Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Schroniska słowackich Tatr > SłOWACJA


Antoni Antoni Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie SłOWACJA / Poprad / Tatrzańska Łomnica / Tatrzańska Łomnica, widok na pasmo ŁomnicyJózef Nyka, autor przewodników po Tatrach, chociaż był miłośnikiem polskich gór, pisał: "Słowackie Tatry Wysokie są znacznie rozleglejsze i pod wieloma względami atrakcyjniejsze. Tu wznoszą się wszystkie najwyższe wierzchołki, tu skupiają się najdziksze i najodludniejsze doliny, tu wreszcie bytuje większość wysokogórskiej zwierzyny".

Tatry słowackie są bardziej rozległe, niż polskie. Mają mniej strome i dłuższe szlaki turystyczne, więcej i wyższych szczytów do zdobycia. Ponieważ część szczytów znajduje się na granicy, to mamy możliwość dojścia do nich zarówno od strony polskiej, jak i słowackiej. Możemy też przygotować sobie trasę, zaczynającą się w Polsce i po zdobyciu szczytu przejść na słowacką stronę, by zostać na nocleg w słowackim schronisku. Można też rozpocząć wspinaczkę na Słowacji, popularne stąd są wejścia na Rysy, a następnie zejść do Morskiego Oka.

Zdjęcia: Tatrzańska Łomnica, Poprad, Tatrzańska Łomnica, widok na pasmo Łomnicy, SłOWACJA
Tatrzańska Łomnica, Poprad, Tatrzańska Łomnica, widok na pasmo Łomnicy, SłOWACJA


Każdy, kto wędrował po słowackich Tatrach, zauważył, że jest tam spokojniej, szlaki są mniej oblężone przez turystów. Józef Nyka, autor przewodników po Tatrach, chociaż był miłośnikiem polskich gór, pisał: "Słowackie Tatry Wysokie są znacznie rozleglejsze i pod wieloma względami atrakcyjniejsze. Tu wznoszą się wszystkie najwyższe wierzchołki, tu skupiają się najdziksze i najodludniejsze doliny, tu wreszcie bytuje większość wysokogórskiej zwierzyny".

Zdjęcia: Czarny Staw pod Rysami, Tatry, Pora obiadowa, POLSKA
Czarny Staw pod Rysami, Tatry, Pora obiadowa, POLSKA


Niegdyś schroniska górskie były budowane z myślą o zapewnieniu schronienia nie tylko turystom, ale również pasterzom i myśliwym. Są to gościnne chaty, które przyjmują strudzonych wędrowców z otwartymi ramionami, dając nocleg oraz wyżywienie. Po stronie słowackiej znajdziemy o wiele więcej schronisk, niż w Tatrach po stronie polskiej. Wiele schronisk słowackich zlokalizowano blisko szczytów górskich, tymczasem w Polsce przeważają schroniska położone w dolinach.

Zdjęcia: Rakuska Polana, Tatry Bielskie, Tatrzańskie ogrody, SłOWACJA
Rakuska Polana, Tatry Bielskie, Tatrzańskie ogrody, SłOWACJA


Oprócz tradycyjnych chat-schronisk, na Słowacji są malowniczo położone schroniska o wysokim standardzie zwane hotelami górskimi. Warto pamiętać, że słowackie ceny są w EURO, stąd koszty pobytu w schroniskach u naszych południowych sąsiadów są dużo wyższe, niż u nas. W tatrzańskich schroniskach można zjeść ciepły posiłek, sprawdzić pogodę, czy po prostu odpocząć. Do dyspozycji turystów są wspólne węzły sanitarne. Pokoje w schroniskach są bardzo zróżnicowane pod względem standardów. Zatem kilka propozycji.

Zdjęcia: Szczyt Łomnica, Poprad, Apartament na Łomnickim Szczycie, SłOWACJA
Szczyt Łomnica, Poprad, Apartament na Łomnickim Szczycie, SłOWACJA


Amatorzy grubszych portfeli i szczególnych wrażeń mają możliwość spędzenia nocy na najwyżej położonym apartamencie w Europie Środkowej na Łomnickim Szczycie 2 634 m n.p.m. z przepięknym widokiem na wierzchołki Tatr Wysokich, okoliczną przyrodę i niebo pełne gwiazd. Noc na Łomnickim Szczycie dla 1-4 osób, można zarezerwować na info@vt.sk albo w infocentrum w Tatrzańskiej Łomnicy.

Zdjęcia: Malá Studená dolina, Poprad, Zamkovskeho Chata, SłOWACJA
Malá Studená dolina, Poprad, Zamkovskeho Chata, SłOWACJA


Schronisko Zamkovskiego, (Zamkovskeho Chata) położone na wysokości 1475 m n.p.m. w słowackiej części Tatr Wysokich, w Dolinie Małej Zimnej Wody, znajduje się na skrzyżowaniu dwóch szlaków – czerwonego (magistrali Tatrzańskiej) i zielonego (prowadzącego w kierunku schroniska Teryho Chata). Oferuje 28 miejsc noclegowych w pokojach czteroosobowych, dostęp do pryszniców z ciepłą wodą oraz WC. Dodatkowo latem istnieje możliwość przenocowania na poddaszu na materacach (należy mieć własny śpiwór). http://natatry.pl/tatry-slowackie/schroniska/zamkovskiego

Zdjęcia: Dolina Zimnej Wody, Poprad, Zimny Potok, SłOWACJA
Dolina Zimnej Wody, Poprad, Zimny Potok, SłOWACJA


Zdjęcia: Dolina Zimnej Wody, Poprad, Rainerova chata, Rainerka, SłOWACJA
Dolina Zimnej Wody, Poprad, Rainerova chata, Rainerka, SłOWACJA


Rainerowa Chatka, Rainerka - najstarsze ze schronisk tatrzańskich, 1301 m n.p.m. w Dolinie Zimnej Wody, u zbiegu Doliny Staroleśnej i Doliny Małej Zimnej Wody na Staroleśnej Polanie. Wybudowane zostało w 1863 r. przez Jána Juraja Rainera dla turystów przyjeżdżających by zwiedzić Wodospady Zimnej Wody. Jednoizbowa kamienna Rainerowa Chatka nie oferuje noclegów, znajduje się tu bufet, sklep z pamiątkami i muzeum tragarzy tatrzańskich – nosiczów. Obok schroniska Rainera znajdowało się Schronisko pod Kozicą (Chata Kamzík). http://www.vysoketatry.com/chaty/rchata/rchata.html

Zdjęcia: Chata Plesnivec, albo schronisko pod Szarotką , Tatry Bielskie, Fajne miejsce, SłOWACJA
Chata Plesnivec, albo schronisko pod Szarotką , Tatry Bielskie, Fajne miejsce, SłOWACJA


Schronisko pod Szarotką, czyli Chata Plesnivec w Dolinie Siedmiu Źródeł, u stóp Bujaczego Wierchu. Dojście do schroniska zielonym szlakiem z Tatrzańskiej Kotliny.

Zdjęcia: Dolina Białych Stawów , Tatry Bielskie, Nad Wielkim Białym Stawem, SłOWACJA
Dolina Białych Stawów , Tatry Bielskie, Nad Wielkim Białym Stawem, SłOWACJA


Jest dobrym miejscem wypadowym na wędrówki po Tatrach Bielskich, m.in. nad Wielki Biały Staw, gdzie niegdyś istniało Schronisko Votruby (Votrubovka, zwana też Jánošíkovą chatą, skąd dalej czerwonym szlakiem dojdziemy do chaty przy Zielonym Stawie Kieżmarskim. http://www.eurogory.com/tatry_slowackie/tatry_bielskie/bialy_staw_od_schroniska_pod_szarotka.php

Zdjęcia: Dolina Zielona Kieżmarska, Tatry Bielskie, Schronisko nad Zielonym Stawem Kieżmarskim , SłOWACJA
Dolina Zielona Kieżmarska, Tatry Bielskie, Schronisko nad Zielonym Stawem Kieżmarskim , SłOWACJA


Ze schroniska nad brzegiem Zielonego Stawu, na wysokości ok. 1550 m n.p.m., rozpościera się przepiękny widok na mieniącą się odcieniami szmaragdu taflę stawu i otaczające go monumentalne szczyty: Jastrzębią Turnię, Baranie Rogi, Czarny Szczyt, Kołowy Szczyt, Durny (Pyšny), oraz najpotężniejszą w Słowackich Tatrach trójkątną pionową ścianę Małego Kieżmarskiego. http://portaltatrzanski.com/schroniska/slowacja/item/931-schronisko-nad-zielonym-stawem

Zdjęcia: Rakuska Polana, Tatry Bielskie, Z życia motyli, SłOWACJA
Rakuska Polana, Tatry Bielskie, Z życia motyli, SłOWACJA
Na koniec ciekawostka - turyści wędrujący do Chaty pod Rysami mogą z budki ustawionej przy Schronisku nad Popradzkim Stawem (Chata kpt. Morávku) wziąć ładunek ważący do 10 kg i wnieść go do schroniska, za co otrzymują symboliczną zapłatę w postaci herbaty z sokiem i Certyfikát Nosiča.

Zdjęcia

SłOWACJA / Poprad / Tatrzańska Łomnica / Tatrzańska Łomnica, widok na pasmo ŁomnicyPOLSKA / Tatry / Czarny Staw pod Rysami / Pora obiadowaSłOWACJA / Tatry Bielskie / Rakuska Polana / Tatrzańskie ogrodySłOWACJA / Poprad / Szczyt Łomnica / Apartament na Łomnickim SzczycieSłOWACJA / Poprad / Malá Studená dolina / Zamkovskeho ChataSłOWACJA / Poprad / Dolina Zimnej Wody / Zimny PotokSłOWACJA / Poprad / Dolina Zimnej Wody / Rainerova chata, RainerkaSłOWACJA / Tatry Bielskie / Chata Plesnivec, albo schronisko pod Szarotką  / Fajne miejsceSłOWACJA / Tatry Bielskie / Dolina Białych Stawów  / Nad Wielkim Białym StawemSłOWACJA / Tatry Bielskie / Dolina Zielona Kieżmarska / Schronisko nad Zielonym Stawem Kieżmarskim SłOWACJA / Tatry Bielskie / Rakuska Polana / Z życia motyli

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2022 Globtroter.pl