Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Cenote na Jukatanie w Meksyku > MEKSYK


Małgorzata z Meksyku Małgorzata z Meksyku Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Meksykański Półwysep Jukatan poza gorącym klimatem, starożytną historią Majów, oferuje wiele atrakcji stworzonych przez naturę. Niewątpliwie jednymi z najbardziej oryginalnych są cenote. Naturalne zbiorniki wodne z orzeźwiająca wodą, otwarte i zamknięte w jaskiniach, przepiękne.

Półwysep Jukatan jest pełen cudów natury, historii, wspaniałego jedzenia, tradycji i serdeczności ludzi. Jednym z cudów natury są cenote.
Co to jest Cenote? Dla tych, którzy nie wiedzą jest to naturalny zbiornik wodny. Istnieje tylko kilka miejsc na świecie gdzie one występują ale na szczęście na Jukatanie jest ich co najmniej 3000. Chociaż spotyka się też opinie, że nawet 10.000. Cenote stanowią najdłuższy na świecie podziemny system rzek i jaskiń. Na Jukatanie mają one również silny związek z kulturą Majów, którzy używali je jako źródło wody. Jendak głównie uważali je za drzwi do świata podziemnego. Uformowane tysiące lat temu i dające nam doświadczenie, którego nie możecie zapomieć. Istnieją różne typy cenot, otwarte oraz zamknięte w imponujących jaskiniach. Wszystkie z krystalicznie czystą wodą. A oto zaledwie kilka z nich.
Cenota Lol-Ha jest zlokalizowana w Yaxunah na półwyspie Jukatan. Znajdziecie tutaj kilka różnych cenot i z pewnością je pokochacie. Ściany tej cenote są strome i tworzą swego rodzaju pieczarę. Cenote jest bardzo głęboka, więc ważne jest aby użyć kamizelki i nawet jeśli dobrze pływasz to dla Twojego bezpieczeństwa. Głębokość sięga 8,4m w zachodniej części i 16,24 metra na wschodniej części. Orzeźwiająca woda idealna na kąpiel po wizycie w strefie archeologicznej Chichen Itzá czy Yaxunah.
Cenota Ik Kil znajduje się zaledwie 3 km od Chichen Itzá, strefy archeologicznej uznanej za jeden z siedmiu cudów świata. Cenote Ik Kil jest najbardziej popularną i najczęściej odwiedzaną cenote na Półwyspie Jukatan, często jako obowiązkowy punkt po zwiedzaniu strefy archeologicznej. Miejsce to jest otoczone roślinnością. Do cenoty prowadzą kamienne schody, a do krystalicznie czystej wody można dostać się z platformy. Średnica tej cenote to jakieś 60 metrów a głębokość to nawet 40 metrów. Woda jest zimna i bardzo orzeźwiająca. W miejscu tym możesz spotkać zazwyczaj dużo ludzi ale naprawdę warte jest zobaczenia.
Cenote Nah-Yah jest typem cenoty ze swobodnym spadkiem. Ma wymiary 40 na 30 metrów, niebieski kolor. Pod powierzchnią wody można znaleźć groty i jaskinie. Można w nich nurkować ale oczywiście niezbędny jest specjalistyczny sprzęt i odpowiednie kwalifikacje. Na miejscu można skorzystać z palapas (słomianych zadaszeń) i zorganizować sobie piknik w otoczeniu przyrody.
Cenote Kankirixche jest typem jaskini i jest jedną z największych tego rodzaju. Ma 90 metrów średnicy, a głębokość jej sięga od 5 do 50 metrów. Aby dostać się do naprawdę chłodnej wody trzeba zejść 15 metrów po drabinie w dół. Możesz tu zobaczyć korzenie drzew oraz stalaktyty, ale pamiętaj żeby nie dotykać. Utworzenie ich naturze zajęło lata.
Cenote Noh-Mozón. Jedna z mniej znanych cenote i z pewnością jedna z najpiękniejszych. Żeby się do niej dostać trzeba podróżować przez dżunglę. Patrząc z góry można zobaczyć dno dzięki krystalicznie czystej wodzie. Jest rzadko odwiedzaną cenote dlatego możesz być jedynym gościem i mieć ją tylko dla siebie. Dobrze jest przybyć przed południem lub w południem kiedy światło odgrywa dużą role dodając jeszcze większego uroku temu miejscu. Jeśli planujesz dłuższy pobyt weź ze sobą picie i jedzenie ponieważ nic tutaj nie kupisz.
Cenote Palomitas polecamy wszystkim i w każdym wieku, nawet osobom które nie chcą pływać. Można bowiem usiąść sobie na skałce i podziwiać przepiękne stalaktyty. Można na miejscu wypożyczyć kamizelkę ale nie ma obowiązku.
Cenote X’Batun jest otwarta i otoczona bujną roślinnością. I jest to cecha wyróżniająca: różnorodna roślinność zarówno na powierzchni jak i roślinność wodna. Oczywiście czeka tu na Was przepiękny kolor i czysta woda. Jest dość głęboka dlatego warto dla dzieci wziąć kamizelki. Można pływać, uprawiać snorkeling i nurkować. Są palapas na odpoczynek jak i szlaki dzięki którym można wszystko obejść podziwiając przyrodę.
Cenote Xlacah znajduje się w obszarze strefy archeologicznej Dzibilchaltun. Jest typem cenoty otwartym. Znaleziono w niej ceramikę, rzeźbione kości i inne przedmioty z okresu Majów. Jej czyste wody pokryte są liliami.
Cenote X’kekén znajduje się w Valladolid, jednym z bardziej popularnych miasteczek Jukatanu. Cenota w jaskinie do której wpada światło przez jeden otwór na górze. Robi to niesamowite wrażenie. Zejście do cenoty jest schodami a następnie można dzięki platformie wejść do wody prawie na środku zbiornika. Można tutaj również podziwiać stalaktyty. Miejsce to chętnie jest odwiedzane przez turystów dlatego czasami można trafić na dużą ilość turystów. Kamizeli są obowiązkowe.
Cenote Chelentún ma przepiękny kolor wody – ciemny niebieski. Schodzi się do niej schodami. Można dostać się do niej wozem drewnianym ciągniętym na szynach przez konia. W okolicy można znaleźć jeszcze dwie przepiękne cenoty hacsinic-Ché i Bolonchojool.
Cenote Samulhá ma turkusowy kolor wody, która jest dość zimna. Przepiękny spektakl robi wpadające z góry światło słoneczne. Aby zanurzyć się w wodzie również trzeba zejść ok. 20m schodami. W centrum zbiornika znajdują się korzenie drzew które gwarantują niesamowity widok.
Jukatan kryje wiele cenot ciekawych i pięknych. Gwarantują one nieocenione orzeźwienie w tym gorącym klimacie. A ponadto niezapomniane widoki i wspomnienia.

Dodane komentarze

zebuu dołączył
03.04.2016

zebuu 2016-04-09 14:38:56

Super miejsce,z jednej strony piękne plaże i morze + nurkowanie w cenotach -polecam. Przejechaliśmy całe wybrzeże od Cancun- Isla Mujeres aż po granicę z Belize.

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl