Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Emirat Adżman > ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE


mmaJola mmaJola Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE / Emirat Adżman / Etihad Muzeum w Dubaju. / Szejk  Adżmanu Rashid Bin Humaid Al Nuaimi Historia i cikawe miejsca w emiracie Adżman.

Emirat Adżman jest najmniejszym z wszystkich emiratów wchodzących w skład ZEA. Ma powierzchnię 260 km2 i leży w północnej części kraju nad Zatoką Perską, mając 16 km piaszczystych plaż. Graniczy z emiratami Szardża, Fudżajra i Dubajem oraz z Sułtanatem Omanu. W 2005 r. populacja tego emiratu wynosiła 250 tys. osób, w czym samych Emiratczyków było 42 186.
Nazwę swoją zawdzięcza najprawdopodobniej ludziom zamieszkującym te rejony, z plemienia o tej samej nazwie, lub od zdrobnienia nazwy sąsiadującego Omanu.
Od 1981 r. władcą Adżmanu jest szejk Humaid Bin Raszid Al Na’imi.

Historia emiratu do 1971 roku

Historia tego rejonu sięga ok. 3000 p.n.e., co wykazały wykopaliska archeologiczne. Odkryto tam, na wyspie Akab, prawdopodobnie najstarsze miejsce kultu poświęcone morzu.
W 1908 r. mieszkało na tych terenach tylko 750 osób pochodzących z beduińskiego rodu Na’imich należącego do plemienia Al bu Churajban i stowarzyszonego z plemieniem Ghafiri z Abu Zabi.
Pierwszym dobrze znanym władcą Adżmanu uznanym przez Brytyjczyków był szejk Raszid Bin Humaid zwany Raszidem I, panujący od 1820 r. i od tego czasu datuje się powstanie autonomicznego państwa Adżman, zamieszkałego od 1775 r. przez plemię Al Na’imich. W tym to roku podpisany został traktat pokojowy między Brytyjczykami a szejkami władającymi na terytoriach obecnych ZEA.
Adżman było małą wioską, gdzie ludzie zajmowali się połowem pereł i ryb oraz szkutnictwem. Na początku XIX wieku przyjęli wahhabizm, a w 1900 r. zaczęli osiedlać się na tych terenach kupcy z innych państw, przypływając statkami.
Wzrost brytyjskiej potęgi morskiej w Zatoce Perskiej od połowy XIX wieku doprowadzał do konfliktów między Brytyjczykami a szejkami, zdarzały się też spory wewnętrzne między plemionami, od których nie ustrzegli się też Na’imichowie. Jeszcze w latach 50. XX wieku Adżman wszedł w spór z Umm Al Kajwajnem o kilka miejscowości.
Od 1928 r. do 1981 r. władcą tego rejonu był ojciec obecnego szejka, szejk Raszid Bin Humaid, urodzony w 1902 r., który zawsze nosił przy sobie khanjar, zakrzywiony sztylet, za którym skrywał drugi. W czasie jego panowania szukano ropy naftowej na terenie emiratu, ale nic nie znaleziono.
W 1968 r. utworzono jednostkę policyjną i ośrodek zdrowia, rozpoczęto też elektryfikację i budowę wodociągu.

Historia emiratu po 1971 roku

Od 1981 r. władcą emiratu jest szejk Humaid Bin Raszid połączony dynastycznie poprzez małżeństwo z rodem Al Nahajan z Abu Zabi. Rozwinął on przemysł stoczniowy, a zwłaszcza budowę tradycyjnych drewnianych statków i jednostek wojennych. Jako jedyny emirat zezwala na posiadanie 100% własności nieruchomości obcokrajowcom i oczywiście Emiratczykom oraz jest w nim zarejestrowanych ponad 10% ogółu firm istniejących w ZEA.

Miasto Adżman
Stolica emiratu to miasto portowe usytuowane nad brzegiem Zatoki Perskiej.
Znajduje się tam port i strefa wolnocłowa — Ajman Port Free Zone.

Ajman Museum usytuowane jest w XVIII-wiecznym forcie, używanym do 1970 r. jako pałac władcy, a później do 1978 r. jako posterunek policji. Otwarte w 1981 r., gromadzi eksponaty mówiące o tradycyjnym lokalnym stylu życia, jak i znaleziska archeologiczne z pobliskich terenów. Znajduje się tam kolekcja dawnej broni i rękopisy. Sam budynek ma dobrze zachowane dwie wieże wiatrowe, dwie wieże strażnicze i wielką bramę.
http://ajman.travel/en/destinations/ajman-city/ajman-museum/

Saleh Souq uważany jest za jeden z najlepszych w regionie tradycyjnych rynków arabskich, niedawno rozbudowany i odnowiony, z dachem z liści palmowych i kamienną podłogą. Znajduje się w dzielnicy Nakheel.
http://ajman.travel/en/destinations/ajman-city/saleh-souq/

Dhou Yard to jedno z największych na świecie centrów budowy łodzi dhou. Znajduje się w północnej części miasta. Łodzie te budowane są przy użyciu tradycyjnych narzędzi i umiejętności manualnych, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie.
http://ajman.travel/en/destinations/ajman-city/dhow-yard/

Mowaihat to stanowisko archeologiczne znajdujące się na obrzeżach miasta. Powstało w 1986 r., kiedy robotnicy wkopywali rurę kanalizacyjną i natknęli się na grób z czasów Umm Al-Nar — era brązu (2600–2000 pne). Znaleziono tam liczne malowane naczynia ceramiczne oraz szereg narzędzi miedzianych. W momencie jego odkrycia grób Mowaihat było pierwszym dowodem na istnienie kultury Umm Al-Nar w emiratach północnych.
http://www.whatsupajman.com/Things%20to%20See/mowaihat-archaeological-site
Red Fort został zbudowany za rządów szejka Humaid Bin Abdul Aziz i składa się z czterech pokoi oraz dwóch wież. Fort został odnowiony w 1986 r., dobudowano też trzecią wieżę. Żwir i czerwony tynk zostały wykorzystane przy budowie murów fortu i dlatego został nazwany czerwonym fortem. Dla podparcia konstrukcji dachu użyto belek sandałowych.
http://www.whatsupajman.com/tag/the%20red%20fort

Enklawa Al Manamah

W tym rejonie powstaje Al Naseem Nature Reserve, aby zachować piękno naturalnego krajobrazu tego regionu i chronić jego najrzadszą florę i faunę. Zwłaszcza rośnie tam dużo akacji i drzew ghaf.

Al Manama Museum
Otwarte w dniu 2 grudnia 2012 r. muzeum znajduje się w Al Mareer Fort, który pierwotnie został zbudowany w okresie panowania szejka Raszida Bin Humaid (lata panowania 1873–1891). Fort ma siedem pokoi i jest otoczony palmami nawadnianymi przez stary system falaj, czyli kanałami wodnymi, do których woda napływa z gór.

Enklawa Masfut

Enklawa znana z działalności rolniczej i kolorowych marmurów oraz z jednych z najpiękniejszych drzew żółto kwitnących zwanych farfar (Tecomella Undulata) jest otoczona górami Hadżar.
Na szczycie góry, na północnym skraju Masfut, wznosi się XIX-wieczny zamek — Mastuf Castel, który bronił drogi przed bandytami zmierzającymi do sąsiedniego Omanu. Zbudowany z kamieni, błota i lokalnego drewna, składa się z dwóch pomieszczeń i bramy. Zamkowa wieża została odbudowana pod koniec 1940 r. na rozkaz nieżyjącego szejka Raszida Bin Humaid.
http://ajman.travel/en/destinations/masfout/masfout-castle/

Masfut Gate została zbudowana przez szejka Raszida Bin Humaid w 1961 r. Jest uważana za główne wejście dla mieszkańców i gości Masfut. Na tej bramie widnieje napis Witamy tych, co wchodzą i Do Zobaczenia tym, co wychodzą. Obok bramy, znajduje się wieża kontrolna zatrzymująca tych, co chcą się ukryć.
http://ajman.travel/en/destinations/masfout/masfout-gate/

Inne miejsca w emiracie

Al Sorea Nature Reserve. Znajduje się na północ od miasta Adżman. To tętniący życiem ekosystem złożony z drzew namorzynowych, turkusowych lagun i piaszczystych plaż, które są domem dla prawie 60 gatunków ptaków, w tym różowych flamingów i białej czapli.
http://ajman.travel/en/destinations/ajman-city/al-zorah-nature-reserve/


Warto zobaczyc przejazdem.

Zdjęcia

ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE / Emirat Adżman / Etihad Muzeum w Dubaju. / Szejk  Adżmanu Rashid Bin Humaid Al Nuaimi

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl