Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Emirat Umm Al Kajwajn > ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE


mmaJola mmaJola Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE / Emirat Umm Al Kajwajn  / Umm Al Kajwajn  / Palma Bowling - miejsce relaksu w emiracie Umm Al Kajwajn Historia i ciekawe miejca emiratu Umm Al Kajwajn.

Umm Al Kajwajn to szósty pod względem wielkości i najmniej zaludniony emirat. Zajmuje powierzchnię ok. 77 km2 co stanowi równowartość 1 proc obszaru ZEA. Populacja obywateli ZEA w tym emiracie wynosiła w 2010 r. 8 671 mężczyzn i 8 811 kobiet. Jest to jedyny emirat, gdzie kobiety liczebnie przewyższają mężczyzn.

Umm Al Kajwajn znajduje się między Szardża, z którą graniczy na zachodzie i Ra’s Al Chajmą na północnym wschodzie. Stolica emiratu, miasto Umm Al Kuwajn, jest zbudowana na wąskim półwyspie o nazwie Al Khor Bidiyah.
Do tego emiratu należą piaszczyste wysepki otoczone lasami namorzynowymi. Największą spośród siedmiu wysp jest Al Seniah na której żyją arabskie gazele, sokoły i żółwie. Pozostałe wyspy to Jazirat Al Ghallah i Al Keabe, widoczne z brzegu stolicy. W okresie od listopada do marca wielkie kormorany i inne ptaki morskie regularnie latają tuż nad poziomem morza, a płytkie laguny i muliste brzegi tworzą idealne siedliska pożywienia i gniazdowania dla wielu gatunków czapli, siewek, flamingów, mew i rybitw.
Mniejsze wyspy to Al Qaram, Al Sow, Al harmala i Al Chewria, między którymi można pływać kajakiem lub łowić ryby, nawet w czasie odpływu, gdyż średnia głębokość jest mniejsza niż trzy metry.

Nazwa tego emiratu dosłownie oznacza „matka dwóch potęg” i nawiązuje do dwóch tradycyjnych potęg gospodarczych tego emiratu: morza i lądu. A druga teoria mówi, że nazwa została zainspirowana słowem qawn, które jest bezpośrednim nawiązaniem do żelaza.
Na wyspie Alakaaab znajduje się dużo stanowisk archeologicznych. W 2015 r. odkryto tam dużą ilość kości zwierzęcych, sieci rybackie i koraliki.
Szejk Saud Bin Raszid jest władcą Umm Al Kajwajn od 2009 r.

Historia emiratu do 1971 roku

Archeologiczne dowody wskazują na powiązania emiratu Umm Al Kajwajn ze starożytną Mezopotamią i cywilizacją Umm Al Nar epoki brązu. Wyspa Alokaaab, której historia sięga okresu neolitu, była używana do uboju krów morskich.
Współczesna historia Umm Al Kajwajn rozpoczęła się ok. 200 lat temu, kiedy plemię Al Ali przeniosło się z wyspy Seniah do jego aktualnego miejsca z powodu ograniczonych zasobów wodnych.
W 1775 r. szejk Raszid Bin Madżi Bin Chalfand Al Mu’alla, założyciel rządzącego rodu Al Mualla z plemienia Al Ali, utworzył niezależne terytorium Umm Al Kajwajn.
W dniu 8 stycznia 1820 r. kolejny panujący szejk, Abdullah Bin Raszid, podpisał rozejm morski z Wielką Brytanią, tym samym akceptując brytyjski protektorat w celu ochrony przed zewnętrznymi wrogami. Od tego momentu Brytyjczycy uznali panującą rodzinę Al Mu’alla za prawowitą. Dla Brytyjczyków Umm Al Kajwajn, podobnie jak Adżman, Dubaj, Ra’s Al Chajma czy Szardża, były potrzebne i ważne w drodze handlowej do Indii.
W 1903 r. w mieście Umm Al Kajwajn mieszkało 5 tys. osób, a ich głównym zajęciem była budowa łodzi. Produkowali ok. 20 łodzi w roku, co było wyjątkowe, bo w tym samym czasie w Dubaju powstawało ich 10, a w Szardży jedynie 5 sztuk.
W 1904 r. władzę w emiracie objął szejk Raszid Bin Ahmad, który popadł w konflikt z szejkiem Za’id z Abu Zabi, który go uwięził na kilka lat. Cała sprawa dotyczyła plemion beduińskich, o które rywalizowali. Od tego czasu aż do 1928 r. nieustannie trwały konflikty rodzinne i walka o władzę. Dopiero szejk Ahmad Bin Raszid, panujący przez 53 lata, doprowadził do pojednania w rodzinie. Lata jego panowania nie przyczyniły się do rozkwitu ekonomicznego tych ziem. Wśród ludności panowała bieda. W 1968 r. powstała jednostka policji i urząd miejski. Stopniowo powstawały szkoły, ośrodki zdrowia, lotnisko, port, wodociągi i sieć komunikacyjna między emiratami.
Emirat ten udzielił w latach 60. koncesji na poszukiwania ropy naftowej Brytyjczykom, ale nic nie znaleziono i zaprzestano wierceń.

Historia po 1971 roku

Po utworzeniu ZEA do emiratu Umm Al Kajwajn zaczęły napływać środki na rozwój z Abu Zabi. Powoli ruszał program budownictwa mieszkaniowego, zwłaszcza dla ludzi pracujących w Dubaju.
W 1981 r. władzę objął syn zmarłego szejka, Raszid Bin Ahmad, który rządził do 2009 r. Za jego panowania w emiracie szczególnie rozwinęła się edukacja i lecznictwo. W 2009 r. władza przeszła w ręce syna Raszida, Sauda Bin Raszid Al Mu’alla, który jest nazywany księciem gentlemanem z uwagi na jego dystyngowany sposób bycia oraz pasję, jaką jest ochrona środowiska naturalnego. Ma w swoim pałacu oswojonego białego tygrysa syberyjskiego. Lubi też wyścigi samochodowe, w których bierze udział jako zawodnik.

Rybołówstwo jest kluczowym sektorem gospodarki Umm Al Kajwajn. Emirat eksportuje owoce morza do całej Europy i na Bliski Wschód. Budowa „Ahmed Bin Rashid Portu” i Strefy Wolnego Handlu ma rozszerzyć bazę handlową i inwestycyjną.
Falaj Al Mualla to obszar rolniczy emiratu, położony 50 km na południe od stolicy. Powstała tam pierwsza ferma drobiu w ZEA.
Ten emirat jest idealnym miejscem na narty wodne, kajaki, windsurfing oraz narciarstwo wodne. Dla miłośników jazdy konnej założono w 1979 r. klub jeździecki posiadający ponad 40 koni i zespół wykwalifikowanych instruktorów. Aeroklub ZEA oferuje latanie balonem, paralotnią, skoki spadochronowe oraz szkolenia. Motor Racing Club ma przygotowane trzy tory dla miłośników szybkiej jazdy oraz tereny poza klubem — po wydmach pustyni. „Dune bashers”, tak są nazywane tereny, gdzie wydmy przeplatają się z zielonymi dolinami, co sprawia wiele trudności kierowcom off-road.

Miasto Umm Al Kajwajn

Palma Bowling to miejsce, gdzie można grać w kręgle, bilard, gry wideo, pływać w basenie, palić tradycyjną sziszę i korzystać z plaży oraz restauracji.
http://www.palmabeachuaq.com/palma-bowling-club.html

Umm Al Quwain Fort był domem władcy emiratu od 1768 r. i stał się w 2000 r. muzeum z bezcenną kolekcją artefaktów, które zostały wydobyte z pobliskich miejsc, takich jak Al Dour, a wokół niego rozmieszczone są kamienne domy mające cechy oryginalnej architektury i skomplikowane rzeźbione ozdoby w tynku.
http://gulfnews.com/culture/uae-museum-umm-al-quwain-museum-1.100259

Al-Dour znajdowało się mniej więcej w obrębie obecnej stolicy emiratu i było uważane za największe preislamskie miasto z ważnym portem handlowym sprzed 2000 lat. Odkryto tam tysiące grobów znajdujących się wśród domów. W niektórych przypadkach większe groby zawierały szczątki więcej niż jednej osoby, być może rodziny. Istnieją też na dawnym miejscu Al Dour dwa obiekty z dawnych czasów: twierdza z okrągłymi wieżami narożnymi i dwumetrowe ruiny świątyni poświęconej semickiemu bogu słońca Szamasz.
http://ahd.uaq.ae/en/about-us/archaeology/al-door.html

Umm Al Quwain Soor to mur zbudowany w 1820 r. z wielkich kamieni, pełniący funkcje obronne w dawnych czasach. Przy nim znajdują się trzy wieże obserwacyjne, z których kontrolowano okolicę i ostrzegano przez niebezpieczeństwem.
http://www.sophiesworld.net/umm-al-quwain-uae/

Dreamland Aqua Park to park wodny oraz ośrodek rekreacyjny. Na ok. 250 tys. m2 powierzchni znajduje się basen ze sztucznymi falami, leniwa rzeka, kilka zjeżdżalni i wiele innych atrakcji.
https://www.dreamlanduae.com/

Aquarium mieści się w Marine Research Centre, w którym znajdują się ryby, węże i korale i inne formy życia morskiego znalezione w regionalnych wodach.
http://uaqmd.gov.ae/en/index.php/component/k2/item/372-opening-sheikh-khalifa-bin-zayed-marine-research-center-in-umm-al-quwain
https://www.expedia.com/Marine-Research-Center-And-Aquarium-Umm-Al-Quwain.d6114232.Vacation-Attraction

The dhow building yard to stara stocznia, gdzie rzemieślnicy wciąż produkują tradycyjne drewniane łodzie.
http://www.beforeyougotouae.com/7emirates/umm-al-quwain/

Tal Abrak to leżący na granicy Umm Al Kajwajn i Szardży 4000-letni fort wykorzystywany przez ponad 2 500 lat. Twierdza Tal Abrak (Tell Abraq) najprawdopodobniej górowała nad brzegiem Zatoki i jest to największa budowla z epoki brązu odkryta na Półwyspie Arabskim. Była prawdopodobnie siedzibą lokalnego władcy znanego w starożytnej Mezopotamii jako Magan. Tam znaleziono ceramikę typową dla okresu 2300–2000 p.n.e., kości zwierząt, narzędzia. Ceramika, cyna i kość słoniowa pochodząca z Mezopotamii, Iranu, Bahrajnu, Afganistanu i Uzbekistanu oraz z doliny Indusu odzwierciedlają znaczenie tego miejsca i jego sieć interakcji ze światem zewnętrznym. Umarłych chowano w imponującym okrągłym kamiennym grobowcu, zaledwie 10 m na zachód od twierdzy, gdzie znaleziono szczątki mężczyzn, kobiet, chłopców i dziewczyny, starych i młodych oraz fragmenty płótna, eleganckie złote wisiorki i przedmioty z kości słoniowej, a nawet pojemniki z upiększającym oczy kohl. Wszystko wskazuje na to, że ta twierdza została opuszczona w pierwszym wieku naszej ery z powodu wyczerpania się zasobów wody pitnej.
http://ahd.uaq.ae/en/about-us/museums/museum3.html

Rezerwaty przyrody.

Umm al Quwain wetlands to mokradła w emiracie Umm Al Kajwajn z błękitnymi lagunami, otoczony małymi wyspami. Te wyspy są doskonałą lokalizacją dla ornitologów i miłośników przyrody, a mokradła są idealne do zwiedzania kajakiem wśród lasów namorzynowych po kanałach wodnych między wyspami.
https://www.thenational.ae/uae/environment/wetlands-attract-birds-and-birdwatchers-1.57814

Khor al Beidah jest miejscem z dzikimi zwierzętami i ptakami. Znajduje się na Al Sinniyah Island, największej z wysp emiratu Umm Al Kajwajn.
http://gulfnews.com/guides/life/community/11-of-the-best-natural-hidden-gems-in-the-uae-1.1883234
http://www.uaebirding.com/sites/north/khoral-beida.html


Tam nie ma przepychu i wiezowcow, ale warto pojechac.

Zdjęcia

ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE / Emirat Umm Al Kajwajn  / Umm Al Kajwajn  / Palma Bowling - miejsce relaksu w emiracie Umm Al Kajwajn

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl