Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Wenecja - znikający punkt > WłOCHY


Iwona Niedopytalska Iwona Niedopytalska Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie WłOCHY / Wenecja Euganejska / Wenecja / Pałac Dożów (Plazzo Ducale)Co się stanie z tym niezwykłym miastem powstałym na 118 wyspach laguny? Jaki czeka je los? Czy dojdzie do tego, że stanie się zamykanym na noc lunaparkiem? A może zadepczą je turyści w kaloszach lub połknie zazdrosne morze?

Niektórzy mówią, że Wenecja to znikający punkt na mapie Europy – miasto, które już niedługo wyludni się ze względu na sztuczne windowanie cen związane z masową turystyką. Brzmi to jak paradoks, bo przecież turystyka powinna być kurą znoszącą złote jaja. Tymczasem jest jak smok, który stopniowo pożera miasto. Ludziom brakuje sklepów z podstawowymi artykułami, bo priorytetem handlu jest zaspokojenie potrzeb tych, którzy przyjeżdżają i wyjeżdżają, a nie tych, którzy są tu na stałe. W mieście łatwiej o pamiątki niż o chleb i mleko. Trudno też znaleźć miejsce w taksówkach, poruszających się po kanałach czy w tramwajach wodnych, napakowanych przyjezdnymi do granic możliwości.

Zdjęcia: Wenecja, Wenecja Euganejska, Wenecja - miasto mostów, WłOCHY
Wenecja, Wenecja Euganejska, Wenecja - miasto mostów, WłOCHYPodobno w latach pięćdziesiątych naszego stulecia miasto zamieszkiwało około 200 tys. osób. Obecnie żyje tu niewiele więcej niż jedna czwarta. Mówi się, że rocznie ubywa aż tysiąc stałych mieszkańców.
Starano się nagłośnić problem manifestacjami (ostatnio w lipcu 2017 roku, kiedy to ludność okupowała mosty), ale władze wciąż nie uregulowały tych ważnych spraw i turystyczny chaos trwa nadal. Przybywa jedynie gołębi, których jest ponoć dwa razy więcej niż mieszkańców. Niestety, ich odchody niszczą zabytki, a wzbogacanie ziaren środkami antykoncepcyjnymi nie przynosi żadnych rezultatów.

Zdjęcia: Wenecja, Wenecja Euganejska, Górna część bazyliki św. Marka w Wenecji, WłOCHY
Wenecja, Wenecja Euganejska, Górna część bazyliki św. Marka w Wenecji, WłOCHYW mieście jest coraz więcej hoteli i pensjonatów, a coraz mniej miejsca dla żyjących z dziada, pradziada. Nawet ostatnie przedszkole, funkcjonujące w zabytkowym centrum, przerobiono na hotel. Mało jest też ludzi młodych, których nie stać na życie w takim miejscu. Na straży pozostaje jedynie starsze pokolenie wenecjan, których domów nie udało się jeszcze wykupić.
A jednak większość turystów nie spędza nawet nocy w obrębie miasta, bo jest nieziemsko drogo (około 120 euro za dobę poza sezonem i w granicach 300 euro w szczycie), a hotelarze zamiast zachęcać mniejszymi cenami , podnoszą je i nakręcają błędne koło machiny.

Turyści to jednak nie jedyna apokalipsa, która wisi nad Wenecją. Za niespełna 80 lat to niezwykłe miejsce może znaleźć się pod wodą. Naukowcy twierdzą, że do 2100 roku poziom Adriatyku podniesie się nawet do 140cm. Aby więc uchronić miasto przed podzieleniem losu Atlantydy zbudowano podwodne bramy, które oddzielają Lagunę Wenecką od morza i mają chronić przed przychodzącymi przypływami. Podczas sztormów zimowych i wysokich przypływów laguna zostaje odcięta za pomocą 78 ruchomych barier. Ale czy jest to gwarancją, że woda przestanie wreszcie wdzierać się do miasta, a bazylika św. Marka, która jest położona najniżej, nie będzie już zalewana co najmniej 200 razy w roku? Czas pokaże.

Zdjęcia: Wenecja, Wenecja Euganejska, Płynąc Grande Canale, WłOCHY
Wenecja, Wenecja Euganejska, Płynąc Grande Canale, WłOCHY


Zdjęcia: Wenecja, Wenecja Euganejska, Postój "taksówek", WłOCHY
Wenecja, Wenecja Euganejska, Postój "taksówek", WłOCHY


Kolejnym problemem Wenecji jest też osiadanie budynków o 1-2 mm rocznie w związku z ruchami tektonicznymi w tym rejonie. Miasto więc nie ma lekko. I nie mają lekko wenecjanie. Artystą, który chciał zwrócić uwagę świata na problem Wenecji jest Lorenzo Quinn. Stworzył niecodzienną pracę – gigantyczną rzeźbę, przedstawiającą wyłaniające się z wody ręce, podtrzymujące jedną z kamienic. Rzeźba ma nazwę „Support” i jej głównym celem jest zmuszenie ludzi do refleksji .
Zanim więc sprawdzą się wszystkie spekulacje warto odwiedzić romantyczną Wenecję - koniecznie poza sezonem, by choć przez moment poczuć jej nostalgiczną atmosferę. Popłynąć gondolą z ukochaną osobą, obejrzeć odbicie pałaców w zielonych wodach Canal Grande, przejść się mostami miasta, które łączą brzegi jak ciała kochanków , a potem zgubić się w gąszczu uliczek, zanim to wszystko zniknie - zalane falami i tandetą , zadeptane przez zachłannych turystów, którym wszystko jedno czy piją prawdziwe włoskie cappuccino czy kawę w McDonald’s.

Zdjęcia: Wenecja, Wenecja Euganejska, Gondolier w stroju niegondolierskim, WłOCHY
Wenecja, Wenecja Euganejska, Gondolier w stroju niegondolierskim, WłOCHY


Zdjęcia: Wenecja, Wenecja Euganejska, Między kamienicami, WłOCHY
Wenecja, Wenecja Euganejska, Między kamienicami, WłOCHY
Wizyta w tym mieście podobno jest w stanie rozpalić na nowo wygasłe uczucie. Czy jest tak rzeczywiście? Myślę, że warto sprawdzić.

Zdjęcia

WłOCHY / Wenecja Euganejska / Wenecja / Pałac Dożów (Plazzo Ducale)WłOCHY / Wenecja Euganejska / Wenecja / Wenecja - miasto mostówWłOCHY / Wenecja Euganejska / Wenecja / Górna część bazyliki św. Marka w WenecjiWłOCHY / Wenecja Euganejska / Wenecja / Wieża zegarowaWłOCHY / Wenecja Euganejska / Wenecja / Płynąc Grande CanaleWłOCHY / Wenecja Euganejska / Wenecja / Postój WłOCHY / Wenecja Euganejska / Wenecja / Gondolier w stroju niegondolierskimWłOCHY / Wenecja Euganejska / Wenecja / Między kamienicami

Dodane komentarze

Iwona Niedopytalska dołączył
20.03.2017

Iwona Niedopytalska 2018-02-03 20:44:30

Niestety, ludzie dopiero wtedy doceniają, gdy coś stracą..

Iwona Niedopytalska dołączył
20.03.2017

Iwona Niedopytalska 2018-02-03 20:43:50

Niestety, ludzie dopiero wtedy doceniają, gdy coś tracą..

mmaJola dołączył
11.01.2018

mmaJola 2018-02-03 10:39:17

Szkoda, ze taki los czeka to miasto, ale ostatnio slyszalam duzo niechlubnych opinii o restauratorach i hotelarzach z Wenecji. Wyglada na to, ze juz im coraz mniej zalezy na turystach.

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl