Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

INFRASTRUKTURA I TRANSPORT > ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE


mmaJola mmaJola Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE / Emirat Dubaj / Dubaj / AbrasZEA to kraj, w którym inwestycje powstają w szybkim tempie. Biorąc pod uwagę skalę i rozmiar rozwoju w każdej dziedzinie, profesjonalne zaprojektowanie i dobre zarządzanie jest istotne też dla ochrony środowiska. Do projektów zatrudniani są najlepsi architekci na świecie.

Transport drogowy

Rozbudowana sieć drogowa ZEA łączy wszystkie siedem emiratów z sąsiadującym Sułtanatem Omanu i Arabią Saudyjską. Całkowita sieć drogowa obejmuje wielopasmowe autostrady, drogi szybkiego ruchu, główne drogi krajowe, drogi drugorzędne, regionalne i inne. Wszystkie autostrady posiadają oświetlenie uliczne dla komfortu nocnej podróży. Tylko w Dubaju w 2015 r. na każde 1 tys. osób przypadało 540 zarejestrowanych aut.

W połowie roku 2007 na ulicach Dubaju uruchomiono elektroniczny system opłat drogowych Salik, co w języku arabskim znaczy „jasny i ruchomy”. Jadąc ulicami, przekracza się bramki, w których zamontowany jest czytnik technologii RFID pobierający opłaty z kart prepaid umieszczanych na szybie samochodu.
Jednak pierwsze opłaty za przejazd wprowadzono w Dubaju już w roku 1963 na nowootwartym moście Maktoum. Kierowca jadący od strony Deiry do dzielnicy Bur Dubai musiał kupić niebieski bilet. Wjeżdżając na most, okazywał bilet kontrolerowi i najczęściej od razu wyrzucał go przez okno. W tym miejscu ulica zawsze była niebieska do 1973 roku.
http://www.dubaiasitusedtobe.com/pagesnew/AlMaktoumBridge1963.shtm

Transport lotniczy

Istnieje 7 lotnisk międzynarodowych w ZEA i dwie główne międzynarodowe linie lotnicze: Emirates i Etihad, a także dwie największe tanie linie lotnicze w tym regionie: Air Arabia oraz Flydubai.

Międzynarodowe lotniska:

Dubai International Airport (DXB) znajduje się w dzielnicy Al-Karhud. Jego historia rozpoczęła się w lipcu 1937 r., umową podpisaną z Imperial Airways, której Dubaj wynajął miejsce do lądowania za ok. 440 rupii miesięcznie. Budowa lotniska została rozpoczęta w 1959 r., a oficjalne otwarcie nastąpiło już w 1960 r. Pierwszy pas startowy zbudowany został z zagęszczonego piasku, a asfaltowy przygotowano w 1965 r.
http://gulfnews.com/business/aviation/timeline-in-the-life-of-dubai-airports-1.1447709

Al Maktoum International w Dubai World Central (DWC) znajduje się w dzielnicy Dżabel Ali i został otwarty w dniu 27 czerwca 2010 r.
http://www.dubaiairports.ae/corporate/about-us/dwc-dubai-world-central

Abu Dhabi International Airport (AUH) znajduje się na lądzie, poza wyspą Abu Zabi, powstało w 1982 r. Pierwotnie funkcję lotniska międzynarodowego spełniało Al Bateen Airport.
http://www.adac.ae/english/who-we-are/who-we-are/evolution

Al Ain International Airport (AAN) znajduje się w mieście Al Ain i został otwarty w dniu 31 marca 1994 r.
http://www.adac.ae/english/what-we-do/airports/al-ain-international-airport

Fujairah International Airport (FJR) znajduje się w mieście Fudżajra. Rozpoczęło działalność w dniu 29 października 1987 r. Na nim znajduje się baza smolotów poddawanych recyklingowi.
http://www.wikiwand.com/en/Fujairah_International_Airport

Ras Al Khaima International Airport (RKT) znajduje się w mieście Ra’s Al Chajma, zostało otwarte w 1976 r. jako lotnisko regionalne. Dopiero od 2013 r. stało się portem międzynarodowym.
http://www.rakairport.com/management.html

Shariah International Airport (SHJ) znajduje się w mieście Szardża. Jego historia sięga 1932 r., kiedy stacjonowała tam jednostka RAF Sharjah. Obecny Sharjah Airport został zbudowany w 1970 r., ale otwarto go w dniu 1 stycznia 1977 r. Było to pierwsze lotnisko w ZEA wykorzystywane przez Imperial Airways, a następnie przez RAF do dnia 14 grudnia 1971 r.
Lotnisko to było wykorzystywane przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych podczas operacji Pustynna Tarcza na przełomie 1990 i 1991 roku.
http://www.khaleejtimes.com/article/20121010/ARTICLE/310109834/1036

Lotniska prywatne, militarne i do obsługi pól naftowych mieszczą się na lądzie i na wyspach:

Al Bateen Executive Airport to port lotniczy dla celów biznesowych Abu Zabi, mieści się w centrum miasta. Z niego wystartował Solar Impulse 2, szwajcarski eksperymentalny samolot zasilany energią słoneczną w podróż dookoła świata w dniu 9 marca 2015 r. który poleciał do pobliskiego Omanu, a następnie dalej do Indii. Był też miejscem lądowania po ostatnim etapie z Kairu do Abu Zabi 25 lipca 2016 r.
http://www.albateenairport.ae/english/about-us/al-bateen/history

Abu Dhabi Aviation jest największym komercyjnym operatorem helikopterów w Zatoce Perskiej, a firma zatrudnia ponad 900 pracowników, w tym ponad 150 pilotów i ok. 150 inżynierów obsługi technicznej. Obsługuje komunikację między lądem a rafineriami na morzu, jest wykorzystywane do pomocy medycznej i w celach naukowych poprzez fotografię.
http://www.abudhabiaviation.com/media/news/interview-he-nadir-al-hammadi,-abu-dhabi-aviation.aspx

Al Dhafra Air Base to lotnisko wojskowe w emiracie Abu Zabi. Jest obsługiwane przez Siły Powietrzne Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
http://www.globalsecurity.org/military/facility/dhafra.htm

Futaysi Airport znajduje się na Al Futaisi i jest to prywatne lotnisko szejka z Abu Zabi, Hamada Bin Hamdan Al Nahyana.
https://www.revolvy.com/topic/Futaysi%20Airport&uid=null

Al Jazeirah Airport znajduje się w Ra’s Al Chajmie i jest to prywatne lotnisko obsługiwane przez Al Jazeirah Aviation Club, a jego flota składa się z samolotów lekkich, gyrocoptersów, paralotni.
https://www.skybrary.aero/index.php/OMRJ

Etihad, linia lotnicza Abu Zabi, miała swój inauguracyjny lot w 2003 r.W 2016 r. znalazła się na 6 pozycji najlepszych linii lotniczych na świecie.
Etihad znaczy „zjednoczenie”.
http://www.etihad.com/en-us/about-us/keep-the-skies-open/our-story/

Emirates, linia lotnicza Dubaju, powstała w 1985 r. W 2016 r. znalazła się na pierwszej pozycji najlepszych linii lotniczych na świecie.
https://www.emirates.com/english/about/history.aspx

Transport miejski

Taxi

Taksówki są jednym z najczęściej używanych i najszybszych sposobów poruszania się po mieście. Kobiety, które nie czują się komfortowo z mężczyzną jako kierowcą, mogą skorzystać z różowej taksówki, którą prowadzi kobieta kierowca. Wszystkie taxi mają taksometry. http://uaehistory.com/en/%D8%B3%D9%8A%D8%A7%D8%B1%D8%A9-%D8%AA%D8%A7%D9%83%D8%B3%D9%8A-%D9%81%D9%8A-%D8%AF%D8%A8%D9%8A-1962/
https://www.khaleejtimes.com/nation/dubai/take-a-dubai-flying-taxi-by-end-of-2017

Abras

Abras to drewniane tradycyjne łódki na kanale w Dubaju. Główne ich trasy biegną między Old Souk Deira i Bur Dubai i Dubai Old Souk i Sabakha. Opłata wynosi obecnie 1 dirhama od osoby, płatne jest w gotówce.
https://www.thenational.ae/uae/a-bridge-from-past-to-present-can-dubai-s-abras-survive-modernisation-1.77003

Autobus wodny

Autobus wodny został wprowadzony na Dubai Creek od lipca 2007 r. Istnieją cztery różne trasy tego systemu komunikacji.
https://www.rta.ae/wpsv5/links/special_needs/en/waterbus.html

Taxi wodne

Dubaj uruchomił taksówki wodne w lipcu 2010 r., które mogą transportować równocześnie 11 pasażerów i są wyposażone w specjalne rampy, ekrany LCD, klimatyzowane kabiny. W przeciwieństwie do Abras i autobusów wodnych, mogą one opuścić Creek i poruszać się po wodach zatoki. Taksówki wodne łączą kilka lokalizacji, w tym Deira Old Souk i Jebel Ali Hotel and Spa. Można z nich skorzystać od 10 rano do 10 wieczorem.
https://www.dubai-marina.com/water-taxi/
http://emirateswoman.com/everything-you-need-to-know-about-dubais-newest-water-transport/

Autobusy

Autobusy miejskie wykorzystywane są głównie przez grupy o niższych dochodach. Ich sieć w miastach i miasteczkach jest dobrze rozwinięta. Na przystankach, które w większości są klimatyzowane, są umieszczone informacje o trasach.
http://www.dubai.ae/en/Lists/Articles/DispForm.aspx?ID=58&category=Citizens

Tramwaj

W Dubaju najnowszy system transportu to tramwaj w dzielnicy Dubai Marina, którego linie będą rozszerzane.
http://www.alsufouhtram.com/
https://www.dubai-marina.com/dubai-tram/

Metro

Obecnie tylko w Dubaju uruchomiona jest w pełni zautomatyzowana sieć linii, która działa od 2009 r. Istnieją specjalne kabiny przeznaczone dla kobiet i dzieci oraz klasy złota i srebra. Cztery razy na dobę czerwoną linią jedzie Metro Express mające tylko 13 przystanków (normalnie na tej linii jest 29 stacji).
https://www.rta.ae/links/handy-guide/metro-handy-guide-en.pdf
https://www.rta.ae/wpsv5/links/metro-express/en/index.html

Pociąg

Tylko w Dubaju jest jedna linia, po której kursuje bezzałogowy pociąg, który nazywa się Palm Monorail. Ten rodzaj transportu został uruchomiony w dniu 30 kwietnia 2009 r. i biegnie wzdłuż Palm Jumeirah, łącząc wjazd na nią z hotelem Atlantis. Z okien tego pociągu dobrze widać jak wygląda sztuczna wyspa.
http://www.palm-monorail.com/

Dodatkowe informacje

Strona http://wojhati.rta.ae/ pozwoli zaplanować podróż w Dubaju transportem miejskim. Jest ona też dostępna w formie aplikacji na telefon.
W Dubaju, Abu Zabi i Szardży można zakupić specjalną kartę, którą można wykorzystać na opłacenie transportu publicznego (autobus, metro, tramwaj, autobus wodny).

Transport wodny

Prom

Usługa promu w Abu Zabi oferuje nie tylko usługi dla pieszych, ale także dla samochodów. Można nim dostać się z Marsa Jabel Al Dhanna na wyspę Delma. Promy pływają trzy razy dziennie, z wyjątkiem piątku — wtedy wykonują rejs tylko dwa razy. Promy zostały nazwane Yameela i Al Gharbia.
http://www.khaleejtimes.com/article/20100630/ARTICLE/306309904/1002
https://dot.abudhabi.ae/en/info/Ferry_Services

Taxi wodne

Od 1 lutego 2017 r. Abu Zabi wprowadziło łodzie, które są taksówkami. Kursują one z Al Raha Beach i Bandar do Yas Marina, co pół godziny, od południa do 18.00.
https://visitabudhabi.ae/en/travel/around.the.emirate/abra.aspx
https://www.thenational.ae/uae/transport/boat-taxi-between-abu-dhabi-city-and-yas-offers-cheap-and-quick-commute-1.55352

Transport kolejowy

Trwa budowa Etihad Rail, kolei, która ma połączyć ośrodki przemysłowe, miejskie i wiejskie w całej ZEA od 2018 r. Pierwsza część, od Habshan do portu naftowego w Ruwais w emiracie Abu Zabi, jest już w eksploatacji. Po zakończeniu budowy sieć kolejowa będzie łączyć ZEA z Sułtanatem Omanu, Arabią Saudyjską, Katarem i Kuwejtem, włącznie z portami Morza Czerwonego, Oceanu Indyjskiego i Zatoki Perskiej, wykorzystując strategiczne położenie geograficzne kraju.
http://www.etihadrail.ae/

Transport krajowy

Autobusy dalekobieżne

Między wszystkimi emiratami można odbyć podróż autokarem dalekobieżnym. W każdym mieście znajdują się dworce autobusowe.
http://www.globalprice.info/en/?p=uae/transport-prices-in-uae
http://gulfnews.com/news/uae/new-express-bus-service-between-abu-dhabi-and-al-ain-1.1064311


Turysci najczesciej korzystaj z taksowek, abras oraz metra.

Zdjęcia

ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE / Emirat Dubaj / Dubaj / Abras

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

tytuł licznik ocena uwagi
Planowanie podrozy. 28 Strona http://wojhati.rta.ae/ pozwoli zaplanować podróż w Dubaju transportem miejskim. Jest ona też dostępna w formie aplikacji na telefon

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl