Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Macedonia - informacje, które mogą się przydać przed wyjazdem > MACEDONIA


marota marota Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie MACEDONIA / - / Plac Macedoński, Skopje / Jeździec na koniuArtykuł zawiera informacje o tym jak nam udało się nasz wyjazd zorganizować, czyli m. in. loty, wypożyczenie samochodu, informacje praktyczne o odwiedzonych przez nas atrakcjach krajobrazowych, czyli Kanion Matka i Jezioro Ochrydzkie.

Pogoda na miejscu była cudowna, choć w tamtym czasie (druga połowa października 2019 roku) cała Europa była w słońcu, więc nie wiadomo, czy to kwestia miejsca, czy szczęścia. W Macedonii w dzień temperatura odczuwalna to ok. 25 do 28 stopni, ale wieczorami było chłodniej. W Skopje różnice temperatur nie były aż tak duże (wieczorem ok. 15 stopni), ale w Ochrydzie w dzień można się było opalać, a wieczorami trzeba było włożyć ciepłą kurtkę, a nawet czapkę, bo temperatura po zachodzie słońca potrafiła spaść poniżej 10 stopni.
Lecieliśmy Lotem z Warszawy do Skopje. Bilety zostały kupione w sierpniu, ale monitorowałam ich cenę od czerwca i była stała. Za jeden bilet z bagażem 23 kg plus podręczny 8 kg plus mała torebka to ok. 800 zł, a bez bagażu 23 kg, czyli sam podręczny i torebka ok. 700 zł.
Samochód wynajęliśmy we wrześniu przez RentalCars. Wynajem kosztował ok. 350 zł za 9 dni i wykupiliśmy pełne ubezpieczenie w RentalCars razem z oponami i szybą i kosztowało to ok. 340 zł.
Korzystaliśmy z usług firmy Surprice, która na miejscu zaproponowała nam również ubezpieczenie, ale nie wiem w jakim zakresie (na pewno bez opon i szyb, bo to chyba rzadko jest wliczane) za 70 euro, czyli ok. 300 zł. Z takim ubezpieczeniem nie byłoby potrzeby blokady na karcie w kwocie 500 euro (2150 zł). Ponieważ mieliśmy pełne ubezpieczenie w Rental Cars nie wykupowaliśmy nowego i zrobiono nam blokadę na karcie. Zgodnie z informacjami ze strony internetowej mieliśmy płacić dodatkowo 3 euro dziennie za drugiego kierowcę, ale nikt nie chciał od nas pieniędzy. Polityka paliwowa miała być Full Full, ale pracownik firmy zaznaczył nam ilość zastanego paliwa i mieliśmy oddać samochód z taką samą ilością. Koszt paliwa na całą naszą wyprawę (jeżdżenie do Kanionu Matka i z powrotem, przejazd Skopje Ochryda Skopje i jeżdżenie wzdłuż jeziora Ochrydzkiego to koszt ok. 3000 denarów, czyli 210 zł).
Wykupiliśmy również ubezpieczenie zdrowotne jak zalecało na swojej stronie MSZ. Koszt ok. 80 zł za osobę z wliczony ubezpieczeniem sportowym, ale dużo zależy od firmy. My korzystaliśmy z AXA.
MSZ zalecało również się zameldować po przyjeździe. Podobno ten obowiązek ciąży na wynajmującym mieszkanie lub pokój. My wynajmowaliśmy noclegi przez AirB&B w dwóch miejscach. W Skopje właścicielka była zaskoczona moją prośbą o meldunek, bo twierdziła, że nikt wcześniej o to nie prosił, ale zameldowała nas. W drugim miejscu chyba rozleniwieni urlopem nawet o to nie prosiliśmy i nie wiem, czy nas zameldowano. W każdym razie na ulicach nikt nas nie legitymował. MSZ informuje, że jeśli się tak zdarzy, to mandat płaci turysta, a nie wynajmujący. W każdym razie nam się to nie zdarzyło.
W Skopje kupiliśmy kartę telefoniczną w sieci A1 (mają salon w pasażu handlowym przy Placu Macedońskim (pomiędzy knajpą Draft Beer a Łukiem Triumfalnym). Tydzień korzystania z karty kosztował nas 300 denarów (ok. 21 złotych) i mieliśmy tam 2GB internetu, którego nie zużyliśmy i możliwość dzwonienia i SMSowania w kraju, z której skorzystaliśmy. Można potem pakiet uzupełnić za 100 denarów. W T-Mobile oferta była nieco droższa: za 399 denarów (ok. 28 zł) oferowali 4GB internetu i rozmowy na miesiąc, albo za 499denarów 5GB samego internetu.
W pasażu, w którym kupiliśmy kartę były tez kantory. Wymieniliśmy pieniądze po kursie 1 euro = 61,36 denara. Chcieliśmy to zrobić w banku, bo tak polecał któryś blog, ale w banku odesłano nas do kantoru. W kantorze nie brali prowizji.
Jeszcze jeśli chodzi o koszty: jedzenie. Można liczyć dziennie 900 denarów na dwie osoby, czyli 450 denarów na osobę (ok. 35zł). Robiliśmy sobie zakupy na śniadania, a obiady lub obiadokolacje jedliśmy na mieście. Czasem w restauracji za ok 700 do 800 denarów, a raz czy dwa razy wystarczył mi burek za 40 denarów na cały dzień.

Zdjęcia: Skopje, Restauracyjki w Starej Czarsziji, MACEDONIA
Skopje, Restauracyjki w Starej Czarsziji, MACEDONIA


Inne atrakcje, za które płaciliśmy to wejścia do zamków czy cerkwi zwykle 100 denarów, czasami mniej. Wycieczka łódką do jaskini w Kanionie Matka 400 denarów (28zł), a wynajęcie kajaka 2osobowego za godzinę to 500 denarów. Wynajęcie 2osobowego kajaka w Ochrydzie na cały dzień 25 euro, czyli ok. 110zł i ok. 1500 denarów.
Atrakcje turystyczne. Informacje praktyczne.
Nie zwiedzaliśmy muzeów, odwiedzaliśmy niektóre cerkwie i twierdze, ale celem naszej podróży były atrakcje przyrodnicze, więc na tym się skupię.
Kanion Matka

Zdjęcia: Kanion Matka, Przystań w Kanionie Matka, MACEDONIA
Kanion Matka, Przystań w Kanionie Matka, MACEDONIA


Można tam dojechać ze Skopja autobusem miejskim, ale my mieliśmy auto. Z parkowaniem bywa problem nawet w dni powszednie, a w weekendy parkowaliśmy przy drodze, gdzie ustawiały się samochody i autokary, bo na małych parkingach nie było miejsc. Cały kanion to właściwie jezioro utworzone między dwoma zaporami wodnymi na rzece Treska. Całość ma długość 8 km. Po około 5 kilometrach znajduje się jaskinia Vreło, w której można podziwiać pięknie oświetlone nacieki skalne. Można do niej dopłynąć i łódką i kajakiem. Generalnie wycieczka łódką ma dwie trasy, albo krótka ok. 3 – 4 km i z powrotem, albo do jaskini postój na zwiedzanie i z powrotem. W drodze powrotnej nasza łódko wyrzuciła nas na równoległym brzegu do początkowej przystani, gdzie można było się wspiąć 20 minut w górę do cerkwii chyba św. Mikołaja i stamtąd podziwiać widoki w dół. Potem, kiedy się wraca, podpływa jakaś łódka i przeprawia człowieka na drugi brzeg. Kajakiem można płynąć ile się chce. Koszt 500 denarów za godzinę za 2osobowy kajak. W tygodniu w kanionie jest spokojnie i cicho, ale w weekendy przyjeżdża dużo turystów z Macedonii i okolic. Pływające na silniczkach łódki burzą toń wody kanionu co trochę utrudnia swobodne pływanie kajakiem, ale łódki dopływają tylko do pewnego momentu, a potem już tylko cisza i spokój i piękne kolory wody kanionu.
Jezioro Ochrydzkie
Jedną z głównych atrakcji przyrodniczo kulturalnych w Ochrydzie jest chyba rejs po jeziorze.

Zdjęcia: Ochryda, Przystań w Ochrydzie, MACEDONIA
Ochryda, Przystań w Ochrydzie, MACEDONIA


Przy przystani stoją ogłoszenia i punktu z informacją, gdzie można zamówić rejs łódką po jeziorze: przejażdżki od 30 minut po cały dzień, a w programie od samej przejażdżki wzdłuż brzegu, po przejażdżki z przystankami w Muzeum na Wodzie, klasztorze św. Nauma, czy rezydencji letniej Tita. Ceny od 10 do 30 euro. My wybraliśmy wynajęcie kajaka 2osobowego z Pesztani, miejscowości gdzie trzymają kajaki. Kontakt do wypożyczalni dał nam człowiek z przystani. Dzień wycieczki kosztował nas 25 euro. Do Pesztani dojechaliśmy samochodem, ale myslę, że dojazd można było umówić z wynajmującym. Do klasztoru św. Nauma z Pesztani jest wodą ok. 18 km, ale my zdecydowaliśmy się na krótszą trasę przez Muzeum na Wodzie do Tripejcy (chyba z 6 km w jedną stronę), gdzie mieści się wspaniała restauracja Rybar z cudowną atmosferą, jedzeniem i mnóstwem kotów pod stolikami.
Park Narodowy Galiczica
Nad Jeziorem Ochrydzkim po drodze między Ochrydą a Klasztorem św. Nauma, na wysokości miejscowości Tripejca prowadzi również droga serpentynami w górę. Z góry tej można latać paralotnią, albo wspiąć się na szczyt Galiczica.

Zdjęcia: Park Narodowy Galiczica, Widok na Jezioro Ochrydzkie z kapliczki św. Grzegorza, MACEDONIA
Park Narodowy Galiczica, Widok na Jezioro Ochrydzkie z kapliczki św. Grzegorza, MACEDONIA


Przed wycieczką na górę chcieliśmy odwiedzić Informację Turystyczną, która miała nas wyposażyć w mapy. Mieściła się Ochrydzie przy drodze do Wełestowa, rondo w drodze do Tripejcy ze stacją paliw i przy Hotelu Intercontinental. Coś tam było, jakaś Informacja, ale niestety zamknięta. Przy wjeździe do parku stoi patrol i pobiera opłaty. Jeśli chcesz latać paralotnią, to płacisz 300 denarów, a jeśli wejść na szczyt to 200 denarów. Nie ma opcji dla niezdecydowanych, trzeba się określić na dole.
Startowisko paralotniowe mieści się przy kapliczce św. Grzegorza, tu jest też punkt widokowy, a trasa na Galiczicę zaczyna się trochę dalej drogą w górę.


Macedonia jest niewątpliwie krajem godnym odwiedzenia. Organizacyjnie łatwym i tanim. Październik to dobry miesiąc dla tych, którzy nie lubią tłumu turystów, a przyrodę wolą podziwiać w ciszy i spokoju.

Zdjęcia

MACEDONIA / - / Plac Macedoński, Skopje / Jeździec na koniuMACEDONIA / - / Skopje / Restauracyjki w Starej CzarszijiMACEDONIA / - / Kanion Matka / Przystań w Kanionie MatkaMACEDONIA / - / Ochryda / Przystań w OchrydzieMACEDONIA / - / Park Narodowy Galiczica / Widok na Jezioro Ochrydzkie z kapliczki św. Grzegorza

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl