Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Park Narodowy Keoladeo > INDIE


ArturG ArturG Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie INDIE / Bharatpur / Park Narodowy Keoladeo / Ibis siwopióryObszar ten był kiedyś rezerwatem łowieckim maharadżów, a teraz jest Parkiem Narodowym wpisanym na listę UNESCO, chroniącym lęgowiska i zimowiska ponad 360 gatunków ptaków.

Jak już się nasycimy niewątpliwym pięknem Tadż Mahal i chcemy odpocząć od miejskiej atmosfery Agry, można odwiedzić pobliski Park Narodowy Keoladeo położony na peryferiach miejscowości Bharatpur .

Zdjęcia: Park Narodowy Keoladeo, Bharatpur, Najłatwiej poruszać się rowerem, INDIE
Park Narodowy Keoladeo, Bharatpur, Najłatwiej poruszać się rowerem, INDIE


Zdjęcia: Park Narodowy Keoladeo, Bharatpur, Różnorodność gatunkowa w parku, INDIE
Park Narodowy Keoladeo, Bharatpur, Różnorodność gatunkowa w parku, INDIE
Park położony jest 70 km od Agry w kierunku na Dżajpur. Łatwo dojechać tam autobusem, który zatrzymuje się w sąsiedztwie bramy wejściowej do Parku. Przejazd taksówką z Agry też nie jest drogi, szczególnie jeżeli podróżuje się w kilka osób. Park ma 29 km2 powierzchni, a jego osią jest droga asfaltowa o ograniczonym ruchu. Poza tym, w bok odbijają liczne ścieżki ułatwiające śledzenie atrakcji przyrodniczych. Pomimo, że park ma tylko 6 km długości to najlepiej jest wynająć rowery (2 zł/pół dnia) i zwiedzać go w ten sposób.

Zdjęcia: Park Narodowy Keoladeo, Bharatpur, Ibis siwopióry, INDIE
Park Narodowy Keoladeo, Bharatpur, Ibis siwopióry, INDIE


Zdjęcia: Park Narodowy Keoladeo, Bharatpur, Kleszczak azjatycki, INDIE
Park Narodowy Keoladeo, Bharatpur, Kleszczak azjatycki, INDIE


Zdjęcia: Park Narodowy Keoladeo, Bharatpur, Czapla siodłata, INDIE
Park Narodowy Keoladeo, Bharatpur, Czapla siodłata, INDIE


Zdjęcia: Park Narodowy Keoladeo, Bharatpur, Dławigad indyjski, INDIE
Park Narodowy Keoladeo, Bharatpur, Dławigad indyjski, INDIEPark, nawet w porze suchej w znacznej części zalany jest wodą i stanowi doskonałe zimowisko dla ptaków wodnych. Spotkać można gatunki, które znane są w Europie, ale też osobliwości indyjskiej awifauny. Liczba ptaków przyprawia o zawrót głowy, ale aby je lepiej obejrzeć nieodzowne jest posługiwanie się lornetką, albo przynajmniej aparatem z dużym zoomem. Można także wynająć przewodnika – ornitologa, czy też rikszę, co w ogóle ułatwi obserwacje ornitologiczne. Oczywiście najłatwiej dostrzec duże gatunki ptaków wodnych, takie jak pelikany, warzęchy, dławigady, różne czaple, ibisy, kaczki, gęsi. Na niebie co rusz widać ptaki drapieżne, np. orliki grubodziobe i wężojady czubate. Mniejsze gatunki także są szeroko reprezentowane. W sumie w parku odnotowano 360 gatunków ptaków. Poza ptakami obecne są też gady, np. pytony oraz ssaki, wśród których widziałem wiewiórki indyjskie, makaki i antylopę nilgau, a w kasie biletowej powiedziano nam, że jest też 1 zabłąkany lampart.

Zdjęcia: Park Narodowy Keoladeo, Bharatpur, Pasecznik palmowy i majna brunatna, INDIE
Park Narodowy Keoladeo, Bharatpur, Pasecznik palmowy i majna brunatna, INDIE


Zdjęcia: Park Narodowy Keoladeo, Bharatpur, Żołna wschodnia, INDIE
Park Narodowy Keoladeo, Bharatpur, Żołna wschodnia, INDIE


Zdjęcia: Park Narodowy Keoladeo, Bharatpur, Treron złotoszyi, INDIE
Park Narodowy Keoladeo, Bharatpur, Treron złotoszyi, INDIE


Zdjęcia: Park Narodowy Keoladeo, Bharatpur, Antylopa nilgau, INDIE
Park Narodowy Keoladeo, Bharatpur, Antylopa nilgau, INDIENa zwiedzanie Parku warto poświęcić minimum pół dnia. W sąsiedztwie bramy wejściowej są hotele „na każdą kieszeń”, bez problemu znajdzie się też miejsce na konsumpcję. Ceny jak najbardziej akceptowalne.

Resumując, Park Narodowy Keoladeo to doskonałe miejsce do odwiedzin szczególnie dla osób, które interesują się przyrodą. Jest ona tu dosłownie na wyciągnięcie ręki. Wizyta w tym miejscu pokaże też inne oblicze Indii, bez wszechobecnego hałasu, dźwięku klaksonu samochodów – do przeważającej części Parku nie mogą one bowiem wjechać.

Zdjęcia

INDIE / Bharatpur / Park Narodowy Keoladeo / Ibis siwopióryINDIE / Bharatpur / Park Narodowy Keoladeo / Kleszczak azjatyckiINDIE / Bharatpur / Park Narodowy Keoladeo / Czapla siodłataINDIE / Bharatpur / Park Narodowy Keoladeo / Dławigad indyjskiINDIE / Bharatpur / Park Narodowy Keoladeo / Pasecznik palmowy i majna brunatnaINDIE / Bharatpur / Park Narodowy Keoladeo / Żołna wschodniaINDIE / Bharatpur / Park Narodowy Keoladeo / Treron złotoszyiINDIE / Bharatpur / Park Narodowy Keoladeo / Antylopa nilgauINDIE / Bharatpur / Park Narodowy Keoladeo / Różnorodność gatunkowa w parkuINDIE / Bharatpur / Park Narodowy Keoladeo / Najłatwiej poruszać się rowerem

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl