Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Beaktau-Ata > KAZACHSTAN


Leoncjo Leoncjo Dodaj do: wykop.pl
porady praktyczne

Zdjęcie KAZACHSTAN / 70 km na północ od Bałchasz / Bektau-Ata Trakt / NiedzwiedźZaliczane do kilku najatrakcyjniejszych miejsc turystycznych Kazachstanu - Beaktau-Ata można minąć, przejeżdżając dosłownie obok. Dziwaczny, jak niektórzy piszą marsjański masyw górski pośród stepu z niewiarygodnie finezyjnie uformowanymi skałami jest wart poświęcenia mu 2-3 dni podróży.

Bektau-Ata Tract 47°2710"N 74°46`59"E
Grzebiąc w Internecie w poszukiwaniu informacji o ciekawych miejscach w Kazachstanie natrafiłem na stronę: https://the-steppe.com/news/razvlecheniya/2016-05-06/7-wonders-of-kazakhstan. Dwa miejsca wykluczyłem ze względu na odległość, pozostałe wraz ze wskazówkami, skrupulatnie wpisałem do planu podróży. Beaktau-Ata zostawiliśmy sobie „na deser”. O tym jak my tam dotarliśmy, lepiej przemilczę. Jednak myśląc o tych, którzy zechcą zobaczyć to, naprawdę niezwykle urokliwe miejsce, pozwolę sobie na napisanie tego, co sam chciałbym wiedzieć przed wyjazdem a czego nie tylko nie przeczytałem ale nawet nie domyśliłem się, bezkrytycznie podchodząc do tekstu z przytoczonej strony.

Zdjęcia: Bektau-Ata Trakt, 70 km na północ od Bałchasz, Niedzwiedź, KAZACHSTAN
Bektau-Ata Trakt, 70 km na północ od Bałchasz, Niedzwiedź, KAZACHSTAN


Zdjęcia: Bektau-Ata Trakt, 70 km na północ od Bałchasz, "Rock Valley", KAZACHSTAN
Bektau-Ata Trakt, 70 km na północ od Bałchasz, "Rock Valley", KAZACHSTANPrzyjmując dwa zasadnicze kierunki, z jakich można tam dojechać, rozpocznę od północnego. Karaganda jest właściwym punktem orientacyjnym, szczególnie dla niezmotoryzowanych podróżnych. Należy jednak pamiętać, że w realiach kazachskich odległości są znacznie większe i jeśli komuś tam zadaje się pytanie o odległość, to enigmatyczne sformułowania: „niedaleko, blisko, nie bardzo daleko” itp. Oznaczają coś zupełnie innego aniżeli w Polsce. Z Karagandy do Bałchasz`u, drogą numer M-36 jest 377 kilometrów, czyli ...niedaleko. Nie mając własnego (wynajętego) samochodu mamy trzy możliwości: pociąg, autobus, taksówka.
Pociąg jest fajnym rozwiązaniem ale możliwym właściwie tylko dwa razy w ciągu jednej doby.

Zdjęcia: Bektau-Ata Trakt, 70 km na północ od Bałchasz, Balkony, KAZACHSTAN
Bektau-Ata Trakt, 70 km na północ od Bałchasz, Balkony, KAZACHSTAN


Zdjęcia: Bektau-Ata Trakt, 70 km na północ od Bałchasz, Po burzy, KAZACHSTAN
Bektau-Ata Trakt, 70 km na północ od Bałchasz, Po burzy, KAZACHSTANTaksówka, (Nie mam tu na myśli pojazdu z taksometrem, napisem „taxi” itp. Chodzi mi o pojazd, najlepiej siedmiomiejscowy, którego kierowca ruszy, kiedy dozbiera komplet pasażerów) wbrew naszym przyzwyczajeniom wcale nie musi być droższa od autobusu. Cena jest wypadkową wielu, często nieprzewidywalnych, elementów. Pierwsza zazwyczaj jest dla sprawdzenia możliwości i determinacji klienta (15000 tenge/dwie osoby). W trakcie negocjacji można ją istotnie obniżyć. Siedem tysięcy jest realną, dobrą ceną dla dwóch podróżnych). Co więcej, kierowca dowiezie nas na miejsce a nie zostawi na drodze, dwanaście kilometrów przed celem.

Zdjęcia: Bektau-Ata Trakt, 70 km na północ od Bałchasz, Biennale rzeźby współczesnej, KAZACHSTAN
Bektau-Ata Trakt, 70 km na północ od Bałchasz, Biennale rzeźby współczesnej, KAZACHSTANAutobusy jeżdżą częściej aniżeli pociągi. Do ceny biletu należy doliczyć opłatę za plecak. Łącznie to około pięciu tysięcy, sześciuset tenge za dwie osoby.
(Do pociągu wrócę jeszcze omawiając kierunek południowy.) Wsiadając do autobusu należy pokazać (nie tylko powiedzieć) gdzie chcemy wysiąść. Warto też, na wszelki wypadek być czujnym. Interesujące nas miejsce znajduje się około siedemdziesięciu kilometrów przed Bałchasz. Po pięciu godzinach dosyć nudnej jazdy, po lewej stronie drogi, na stepie pojawi się samotna góra. Wówczas dobrze jest się przypomnieć kierowcy, żeby wysadził was na skrzyżowaniu z bardzo kiepską drogą. Teraz wszystko zależy od szczęścia. Jeśli pojedzie ktoś, kto zechce zabrać „paputi” - super! Trzeba się jednak liczyć z koniecznością wyłożenia dwóch tysięcy tenge. Jeśli nie, to przed Wami dwanaście kilometrów marszu.
Wracając do „taksówki”. W podanej kwocie macie transport „pod szlaban” (łącznie z tymi dwunastoma kilometrami kiepskiej drogi). Jedzie się znacznie krócej (cztery, cztery i pół godziny), wygodniej i co najważniejsze, można a nawet należy umówić się z kierowcą na odbiór w odpowiadającym Was terminie.

Zdjęcia: Bektau-Ata Trakt, 70 km na północ od Bałchasz, Bliskie spotkania..., KAZACHSTAN
Bektau-Ata Trakt, 70 km na północ od Bałchasz, Bliskie spotkania..., KAZACHSTANDla jadących z południa, właściwie nie ma alternatywy. Pociąg odpada, autobus jest nieekonomiczny. W Kazachstanie, jeśli wysiada się „po drodze”, to cena biletu będzie taka, jak do stacji końcowej. Można oczywiście „dogadać się” z kierowcą ale tylko wówczas, kiedy są miejsca. Stacja autobusowa ma jednak inną, ważną rolę. Po jej lewej stronie jest stacja paliwowa a w niej rezyduje młodzian, który zarządza flotą owych nieformalnych taksówek. To właśnie z nim a nie z kierowcami trzeba negocjować. W tym samym miejscu zatrzymują się także zwykłe, oznakowane taksówki. Ich kierowcy chętnie przyjmą kurs lecz podane ceny będą „sztywne”. Jeśli uda się cokolwiek wynegocjować, to będzie to miało charakter symboliczny. Umawianie się na powrót jest o tyle ważne, że stamtąd można wyjechać tylko z kimś, ewentualnie „przespacerować się” do M-36 ale to nadal jest dwanaście kilometrów, a dalej także trzeba liczyć na „stopa”. Sumując koszty poszczególnych etapów, taksówka wychodzi w tej samej cenie albo taniej a zyskuje się na czasie. Korzystając z tego rozwiązania najlepiej poruszać się w grupie czteroosobowej. Ceny będą podobne a odjazd natychmiastowy.

Zdjęcia: Bektau-Ata Trakt, 70 km na północ od Bałchasz, Przyczajona łasica, KAZACHSTAN
Bektau-Ata Trakt, 70 km na północ od Bałchasz, Przyczajona łasica, KAZACHSTANKiedy kwestia transportu w obie strony jest rozwiązana, pozostaje zastanowić się, co chcecie zobaczyć. Moim zdaniem dwa dni, to minimum tego, co jest potrzebne. Akapit w angielskojęzycznym tekście, dotyczący wody znajduje pełne potwierdzenie w praktyce. Można go uzupełnić o podkreślenie walorów filtra węglowego. Pomijając źródło w jaskini, woda w całym masywie pochodzi z opadów. Niecki skalne trzymają ją aż do odparowania. W zależności od ich pojemności, woda utrzymuje się w nich dłużej lub krócej ale zawsze trzeba się liczyć z tym, że płynąc zabrała ze sobą jakieś odchody a leżakując nabrała aromatu porostów i mchów. Filtr daje komfort picia bez zastanawiania się, czy zabrało się ze sobą Stoperan.
Zwiedzanie.

Zdjęcia: Bektau-Ata Trakt, 70 km na północ od Bałchasz, Ślad słońca, KAZACHSTAN
Bektau-Ata Trakt, 70 km na północ od Bałchasz, Ślad słońca, KAZACHSTANWspomniana już jaskinia jest widoczna nawet z drogi. Trafienie do niej nie stanowi problemu. Miejscowi chętnie (za opłatą oczywiście) zawiozą, pokażą, opowiedzą niestworzone historie. Za ostatnim gospodarstwem ustawiony jest szlaban. Za nim ciągnie się droga, którą można obejść cały masyw. To jednak wariant dla spacerowiczów. Wchodząc na skały nie sposób nie natrafić na jedną z wielu dolin z niezwykle fantazyjnymi formami skalnymi. Charakterystyczną ich cechą jest bujna roślinność, łącznie ze sporymi (jak na tamtejsze warunki) drzewami. Próżno jednak doszukiwać się tam „rodników”. Skalne podłoże uniemożliwia wsiąkanie wody w glebę, więc płynie ona albo do nielicznych ujść albo do niecek, w których się gromadzi. Jeśli niecka jest wystarczająco duża, to z czasem zabrana przez wodę materia organiczna tworzy glebę a naniesione przez wiatr i zwierzęta nasiona, zapoczątkowują łąkę, zagajnik. Te oazy zieleni, wyrastające pośród wulkanicznych skał, są tym piękniejsze, że pojawiają się zupełnie nieoczekiwanie.

Zdjęcia: Bektau-Ata Trakt, 70 km na północ od Bałchasz, Kruche podstawy, KAZACHSTAN
Bektau-Ata Trakt, 70 km na północ od Bałchasz, Kruche podstawy, KAZACHSTANPatrząc ze zbocza góry na wschód, można wypatrzyć dwa małe jeziora. Oddalone są zaledwie o kilka kilometrów i bez trudu można do nich dotrzeć w ciągu jednego dnia. Ich otoczenie znakomicie nadaje się na nocleg, zapewniając nie tylko większą wilgotność powietrza, niższą temperaturę, cień ale także wodę do wszelkich zastosowań (konsumpcyjnych, higienicznych, relaksacyjnych itp.). Tylko od czasu, kondycji i fantazji zależy wariant powrotu do miejsca, skąd się wyruszyło. Można obejść cały masyw kierując się najpierw na południe a potem zachód i północ. Można przeciąć go wspinając się na szczyt lub przechodząc przełęczami albo też wrócić tą samą drogą, którą się przyszło. Gospodarstwa, znajdujące się przy drodze, oferują w dobrej cenie kurt i kumys. Czasami można zostać poczęstowanym powszechnymi tam bułeczkami smażonymi na głębokim tłuszczu, herbatą, czy wódką. Warto jednak pamiętać, iż wchodząc do kazachskiego domu „oddajemy” się gospodarzom pod opiekę. Ich troska może przybrać nieco męczące dla Europejczyków formy. W dobrym tonie jest też zrewanżować się za gościnę. To mogą być pieniądze ale także coś przywiezionego z kraju: słodycze, gadżety, elementy ubrania, jeśli ich zainteresują. Znajomość, choćby kiepska, rosyjskiego jest znacznym ułatwieniem w kontaktach, tak towarzyskich jak i czysto praktycznych.
Bon voyage!

Po powrocie z Kazachstanu, trudno mi sobie wyobrazić pominięcie tego miejsca. Jeśli ktoś decyduje się na zwiedzanie Kanionu Szaryńskiego, to choćby dla równowagi powinien zobaczyć Baaktau-Ata. Gorąco zachęcam.

Zdjęcia

KAZACHSTAN / 70 km na północ od Bałchasz / Bektau-Ata Trakt / NiedzwiedźKAZACHSTAN / 70 km na północ od Bałchasz / Bektau-Ata Trakt / KAZACHSTAN / 70 km na północ od Bałchasz / Bektau-Ata Trakt / BalkonyKAZACHSTAN / 70 km na północ od Bałchasz / Bektau-Ata Trakt / Po burzyKAZACHSTAN / 70 km na północ od Bałchasz / Bektau-Ata Trakt / Biennale rzeźby współczesnejKAZACHSTAN / 70 km na północ od Bałchasz / Bektau-Ata Trakt / Bliskie spotkania...KAZACHSTAN / 70 km na północ od Bałchasz / Bektau-Ata Trakt / Przyczajona łasicaKAZACHSTAN / 70 km na północ od Bałchasz / Bektau-Ata Trakt / Ślad słońcaKAZACHSTAN / 70 km na północ od Bałchasz / Bektau-Ata Trakt / Kruche podstawyKAZACHSTAN / 70 km na północ od Bałchasz / Bektau-Ata Trakt / KurhanKAZACHSTAN / 70 km na północ od Bałchasz / Bektau-Ata Trakt / Opoka

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl