Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Witajcie w Raju > SłOWACJA


Antoni Antoni Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie SłOWACJA / Spisz / Słowacki Raj - zielony szlak Sucha Bela / Kładki i drabinkiPark Narodowy Słowacki Raj znajdujący się w północno-wschodniej części Rudaw powstał w 1988 roku. Jego naturalną wartością są szczególnej urody lasy iglaste i liściaste oraz typowe dla tego obszaru płaskowyże, głębokie kaniony, wąwozy, wodospady, krasowe jaskinie i podziemne groty, pełne naciekowych formacji skalnych oraz naturalnych, lodowych rzeźb.

Najwyższym punktem Parku Narodowego jest Predná Hoľa (1545 m npm). Do najbardziej znanych wąwozów należą Suchá Belá, Piecky, Sokol i Kyseľ z licznymi wodospadami. Pozostałościami pierwotnej rzeźby skalnej są wysokie klify Glac, Geravy, Pelc i Skala. Geologicznie dominują białe wapienie. Znajduje się tu prawie 200 jaskiń i urwisk. Do zwiedzania dostępna jest tylko Dobszyńska Jaskinia Lodowa, gdzie lód nie topnieje od kilkuset lat. http://www.slovenskyraj.sk/ Bogactwo fauny i flory zachęcają do krótkich i dłuższych wędrówek po tym pięknym terenie.


Pierwsze wzmianki o “Raju” na terenie dzisiejszego parku pochodzą z końca XIII wieku. Kartuscy Mnisi z tego terenu nazywali okolicę po łacinie “paradisus”, czyli “raj”, w kronikach klasztoru Kartuzów w Kláštorisku.


Na terenie Parku istnieje 10 znakowanych szlaków turystycznych, pieszych i rowerowych. Najbardziej atrakcyjne trasy piesze biegną dnem tzw. roklin – wąskich wąwozów o wysokich ścianach, w których najtrudniejsze odcinki pokonuje się za pomocą sztucznych ułatwień w postaci metalowych lub drewnianych kładek, mostków i drabin (o wysokości do kilkunastu metrów).

Jedyną w swoim rodzaju atrakcję stanowi trasa biegnąca przełomem rzeki Hornad, która utworzyła tutaj doliny o charakterze kanionów, ich ściany tworzą boczne grzbiety i wierzchołki, miejscami do wysokości 300 m.

Dzięki swojej historii powstawania Przełom Hornadu ma szczególne znaczenie wśród przyrodniczych atrakcji Słowackiego Raju. Pierwsze przejście Przełomem Hornadu po zamarzniętej rzece miało miejsce w lutym 1906 roku. W lipcu 1906 roku B. Hajtsch i L. Hajtsch na prymitywnej tratwie spłynęli Hornadem z Hrabušic (Hrdlo Hornadu) do Smižian (rozlewisko Hornadu przy Smižańskej Mäsi).
W 1960 roku rozpoczęto budowę linowego mostu przy ujściu Klaštorskej rokliny a w 1974 zakończono ostatni etap budowy „Chodnika Górskiej Służby".

Na tej trasie zbudowano 7 metalowych mostków i podestów, założono około 320 m. łańcucha na wysuniętych skalnych ścianach, 140 schodków i około 70 m. drewnianych podestów. http://slovakia.travel/pl/przelom-hornadu-slowacki-raj
Park Narodowy Słowacki Raj dotychczas odwiedziłem 4 razy. Kilka z prezentowanych zdjęć pochodzi z 2011 i 2012 roku, najnowsze, z wizyty studyjnej zorganizowanej przez słowackich przyjaciół w dniach 20-24 czerwca 2018 roku. Swoje wędrówki rozpoczynałem z Campingu Podlesok, który obok Čingov i Dedinky jest jednym z trzech ważnych punktów turystycznych Parku Narodowego Słowacki Raj. Zapraszam do wspólnego spaceru przez najsłynniejszy 3,8 km wąwóz Słowackiego Raju - Suchá Belá, (505 - 959 m n. m.), jednokierunkowy szlak zielony z Campingu Podlesok, czas przejścia 2 godziny.

Wodospady na tej trasie: Wodospad Misowy - 29,5 m, Wodospad Okienkowy – 12,5 m, Wodospad Korytkowy – 8,5 m i Wodospad Boczny – 8 m.


Kolejny szlak biegnie przełomem Hornadu, w którym najwęższe odcinki pokonuje się ciągiem metalowych półeczek, umocowanych w litej, pionowej skale kilka metrów ponad nurtem rzeki. Trasa dwukierunkowa: Podlesok camping – szlak niebieski do Hrdla Hornadu

– szlak żółty do Letanovskiego mlyna

– szlak czerwony na Klastorisko -zielony do Hrdla Hornadu – niebieski do Podlesoka, czas przejścia ok. 5 godz.


Podlesok znajduje się 2 km od wsi Hrabušice, ok. 20 km stąd do Spiskiej Nowej Wsi i 16 kilometrów do Popradu.

Jest tu zagospodarowana baza noclegowa (drewniane domki turystyczne o różnym standardzie i cenach) i czynna przez cały rok restauracja, w której można smacznie i tanio zjeść. Na polu namiotowym są stanowiska dla samochodów, prysznice, pralka, toalety i kuchnia z pitną wodą. Są też miejsca na ogniska, grillowanie, boisko do siatkówki i wi-fi w recepcji i jej najbliższej okolicy. Jest też sklep spożywczy umożliwiający dokonanie drobnych zakupów i wypożyczalnia rowerów. http://www.podlesok.sk/en/

Zdjęcia

SłOWACJA / Spisz / Słowacki Raj - zielony szlak Sucha Bela / Kładki i drabinkiSłOWACJA / Spisz / Słowacki Raj - Przełom Hornadu / DzwoneczkiSłOWACJA / Spisz / Słowacki Raj  / Ruiny klasztoruSłOWACJA / Spisz / Słowacki Raj - Przełom Hornadu / Szlaki z KlasztoriskaSłOWACJA / Spisz / Słowacki Raj - zielony szlak Sucha Bela / Natura i architekturaSłOWACJA / Spisz / Słowacki Raj - Przełom Hornadu / ToboganSłOWACJA / Spisz / Przełom Hornadu / Początek szlakuSłOWACJA / Spisz / Słowacki Raj - Przełom Hornadu / Wiszący mostekSłOWACJA / Spisz / Słowacki Raj - zielony szlak Sucha Bela / UrozmaicenieSłOWACJA / Spisz / Słowacki Raj  / Jeszcze wyżejSłOWACJA / Spisz / Słowacki Raj - Dolina Klasztorisko / Obok wodospaduSłOWACJA / Spisz / Słowacki Raj  / Droga przez oknoSłOWACJA / Spisz / Słowacki Raj - Sucha Bela / Na zielonym szlakuSłOWACJA / Spisz / Przełom Hornadu / Gardło Hornadu - szlakiSłOWACJA / Spisz / Słowacki Raj - Przełom Hornadu / MadonnaSłOWACJA / Spisz / Hrabuszice / Autocamping Podlesok

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

08-07
Prezent dla Podróżnika - 5 obłędnych pomysłów!

Niezależnie od kierunku, który obierzecie w tym roku, zachęcamy Was do odkrycia najlepszych globtroterskich akcesoriów i stylowych gadżetów, które w piękny sposób uzupełnią podróżniczy ekwipunek.

08-05
Dobry smartfon wody się nie boi, czyli o telefonach wodoszczelnych.

Jeśli nie nam samym, to z pewnością któremuś z naszych bliższych czy dalszych znajomych przydarzyła się feralna sytuacja, kiedy trzeba było łowić smartfon w wodzie niczym ryby. Ktoś inny z kolei mógł zapomnieć wyciągnąć go ze spodni przy gorączkowym nastawianiu pralki. Nie mówiąc o naglącej potrzebie skorzystania z jakiejś aplikacji pod strugami lejącego deszczu.

07-29
Do Charkowa na piwo i nie tylko...
07-28
Nie tylko Lofoty i Nordkapp...
07-25
Przejażdżka rowerowa z widokiem n...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl