Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Bardejów > SłOWACJA, POLSKA


mayer mayer Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie SłOWACJA / KRAJ PRESZOWSKI / Bardejów / Pochmurny BardejovCoraz więcej użytkowników Globtrotera dostrzega uroki Krynicy Górskiej.
Tymczasem tuż obok znajduje się zabytkowe miasteczko, które sądząc po niewielkiej liczbie zdjęć tu opublikowanych – wydaje się być miejscem lekko zapomnianym lub nie odkrytym.

Bardejów – czyli po słowacku Bardejov, to miasto powiatowe w północno-wschodniej Słowacji, w kraju preszowskim, do którego najbliżej jest….z Krynicy Górskiej. To zaledwie 31 km odległości, czyli 40 minut drogi autem (przy nie przekraczaniu przepisów drogowych). Droga w zasadzie prosta (nie licząc górskich zakrętów), z Krynicy drogą krajową nr 75 przez dawne przejście w Muszynce. Już po niespełna 14 km jesteśmy na Słowacji, a droga prowadzi nas prosto - do drogi nr 77, którą już bezpośrednio dojedziemy do Bardejowa. Z tym, że jedna uwaga dla kierujących – po około 5 kilometrach od przekroczenia granicy, na wysokości wsi Kurov, znajduje się posterunek słowackiej policji i w jego okolicach lubią stać patrole, oczywiście zatrzymujące auta na polskich blachach.
Po minięciu tego posterunku, droga jest już „bezpieczna”.
Bardejów nie jest dużym miastem i problemów z zaparkowaniem samochodu nie ma, niemniej polecam zatrzymać się na parkingu strzeżonym przy ulicy Dylhy Rad, tuż przy murach obronnych miasta. Koszt pozostawienia auta przez cały dzień to zaledwie 1,5 euro. Bezpośrednio z parkingu po schodkach wchodzimy już w obręb Starego Miasta.

Właśnie ta Starówka, w 2001 roku została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Zdjęcia: Bardejów, KRAJ PRESZOWSKI, Pochmurny Bardejov, SłOWACJA
Bardejów, KRAJ PRESZOWSKI, Pochmurny Bardejov, SłOWACJAW zasadzie wszystkie drogi zaprowadzą nas w serce Starówki, którym jest prostokątny rynek, otoczony domami mieszczańskimi o charakterze architektury gotyckiej i renesansowej. Spacerując po nim warto spojrzeć pod nogi i zauważyć, że cały rynek został wyłożony rzecznymi kamieniami.
Zwiedzanie bezwzględnie należy zacząć od najważniejszego zabytku jakim jest Kościół św. Egidia ( św. Idziego).

Zdjęcia: Bardejów, KRAJ PRESZOWSKI, Bazylika św. Egidia, SłOWACJA
Bardejów, KRAJ PRESZOWSKI, Bazylika św. Egidia, SłOWACJARynek lekko opada w stronę północną i tam właśnie znajduje się kościół, któremu 12 lat temu , ojciec święty Jan Paweł II nadał rangę bazyliki mniejszej.
To położenie, nieco w „dołku” kościoła jest bardzo szczęśliwe dla układu Starówki, bo jego imponująca bryła nie przytłacza rynku.
Budowę kościoła rozpoczęto na początku XV wieku, w miejscu dawnego klasztoru cystersów, a otrzymała ona kształt trzynawowej wyniosłej bazyliki gotyckiej.
Budowla w stanie nienaruszonym jest doskonałym przykładem dla nas, jakby mogły wyglądać kościoły w Polsce gdyby nie zawieruchy wojenne i ich późniejsze przebudowy.
Przy wejściu do świątyni mijamy fontannę z rzeźbą św. Floriana z 1774 r., która upamiętnia wielki pożar miasta z tego roku.

Zdjęcia: Bardejów, KRAJ PRESZOWSKI, Figura św. Floriana, SłOWACJA
Bardejów, KRAJ PRESZOWSKI, Figura św. Floriana, SłOWACJAWchodząc do świątyni niestety spotyka nas nie miła niespodzianka. Otóż wejście do niej jest… płatne. Może nie dużo – 4 euro – (osobno za kościół, osobno za wieżę), ale przy czteroosobowej rodzinie to już wydatek 16 euro. A jak ktoś by chciał się tylko pomodlić ? Też musi płacić !
Świątynia odznacza się mnóstwem cennych szczegółów, o dziełach artystycznych nie wspominając, że wymienię te najcenniejsze. A najcenniejsze to zespół 11 późnogotyckich ołtarzy skrzydłowych, stworzonych w latach 1460 – 1520, co ciekawe znajdujących się w swoich pierwotnych lokalizacjach. Za najcenniejszy z nich uważa się boczny ołtarz Narodzenia Pańskiego, który powstał w otoczeniu warsztatu Wita Stwosza, natomiast rzeźba Tronu Łaski na przedzie ołtarza Św. Barbary, wykonana prawdopodobnie w warsztacie Mistrza Pawła z Lewoczy, uważana jest z kolei za szczytowe osiągnięcie rzeźbiarskie na Słowacji.

Zdjęcia: Bardejów, KRAJ PRESZOWSKI, Wnętrze Bazyliki św. Egidia, SłOWACJA
Bardejów, KRAJ PRESZOWSKI, Wnętrze Bazyliki św. Egidia, SłOWACJAZdjęcia: Bardejów, KRAJ PRESZOWSKI, Bazylika św. Egidia, SłOWACJA
Bardejów, KRAJ PRESZOWSKI, Bazylika św. Egidia, SłOWACJADrugi powód aby rozpocząć zwiedzanie od tego miejsca to – wieża, z której roztacza się przepiękny i niepowtarzalny widok na miasto i pobliskie góry. Wieżę można obejść dookoła a po zejściu nie potrzebny już jest nawet plan miasta , bo znamy układ tego niewielkiego miasteczka.

Zdjęcia: Bardejów, KRAJ PRESZOWSKI, Rynek Starego Miasta, SłOWACJA
Bardejów, KRAJ PRESZOWSKI, Rynek Starego Miasta, SłOWACJAZdjęcia: Bardejów, KRAJ PRESZOWSKI, Stare i nowe - widok na Bardejów, SłOWACJA
Bardejów, KRAJ PRESZOWSKI, Stare i nowe - widok na Bardejów, SłOWACJACo po zejściu ?
Oczywiście ratusz, którego nie da się ominąć, stojący na środku rynku. Jest to najstarszy renesansowy zabytek Słowacji (też nietknięty), w którym mieści się muzeum (niestety zamknięte podczas mojego pobytu).

Zdjęcia: Bardejów, KRAJ PRESZOWSKI, Rynek Starego Miasta , SłOWACJA
Bardejów, KRAJ PRESZOWSKI, Rynek Starego Miasta , SłOWACJARynek obfituje w dużą ilość kawiarni, cukierni i lodziarni więc każdy znajdzie coś dla siebie aby zza stolika poczuć niepowtarzalną atmosferę tego miejsca.
Będąc na rynku warto jeszcze zajrzeć do punktu informacji turystycznej gdzie można zaopatrzyć się w informatory jak również nabyć ciekawe gadżety.
Nie wszystko na rynku jest idealne. Mnie najbardziej „gryzł w oczy” sklepik tuż przy bazylice, oferujący tandetne wyroby produkcji chińskiej – coś w rodzaju punktów oferujących każdy towar po 5 złotych.
Zagłębiając się w uliczki Starego Miasta warto zwrócić uwagę na unikatowy zespół budynków gminy żydowskiej (niestety w złym albo bardzo złym stanie ) a przy wędrówce na obrzeżach starówki podziwiać najlepiej zachowane na Słowacji mury obronne z XIV-XVI w. z dwiema bramami, dwunastoma zachowanymi basztami (łącznie kiedyś było ich 23) oraz barbakanem.

Zdjęcia: Bardejów, KRAJ PRESZOWSKI, Baszta staromiejskich murów, SłOWACJA
Bardejów, KRAJ PRESZOWSKI, Baszta staromiejskich murów, SłOWACJADopełnieniem pobytu w tym miasteczku będzie odwiedzenie renesansowego kościoła i cerkwi greckokatolickiej.

To dla duszy. Teraz coś dla ciała.
Pobyt w miasteczku jest doskonałym sposobem do uzupełnienia zapasów i nabycia nie tylko specjałów kuchni słowackiej ale i węgierskiej. Ja polecam jaternicę – czyli specyficzną kaszankę oraz Tokaj Aszu (dwa rodzaje węgierski i słowacki) produkowany w rejonie graniczącym ze sobą ale różniącym się od siebie.Myślę, że jest to idealna propozycja do odwiedzenia i poznania tego miejsca dla tych, którzy wybrali Krynicę Górską na miejsce wypoczynku. Jeden dzień w zupełności wystarczy.

Zdjęcia

SłOWACJA / KRAJ PRESZOWSKI / Bardejów / Pochmurny BardejovSłOWACJA / KRAJ PRESZOWSKI / Bardejów / Wnętrze Bazyliki św. EgidiaSłOWACJA / KRAJ PRESZOWSKI / Bardejów / Pochmurny BardejovSłOWACJA / KRAJ PRESZOWSKI / Bardejów / Stare i nowe - widok na BardejówSłOWACJA / KRAJ PRESZOWSKI / Bardejów / Baszta staromiejskich murówSłOWACJA / KRAJ PRESZOWSKI / Bardejów / Na rynku starego miastaSłOWACJA / KRAJ PRESZOWSKI / Bardejów / Rynek Starego Miasta SłOWACJA / KRAJ PRESZOWSKI / Bardejów / Rynek Starego MiastaSłOWACJA / KRAJ PRESZOWSKI / Bardejów / Bazylika św. EgidiaSłOWACJA / KRAJ PRESZOWSKI / Bardejów / Bazylika św. EgidiaSłOWACJA / KRAJ PRESZOWSKI / Bardejów / Bazylika św. EgidiaSłOWACJA / KRAJ PRESZOWSKI / Bardejów / Bazylika św. EgidiaSłOWACJA / KRAJ PRESZOWSKI / Bardejów / Figura św. Floriana

Dodane komentarze

jabyrd dołączył
27.06.2014

jabyrd 2016-07-22 23:45:55

Ciekawy i przydatny artykuł; od dawna wybieram się do Bardejova i myślę, że w tym roku dotrę do tego urokliwego miasteczka. Pozdrawiam

tearose dołączył
27.03.2012

tearose 2013-12-05 16:56:03

Szczegółowo i ładnie opisane! Szkoda, że wcześniej o tym nie wiedziałam:( Byłam w Krynicy i było deszczowo - w sam raz na wypad do pobliskiego miasteczka... Pozdrawiam:)

[konto usuniete] dołączył
06.08.2010

[konto usuniete] 2013-11-30 19:08:57

Dużo zwiedziłem w Słowacji ale tam jeszcze nie dotarłem, myślę że to jeszcze przede mną.

mayer dołączył
31.01.2013

mayer 2013-11-29 15:03:13

Dziękuję za uwagi. Z nazwą miejscowości zastanawiałem się już dużo wcześniej - kiedy miałem wstawić pierwsze zdjęcie z tego miejsca. Wybrałem Bardejów i dlatego już w ten sposób kontynuowałem. Do mszy nie doczekałem - była jedynie wieczorem więc nie mogłem tego sprawdzić.

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 2013-11-29 14:32:48

Mayer, w zasadzie po polsku powinien być Bardiów (tak przynajmniej generalnie w necie), a świątynia z tego co pamiętam chyba powinna być bezpłatnie czynna na msze .... Pozdrawiam

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl