Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Mauzoleum I’timad-ud-Daulah. Agra, Indie > INDIE


emerytkawpodrozy emerytkawpodrozy Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie INDIE / Uttar Pradesh / AGRA / Mauzoleum I’timad-ud-Daulah (1)Założona na przełomie V i VI wieku Agra (Indie), centrum życia politycznego, gospodarczego i kulturalnego imperium Wielkich Mogołów, od 1526 roku ich stolica, znane jest przede wszystkim za sprawą Tadź Mahal i Czerwonego Fortu. W mojej pamięci pozostał jednak przede wszystkim niewielki grobowiec I’timad-ud-Daulah – uważany za pierwowzór najsławniejszego mauzoleum Indii.

W mauzoleum I’timad-ud-Daulaha spoczywa ciało mirzy Ghijas-bega i Asmat Begum, jego zamarłej kilka miesięcy wcześniej niż on żony. Grobowiec powstał w latach 1622–1628 na zlecenie ich córki Nur Dżahan, późniejszej żony Dżahangira (tej, co to kąpała się w kamiennej misie w płatkach róży). A w ogóle to Ghijas-beg był dziadkiem Mumtaz, a na dworze cesarza Dżahangira pełnił funkcję wezyra (premiera) oraz otrzymał tytuł „I’timad-ud-Daulah” (tłumaczone jako „pan/minister skarbu” lub „filar państwa”). I to ten tytuł dał nazwę mauzoleum, w którym spoczął po śmierci. W kontekście nazwy mauzoleum tłumaczone jest czasem jako „skrzynia z klejnotami”.

Zdjęcia: AGRA, Uttar Pradesh, Mauzoleum I’timad-ud-Daulah (2), INDIE
AGRA, Uttar Pradesh, Mauzoleum I’timad-ud-Daulah (2), INDIE


Zwany „małym Tadźem” (Baby Taj) grobowiec I’timad-ud-Daulah uważany jest za pierwowzór mauzoleum, w którym spoczywa ciało Mumtaz (ileż ja tych „pierwowzorów” już widziałam, żeby wspomnieć chociażby grobowiec Humajuna w Delhi!). Faktem jednak jest, że I’timad-ud-Daulah jest przykładem transformacji monumentalnej architektury Mogołów – od budowli z czerwonego piaskowca z marmurowymi dekoracjami do struktur z białego marmuru zdobionego kamieniami półszlachetnymi. Od grobowca Humayuna w Delhi (który widziałam wczoraj) i mauzoleum Akbara (który znajduje się na peryferiach Agry, a jednak nie zdążę go zwiedzić) do Tadź Mahal, który będę podziwiała za godzinę.

Zdjęcia: AGRA, Uttar Pradesh, Mauzoleum I’timad-ud-Daulah (3), INDIE
AGRA, Uttar Pradesh, Mauzoleum I’timad-ud-Daulah (3), INDIE


Mimo niewielkich rozmiarów nie dziwi, że powstawał aż sześć lat – tak pracochłonnych, jak się domyślam, dekoracji chyba jeszcze nie widziałam. Kawałki karneolu, jaspisu, lapis lazuli, onyksu, topazu, a pewnie i innych kamieni, wciśnięte w wyryte w białym marmurze z Radżastanu wgłębienia, tworzą motywy roślinne i geometryczne oraz arabeski w stonowanych kremowo-beżowo-miodowych barwach. Pokrywają ściany wewnętrzne i zewnętrzne, sufity (te są najbardziej zniszczone) i podłogi. Oglądam je z równym podziwem, nie wnikając w detale technik – czy to mozaika, czy inkrustacja, czy bardziej wyrafinowana mozaika florencka (pietra dura).

Zdjęcia: AGRA, Uttar Pradesh, Mauzoleum I’timad-ud-Daulah (4), INDIE
AGRA, Uttar Pradesh, Mauzoleum I’timad-ud-Daulah (4), INDIE


Inne budowle – wieże i pawilony otaczające czterokwaterowy ogród – wzniesione są z czerwonego piaskowca i inkrustowane białym marmurem. W przecinających trawniki płytkich kanałach już dawno chyba nie płynęła woda.

Zdjęcia: AGRA, Uttar Pradesh, Mauzoleum I’timad-ud-Daulah (5), INDIE
AGRA, Uttar Pradesh, Mauzoleum I’timad-ud-Daulah (5), INDIE


Cztery kilometry dalej wznosi się mauzoleum, które przyćmiewa blaskiem to, w którym jestem – tak mówią. Czy podzielę ich zdanie?

Więcej w eKsiążce: „Emerytka w Indiach. Mumbaj – Elefanta – Kolkata – New Delhi – Agra – Czandigarh”

Zapraszam też na: http://emerytkawpodrozy.blogspot.com/

Zdjęcia

INDIE / Uttar Pradesh / AGRA / Mauzoleum I’timad-ud-Daulah (1)INDIE / Uttar Pradesh / AGRA / Mauzoleum I’timad-ud-Daulah (2)INDIE / Uttar Pradesh / AGRA / Mauzoleum I’timad-ud-Daulah (3)INDIE / Uttar Pradesh / AGRA / Mauzoleum I’timad-ud-Daulah (4)INDIE / Uttar Pradesh / AGRA / Mauzoleum I’timad-ud-Daulah (5)

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl