Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Wyspa wulkanów > INDONEZJA


Borneo85 Borneo85 Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie INDONEZJA / Jawa / Jawa / JawaMiłośnicy wulkanów, tego artykułu nie możecie przegapić :-) Poczytajcie o Jawie i pora planować kolejną podróż.

Jawa to najważniejsza i najludniejsza wyspa Indonezji. Jest historycznym, politycznym i kulturalnym centrum kraju a zarazem kolebką indonezyjskiej państwowości.
Już w 4 wieku powstało tu pierwsze hinduistyczne królestwo Taruna. Po nim następowały kolejne, zmieniały się dynastie i religie. Nastała era buddyzmu.

Zdjęcia: Jawa, Jawa, Jawa, INDONEZJA
Jawa, Jawa, Jawa, INDONEZJAJawa podzieliła się na wiele małych państewek konkurujących pomiędzy sobą. W wyniku kontaktów z arabskimi kupcami w końcu 16 wieku dominującą religią stał się Islam.

W 1596 roku do Indonezji dotarli Holendrzy. Niedługo potem powstała Kompania Wschodnioindyjska z głównym portem i faktorią w Batawi - obecnej Dżakarcie. Kolonizatorzy z roku na rok rozszerzali swoje wpływy na całą Jawę i sąsiednie wyspy wykorzystując wzajemne animozje pomiędzy sułtanatami.

Kompania bardzo szybko opanowała tereny ciągnącego się przez ponad 6 tys km archipelagu indonezyjskiego oraz uzyskała monopol na handel w tej części świata.

Zdjęcia: Jawa, Jawa, Jawa, INDONEZJA
Jawa, Jawa, Jawa, INDONEZJAStała się pierwszym międzynarodowym koncernem wydając jako pierwsza akcje giełdowe.

Przez lata była to najbogatsza tego typu instytucja. W 1669 roku spółka posiadała 150 statków handlowych, 40 okrętów, około 50 tys pracowników i własną 10 tysięczną armię.

W roku 1800 w wyniku czegoś na kształt nacjonalizacji powstały Holenderskie Indie Wschodnie pod bezpośrednim zwierzchnictwem króla Niderlandów.

W 1949 po wygranych walkach niepodległościowych Batawia przemianowana na Dżakartę została stolicą niepodległej republiki Indonezji.

Zdjęcia: Jawa, Jawa, Jawa, INDONEZJA
Jawa, Jawa, Jawa, INDONEZJAPrzez cała swoją ponad tysiąc kilometrową długość Jawę przecina wzdłuż łańcuch górski a dokładniej pasmo kilkudziesięciu wulkanów. Doliczono się ich tu ponad 45 z czego 36 jest cały czas aktywnych (w całej Indonezji jest ich około 500!)
Żyzna ziemia i sprzyjający uprawą - głównie ryżu- klimat powodują że wyspę zamieszkuje ponad 143 miliony Indonezyjczyków co stanowi 57% ogółu populacji kraju. Na nizinnych, rolniczych terenach Jawy gęstość zaludnienia wynosi 2 tys osób na km ² ! (123os/km² w Polsce)
Dla porównania; na obszarze mniejszym niż połowa Polski żyje niemal 150 mln ludzi...

Po kilku dniach spędzonych w Yogyakarcie (kolebce kultury jawajskiej) nadszedł czas na odwiedziny pobliskich świątyń Borobodur i Parambanan.
Żeby oszczędzic czas i przede wszystkim dużo nerwów wybieram podróż turystycznym minibusem który jedzie bezpośrednio do celu.

Zaraz za miastem olbrzymi korek. Tym razem to nie kolejny wypadek. Przejeżdżamy przez zniszczone ostatnią erupcją tereny. W październiku 2010r. miejscowość została dosłownie zmieciona z powierzchni ziemi przez Lahar- czyli gwałtowny spływ masy błota i kamieni. Sceneria wygląda jak z czarno-białego filmu. Dosłownie wszystko pokryte jest ciemnoszarym błotem i popiołem wulkanicznym. Z budynków pozostały jedynie fragmenty dachów i ścian wystające na powierzchnie.
Gdzieniegdzie mieszkańcy próbują odkopywać ręcznie, za pomocą łopat swoje domy.

Zdjęcia: Bromo, Jawa, Bromo, INDONEZJA
Bromo, Jawa, Bromo, INDONEZJACiężki sprzęt przekopał wąski korytarz przez drogę, jednak na środku utknął olbrzymi głaz wielkości ciężarówki. Wahadłowym ruchem kieruje policja-stąd ten korek.

Za zniszczenia odpowiedzialny jest Merapi. To najaktywniejszy z jawajskich wulkanów. Podczas jego ostatniej erupcji zginęło ponad 100 osób a kolejne 100 tys ewakuowano.
Na pobliską Yogyakarte przez długi czas opadał popiół wulkaniczny- wcześniej wyrzucony na wysokość 7 kilometrów.

Według kierowcy busa największym problemem spowodowanym erupcją jest fakt że ceny chili- podstawowego produktu w miejscowej kuchni- wzrosły niemal trzykrotnie. Władze obawiają się z tego powodu protestów ludności...

Jak więc wyglądać musiały zniszczenia po największej z odnotowanych erupcji w dziejach ludzkości? W sierpniu 1883 roku na niewielkiej wysepce u wschodnich wybrzeży Jawy dosłownie eksplodował stożek wulkanu Krakatau.
Wulkan wyrzucił do stratosfery na wysokość 55 km niemal 20 mln km² popiołów i materiałów piroklastycznych. Fala uderzeniowa powstała przy eksplozji przemieszczała się z prędkością 1100 km/h.

Zdjęcia: Bromo, Jawa, Bromo, INDONEZJA
Bromo, Jawa, Bromo, INDONEZJAHuk towarzyszący erupcji słyszany był przez mieszkańców wysp na Oceanie Indyjskim odległych o 5 tys kilometrów. Dwie trzecie wyspy zniknęło z powierzchni ziemi.
Fala tsunami o wysokości 40m i prędkości 700km/h zniszczyła wioski i miasta w promieniu setek kilometrów i obiegła połowę ziemi. Statki u wybrzeży Południowej Afryki zachybotały się w jej efekcie. Fala sejsmiczna obiegła kule ziemską 7 razy.

Szacuje się ze zginęło prawdopodobnie 40 tys ludzi. Gazy unoszące się w powietrzu spowodowały ze przez kolejne 3 lata słonce miało zabarwienie zielone...

Po kilku kolejnych dniach wyjeżdżam w długą drogę na wschodni kraniec wyspy. Jazda po tutejszych drogach przysparza wielu wrażeń. Przepisy ruchu drogowego praktycznie nie istnieją a z pewnością nie są przestrzegane. Kierowcy starają się mniej więcej jeździć po właściwym pasie ruchu natomiast generalną zasadą jest; kto większy ten pierwszy.

Szosa biegnąca wzdłuż wyspy nazywana jest drogą miliona rupii. To przez nieprzerwany ciąg budynków, szop, knajp, restauracji, warsztatów mechanicznych i straganów z wszelkimi możliwymi produktami rozstawionymi wzdłuż tej właśnie szosy. To najlepsze miejsce na robienie biznesu...Drogą nieprzerwanie, niezwykle wolno porusza się kolumna najrozmaitszych pojazdów. Ciężarówki i autobusy głównie marki Tata a pomiędzy nimi riksze, motocykle, skutery, rowery i piesi. Wszystko to przy akompaniamencie tysięcy klaksonów ryku starych zdezelowanych silników.

Kierowca i jego pomocnik starają się mieć cały czas komplet pasażerów. Zatrzymują się na każde machniecie często wprost na środku drogi tamując ruch.

Wszystko to sprawia ze podróż ciągnie się w nieskończoność i jest niezwykle męcząca. Dwa razy w ciągu dnia autobus zatrzymuje się w przydrożnej restauracji gdzie można zjeść tanie tradycyjne danie Nasi Goreng lub Nasi Ayam czyli smażony ryż z kurczakiem i warzywami.

W nocy docieram do miejscowości Probolinggo. Przewodnik w biurze agencji zajmującej się wyprawami na Bromo ostrzega ze na górze temperatura wynosi ok 4 st C- w Indonezję to robi wrażenie...
Razem z dwójką podróżników z Litwy docieramy do niewielkiej wioski Cemoro Lawang na zboczach kaldery wulkanu Bromo. To mój główny cel na Jawie.

Po niemal nieprzespanej nocy o 4 nad ranem ruszam piechotą w kompletnych ciemnościach na punkty widokowe. Budynek w którym nocowałem cały się trząsł a ciszę zakłócały głośne pomruki niewielkich erupcji w kraterze znajdującym się kilka kilometrów stąd.

Gunung Bromo to legendarne wręcz miejsce wśród podróżników z całego świata.

Spektakularny krajobraz jaki rozpościera się ze stromych pionowych zboczy kaldery przypomina raczej scenerie z innej planety. Jałowe pozbawione roślinności stożkowate wzgórza kraterów zajmują całe pole widzenia. W tle dymiący Mount Semeru - najwyższa góra Jawy. Wszystko to w pastelowych, ciemnych barwach w połączeniu z zapachem siarki unoszącym się w powietrzu sprawiają ze przebywając tutaj odczuwa się dziwne połączenie ekscytacji i niepewności.

Po wulkanicznych zboczach rozsypały się zabudowania kilku wiosek. Wydawałoby się że jest to ostatnie miejsce nadające się do osiedlenia. Jednak ludzi przyciąga żyzność tutejszych gleb które pozwalają zbierać plony nawet trzy razy w roku.
Mieszkańcom nie przeszkadzają nawet ciągłe opady śmierdzących i gorących popiołów opadających z nieba oraz życie w ciągłym oczekiwaniu na kolejną ewakuację a często utratę dorobku życia.

Jawajczycy traktują takie zdarzenia jako naturalną kolej rzeczy, przez setki lat przywykli do życia w cieniu wulkanów.

Zdjęcia

INDONEZJA / Jawa / Jawa / JawaINDONEZJA / Jawa / Jawa / JawaINDONEZJA / Jawa / Bromo / BromoINDONEZJA / Jawa / Bromo / BromoINDONEZJA / Jawa / Bromo / Bromo

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl