Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Na krótko w Holandii > HOLANDIA


longin1974 longin1974 Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie HOLANDIA / Limburgia / Maastricht / Maastricht, centrumSprowokowany nieco przez Tearose postanowiłem opisać krótko wypad do Holandii. Gdy mówimy Holandia myślimy Amsterdam, mówiąc Belgia - Bruksela. Ale to stereotypy. Polscy turyści często jeżdżą do bardzo znanych miejsc, a pojawienie się Polaka w mniej znanym miejscu budzi ciekawość miejscowych. Z kolegą postanowiliśmy skoczyć do Maastricht. Dlaczego Tam? Po pierwsze blisko z Ratingen, po drugie piękne miasto u wrót trzech granic, po trzecie miejsce śmierci D'Artagnana. Mieliśmy jedynie kilka godzin. Jednak wyjazd okazał się strzałem w dziesiątkę.

Jazda nie trwała zbyt długo, przekroczyliśmy granicę. Poinformowały nas o tym jedynie nowe tablice w innym języku. Wjechaliśmy do miasta, zaparkowaliśmy w podziemnym parkingu, jakich tu wiele. Parking niestety był dość drogi, ale to niestety też wizytówka Holandii. Wchodzimy do miasta wyposażeni w przewodnik Michelin, który otrzymałem jako wyróżnienie na globtroterze. Za co serdecznie dziękuję. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od kawy wypitej na placu ratuszowym. Z kelnerem można było roznawiać również po niemiecku i angielsku, co w Holandii nie jest rzadkością.

Zdjęcia: Maastricht, Limburgia, Maastricht, centrum, HOLANDIA
Maastricht, Limburgia, Maastricht, centrum, HOLANDIA

Następnie zaczęliśmy spacerować po mieście kierując się mapą i opisem przewodnika. Obeszliśmy ratusz i trafiliśmy do kościoła pofranciszkańskiego. Sak kościół był zamknięty, ale otwarta była kaplica Matki Bożej przy kościele. Na ścianie wisiała tabliczka z porządkiem mszy. To znaczyło, że kościół spełnia swoją funkcję. Po niedługiej chwili okazało się, że nie jest to w Holandii wcale takie oczywiste. Przed wejściem obejrzeliśmy jeszcze fontannę wykonaną w stylu współczesnym. Spacer między kamienicami, podziwianie pomysłów na udekorowanie miasta.

Zdjęcia: Maastricht, Limburgia, Maastricht, dawny kościół franciszkański, HOLANDIA
Maastricht, Limburgia, Maastricht, dawny kościół franciszkański, HOLANDIA

Kolejny, podominikański kościół okazał się księgarnią. W krypcie kościoła ukryte były toalety. Kiedyś tam chowano zmarłych. Klasztor stał się restauracją i sklepami. Kraj, który niegdyś wysyłał tysiące misjonarzy, po 50 latach sprzedaje kościoły i klasztory. Kolejną niespodzianką był plac, na którym przygotowywano koncert Andre Rieu. Mieszka on w okolicy i takie koncerty okazały się nie być rzadkością. Perełką miasta jest bazylika św. Serwacego. Kościół i cały kompleks jest używany również jako kościół, lecz również znaczna część w dzień powszedni pełni rolę muzeum zwiedzanego za biletami. Obiekt sięga swą historią VI w., ale ma w sobie całą paletę stylów i dekoracji. Na uwagę w muzeum zasługują przepiękne relikwiarze, złote i srebrne, niesamowicie dekorowane. Aż żal, że stoją tylko w muzeum. Monstrancje, piękne stare płótna... Wszystko godne uwagi.

Zdjęcia: Maastricht, Limburg, Maastricht, kościół protestancki św. Jana, HOLANDIA
Maastricht, Limburg, Maastricht, kościół protestancki św. Jana, HOLANDIA

Kościół też przepiękny, z pięknym rzeźbionym i polichromowanym portalem. Krużganki i sale przylegające do kościoła też stanowiły świadectwo historii.

Zdjęcia: Maastricht, Limburgia, Maastricht, Bazylika św. Serwacego koniec, HOLANDIA
Maastricht, Limburgia, Maastricht, Bazylika św. Serwacego koniec, HOLANDIA

Obok znajduje się piękny, gotycki, dziś protestancki, kościół św. Jana. Posiada on majestatyczną, czerwoną wieżę. Uliczkami przechodzimy koło uniwersytetu. Jest to okazja, żeby skorzystać z darmowej toalety. Następnie kościół przerobiony na biuro studenckie i spacer wzdłuż murów obronnych i plant. Pod tymi murami zginął słynny kapitan muszkieterów. Jego żołnierze zdobyli miasto ponosząc olbrzymie straty. Kapitana przyniesiono do stóp króla Ludwika XIV na jego płaszczu. Pochowano go pod murami miasta.

Zdjęcia: Maastricht, Limburgia, Maastricht, Bazylika św. Serwacego, HOLANDIA
Maastricht, Limburgia, Maastricht, Bazylika św. Serwacego, HOLANDIA

Kolejnym ciekawym miejscem była Bazylika Najświętszej Marii Panny Gwiazdy Morza w Maastricht. Jej romańskie korzenie, gotyckie łuki, barokowe dekoracje kaplicy Matki Bożej stwarzały niesamowitą atmosferę. Mimo, że kościół używany w pierwotnym celu, to woła o remont. Już zewnętrzna ściana z doma wieżyczkami i portal wejściowy obiecuje wiele. A dalej jest tylko ciekawiej. Przyszedł czas powrotu. Na Akwizgran po stronie niemieckiej nie starczyło czasu. Ale takie wypady, nawet krótkie też mają swój urok. Obiad na rynku. Pytam kelnera, czy mają lokalne piwo, on mi odpowiada, tak mamy piwo belgijskie... Granice w tamtym rejonie jakby były umowne. Powrót do Ratingen był okazją do rozmowy. Czy tam kiedyś wrócę? Oczywiście. Kiedy? Zobaczymy.

Zdjęcia: Maastricht, Limburgia, Maastricht, Bazylika św. Serwacego, HOLANDIA
Maastricht, Limburgia, Maastricht, Bazylika św. Serwacego, HOLANDIAGdy planuje się wyprawę w tamte strony to warto zaplanować cały Benelux i zwiedzić jeszcze po stronie niemieckiej Akwizgran i Trewir. Tym co się wybierają, życzę dużo pozytywnych wrażeń.

Zdjęcia

HOLANDIA / Limburgia / Maastricht / Maastricht, centrumHOLANDIA / Limburgia / Maastricht / Maastricht, dawny kościół franciszkańskiHOLANDIA / Limburg / Maastricht / Maastricht, kościół protestancki św. JanaHOLANDIA / Limburgia / Maastricht / Maastricht, Bazylika św. Serwacego koniecHOLANDIA / Limburgia / Maastricht / Maastricht, Bazylika św. SerwacegoHOLANDIA / Limburgia / Maastricht / Maastricht, Bazylika św. SerwacegoHOLANDIA / Limburgia / Maastricht / Maastricht, centrumHOLANDIA / Limburgia / Maastricht / Maastricht, dawny kościół dominikanówHOLANDIA / Limburgia / Maastricht / Maastricht, mury obronneHOLANDIA / Limburgia / Maastricht / Maastricht, zakamarkiHOLANDIA / Limburgia / Maastricht / Maastricht, Onze-Lieve-Vrouw BasilicaHOLANDIA / Limburgia / Maastricht / Maastricht, Onze-Lieve-Vrouw BasilicaHOLANDIA / Limburgia / Maastricht / Maastricht, zakamarkiHOLANDIA / Limburg / Maastricht / Maastricht, ratusz

Dodane komentarze

tearose dołączył
27.03.2012

tearose 2019-05-25 21:16:44

Zrobiłeś mi przyjemność, Longin1974, pozdrawiam:)

[konto usuniete] dołączył
00.00.0000

[konto usuniete] 2018-10-28 19:04:07

Bywają prowokacje li tylko pro forma ;-) Ale fajnie, że to napisałeś. Ani w Akwizgranie, ani w Maastricht jeszcze nie byłam, ale Trewir mnie zauroczył. Dzięki za fajną zachętę.:)

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl