Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Australia inaczej > AUSTRALIA


ArturG ArturG Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie AUSTRALIA / Daintree Nat. Park / rzeka Daintree / Krokodyl różańcowy Z czym kojarzy Wam się Australia? Jeśli tylko z pustyniami, suszą, wysoką temperaturą, eukaliptusami, kangurami i koalą, to koniecznie przeczytajcie tę relację.

Kontynent kojarzy się z pustyniami, suszą, wysoką temperaturą, eukaliptusami, kangurami i koalą. Ale można tam znaleźć także równikowe lasy deszczowe, a opady sięgają nawet 3,5 tys. mm/rok.

Zdjęcia: rzeka Daintree, Daintree Nat. Park, Krokodyl różańcowy , AUSTRALIA
rzeka Daintree, Daintree Nat. Park, Krokodyl różańcowy , AUSTRALIAAustralia to najmniejszy kontynent, a sam kraj ma nieco ponad 7,6 mln km kw., co czyni go 6. pod względem powierzchni na świecie. Właśnie to, że jest najmniejszym kontynentem, mocno namieszał nam w planach jego poznania, a były one ambitne.

Zdjęcia: Mareeba, Queensland, Dziobak, AUSTRALIA
Mareeba, Queensland, Dziobak, AUSTRALIAWypożyczonym kamperem ruszamy z Cairns i jedziemy do Parku Narodowego Kakadu w środkowo-północnej części kraju. Mimo, że to 2 tys. km to piękna przyroda i różnorodność gatunkowa „mówi nam”, że warto tam jechać. Nieśmiało planujemy jeszcze „podskoczenie” do Uluru – to dalsze 1500 km. Ale już drugiego dnia zrewidowaliśmy nasze plany. Nie będzie Uluru, nie będzie PN Kakadu, a obecny cel to Karumba – miejscowość na wybrzeżu, nad Zatoką Karpentaria.

Zdjęcia: Jezioro Mitchell, Półwysep Jork, Wężówka australijska, AUSTRALIA
Jezioro Mitchell, Półwysep Jork, Wężówka australijska, AUSTRALIAChcemy dojechać tam od strony południowej, przez Georgetown, a wrócić gorszą trasą od strony północnej. Nasz nowy plan przetrwał pół dnia. Mając do dyspozycji 8 dni, połowę spędzilibyśmy na jeździe – szkoda czasu, bo w ten sposób poznawanie Australii w znacznej mierze będzie polegało na oglądaniu jej z okna kampera, a nie o to nam przecież chodziło. Co więcej, po dokładniejszej analizie mapy okazało się, że na tej północnej trasie odległość między dwiema sąsiadującymi stacjami benzynowymi to 560 km, a my maksymalnie możemy przejechać 600 km, i to po dobrej drodze. Wyprawa bez kanistra z dodatkowym paliwem, mogłaby skończyć się inaczej niż planowaliśmy. Australia to faktycznie najmniejszy kontynent, ale jakże rozległy – trzeba mieć naprawdę dużo czasu aby poznać choć jej część. Ograniczyliśmy się więc tylko do nasady Półwyspu Jork. Co prawda obszar ten może słabo kojarzyć się z ogromnymi pustynnymi terenami centralnej części kraju, ale ma też sporo zalet. Przede wszystkim tylko tam znajdują się lasy deszczowe skupiające około 1/3 gatunków ptaków zasiedlających Australię. Żyje tam także wiele gatunków endemicznych dla kontynentu. Poza tym znaczne połacie pokrywają lasy eukaliptusowe, miejscami przechodzące w busz. Bez wątpienia ten specyficzny kawałek Australii jest warty poznania.

Zdjęcia: Półwysep Jork, okolice Cairns, Jezioro Mitchell, AUSTRALIA
Półwysep Jork, okolice Cairns, Jezioro Mitchell, AUSTRALIAJesteśmy w porze suchej, więc nawet kamperem będziemy mogli w miarę swobodnie się poruszać. W porze deszczowej rzeki znacznie przybierają i wiele dróg jest nie do przybycia, a można przekonać się o tym spoglądając na wodomierze ustawione przy brodach.

Zdjęcia:  Chillagoe, Queensland, Kamper całkiem dobrze forsował potoki, AUSTRALIA
Chillagoe, Queensland, Kamper całkiem dobrze forsował potoki, AUSTRALIAW trakcie 8 dni pokonaliśmy 1700 km na trasie Cairns-Mareeba-Mount Surprise-Chillagoe-Laura-Cooktown-Carins. Na tym obszarze dominują lasy eukaliptusowe, fragmentami busz, natomiast wzdłuż wybrzeża wąskim pasem rozciągają się lasy deszczowe. Tylko miejscami są otwarte trawiaste obszary, a jeszcze rzadziej trafiają się jeziora. Lasy malownicze, obfitujące w gatunki drzew, ale mimo to nie wyglądają tak efektownie jak lasy deszczowe w Malezji czy Indonezji, głównie za sprawą zdecydowanie mniejszych drzew. W australijskich lasach „brakowało” także większych ssaków, tj. małp, których pełno w SE Azji. NE Australia obfituje w parki narodowe i nasza trasa biegła pomiędzy nimi.

Zdjęcia: Mareeba, Queensland, Kukabura, AUSTRALIA
Mareeba, Queensland, Kukabura, AUSTRALIAOdwiedziliśmy m. in. Undara Volcanic NP, Chillagoe-Mungana NP, Hann Tableland NP, Rinyirru NP, Daintree NP, Endeavour NP, Black Mountain NP. W każdym z tych parków można znaleźć coś odmiennego, tak jeżeli chodzi o krajobrazy, faunę jak i florę.

Zdjęcia: Cairns, Queensland, Las deszczowy, AUSTRALIA
Cairns, Queensland, Las deszczowy, AUSTRALIAWszystkie miejsca są dobrze opisane na tablicach przy wjeździe, a w niektórych są też biura informacji turystycznej. Pod względem pomocy turystycznej Australia to kraj wprost stworzony do podróżowania. Zresztą, przecież bazuje na turystach chcących zobaczyć przyrodę, bo dziedzictwo kulturowe w postaci zabytkowych budowli nie jest zbyt wielkie.

Zdjęcia: Chillagoe, Queensland, termitiery strzeliste, AUSTRALIA
Chillagoe, Queensland, termitiery strzeliste, AUSTRALIASpośród najciekawszych zwierząt widzieliśmy dziobaka, warana, jadowitego węża „brown snake” z rodzaju Pseudonaja, krokodyla różańcowego, kazuara, dropia australijskiego, nogala, a także kilka gatunków kangurów. Niestety, na tym obszarze brak było symbolu Australii – koali – pozostał do zobaczenia następnym razem.

Zdjęcia: Chillagoe, Queensland, "Las" termitier, AUSTRALIA
Chillagoe, Queensland, "Las" termitier, AUSTRALIAAustralia to kontynent mocno różniący się od pozostałych. Rozległe pustkowia, czerwona ziemia, pachnące eukaliptusy. Z drugiej strony to słabej jakości boczne drogi z taką tarką, że zaraz na początku urwała nam się moskitiera i czujnik dymu w kamperze. Permanentny brak zasięgu telefonicznego – więc w razie awarii samochodu trzeba czekać aż coś będzie jechało, co na podrzędnych drogach może trwać dobrych parę godzin. To także endemiczna fauna z pospolitymi kangurami, które giną w dużej liczbie w zderzeniach z samochodami – tam gdzie droga biegła przez otwarte przestrzenie co 200 m leżało martwe zwierzę.

Zdjęcia:  Chillagoe, Queensland, Droga do celu ..., AUSTRALIA
Chillagoe, Queensland, Droga do celu ..., AUSTRALIARóżnorodność zwierząt duża, bo samych ptaków widzieliśmy ponad 100 gatunków. Wypadałoby poznać Australię lepiej. Wynajęcie kampera nie jest takie drogie, ale generalnie ceny znacznie wyższe niż w Polsce.

Zdjęcia: Chillagoe caves Nat. Park, Queensland, Dawne dno oceanu, AUSTRALIA
Chillagoe caves Nat. Park, Queensland, Dawne dno oceanu, AUSTRALIAPlan na przyszłość to miesiąc spędzony na podróży wschodnim wybrzeżem, z wizytą (samolotem) w Uluru.

Zdjęcia

AUSTRALIA / Daintree Nat. Park / rzeka Daintree / Krokodyl różańcowy AUSTRALIA / Queensland / Mareeba / DziobakAUSTRALIA / Półwysep Jork / Jezioro Mitchell / Wężówka australijskaAUSTRALIA / okolice Cairns / Półwysep Jork / Jezioro MitchellAUSTRALIA / Queensland /  Chillagoe / Kamper całkiem dobrze forsował potokiAUSTRALIA / Queensland / Mareeba / KukaburaAUSTRALIA / Queensland / Cairns / Las deszczowyAUSTRALIA / Queensland / Chillagoe / termitiery strzelisteAUSTRALIA / Queensland / Chillagoe / AUSTRALIA / Queensland /  Chillagoe / Droga do celu ...AUSTRALIA / Queensland / Chillagoe caves Nat. Park / Dawne dno oceanuAUSTRALIA / Queensland / Chillagoe caves Nat. Park / Balansująca skałaAUSTRALIA / Queensland / Mareeba / KangurAUSTRALIA / Queensland / Mareeba / Na drogach ginie mnóstwo kangurówAUSTRALIA / Queensland / Chillagoe / klasyczna farma AUSTRALIA / Queensland / Cooktown / Wschodnie WybrzeżeAUSTRALIA / Queensland / Cooktown / po odpływieAUSTRALIA / Cairns / Park miejski / Kulon australijski gniazduje w centrum miastaAUSTRALIA / Cairns / Park miejski / Aborygeni na koncercie muzycznymAUSTRALIA / Cairns / Park miejski / Rudawka

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl