Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Poligamia > ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE


mmaJola mmaJola Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE / Emirat Dubaj / Dubaj / Tradycyjny ubior slubny.Poligamia jest praktykowana w różnych kulturach na całym świecie od wieków i nadal pozostaje legalna w większości krajów muzułmańskich.

Islam jako religia pozwala na wielożeństwo, ale pod pewnymi warunkami. To ograniczyło dowolność w tym zakresie.
„ A jeśli się obawiacie,
iż nie będziecie sprawiedliwi
względem sierot...
Żeńcie się zatem z kobietami,
które są dla was przyjemne
– — z dwoma, trzema lub czterema.
Lecz jeśli się obawiacie,
że nie będziecie sprawiedliwi,
to żeńcie się tylko z jedną
albo z tymi, którymi zawładnęły wasze prawice.
To jest dla was odpowiedniejsze,
abyście nie postępowali niesprawiedliwie”. [K 4:3 ]
„Wy nie będziecie mogli być sprawiedliwi
dla każdej z waszych kobiet,
nawet gdybyście chcieli.
Ale nie odsuwajcie się całkowicie,
aby jednej z nich nie pozostawić jakby w zawieszeniu.
A jeśli się pogodzicie
i będziecie bogobojni,
to, zaprawdę, Bóg jest przebaczający, litościwy!” [K 4: 129 ]
Z hadisów wiemy, że prorok Mahomet miał wiele żon, ale był monogamiczny przez ponad 25 lat, pozostając w związku z pierwszą żoną, Chadidżą. Prorok zakazał też zięciowi Alemu poślubienia innej kobiety, chyba że rozwiedzie się z jego najukochańszą córką Fatimą. Prawnuczka proroka, Sukajna, wnuczka Alego i Fatimy, zawarła w warunkach umowy małżeńskiej, że jej mąż nie ma prawa do poślubienia innej kobiety w czasie trwania ich małżeństwa.
Czasowe małżeństwa nazywane misjar lub mut’a są małżeństwami na określony czas, od godziny po siedemdziesiąt lat, bez dawania mehru dziewczynie. Taki luźny związek nie potrzebuje zgody ojca i nie ma świadków, a mężczyzna może mieć zawartych takich małżeństw nieskończoną ilość w jednym czasie. Kobieta nie musi być dziewicą w takim związku. Może to być mężatka. Dziecko poczęte w takim związku nie ma ojca. On nie bierze za nie odpowiedzialności.
Prorok Mahomet w swoim życiu też zawierał takie związki dwa razy. Raz uczynił to podczas wojny o Khaiber, a drugi raz, zdobywając Mekkę. Te jego małżeństwa trwały po trzy dni. Potem uczynił je haram, czyli niedozwolonymi. Ale zapisy o tym są w hadisach, co daje głównie szyitom przyzwolenie i zawsze się na nie powołują.
W dawnych czasach traktowano takie małżeństwa jako halal, czyli dozwolone w skrajnych przypadkach, jakim była wojna, a do tego podpierano się Koranem, w którym istnieje zapis, że:
„On zakazał wam tylko:
padliny, krwi i mięsa wieprzowego,
i tego, co zostało złożone na ofiarę
czemuś innemu niż Bogu.
Lecz ten, kto został do tego zmuszony,
a nie będąc buntownikiem ani występnym,
nie będzie miał grzechu.
Zaprawdę; Bóg jest przebaczający, litościwy!” [K 2:173 ]
W prawie Zjednoczonych Emiratów Arabskich zostało napisane, że poligamia jest dopuszczalna. Mężczyzna może poślubić cztery żony, pod warunkiem, że uzyska zgodę od wszystkich istniejących żon i jest w stanie wspierać finansowo wszystkie jednakowo. Tymczasowe małżeństwo misjar jest też dopuszczalne, a działaczki na rzecz praw kobiet w Zatoce Perskiej często wyrażają sprzeciw wobec takiego małżeństwa jako naruszenia praw prawowitej żony i instytucji małżeństwa.


W ZEA poligamicznych małżeństw jest niewiele. Przede wszystkim kobiety nie wyrażają na to zgody. Badania, jakie przeprowadzono z ramienia Zayed Uniwersity, pokazały, że jedna na dziesięć kobiet zgadza się na poligamię. Reszta uważa, że zapis w Koranie o równym traktowaniu żon jest niemożliwy do spełnienia.

Zdjęcia

ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE / Emirat Dubaj / Dubaj / Tradycyjny ubior slubny.

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl