy kolejny patronat medialny Globtroter.pl! Tym razem "Albanian Challenge" - projekt stworzony przez grupę miłośników podróży z Czech, którzy zauroczeni pięknem Alp Albańskich postanowili pomóc w rozwoju turystyki w tych okolicach.

"Albanian Challenge" to projekt stworzony przez grupę miłośników podróży z Czech, którzy zauroczeni pięknem Alp Albańskich postanowili pomóc w rozwoju turystyki tychże obszarów. Zorganizowali wyprawę, której celem jest wyznaczenie szlaków górskich, odnowa zniszczonego kościółka i budowa mostu w wiosce Curraj Eperm, a także utworzenie tam bazy turystycznej.

Budowa zaplecza turystycznego w dolinie pomiędzy bezimiennymi dwutysięcznikami, wyznaczenie stu trzydziestu kilometrów szlaków turystycznych na albańskim pustkowiu oraz zorganizowanie festiwalu – takie są plany młodych wolontariuszy, gotowych uratować wyludniającą się wioskę Curraj Eperm.

W czerwcu 2014 roku grupa studentów z Brna wyruszyła na ekspedycję w góry do Albanii północnej. Wybrali się w miejsce, do którego nie prowadzą żadne szlaki turystyczne i w którym do tej pory najprawdopodobniej nie było żadnych turystów. Obrali sobie za cel wioskę Querec. Jedyna droga dojazdowa biegła przez Curraj Eperm - dawniej rozległą wioskę górską. W czasach największej sławy Curraj Eperm posiadała elektrownię wodną i mieszkało w niej ponad tysiąc obywateli. Do dnia dzisiejszego pozostało ich zaledwie kilkudziesięciu. Wioska wyludniła się z powodu braku pracy oraz trudności dojazdowych - nie prowadzi tam żadna trasa samochodowa, więc transport odbywa się wyłącznie na osłach.
Czesi zachwycili się krainą Alp albańskich tak bardzo, że postanowili udostępnić ją większej ilości turystów i dzięki temu nie dopuścić, by obie wioski zostały zapomniane. Grupa ochotników, włączona do projektu ratowniczego wioski Curraj Eprem, szybko się powiększyła i w tej chwili „Albańskie wyzwanie“ („Albanska vyzva“) liczy ponad 100 młodych wolontariuszy.

Zdjęcia: Lekbibaj, Dolina w Lekbibaj, ALBANIA
Lekbibaj, Dolina w Lekbibaj, ALBANIAZdjęcia: Lekbibaj, Malowanie oznaczeń na czerwonym szlaku., ALBANIA
Lekbibaj, Malowanie oznaczeń na czerwonym szlaku., ALBANIAGłówne zadania, jakie stoją przed „Albańskim wyzwaniem“ to: wyznaczenie górskich szlaków turystycznych, wybudowanie bazy turystycznej, odremontowanie wiejskiego kościółka w Curraj Eperm czy umożliwienie przejścia suchą stopą przez rzekę Curraje. Szlaki wyznaczone w okolicy Curraj Eperm, będą największą siecią oznakowanych ścieżek turystycznych w Albanii. Zapewnienie odpowiedniej liczby turystów to jedyne pewne źródło utrzymania dla miejscowych, które uchroni wioskę przed całkowitym wyludnieniem. Curraj Eperm położone jest w dolinie, odcięte od cywilizacji zaporą wodną oraz bezimiennymi górami o wysokości około dwóch tysięcy metrów n.p.m. Fakt, że nie sposób tam dotrzeć żadnymi środkami transportu zmechanizowanego, nie zachęca do odwiedzin tłumów wycieczek turystycznych. Pasjonaci jaskiń będą zadowoleni, ponieważ znajduje się tutaj mnóstwo kilometrów niezbadanych systemów jaskiniowych.

Zdjęcia: Curraj Eperm, Oznaczamy czerwony szlak turystyczny., ALBANIA
Curraj Eperm, Oznaczamy czerwony szlak turystyczny., ALBANIAŻeby wyjść naprzeciw przygodzie, wcale nie trzeba jechać na drugi koniec świata Wystarczy drugi koniec Europy. Żeby dotrzeć do odległej albańskiej wioski nasi wolontariusze posłużą się samochodami oraz promem. Później ruszą na piechotę, wykorzystując osły do transportu bagaży, ponieważ do wioski można dotrzeć tylko górskimi przesmykami. Wędrówka trwa około 8 godzin. Ochotnicy przybywają do Albanii w trzech turnusach, spędzając tam łącznie 3 tygodnie. Większość z nich przyjedzie tam w sierpniu, zatem przygotowania są już w pełni. Zdążyliśmy już przeprowadzić próbę obciążeniową konstruowanego przez nas mostu, zorganizować charytatywny koncert organowy, uzgodnić szczegóły projektu z ambasadą czeską w Tiranie oraz zaprezentować go mieszkańcom Curraj Eperm. Projekt „Albańskie wyzwanie“ zwrócił już uwagę mediów – na jego temat reportaż nakręciła CzeskaTelewizja.

Zdjęcia: Curraj Eperm, W drodze przez Alpy do Curraj Eperm, ALBANIA
Curraj Eperm, W drodze przez Alpy do Curraj Eperm, ALBANIAMiejscowi są w stanie przejść przez rzekę, która dzieli wioskę, tylko za pomocą osłów.
Celem projektu jest wybudowanie miejsca, do którego z radością powracać będą nie tylko jego pomysłodawcy, ale również poszukujący przygód turyści. Zadziwiające jest, że tak malownicze miejsce jest znane tylko nielicznym.
Zwieńczeniem prac przy projekcie będzie uroczysty festiwal, który odbędzie się 29 sierpnia 2015 w wiosce Curraj Eperm. Zostaną na niego zaproszeni wszyscy miłośnicy turystyki pieszej oraz podróżnicy, którzy nie boją się wyzwań i kochają odkrywać nowe miejsca. Jako pierwsi zapoznają się z pięknem nieznanej dotychczas, albańskiej krainy.
Projektem dodatkowym jest wybudowanie mostu w pobliskiej dolinie Theth. Umożliwi on turystom dostęp do jednego z najczęściej odwiedzanych wodospadów w Albanii – wodospadu Gurans.

Wszystkie koszty związane z projektem wolontariusze opłacją z własnej kieszeni oraz darowizn na rzecz „Albańskiego wyzwania“ – informacje o wsparciu finansowym można znaleźć pod adresem startovac.cz lub na naszych stronach internetowych.

Strona internetowa „Albańskiego wyzwania“: http://www.albanianchallenge.cz/en/

Profil na facebooku: www.facebook.com/albanianchallenge

Mapa planowanych znaczeń turystycznych:
https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=zYSZeeVK64Dk.km7XOaQ8uXXY

Możliwość wsparcia projektu:
www.startovac.cz/projekty/albanskavyzva


Ekipa "Albanian Challenge" jest obecnie w trakcie wyznaczania szlaków turystycznych. Kolejne prace w Curraj Eperm przeprowadzane będą w sierpniu tego roku.

Zdjęcia

ALBANIA / - / Lekbibaj / Dolina w LekbibajALBANIA / - / Lekbibaj / Malowanie oznaczeń na czerwonym szlaku.ALBANIA / - / Curraj Eperm / Oznaczamy czerwony szlak turystyczny.ALBANIA / - / Curraj Eperm / W drodze przez Alpy do Curraj Eperm

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl