Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

San Martino, taras widokowy Lecco > WłOCHY


Antoni Antoni Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie WłOCHY / Lombardia / Lecco / Góra San Martino (1090 m)Lecco leży w pobliżu południowo-wschodniego krańca Jeziora Como, z którego wypływa rzeka Adda (mająca swe źródła w Alpach Retyckich i wpadająca do Jeziora Como, na północ od Colico. Miasto otaczają poszarpane góry, pasmo Alp Bergamskich, najbliżej Lecco znajduje się góra Resegone (1875 m n.p.m.), ich najwyższe szczyty przekraczają wysokość 3000 m n.p.m., od Alp Retyckich oddzielone są doliną rzeki Addy.

Zdjęcia: Lecco, Lombardia, Góra San Martino (1090 m), WłOCHY
Lecco, Lombardia, Góra San Martino (1090 m), WłOCHY

Spotkamy tutaj różne ścieżki wycieczkowe, o dużej różnicy wysokości, zarówno dla mniej jak i bardziej zaawansowanych miłośników górskich wspinaczek
.https://pl.wikiloc.com/szlaki/wycieczki-piesze/italy/lombardia/lecco
Chyba każdy, z chwilą zatknięcia się z tym baśniowym niemalże krajobrazem zaczyna myśleć o wędrówce, w poszukiwaniu urzekających widoków. Na jedno, bądź dwudniowy wypad do Lecco polecam dwa szczyty: Piani d’Erna (1375 m n.p.m) i San Martino (1090 m n.p.m). Na Piani d’Erna można wjechać kolejką linową, której dolna stacja znajduje się w miejscowości Versasio (ok. 6,5 km od centrum Lecco, dojazd autobusem). Koszt biletu powrotnego na kolejkę w soboty, niedziele i święta 10 Euro, w inne dni tygodnia 9 Euro. Piani d’Erna jest dość popularnym miejscem rekreacji dla turystów odwiedzających ten rejon jeziora Como tak mieszkańców Lecco i okolic. Na szczycie znajduje się wiele atrakcji, można tu spacerować, opalać się i podziwiać widok na miasto, jezioro i otaczające je góry, stąd prowadzi kilka łatwych szlaków turystycznych, w tym na szczyt Resegone. Bliżej znajduje się Góra San Martino należąca do masywu Grigne, która wraz z Resegone jest skalistym naturalnym tłem dla Lecco. Dzięki położeniu w pobliżu jeziora, San Martino jest idealnym tarasem, w którym można podziwiać wiele niezwykłych widoków na przepiękne miejscowości nad Jeziorem Como i okoliczne Alpy Bergamskie. Góry Resegone i San Martino były często opiewane przez pisarzy Aleksandra Manzoniego i Stendhala.

Zdjęcia: Góra San Martino (1090 m), Lecco, Lecco z góry, WłOCHY
Góra San Martino (1090 m), Lecco, Lecco z góry, WłOCHY


Na szczyt San Martino prowadzi szlak nr. 53.http://www.eccolecco.it/en/blog-en/lecco-hiking-trails-san-martino
Droga zaczyna się od dworca kolejowego do kościoła Kapucynów (Via Turati) Lecco. Tutaj po około 100 metrach w sąsiedztwie ogrodów miejskich, należy skręcić w prawo i kontynuować wędrówkę aż do zielonej żelaznej bramy. Droga, przechodzi w ścieżkę, ta w kamienne schodki, trzymając się stromej, czasami krętej ścieżki, znakowanej na czerwono podążamy do celu. W wyższych partiach naszej wędrówki odkrywamy coraz rozleglejsze fantastyczne widoki na jezioro Como i otaczające je góry. Po ok. 45 minutach dojdziemy do kaplicy San Martino , pod wezwaniem Matki Bożej z Góry Karmel,

Zdjęcia: Góra San Martino (1090 m), Lecco, Kapliczka, w połowie drogi, WłOCHY
Góra San Martino (1090 m), Lecco, Kapliczka, w połowie drogi, WłOCHY

skąd rozlegają się wspaniałe widoki na jezioro Lecco , jeziora Briantei , jezioro Garlate i okoliczne krajobrazy. Z prawej strony kaplicy znajduje się nowa alternatywna ścieżka zwana „dziką”, która zaprowadzi nas bezpośrednio na wzgórze San Martino z krótkimi fragmentami podejścia z asekuracją łańcuchów. Na szczycie San Martino wznosi się stalowy krzyż, ustawiony tu w 2014 roku na miejscu krzyża drewnianego. Osiągając szczyt mamy przed soba rozległą panoramę Lecco, na przeciwległym brzegu Jeziora Como, miasto Valmadrera.

Zdjęcia: Góra San Martino (1090 m), Lecco, Valmadrera, WłOCHY
Góra San Martino (1090 m), Lecco, Valmadrera, WłOCHY


Wracając tradycyjnym szlakiem 53 będziemy podziwiać odległe malownicze osiedla nad brzegami Jeziora Como: Abbadia Lariana i Mandello del Lario.

Zdjęcia: Góra San Martino (1090 m), Lecco, Abbadia Lariana i Mandello del Lario, WłOCHY
Góra San Martino (1090 m), Lecco, Abbadia Lariana i Mandello del Lario, WłOCHY


https://www.outdooractive.com/en/hiking-trails/lecco/hiking-trails-in-lecco/1418098/
Ze szczytu można dotrzeć w 30 minut do schroniska Piazza Rifugio.


Trasa nie jest specjalnie trudna, jednak wymagająca dobrego górskiego obuwia, należy też zabrać ze sobą ok. 2 l wody. Nie jest zalecana dla dzieci i osób które nie mają doświadczenia w górach. Ważne, by latem wyjść na szlak we wczesnych godzinach porannych, unikając najgorętszych godzin, ponieważ szczyt San Martino jest zawsze narażony na silne działanie słońca. Całkowity czas wejścia i powrotu ok. 4 godzin.

Zdjęcia

WłOCHY / Lombardia / Lecco / Góra San Martino (1090 m)WłOCHY / Lecco / Góra San Martino (1090 m) / Lecco z góryWłOCHY / Lecco / Góra San Martino (1090 m) / Kapliczka, w połowie drogiWłOCHY / Lecco / Góra San Martino (1090 m) / ValmadreraWłOCHY / Lecco / Góra San Martino (1090 m) / Abbadia Lariana i Mandello del Lario

Dodane komentarze

Antoni dołączył
04.03.2013

Antoni 2017-06-03 22:39:38

Podobnych miejsc jest tam wiele, swoją drogą czasami warto popatrzeć na świat z góry :)

Iwona Niedopytalska dołączył
20.03.2017

Iwona Niedopytalska 2017-06-03 19:48:54

"Piękne miejsca, wiec nie dziwię się, że były inspiracją dla artystów. Dzięki, Antoś, za przyblizenie tego interesującego miejsca :)"

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl