Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Dalyan – oczy zielonookiej nimfy > TURCJA


Iwona Niedopytalska Iwona Niedopytalska Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie TURCJA / Azja Mniejsza / okolice Kaunos / Meandrujemy Wody rzeki Dalyan, przez tubylców zwaną turecką Amazonką, są jak oczy zielonookiej nimfy. Od pierwszego wejrzenia urzekł mnie ten niezwykły kolor, który tego dnia wydobywały z toni promienie październikowego słońca. Szmaragdowa zieleń znikała jednak w trakcie rejsu, by tuż przy ujściu rozlać się w ciemnoniebieską barwę.

Zdjęcia: okolice Kaunos, Azja Mniejsza, Meandrujemy , TURCJA
okolice Kaunos, Azja Mniejsza, Meandrujemy , TURCJAZ pozoru było ciepło, ale wiatr marszczył lustro wody, kiedy zajmowaliśmy miejsca w łodzi, ruszając z miasteczka o tej samej nazwie co rzeka, na około godzinny rejs. Nie spodziewałam się, że od pierwszej chwili będzie z uporem maniaka chłodził każdy centymetr odkrytego ciała. Już po paru minutach tęskniłam za polarem pozostawionym w hotelowym pokoju. Byliśmy świeżo po taplaniu się w błocie, które miało odmłodzić o co najmniej pięć lat (chyba tylko dlatego, ze spłukiwaliśmy się lodowatą wodą), więc tym bardziej dokuczał nam chłód.

Zdjęcia: okolice Kaunos, Azja Mniejsza, Powrót, TURCJA
okolice Kaunos, Azja Mniejsza, Powrót, TURCJA


Zdjęcia: okolice Kaunos, Wybrzeże Egejskie, Zielone wody rzeki Dalyan, TURCJA
okolice Kaunos, Wybrzeże Egejskie, Zielone wody rzeki Dalyan, TURCJANa szczęście widoki, które nam towarzyszyły skupiły całą naszą uwagę. Rzeka bowiem spokojnie meandruje, rozwidlając się na wiele odnóg i tworząc zielony labirynt obrośnięty trzcinami.

Zdjęcia: na rzece Dalyan, Wybrzeże Egejskie, Wysokie trzciny, TURCJA
na rzece Dalyan, Wybrzeże Egejskie, Wysokie trzciny, TURCJAPłynęliśmy na początku wzdłuż cywilizowanych miejsc, a następnie wśród dzikiego piękna tureckiej przyrody, w miejscu gdzie ilość turystów jest ograniczona, gdyż obszar należy do Parku Krajobrazowego. W niektórych momentach było tak wąsko, że łódź ocierała się o bujną roślinność, płosząc tutejsze ptactwo. W innych rejonach rzeki widoczne były szerokie zakola i rozlewiska.

Zdjęcia: okolice Kaunos, Azja Mniejsza, Łodzią do meczetu, TURCJA
okolice Kaunos, Azja Mniejsza, Łodzią do meczetu, TURCJA


Zdjęcia: okolice Kaunos, Azja Mniejsza, Przystań na rzece Dalyan, TURCJA
okolice Kaunos, Azja Mniejsza, Przystań na rzece Dalyan, TURCJAOtaczały nas wzgórza porośnięte piniami, wysepki pośród których poruszała się łódź, a w niedalekiej odległości można było podziwiać wykute w skałach grobowce w Kaunos, założonego w IV w p.n.e na granicy dawnej Karii i Licji. Z powodu swojego położenia to starożytne miasto czerpało z obydwu kultur, co fachowcy mogą stwierdzić po pozostałościach, a są to wspomniane grobowce – świetnie prezentujące się z perspektywy rzeki, schowane dalej ruiny amfiteatru, łaźni oraz świątyni, ławy filozofów, a także mury obronne. Musiało być tu dość tłoczno, bo amfiteatr liczył kilka tysięcy miejsc i, co ciekawe, posiadał obrotową scenę.

Zdjęcia: okolice Kaunos, Azja Mniejsza, W górze grobowce likijskie, TURCJA
okolice Kaunos, Azja Mniejsza, W górze grobowce likijskie, TURCJA


Zdjęcia: Kaunos, Azja Mniejsza, Z widokiem na grobowce likijskie, TURCJA
Kaunos, Azja Mniejsza, Z widokiem na grobowce likijskie, TURCJAPodobno grobowce wykuwano w pozycji wiszącej, opuszczając ludzi na specjalnych koszach. Nie dla wszystkich ta karkołomna praca kończyła się pomyślnie, ponieważ zdarzały się wypadki i budowa pochłonęła wiele ofiar. Ich fasady wzorowane są na jońskich świątyniach. Są one miejscami pochówku władców z tamtego, odległego okresu.

Zdjęcia: Kaunos, Azja Mniejsza, Grobowce likijskie z bliska, TURCJA
Kaunos, Azja Mniejsza, Grobowce likijskie z bliska, TURCJAJako, że Dalyan swój bieg kończy w Morzu Śródziemnym, jej słodkie wody mieszają się ze słonymi i w rzece można spotkać mieszkańców obydwu akwenów. Są to, między innymi, błękitne kraby i wielkie żółwie Caretta caretta, które upodobały sobie drobny piasek plaży Iztuzu („Ślad soli”), zwanej też Plażą Żółwi i znoszą w nim jaja. Z tego względu można tam przebywać jedynie do godziny 20.00. Łodzie zawijają więc na dwie, trzy godziny, tak by przed zmrokiem turyści mogli powrócić do oddalonych od tego chronionego miejsca hoteli i nie zakłócać spokoju tym rzadkim gadom.

Zdjęcia: przy plaży Iztuzu, Wybrzeże Egejskie, Przystanek przy ujściu (do artykułu), TURCJA
przy plaży Iztuzu, Wybrzeże Egejskie, Przystanek przy ujściu (do artykułu), TURCJAJeśli ktoś chciałby jednak zobaczyć wspomnianego żółwia, najlepiej zatrzymać się obok łodzi poławiaczy krabów, którzy dokarmiają gady skorupiakami. Zawsze znajdzie się jakiś amator przekąsek, który na chwilę wynurzy się z rzecznych odmętów, pokazując łepek i potężną skorupę.

Zdjęcia: ujście rzeki Dylan, Azja Mniejsza, Karmienie żółwi , TURCJA
ujście rzeki Dylan, Azja Mniejsza, Karmienie żółwi , TURCJAPo pokazie łodzie dopływają do miejsca, gdzie zacumowane łodzie czekają na turystów, którzy mają czas na plażowanie, a plaża Iztuzu jest ogromna i piaszczysta.

Zdjęcia: Iztuzu, Wybrzeże Egejskie, Plaża Iztuzu, TURCJA
Iztuzu, Wybrzeże Egejskie, Plaża Iztuzu, TURCJA


Zdjęcia: Iztuzu, Wybrzeże Egejskie, Iztuzu (do artykułu), TURCJA
Iztuzu, Wybrzeże Egejskie, Iztuzu (do artykułu), TURCJACiągnie się aż 6 kilometrów wzdłuż wybrzeża i jest szeroka na kilkadziesiąt metrów . Jest to jedna z najpiękniejszych tureckich plaż. Ze względu na przynależność do Parku Krajobrazowego i ochronę miejsc lęgowych żółwi, panuje na niej błogi spokój. Z jednej strony oblewają ją ciepłe i słone wody Morza Śródziemnego, a z drugiej słodkie i zimne rzeki Dalyan. Teren w miejscu, gdzie żółwie mają swoje gniazda jest opalikowany , a informacje na tablicach ostrzegają turystów, by nieświadomie czegoś nie zniszczyli. Nie wolno przebywać tu nocą ani wprowadzać zwierząt. Wszystko po to, by ochronić ten ginący gatunek gadów. W ciągu jednego sezonu samice potrafią kilkukrotnie, w odstępstwach około dwóch tygodni, złożyć jaja do wykopanych tylnymi łapami dołków w odległości co najmniej pięciu metrów od morza. Maluchy po 7-10 tygodniach wykluwają się i nocą bądź nad ranem, kiedy piasek jest jeszcze chłodny, zaczynają swój niebezpieczny spacer do morza. Niestety, dla większości kończy się on tragicznie, gdyż maluchy padają ofiarą ptaków, lisów, a wodzie mięsożernych ryb.

Zdjęcia: przy plaży Iztuzu, Wybrzeże Egejskie, Pas rozdzielający morze od  ujścia rzeki Dalyan, TURCJA
przy plaży Iztuzu, Wybrzeże Egejskie, Pas rozdzielający morze od ujścia rzeki Dalyan, TURCJA
W tym niezwykłym miejscu czuć siłę przyrody i różnorodność krajobrazową. Czas płynie powoli - wręcz filozoficznie, w związku z tym heraklitowskie „panta rhei” komponuje się z tą przestrzenią po prostu idealnie.

Zdjęcia

TURCJA / Azja Mniejsza / okolice Kaunos / Meandrujemy TURCJA / Azja Mniejsza / okolice Kaunos / PowrótTURCJA / Wybrzeże Egejskie / okolice Kaunos / Zielone wody rzeki DalyanTURCJA / Wybrzeże Egejskie / na rzece Dalyan / Wysokie trzcinyTURCJA / Azja Mniejsza / okolice Kaunos / Łodzią do meczetuTURCJA / Azja Mniejsza / okolice Kaunos / Przystań na rzece DalyanTURCJA / Azja Mniejsza / okolice Kaunos / W górze grobowce likijskieTURCJA / Azja Mniejsza / Kaunos / Z widokiem na grobowce likijskieTURCJA / Azja Mniejsza / Kaunos / Grobowce likijskie z bliskaTURCJA / Wybrzeże Egejskie / przy plaży Iztuzu / Przystanek przy ujściu (do artykułu)TURCJA / Azja Mniejsza / ujście rzeki Dylan / Karmienie żółwi TURCJA / Wybrzeże Egejskie / Iztuzu / Plaża IztuzuTURCJA / Wybrzeże Egejskie / Iztuzu / Iztuzu (do artykułu)TURCJA / Wybrzeże Egejskie / przy plaży Iztuzu / Pas rozdzielający morze od  ujścia rzeki Dalyan

Dodane komentarze

Iwona Niedopytalska dołączył
20.03.2017

Iwona Niedopytalska 2019-02-24 17:11:13

W takim razie gorąco polecam :)

baobab-ka dołączył
02.10.2015

baobab-ka 2019-02-21 17:03:24

"A ja dopiero odkryłam ten artykuł. :) Fajnie się czyta. Znam Turcję, ale żółwią plażę nie trafiłam. Jeszcze ;-)"

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl