Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Zorza polarna niejedno ma imię > ISLANDIA


JoinTheTrip JoinTheTrip Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie ISLANDIA / Islandia / Islandia / Islandia- w poszukiwaniu zorzy polarnejLapończycy wierzą, że obserwować ją należy w ciszy, z szacunkiem, dla Finów była światłem wystrzelonym z lisich ogonów, w Rosji natomiast to ognisty smok, który uwodzi kobiety ... Koniecznie poznajcie bliżej to wspaniałe zjawisko!

Lapończycy wierzą, że obserwować ją należy w ciszy i z szacunkiem,ten kto z niej drwi zostanie przeszyty jej światłem niczym sztyletem. Dla Finów była światłem wystrzelonym z lisich ogonów, w Rosji natomiast to ognisty smok, który uwodzi kobiety. Dla części plemion to duchy zmarłych wrogów, symbol nadchodzącego nieszczęścia, głodu, zarazy bądź wojny lub zupełnie przeciwnie- to duchy przodków, które przypominają o swojej obecności. Poszukiwaczom złota podczas gorączki nad Klondike zwiastowała odnalezienie żyły złota. W Irlandii to dowód walki "na fir-chlis", które wróżyły zmianę pogody. Wikingowie żywili nadzieję, iż rozbłyski światła to odbicie zbroi Walkirii- wojowniczek- dziewic. Nazwana na cześć spotkania Aurory- rzymskiej bogini brzasku i świtu z Boreasem- greckim bogiem wiatru północnego. Nazywa się ją różnie: Aurora Borealis, Herring Flash, Revontulet, Virnalised, Ognenniy Zmey, Guovssahasat, The Mirrie Dancers, Zorza Polarna. Bez względu na nazwę czy położenie geograficzne – od zarania dziejów spoglądamy na nocny spektakl barw z zachwytem i zadumą.

Kim jesteś Królowo Nocy?
Zjawisko posiada wiele nazw, krąży wokół niego sporo mitów i legend, od zawsze zastanawiano czym jest powodowana. No właśnie... Czym właściwie jest zorza polarna?
Źródła naukowe podają, iż jest to zjawisko świetlne obserwowane w górnej atmosferze w pobliżu biegunów magnetycznych Ziemi, która posiada silne pole magnetyczne o charakterze dipolowym. Występowanie zorzy polarnej uwarunkowane jest od pogody i siły wiatru słonecznego.
W czasie zachodzących wybuchów i rozbłysków Słońce emituje fotony, wyrzucane następnie w przestrzeń kosmiczną. Zbliżając się do Ziemi ów cząstki zderzają się z atomami atmosfery ziemskiej a energia niesiona przez nie zamieniana jest na różnobarwne światło. Następuje wtedy sytuacja analogiczna jak w świetlówce neonowej- gdy przepuścimy prąd elektryczny przez świetlówkę, to w zależności od tego, jakim gazem jest wypełniona, na taki kolor się zapala. Podobnie jest w przypadku zorzy polarnej- w zależności od tego, który gaz zostanie pobudzony przez fotony, taki kolor przyjmie światło- na czerwono i zielono świeci tlen, azot w kolorach purpury i bordo. Lżejsze gazy – wodór i hel – świecą w tonacji niebieskiej i fioletowej. Samo zjawisko przybiera różnorakie formy: łuki, kurtyny, promienie czy korony.

Najczęściej zorzę polarną można obserwować wokół magnetycznego bieguna Ziemi: na Islandii, w Szwecji, Norwegii, Finlandii, północno-centralnej części Stanów Zjednoczonych, (Minnesota i Północna Dakota), południowej Kanadzie czy w Rosji, w okolicach Murmańska. Możliwość obserwowania na różnych szerokościach geograficznych związana jest ze zwiększoną aktywnością zjawiska, wyrażaną w skali indeksu Kp. Podczas gwałtownych burz i rozbłysków słonecznych zorza była widywana także w Polsce (ostatnio- w październiku i listopadzie 2015), a nawet na równiku (zdarza się to raz na 200 lat!).

Zdjęcia: Islandia, Islandia, Islandia- w poszukiwaniu zorzy polarnej, ISLANDIA
Islandia, Islandia, Islandia- w poszukiwaniu zorzy polarnej, ISLANDIA


Jej Wysokość Nieprzewidywalność
Polowania na zorzę (aurorahunting)w dużej mierze opierają się o szczęście obserwatora: idealne warunki pogodowe, duża aktywność słoneczna oraz odpowiednie miejsce nie gwarantują sukcesu. Losowość zjawiska powoduje, iżnigdy nie wiesz co przydarzy się tym razem. Czasem wstydliwie pojawia się w oddali jako smużka zieleni na niebie, każąc czekać na siebie przez wiele długich i mroźnych godzin, niekiedy zaś majestatycznie tańczy, błyszczy i skrzy wszystkimi swoimi kolorami, dosłownie zapalając nocne niebo nad głowami, dając swoje przedstawienie każdej kolejnej nocy obserwacji.
Najlepszymi miesiącami do obserwacji tego zjawiska są październik, luty i marzec, kiedy niebo nie jest zasnute ciężkimi chmurami. Aby zobaczyć to niesamowite przedstawienie należy odrobinę dopomóc szczęściu, głównie przez znajomość kilku prostych zasad:
• znajdź miejsce z dala od świateł miasta (im ciemniej tym zorza jest lepiej widoczna),
• obserwuj prognozę pogody zarówno naziemną (zachmurzenie, opady deszczu) jak i słoneczną. Nikt nie potrafi przewidzieć czy i kiedy zorza się pojawi, lecz na podstawie pomiarów aktywności słońca i rozbłysków można określić prawdopodobieństwo wystąpienia zorzy. Im wyższy indeks Kp, tym większe szansa na obserwację. Czynnik ten (indeks Kp) przekłada się na zasięg zorzy. Przy indeksie Kp0- widoczna jest tylko w okolicy bieguna, Kp5-8 dają szanse by zobaczyć ją nad Polską, przy Kp9 nawet mieszkańcy równika mogą się cieszyć tym przedstawieniem. Przy pełni księżyca zorza może być słabiej widoczna, więc lepiej wybierać noce bezksiężycowe,
• najczęściej zorza pojawia się około północy, ale równie dobrze może to być godz 21-22. Reguły niestety nie ma – tutaj przydaje się szczęście.
• uzbrój się w cierpliwość, ciepły sweter, czapkę, szalik, rękawiczki i termos gorącej herbaty- zorza bywa kapryśna i być może cała noc zakończy się jedynie kilkusekundowym spektaklem barw.

Zdjęcia: Hella, Southern Iceland, Islandia- w poszukiwaniu zorzy polarnej, ISLANDIA
Hella, Southern Iceland, Islandia- w poszukiwaniu zorzy polarnej, ISLANDIA
Zorza Polarna nie jest łatwa w obserwacji, być może spędzisz wiele godzin, nocy, tygodni wpatrując się w ciemne niebo. Być może odwiedzisz wiele miejsc, spotkasz dziesiątki ludzi, którzy tak jak my są łowcami zorzy, gdy wreszcie Ci się to powiedzie - zapewniamy, że nie już nigdy nie zapomnisz tej chwili. Uwaga jednak – zabawa ta uzależnia - będziesz chciał ją zobaczyć kolejny raz, bo na ten jeden krótki moment kosmos, wcześniej tak odległy, wydaje się być na wyciągnięcie ręki...

JTT

Zdjęcia: Islandia, Southern Iceland, Nad lodowcem Vatnajökull, ISLANDIA
Islandia, Southern Iceland, Nad lodowcem Vatnajökull, ISLANDIA


Zdjęcia

ISLANDIA / Islandia / Islandia / Islandia- w poszukiwaniu zorzy polarnejISLANDIA / Southern Iceland / Hella / Islandia- w poszukiwaniu zorzy polarnejISLANDIA / Southern Iceland / Islandia / Nad lodowcem VatnajökullISLANDIA / Southern Iceland / Islandia / #aurorahunting

Dodane komentarze

JoinTheTrip dołączył
21.05.2015

JoinTheTrip 2015-11-24 20:57:56

Zorzę widzieliśmy 6 nocy z rzędu podczas tygodniowego wyjazdu. Czasem była widoczna tylko kilka minut, a czasem kładliśmy się spać ze świadomością, iż świeci nadal :)

Menhir dołączył
02.11.2015

Menhir 2015-11-24 11:53:02

Na gorąco ciekawa jestem dwóch rzeczy: jak długo podczas waszej wyprawy widzieliście to zjawisko na niebie (można się było nacieszyć czy to tylko migawki) i czy zrobienie zdjęcia zorzy naprawdę wymaga dużych umiejętności i dobrego sprzętu?

Menhir dołączył
02.11.2015

Menhir 2015-11-24 11:52:44

Na gorąco ciekawa jestem dwóch rzeczy: jak długo podczas waszej wyprawy widzieliście to zjawisko na niebie (można się było nacieszyć czy to tylko migawki) i czy zrobienie zdjęcia zorzy naprawdę wymaga dużych umiejętności i dobrego sprzętu?

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl