Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Teatr w ZEA. > ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE


mmaJola mmaJola Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE / Emirat Abu Zabi / Abu Zabi / Gmach teatru w Abu Zabi.W emirackim teatrze jest tylko jeden język, arabski i to on decyduje o widzu. Na deskach wystawiane są sztuki z zachowaniem zasad, gdzie mężczyźni i kobiety nie mogą dotykać się na scenie, a nawet nie podają sobie rąk. Nie ma sztuk na tematy jak: szejk, emigranci, imigranci czy islam.

Wśród historyków nie ma zgodności co do daty pierwszej sztuki wystawionej na terenie obecnych Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Niektórzy twierdzą, że pierwsza sztuka była wystawiona w klubie Omani w Szardży w 1958 roku, inni, że w 1963, a są i tacy, którzy twierdzą, że był to rok 1955.

Pierwszą sztuką napisaną przez pisarza emirackiego, Sulṭana Ibn Muammam al Kasimi, jest Nihāyat Ṣahyūn -„Koniec Syjonu”, w 1958.

Głównymi osobami decydującymi o teatrze w ZEA są szejkowie jako sponsorzy, bo nie jest on instytucją dochodową. W emirackim teatrze jest tylko jeden język, arabski i to on decyduje o widzu. Jest to lokalne widowisko. Najczęściej sztuka grana jest przez trzy dni i następuje długa przerwa, by obsada przygotowała następną.

Abu Zabi

W Abu Zabi są dwa teatry: Abu Dhabi National Theatre i Abu Dhabi Theatre. Teatr Narodowy założony w 1981 roku może pomieścić 2246 widzów, ale rzadko są tam wystawiane sztuki teatralne. Drugi natomiast został otwarty w 2007 roku z 530 miejscami, lecz i w nim inscenizacje teatralne są sporadyczne.

Dubaj

Folklorystyczne Towarzystwo Teatru poświęcone emirackiemu dramatowi mieści się w Al Mamzar, w Dubaju. Zostało ono założone w 1977 roku razem z małą sceną, a w 1983 roku szejk Raszid dał teatrowi większy obiekt. W kompleksie znajduje się teatr, zwany Al-Nadwa i mieści 1000 osób.
Drugim miejscem przeznaczonym do wystawiania sztuk teatralnych w Dubaju jest Madinat Theatre w luksusowym, pięciogwiazdkowym ośrodku Madinat Jumeirah.
Kolejnym jest Dubai Community Theatre and Arts Center znajdującym się w centrum handlowym Mall of the Emirates i jest jedynym teatrem w Emiratach, który prezentuje sztuki w języku angielskim i Urdu. Składa się z głównej sceny z 543 miejscami dla widowni, trzech sal prób oraz Kilachand Studio Theatre, który jest kameralnym teatrem z 151 miejscami, gdzie ma swoje miejsce teatr eksperymentalny.

Fudżajra

W tym emiracie są dwa teatry: Al-Fujairah National Theatre, który został zbudowany w 1979 roku i ma 1500 miejsc dla widzów, oraz Dibba Al Fujairah Theatre założony w 1991 z dwoma scenami, gdzie odbywa się Al-Fujairah International Monodrama Festival, jedyny festiwal teatralny w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, który nie ogranicza się do sztuk w języku arabskim.

Szardża

Szardża jest najbardziej uznanym miastem teatralnym, nie tylko w Emiratach, ale także na całym Półwyspie Arabskim. Od 1984 roku corocznie odbywa się tam konkurs teatralny najlepszej sztuki teatralnej i aktora dla teatrów z całego świata na Bliskim Wschodzie w ramach Sharjah Theatre Days.
The National Theatre Company to instytucja, która rozpoczęła swoją działalność w 1975 roku, ale zainaugurowała ją w 1978 roku. Znajduje się w samym centrum miasta, w Heritage District i w jej skład wchodzi między innymi instytut sztuki teatralnej z dwoma scenami oraz dom poezji. Obok budynku National Theatre mieści się Stowarzyszenie Teatralne, miejsce spotkań twórców emirackiego teatru.
W dzielnicy Al Qasba jest Al-Qasba Theatre, który mieści 250 osób i jest dobrze wyposażony, ale nie ma garderoby.
Najbardziej znanym miejscem teatralnym w Szardży jest Culture Palace, który jest dużym i dobrze wyposażonym teatrem z 670 miejscami dla widowni. Tam odbywają się pokazy sztuk teatralnych biorących udział w festiwalach.
W Szardża został zbudowany amfiteatr rzymski o powierzchni 7238 metrów kwadratowych, który może pomieścić do 4500 widzów na kilku tarasach z siedzeniami. Mieści się on na wyspie Khaled, na którą można dojechać po moście.
Teatr w Szardży ma najwięcej widzów, bo 90% populacji tam mieszkającej to Arabowie i arabskojęzyczni muzułmanie, dla których konserwatywne przepisy emiratu nie są problemem. Na deskach wystawiane są sztuki z zachowaniem tych zasad, gdzie mężczyźni i kobiety nie mogą dotykać się na scenie, a nawet nie podają sobie rąk. Nie ma tam sztuk na tematy jak: szejk, emigranci, imigranci czy islam.

Adżman, Ra’s Al Chajma, Umm Al Kajwajn

W tych emiratach są teatry narodowe, ale nie odbywają się tam żadne większe imprezy czy festiwale, a aktorami są lokalni pasjonaci.

http://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/24261
http://arabstages.org/2016/04/the-local-otherness-theatre-houses-in-the-united-arab-emirates/
Turysci do teatru w ZEA nie chodza tak samo jak i rezydenci. No moze z malymi wyjatkami.

Zdjęcia

ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE / Emirat Abu Zabi / Abu Zabi / Gmach teatru w Abu Zabi.

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

tytuł licznik ocena uwagi
The Local Otherness: Theatre Houses in the United Arab Emirates 15 Artykul o tym, dlaczego teatr w ZEA nie rozwija sie dobrze.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl