Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Słowackie Betlejem w Rajeckiej Leśnej > SłOWACJA


Antoni Antoni Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie SłOWACJA / Żilina / Rajecká Lesná / Slovenský Betlehem (prawie, w pełnym wymiarze)Słowackie Betlejem (Slovenský Betlehem), jest arcydziełem sztuki rzeźbiarskiej, o wymiarach 8,5 m szerokości, 2,5 m głębokości i 3 m wysokości. Szopkę zbudowano z drewna lipowego w kolorze miodu. Z biblijnych scen jest tylko stajenka z Dzieciątkiem, przy którym czuwają Maryja i Józef http://betlehem.rajeckalesna.org/

Zdjęcia: Rajecká Lesná , Żilina, Slovenský Betlehem (prawie, w pełnym wymiarze), SłOWACJA
Rajecká Lesná , Żilina, Slovenský Betlehem (prawie, w pełnym wymiarze), SłOWACJA


Rajecká Lesná (do 1948 Frývald) jest słowacką wsią położoną w kraju żylińskim, w dolinie Małej Fatry. W kościele parafialnym, z 1886 r. znajduje się cudowna figura Matki Bożej Frywaldzkiej z XVI wieku. W 2002 roku do sanktuarium Narodzenia Panny Marii w Rajeckiej Lesnej, pielgrzymował Ojciec Święty Jan Paweł II, który podniósł wówczas sanktuarium do godności Bazyliki Mniejszej. http://www.rajeckalesna.org/
Wieś jest celem pielgrzymek. W pobliskim lasku znajduje się 13 małych kapliczek, tworzących kalwarię, oraz źródła wody zawierające wapń i magnez, które jak głosi napis - "leczą kości, serce i duszę".

Zdjęcia: Rajecká Lesná , Żilina, Sanktuarium Narodzenia Panny Marii , SłOWACJA
Rajecká Lesná , Żilina, Sanktuarium Narodzenia Panny Marii , SłOWACJA


Obok kościoła znajduje się Dom Bożego Narodzenia, w którym mieści się niezwykła szopka autorstwa Jozefa Pekara, przedstawiająca narodziny Chrystusa oraz sceny z historii i życia Słowaków. Całoroczna szopka, otwarta w 1995 roku, nazywana jest Słowackim Betlejem (Slovenský Betlehem). Arcydzieło to ma 8,5 m szerokości, 2,5 m głębokości i 3 m wysokości. Szopkę zbudowano z drewna lipowego w kolorze miodu. Z biblijnych scen jest tylko stajenka z Dzieciątkiem, przy którym czuwają Maryja i Józef.

Zdjęcia: Rajecká Lesná , Żilina, Szopka, którą warto zobaczyć, SłOWACJA
Rajecká Lesná , Żilina, Szopka, którą warto zobaczyć, SłOWACJA

Widzimy dziecko, które daje Jezusowi konika na kółkach, Trzech Króli idących z darami, św. Cyryla i Metodego, oraz inne wielkie osobowości historii Słowacji. Wokół Słowacja i jej tradycje w miniaturze. W jej górnej części znajdują się najpiękniejsze słowackie zamki. I tak po lewej stronie na skałach nad Dunajem wznosi się bratysławski zamek z przełomu XIV i XV w.

Zdjęcia: Rajecká Lesná , Żilina, Slovenský Betlehem, Bratysława, SłOWACJA
Rajecká Lesná , Żilina, Slovenský Betlehem, Bratysława, SłOWACJA

Tuż obok zameczek w Dewinie, w dorzeczu Dunaju i Morawy. Dalej potężny XI-wieczny zamek w Trenczynie. W lesie kryje się XII-wieczny zamek w Bojnicach (dziś często kręci się tam filmy). Jest i największy zamek - orawski, z XIII w. Pomiędzy nimi stoją najważniejsze katedry, bazyliki, kościoły, m.in. katedra św. Jana Chrzciciela w Trnavie. W samym środku wznosi się Krywań, jeden z tatrzańskich szczytów, który jest symbolem Słowacji.

Zdjęcia: Rajecká Lesná , Żilina, Slovenský Betlehem, SłOWACJA
Rajecká Lesná , Żilina, Slovenský Betlehem, SłOWACJA

Na stopniach poniżej prezentują się słowackie regiony i ich tradycje. Jest wyrób wina w miejscowości Modra. Kompozycję tworzą trzy scenki otoczone liśćmi winogron: zbieranie kiści w winnicy, tłoczenie wina i piwnica z wielkimi beczkami. Modra od wieków słynie także z ceramiki, stąd garncarz z ruchomym kołem i artysta pokrywający naczynia malunkami, piec do ich wypalania oraz półki uginające się od talerzy, mis i waz. Wszystko wtopione w górski krajobraz, z lasami i chatkami.

Zdjęcia: Rajecká Lesná , Żilina, Slovenský Betlehem, tradycja, SłOWACJA
Rajecká Lesná , Żilina, Slovenský Betlehem, tradycja, SłOWACJA

Obok znane uzdrowisko Pieštany (leczy się tu choroby reumatyczne) nad rzeką Wag, po której pływają statki. Jest sielski obrazek z góralskiej chatki: ojciec czyta przy stole książkę, matka przędzie na kołowrotku, a babcia huśta dziecko. Na ścianach wiszą malowane święte obrazki (centymetr na centymetr!). Prawa część Betlejem to roboty w polu i w lesie: kopanie ziemniaków, żęcie zboża, ścinanie drzew. Jest kopalnia, tartak, młyn, konie i wozy. Znajdziemy scenki rodzajowe - pielgrzymki, wesela i ludowe kapele. Aż połowa postaci szopki chodzi, porusza rękami, gra na instrumentach, a stateczki płyną... Słychać stukot narzędzi, skrzypienie przewracanych drzew, no i oczywiście kolędy z głośników. Wszystko jest efektownie podświetlone.

Zdjęcia: Rajecká Lesná , Żilina, Slovenský Betlehem, rzemiosło, SłOWACJA
Rajecká Lesná , Żilina, Slovenský Betlehem, rzemiosło, SłOWACJA

Szopka jest dziełem Jozefa Pekary z Rajeckich Teplic, znanego twórcy ludowego. Artysta pochodził z rodziny o rzeźbiarskich tradycjach, w drewnie pracował przez całe życie. Do Słowackiego Betlejem zabrał się na emeryturze. Spędził nad nim 15 lat! Sam wszystko projektował, rysował, strugał i dłubał nożykiem (stąd szopka jest tak jednorodna). W lipowym drewnie powstało 300 figurek, ponad 120 owieczek i kilkanaście zabytkowych budowli. Montaż zajął mu ponad dwa lata. Józef Pekara zmarł 5 stycznia 2005roku, w wieku 85 lat. Drewniane figury ożywił inż. Stanisław Machovcak za pomocą ukrytych łańcuchów rowerowych i gum na silniczkach. http://www.muzeum.sk/?obj=pamiatka&ix=sbrj


W sezonie Dom Bożego Narodzenia odwiedza do 15 tys. osób dziennie. Słowackie Betlejem jest czynne codziennie: od 9.00 -12.00 i od 13.00 -18.00, wstęp wolny (jest skrzynka na datki), tel. +421 41 548 81 34.

Zdjęcia

SłOWACJA / Żilina / Rajecká Lesná / Slovenský Betlehem (prawie, w pełnym wymiarze)SłOWACJA / Żilina / Rajecká Lesná / Sanktuarium Narodzenia Panny Marii SłOWACJA / Żilina / Rajecká Lesná / Szopka, którą warto zobaczyćSłOWACJA / Żilina / Rajecká Lesná / Slovenský Betlehem, BratysławaSłOWACJA / Żilina / Rajecká Lesná / Slovenský BetlehemSłOWACJA / Żilina / Rajecká Lesná / Slovenský Betlehem, tradycjaSłOWACJA / Żilina / Rajecká Lesná / Slovenský Betlehem, rzemiosło

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

 1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
 2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
 3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
 4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl