Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Jesień w Słowackich Tatrach > SłOWACJA


Antoni Antoni Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie SłOWACJA / Wysokie Tatry / Strbske pleso / W lustrze wodyAmatorom górskich wędrówek, którzy zechcą nasycić wzrok przepięknymi widokami i utrwalić je w fotografii, polecam jednodniową wycieczkę ze Szczyrbskiego Plesa nad Hińczowe Stawy. Na pokonanie tej dość wygodnej trasy potrzebujemy 7-8 godzin. Do Szczyrbskiego Plesa (1315 m n.p.m.) dojedziemy kolejką elektryczną ze Starego Smokowca.

Jezioro Szczyrbskie Pleso jest drugim co do wielkości w słowackich Tatrach Wysokich; ma 19,8 ha powierzchni, 640 m długości, 600 m szerokości, a jego maksymalna głębokość wynosi ok. 20 m. Jest położone na wysokości 1346 m n.p.m. u stóp Skrajnego Soliska (2093 m n.p.m.). Dookoła jeziora prowadzi ścieżka rekreacyjna.

Zdjęcia: Strbske Pleso, Wysokie Tatry, Panorama, SłOWACJA
Strbske Pleso, Wysokie Tatry, Panorama, SłOWACJA

Do Popradzkiego Stawu biegnie szlak czerwony (ok.75min), zbudowany z dużych kamieni,

Zdjęcia: Dolina Mięguszowiecka, Wysokie Tatry, W góry, w góry..., SłOWACJA
Dolina Mięguszowiecka, Wysokie Tatry, W góry, w góry..., SłOWACJA

mijamy wielkie świerki, limby i modrzewie, które odsłaniają piękne widoki na Dolinę Mięguszowiecką i położone po jej drugiej stronie Osterwę, Tępą i Wysoką.

Zdjęcia: Dolina Białych Stawów, Tatry Wysokie, W jesiennych barwach, SłOWACJA
Dolina Białych Stawów, Tatry Wysokie, W jesiennych barwach, SłOWACJAWkrótce szlak prowadzi wzdłuż Mięguszowieckiego Potoku, który kilkaset metrów dalej łączy się z potokiem Krupa wypływającym z Popradzkiego Stawu, dając początek rzece Poprad. Kiedy szlak przekroczy potok i wznosi się pod górę, dochodzimy do szosy. Stąd kilkaset metrów do Chaty Popradské Pleso.

Zdjęcia: Popradzki Staw,  Wysokie Tatry, Chata Popradské Pleso, SłOWACJA
Popradzki Staw, Wysokie Tatry, Chata Popradské Pleso, SłOWACJA

W zielonych wodach Popradzkiego Stawu ( 1494m n.p.m), który otaczają limby i świerki odbijają się ściany Osterwy. Chata Popradské Pleso jest jednym z ładniejszych schronisk w słowackich Tatrach.

Zdjęcia: Popradzkie pleso, Wysokie Tatry, Na rozwidleniu dróg, SłOWACJA
Popradzkie pleso, Wysokie Tatry, Na rozwidleniu dróg, SłOWACJA

Warto przedłużyć nasz spacer wokół Popradzkiego Stawu i udać się znakowanym na żółto szlakiem na Tatrzański Cmentarz Symboliczny pod Osterwą, poświęcony ludziom, którzy zginęli w górach. Znajduje się tutaj ponad 160 tablic pamiątkowych i 50 ręcznie wycinanych krzyży drewnianych.

Zdjęcia: Popradské pleso, Symboliczny cmentarz ofiar gór, Wysokie Tatry, Kapliczka, SłOWACJA
Popradské pleso, Symboliczny cmentarz ofiar gór, Wysokie Tatry, Kapliczka, SłOWACJA

Zdjęcia: Popradske pleso, Symboliczny cmentarz ofiar gór, Wysokie Tatry, Pamięć, SłOWACJA
Popradske pleso, Symboliczny cmentarz ofiar gór, Wysokie Tatry, Pamięć, SłOWACJA

Propagatorom oraz realizatorom pomysłu założenia symbolicznego cmentarza ofiar gór był malarz akademicki Otakar Štáfl (1884 - 1945), który wraz z małżonką i kilkoma przyjaciółmi w roku 1936 rozpoczął budowę dzieła. Cmentarz oddano do użytku w 1940 r. z mottem „Martwym na pamiątkę, żywym ku przestrodze". Cmentarz jest otwarty od 16.06 do 31.10.

Kontynuując naszą wędrówkę nad Wielki Staw Hińczowy udajemy się na niebieski szlak przy końcu asfaltówki, prowadzącej od przystanku kolejki. Po lewej stronie doliny podziwiamy imponujące skalne ściany,

Zdjęcia: W drodze nad Wielki Hińczowy Staw, Tatry Wysokie, Potęga gór, SłOWACJA
W drodze nad Wielki Hińczowy Staw, Tatry Wysokie, Potęga gór, SłOWACJA

z ogromnymi żlebami, u podnóży których leżą wielkie piarżyska z usypanych głazów. To Grań Baszt (Bášty) z najwyższym Szatanem. Wkrótce przechodzimy przez mostek nad Żabim Potokiem

Zdjęcia: Powrót z nad Hińczowych Stawów, Wysokie Tatry, Mostek nad Żabim Potokiem, SłOWACJA
Powrót z nad Hińczowych Stawów, Wysokie Tatry, Mostek nad Żabim Potokiem, SłOWACJA

i po ok. 30 minutach docieramy do rozwidlenia ścieżek, w prawo odchodzi szlak na Rysy, a w lewo na Hińczowe Stawy i Koprowy.(łączny czas przejścia: 90min).

Zdjęcia: Dolina Mięguszowiecka, Tatry Wysokie, W drodze nad Wielki Hińczowy Staw, SłOWACJA
Dolina Mięguszowiecka, Tatry Wysokie, W drodze nad Wielki Hińczowy Staw, SłOWACJA

Wielki Staw Hińczowy

Zdjęcia: Dolina Mięguszowiecka, Wysokie Tatry, Nad Wielkim Hińczowym Stawem, SłOWACJA
Dolina Mięguszowiecka, Wysokie Tatry, Nad Wielkim Hińczowym Stawem, SłOWACJA

Zdjęcia: Dolina Mięguszowiecka, Wysokie Tatry, Mały Hińczowy Staw, SłOWACJA
Dolina Mięguszowiecka, Wysokie Tatry, Mały Hińczowy Staw, SłOWACJA

znajduje się na wysokości 1946m n.p.m., ma powierzchnię 20 ha, a jego maksymalna głębokość wynosi 53,7m. Jest o największy i najgłębszy staw Tatr Słowackich. Maksymalna temperatura wody nie przekracza 8o C. Powrót do Szczyrbskiego Plesa ta samą trasą.

Zdjęcia: Dolina Mięguszowiecka, Wysokie Tatry, Powrót, SłOWACJA
Dolina Mięguszowiecka, Wysokie Tatry, Powrót, SłOWACJA

http://tatry.info/przewodnik/trasy/zaawansowani/trasa2.html

Zdjęcia

SłOWACJA / Wysokie Tatry / Strbske pleso / W lustrze wodySłOWACJA / Wysokie Tatry / Strbske Pleso / PanoramaSłOWACJA / Wysokie Tatry / Dolina Mięguszowiecka / W góry, w góry...SłOWACJA / Tatry Wysokie / Dolina Białych Stawów / W jesiennych barwachSłOWACJA /  Wysokie Tatry / Popradzki Staw / Chata Popradské PlesoSłOWACJA / Wysokie Tatry / Popradzkie pleso / Na rozwidleniu drógSłOWACJA / Wysokie Tatry / Popradské pleso, Symboliczny cmentarz ofiar gór / KapliczkaSłOWACJA / Wysokie Tatry / Popradske pleso, Symboliczny cmentarz ofiar gór / PamięćSłOWACJA / Tatry Wysokie / W drodze nad Wielki Hińczowy Staw / Potęga górSłOWACJA / Wysokie Tatry / Powrót z nad Hińczowych Stawów / Mostek nad Żabim PotokiemSłOWACJA / Tatry Wysokie / Dolina Mięguszowiecka / W drodze nad Wielki Hińczowy StawSłOWACJA / Wysokie Tatry / Dolina Mięguszowiecka / Nad Wielkim Hińczowym StawemSłOWACJA / Wysokie Tatry / Dolina Mięguszowiecka / Mały Hińczowy StawSłOWACJA / Wysokie Tatry / Dolina Mięguszowiecka / Powrót

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2022 Globtroter.pl