Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Imiona własne Emiratek i Emiratczyków. > ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE


mmaJola mmaJola Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE / Emirat Abu Zabi / Ruwais / KwiatyTen system składa się z długiego łańcucha nazw bardzo istotnych dla identyfikacji Emiratczyka.

Jego imię jest ważne tak samo jak imię jego ojca, dziadka, rodu czy plemienia. Bez tych członów on jest nikim.
Emiratczyk lub Emiratka może podawać swoje nazwisko na pięć sposobów.

ISM to pierwszy, najprostszy, i zawiera imię osoby, np. Khaled, Fatma, Ali.

Kunya to człon występujący po ISM lub może go zastępować, a odnosi się do imienia ojca: „Abu Ali” — ojciec Alego, „Umm Ali” — matka Alego.

Nasab to człon mówiący o spuściźnie osoby. Po niej można prześledzić jej pochodzenie. Miało to szczególnie istotne znaczenie w dawnych czasach, gdy społeczność była plemienna, a nazwisko stanowiło formę identyfikacji i statusu społecznego. Używano do tego słowa bin, co znaczy syn. Bin Khaled oznacza syn Khaleda.

Laqab to stary sposób nazewnictwa osoby obecnie nie stosowany.

Nisba to sposób opisywania osoby jej zawodem, miejscem pochodzenia lub cechami rodzinnymi:
Abu Ali Mohammad Al Jamil Bin Nadal Bin Abdulaziz al-Filastini, czyli ojciec Alego Mohammmad, który jest piękny (Al Jamil), syn Nadala, który jest synem Abdulaziza z Palestyny.

Czytając w gazetach, na wizytówkach i innych miejscach nazwiska i imiona Emiratczyków można się pogubić. Ale to nie jest tak bardzo skomplikowane. Pierwsze imię odnosi się do konkretnej osoby i zostało ono nadane jej przez rodziców. Dalej występują imiona męskie i przedstawiają imię ojca danej osoby, dziadka i pradziadka. Na końcu pojawia się nazwa plemienia, z którego dana osoba pochodzi, lub rodu, jeśli plemię ma linie boczne. Nazwy plemienne mogły brać nazwy od wybitnego przodka, który zajmował się czymś ważnym i był z tego znany.

Szejk, władca Dubaju, nazywa się Mohammed Bin Rashid Bin Saees Maktoum Al Maktoum, gdzie Mohammed (imię własne) Rashid (imię ojca) Saeed Maktoum (imię dziadka) Al Maktoum (nazwa rodu czy plemienia).

Nazwy plemienia czy rodu zawsze coś oznaczają i tak np.:
Al Maktoum — tajemniczy,
Al Attar — perfumy,
Al Bannah — budowniczy.

Nadając dziecku imię, rodzice zastanawiają się, jak będzie ono brzmiało dziś i jak w przyszłości. Tu jest w zwyczaju według arabskiej tradycji mówić do mężczyzn, którzy mają swoją rodzinę i dzieci, „Abu…”, czyli ojciec takiego-a-takiego (Abu Mohammed, tak będą mówić do Rashida). Natomiast do Mohammeda powiedzą „Bin Rashid”— syn Rashida.

Pierwszego lub trzeciego dnia po urodzeniu imię zazwyczaj wybiera ojciec, ponieważ to po nim nazywane będzie dziecko, np. syn Abdullaha — Bin Abdullah, córka Abdullaha — Bint Abdullah. Jednak matka też chce mieć wpływ na imię dziecka, więc najczęściej podejmują taką decyzję razem. Siódmego dnia od narodzin odbywa się aqeeqa, czyli uroczysty posiłek, i tahleeq (golenie głowy) oraz w tym czasie zmiękczony daktyl wciera się w dziąsła noworodka, zgodnie z islamskim nauczaniem.
Na przyjęcie aqeeqa z okazji urodzin syna zabija się dwa zwierzęta, z okazji narodzin córki jedno, a tradycja tahleeq, czyli golenie główki dziecka, polega na tym, że po ogoleniu włosy są ważone. Waga włosów jest przeliczana na ilość srebra, złota lub pieniędzy, które rodzina przekazuje ubogim.
Dziecko zawsze nosi nazwisko po ojcu i nigdy go nie zmienia. Kobieta po ślubie pozostaje przy swoim nazwisku. W sytuacji gdy dziecko rodzi się po śmierci ojca, to też będzie nosić jego nazwisko. Jedyny wyjątek, gdy dziecko nosi nazwisko matki, to sytuacja, kiedy poczęte zostało na skutek cudzołóstwa lub gwałtu.

Według prawa islamskiego (szariatu) są imiona dozwolone i zabronione.

Imiona zabronione

Imiona zabronione, czyli haram, to takie, które wskazują na poddaństwo lub oddawanie czci czemukolwiek/komukolwiek innemu poza Allahem. Takie imiona sprzeczne są z naukami proroka, który polecił nadawać piękne imiona. Nie nadaje się też imion Allaha, które przysługują tylko Jemu, a jest ich 99.
Nie nadaje się imion (kuffar), które należą wyłącznie do niewierzących lub mają negatywny wydźwięk. Należą do nich: Harb — wojna, Sariq — złodziej, Zalim — złoczyńca, Himar — osioł, al-Kalb — pies, al-Qird — małpa itp.
Zabronione są też imiona, które mają dwuznaczne lub prowokacyjne znaczenie. Ważne to jest zwłaszcza w przypadku nadawania imion dziewczynkom.

Imiona dozwolone

Najlepsze imiona to takie, jakie zalecił prorok: „Najbardziej umiłowanymi imionami dla Allaha są Abd-Allah i Abd Al-Rahman”. Imiona mile widziane to te, które wyrażają poddanie Allahowi: Abd Al-Aziz, Abd Al-Rahim, Abd Al-Malik, Abd Al-Ilah, Abd Al-Salam, itp;
Wielu rodziców nadaje imiona proroków i wielkich uczonych religijnych. Najczęściej nadawanym jest imię proroka Muhammada lub Ahmad, które również należy do niego. Ibrahim (Abraham), Musa (Mojżesz), Iisa (Jezus) oraz Nuh (Noe) jest też często spotykane. Nadając takie imiona, rodzice mają nadzieję, że ich dziecko będzie też naśladować czyny swoich imienników. Najważniejsze, by imię miało dobre znaczenie, np. Bin Salam — „Syn pokoju”.
Dziewczynki dostają imiona ze szczególnym znaczeniem. Maryam oznacza kobietę czystą i sprawiedliwą, Aysha — imię żony proroka, Fatima — córka proroka.W Zjednoczonych Emiratach Arabskich chłopcy najczęściej dostają imiona: Muhammad, Khalid, Adnan, Farhad, Mustapha, Murad. Dziewczynki natomiast: Samya, Mira, Maryam, Amaya.

Zdjęcia

ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE / Emirat Abu Zabi / Ruwais / Kwiaty

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl