Przewodniki

ARGENTYNA - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

Ameryka PołudniowaARGENTYNA
ARGENTYNA
(Republika Argentyńska)
Stolica: Buenos Aires
Waluta: peso argentyńskie (ARS), 1 peso = 100 centavo;
Język urzędowy: hiszpański

ARGENTYNA


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywateli polskich udających się do Argentyny na okres do 90 dni nie obowiązują wizy. Przy przekraczaniu granicy wjeżdżający może być poproszony o okazanie biletu powrotnego oraz środków finansowych na pokrycie kosztów pobytu.

PRZEPISY CELNE
Nie wolno wwozić żywności, nasion, jedzenia dla zwierząt. Bezcłowo można wwieźć bagaż osobisty o wartości do 300 USD (150 USD dla pasażerów poniżej 16 roku życia) oraz dodatkowo nowe rzeczy o wartości do 300 USD (150 USD dla pasażerów poniżej 16 roku życia) nabyte w argentyńskiej strefie wolnocłowej. Przy wyjeździe na lotnisku można odzyskać podatek VAT (hiszp. IVA) od większości towarów o wartości ponad 70 ARS (minimalna kwota na jednym rachunku) zakupionych na terenie Argentyny w sklepach należących do systemu Global Refund.

PRZEPISY PRAWNE
Argentyna leży obecnie na jednym z głównych szlaków przemytu narkotyków do Europy dlatego na lotniskach przeprowadzane są skrupulatne kontrole bagażu.  Za handel i przemyt narkotyków wymierza się karę pozbawienia wolności, bez możliwości zawieszenia wykonania kary. Należy bezwzględnie wystrzegać się przyjmowania przesyłek lub toreb od obcych osób.

MELDUNEK
Nie ma obowiązku meldunkowego.
UBEZPIECZENIE
Nie ma obowiązku posiadania ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych, lecz ze względu na wysokie koszty ewentualnego leczenia są one zalecane. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są uznawane, o ile ich ważność obejmuje terytorium Argentyny, a firma ubezpieczeniowa ma odpowiednie umowy z miejscowymi towarzystwami lub z przedstawicielstwami innych firm zagranicznych działających w tym kraju.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Nie są wymagane żadne zaświadczenia o szczepieniach.  Opieka medyczna jest ogólnie dostępna, średni koszt wizyty prywatnej wynosi ok. 40 USD.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Od turystów nie wymaga się posiadania międzynarodowego prawa jazdy. W celu wynajęcia pojazdu należy przedstawić prawo jazdy wydane i ważne w kraju stałego pobytu. Stan techniczny dróg na głównych szlakach komunikacyjnych jest dobry. Autostrady są płatne. Podróżując samochodem należy mieć na uwadze występowanie długich odcinków (często ponad 100 km) bez możliwości uzupełnienia paliwa. Należy pamiętać, że sygnalizatory świetlne na skrzyżowaniach dróg ustawione są bezpośrednio za skrzyżowaniem (tj. za przejściem dla pieszych).

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Po Argentynie można się poruszać bez ograniczeń. Turyści zagraniczni płacą za przeloty samolotowe oraz noclegi w hotelach ceny wg. taryfy wyższej niż obowiązująca dla osób posiadających prawo pobytu w Argentynie. Z uwagi na duże odległości preferowana jest komunikacja lotnicza tym niemniej sieć połączeń autobusowych jest bardzo rozwinięta a firmy przewozowe oferują wysoki komfort przejazdu na trasach dalekobieżnych. Wiele firm oferuje przejazdy autobusami wyposażonymi w siedzenia rozkładane do pozycji zupełnie poziomej (tzw. cama total). Można skorzystać z usług rent-a-car; popularną formą podróżowania na krótkich dystansach jest wynajęcie samochodu z kierowcą (remis) lub miejskich taksówek. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się korzystanie z licencjonowanych korporacji radio-taxi lub z usług remis. Należy unikać przypadkowych okazji, nie wolno też ulegać namowom osób, które podają się za kierowców na lotniskach lub w terminalach autobusowych.

BEZPIECZEŃSTWOKradzieże, włamania, również z użyciem broni, zdarzają się często. Zaleca się zachowanie ostrożności i czujności, szczególnie w miejscach uczęszczanych przez turystów. Należy wystrzegać się ostentacyjnych oznak zamożności. Na dworcach autobusowych często mają miejsce kradzieże bagażu. Należy unikać dzielnic zamieszkanych przez ubogich, szczególnie wieczorem lub w nocy. Bilety, dokumenty, większe sumy pieniędzy lub cenne przedmioty winno się przechowywać w sejfie hotelowym, a przy sobie nosić jedynie niezbędne kwoty. Warto zaopatrzyć się w kopię dokumentu tożsamości (paszport), oryginał zaś przechowywać w bezpiecznym miejscu.

RELIGIA, OBYCZAJE
Dominującą religią Argentyny jest katolicyzm (90% mieszkańców).

ŚWIĘTA
Dni wolne od pracy to: 1 stycznia - Nowy Rok; marzec-kwiecień* - Wielkanoc; 2 kwietnia** - Święto Kombatanta oraz poległych w walce o Malwiny (Falklandy); 1 maja - Święto Pracy; 25 maja - rocznica powstania pierwszego Rządu Narodowego; 20 czerwca*** - Święto Flagi Narodowej; 9 lipca*** - Święto Niepodległości; 17 sierpnia*** - rocznica śmierci gen. José de San Martína; 12 października - Święto Rasy (święto odkrycia Ameryki); 8 grudnia - Święto Niepokalanego Poczęcia NMP; 25 grudnia - Boże Narodzenie.
(* Święto ruchome; ** Jeśli wypada we wtorek lub środę, przenosi się je na poprzedzający poniedziałek, a jeśli wypada w czwartek lub piątek, obchodzone jest w kolejny poniedziałek. *** Święto jest obchodzone w trzeci poniedziałek właściwego miesiąca.) 

PRZYDATNE INFORMACJE:
Język hiszpański w Argentynie charakteryzuje się specyficznymi  formami gramatycznymi  oraz w pewnym zakresie słownictwem.
Oficjalną walutą Argentyny jest peso (ARS). Banknoty mają nominały 2, 5, 10, 20, 50 i 100 peso, bilon ma wartość 1 peso oraz 1, 5, 10, 25 i 50 centavos. Kurs peso argentyńskiego do walut wymienialnych jest zmienny i podawany na bieżąco przez argentyńskie banki i kantory.
Często przyjmowane jako środek płatniczy jest USD i EURO. Wymiany na walutę narodową dokonuje się w bankach oraz autoryzowanych kantorach (w dni robocze w godz. od 10:00 do 15:00). Należy unikać wymiany u przypadkowych osób ze względu na ryzyko otrzymania fałszywych pieniędzy. W większości sklepów można płacić polskimi kartami płatniczymi lub kredytowymi (przy płaceniu kartami należy okazać ważny paszport). Najbardziej popularne karty kredytowe to American Express, VISA, MasterCard i Diners Club. Poza Buenos Aires należy liczyć się z problemami przy płaceniu czekami podróżnymi.
Warunki klimatyczne w Argentynie są bardzo urozmaicone: na równinach pampy panuje klimat umiarkowany i wilgotny, na zachodzie Patagonii - zimny i wilgotny, na północy Międzyrzecza (w widłach Parany i Urugwaju) - subtropikalny, a na północnym zachodzie kraju - gorący kontynentalny. Od listopada do marca (tutejsza wiosna-lato) średnia temperatura wynosi ok. 23 st. C, od czerwca do września (jesień-zima) - ok. 12 st. C. W Buenos Aires od listopada do lutego bywa bardzo gorąco, temperatura waha się między 27 a 35 st. C, a wilgotność latem sięga 70%. Zimą temperatura wynosi ok. 11 st. C, zaś wiosną i jesienią ok. 17 st. C.
Planując wspinaczkę w Andach należy uwzględnić, że warunki są zdecydowanie trudniejsze niż wskazywałaby na to wysokość gór.  Według opinii ekspertów szczyt Aconcagua (6962 m) odpowiada stopniowi trudności dla 8000 m. Stąd częste przypadki  obrzęku płuc lub mózgu, także na lżejszych trasach przeznaczonych dla mniej doświadczonych turystów. Zaleca się ścisłe przestrzeganie obowiązkowej aklimatyzacji, która powinna wynosić co najmniej 10 dni. Należy również uważać na nagłe zmiany pogody w tym regionie. Koszty akcji poszukiwawczej i transportu do szpitala ponosi sam poszkodowany lub są one pokrywane z ubezpieczenia osobistego. Warto zatem, wykupując polisę w Polsce, zapytać, czy obejmuje ona takie przypadki. Doradza się także przestrzeganie zasad obowiązujących na terenie rezerwatów. Po przybyciu do Mendozy dobrze jest skontaktować się z lokalną agencją Ministerstwa Turystyki (Secretaría de Turismo) w celu uzyskania najbardziej aktualnej informacji o warunkach wspinaczki.
Czas pracy urzędów i sklepów: banki i kantory - obsługa klientów od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-15.00, agencje turystyczne i punkty usługowe - z reguły od 9.00 do 12.00 oraz od 14.00 do 19.00, sklepy - w dużych miastach od 9.00 do 20.00, ale w interiorze około południa jest przerwa; w soboty od 9.00 do 13.00; kawiarnie, cukiernie i pizzerie - otwarte praktycznie 24 godziny na dobę, z przerwą między drugą a szóstą rano. Obiady w restauracjach są serwowane od 12.00, kolacje zaś od 20.30, dania typu fast food są dostępne o każdej porze.

Zwyczajowo zostawia się w restauracjach i kawiarniach napiwek w wysokości ok. 10% wartości rachunku. Niewielkie napiwki daje się portierom, bagażowym i obsłudze w teatrach.
Napięcie w sieci elektrycznej wynosi 220 V, z uwagi jednak na inny format kontaktów potrzebne są adaptatory (powszechnie dostępne w sklepach w Buenos Aires).
Większość lotów z zagranicy dociera na lotnisko „Ministro Pistarini” położone w Ezeiza, 37 km od Buenos Aires. Z lotniska najlepiej dojechać do miasta taksówką, remis albo prywatnym autobusem, których przystanki ulokowane są przy wyjściu z terminalu. Nie należy korzystać z ofert przypadkowych osób.
Numer kierunkowy w połączeniach telefonicznych: 0054 - Argentyna, 0054 11 - Buenos Aires.


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Argentyńskiej
ambasador: Jacek Bazański
Argentyna, Buenos Aires, Alejandro Maria de Aguado 2870, C 1425 CEB
Tel. dyżurny: + 54 11 4808 1700 Faks: +5411 4808 1701
buenosaires.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

Ambasada RP w Buenos Aires
Calle Alejandro María de Aguado 2870
1425 Buenos Aires
tel. (0-05411) 4802 9681-82, 4802 5411
fax (0-05411) 4802 9683
e-mail: ambbuenos@datamarkets.com.ar

Wydział Konsularny
Adres j.w.
tel. 4801 0071
e-mail: consul@fibertel.com.ar

Wydział Ekonomiczno-Handlowy
Virrey del Pino 3147 "Oficina"
1426 Buenos Aires
tel. 4551 5497 5397
fax. 4551 5097
e-mail: brhbaires@house.com.ar

Konsulat RP w Obera
Konsul Honorowy: Miguel Antonio Skowron
(hiszpański, polski)
c. Gobernador Barreyro 1176, 3362 Obera, prov. Misiones
tel./fax 54 3755 4217-63

Konsulat RP w Mar del Plata
Konsul Honorowy: Juan Estanislao Stachnik
(polski, hiszpański, angielski)
Calle La Roja 2773, 7600 Mar del Plata; tel. 54 223 491 52 94

Konsulat RP w Rosario
Konsul Honorowy: Bartłomiej Stanislaw Moszoro
(hiszpański, polski, angielski)
Bv. Oirono 275, 2000 Rosario;
tel. 54 341 425 19 64
fax 54 341 432 55 55

ARGENTYNA - galerie i zdjęcia z podróży

ARGENTYNA / Patagonia / El Chalten / Fitz RoyARGENTYNA / - / Humahuaca / Po kwiaty dla dziadkaARGENTYNA / Salta / Paso Abra Blanca / Kwiat cierniowy?ARGENTYNA / South / Buenosm Aires / dzielnica Buenos ARGENTYNA / Patagonia / Cerro Torre  / KONKURSARGENTYNA / Tierra del Fuego  / Ushuaia / wind afterARGENTYNA / El Chalten / El Chalten / Krzyk Kamienia 2ARGENTYNA / - / Półwysep Valdes / odpoczynek wielorybaARGENTYNA / - / Aconcagua / Grań pod szczytemARGENTYNA / Salta / Quebrada del Toro / KaktusyARGENTYNA / Misiones / Iguazu / Czar naturyARGENTYNA / Ziemia Ognista (Tierra del Fuego) / Ushuaia / Rejs kanałem BeagleARGENTYNA / Salta / La Polvorilla / Wiadukt 4220 m npmARGENTYNA / Patagonia  / El Chanten  / wroblowaty ARGENTYNA / Salta / Santa Rosa de Tastil / DrogaARGENTYNA / Santa Cruz (Patagonia) / Park Narodowy Los Glaciares (cz. północna) / ObiecaneARGENTYNA / - / Aconcagua / Camp AlaskaARGENTYNA / Santa Cruz (Patagonia) / Park Narodowy Los Glaciares (cz. północna) / Szlak pod Cerro TorreARGENTYNA / Santa Cruz / Lago Argentino / Droga do ...ARGENTYNA / El Chalten / Andy El Chalten / Cerro Torre

ARGENTYNA - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Mieszkam w Argentynie, sluze rada i pomoca. ARGENTYNA 13364 18-07-23
A technician and Ssd Chemical Seller to Provide You With Chemical +27672493579 Universal Ssd Chemica ARGENTYNA 269 19-01-21
Polski przewodnik ARGENTYNA 3158 04-02-20
Salta i okolice ARGENTYNA 3143 30-01-20
poszukuję informacji o regionie Cordon del Plata ARGENTYNA 3643 12-11-19
Patagonia samochodem ARGENTYNA 4600 10-11-19
Bezpieczeństwo w Rio de Janeiro ARGENTYNA 3203 04-10-19
Rady, wskazówki ARGENTYNA 5368 21-09-19
Polski przewodnik po Buenos ARGENTYNA 3591 08-09-19
Marzec 2020 ARGENTYNA 3193 25-07-19
Parki Talampaya i Ischigualasto ARGENTYNA 3210 04-05-19
ameryka południowa ARGENTYNA 3372 18-12-18
autobusy ARGENTYNA 3588 14-11-18
lot ARGENTYNA 3615 24-10-18
Argentyna Patagonia jesień 2018 ARGENTYNA 4656 18-03-18
Pogoda ARGENTYNA 4049 11-02-18
wymiana waluty ARGENTYNA 21929 06-11-17
Z San Pedro de Atacama do Purmamarca ARGENTYNA 3952 12-10-17
Aconcagua 2019 - ekipa do projektu - zróbmy to razem ARGENTYNA 4396 29-09-17
Ankieta o Argentynie ARGENTYNA 4346 25-07-17
Patagonia ARGENTYNA 5473 24-07-17
Argentyna marzec - kwiecien 2010 ARGENTYNA 6411 24-07-17
Argentyna - pobyt stały (kwestie formalne) ARGENTYNA 7862 17-05-17
Trekking ARGENTYNA 5886 28-01-17
Fajny hotelik w buenos ARGENTYNA 5350 05-01-17
Loty wewnętrzne po Argentynie ARGENTYNA 6450 27-09-16
Autostop ARGENTYNA 5222 05-09-16
Autostop ARGENTYNA 5295 05-09-16
\\\\ ARGENTYNA 6031 04-09-16
pytanie o przeloty wewnętrzne ARGENTYNA 8305 03-08-16

ARGENTYNA - artykuły i relacje z podróży

PARAGWAJ / Ciudad del Este / Ciudad del Este / Wodospad Monday - Paragwaj
2020-03-20
linkalinka

kraje: ARGENTYNA, PARAGWAJ
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 6554
liczba komentarzy: 4

Cataratas Iguazu w Argentynie i Brazylii, ogrom wody w Paragwaju

Wodospady Iguazu znane są podróżnikom i miłośnikom Natury. Wielu, którzy tam byli, wyznaje, że jest to cud nad cuda, i żaden inny wodospad świata im nie dorównuje. Nie widziałam wielu wodospadów, ale zobaczywszy Iguazu – z obu stron – wstrzymałam oddech z zachwytu. Stałam i patrzyłam przez długie chwile w każdym kolejnym miejscu, gdzie odsłoniły się kaskady nieprzebranej ilości wody. Byłam tak szczęśliwa, jak tylko potrafię być na górskich szlakach!

Czytaj więcej

ARGENTYNA / La Puna / Carachi Pampa / Białe Piedra Pomez
2020-02-24
linkalinka

kraje: ARGENTYNA
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 1563
liczba komentarzy: 2

Jak połączyć zwiedzanie Paragwaju i Argentyny

Kupiłam bilet do Asunción z myślą o zwiedzaniu Argentyny. Argentyna większości kojarzy się z Perito Moreno, Barilloche, Ushuaią i Ziemią Ognistą, Patagonią, Iguazu. Ale Argentyna to ogromne przestrzenie, a ja mam lądować w Paragwaju i do dyspozycji 3 tygodnie. Te „must see” oznaczały szybkie przemierzanie Argentyny, co z pewnością nie dałoby poczucia nasycenia. Dlaczego więc kupiłam bilet do Asunción, skoro w planie miałam Argentynę? Cena biletu, oczywiście – z Paryża 1300 zł.

Czytaj więcej

ARGENTYNA / Rio Negro / Bariloche / Andy
2020-01-08
igebski

kraje: ARGENTYNA
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia
liczba odwiedzin: 7143
liczba komentarzy: 2

Samochodem po Argentynie cz. II

Relacja z objazdu Argentyny wzdłuż Andów (Ruta 40), wszerz pampy (droga 25) i wzdłuż Atlantyku. Łącznie 5 430 kilometrów. Ponadto zwiedzanie Cordoby i Buenos Aires.

Czytaj więcej

ARGENTYNA / Chos Malal / Choś Malal / Andy
2020-01-05
igebski

kraje: ARGENTYNA
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia
liczba odwiedzin: 2684
liczba komentarzy: 0

Samochodem po Argentynie cz. I

Relacja z objazdu Argentyny wzdłuż Andów (Ruta 40), wszerz pampy (droga 25) i wzdłuż Atlantyku. Łącznie 5 430 kilometrów. Ponadto zwiedzanie Cordoby i Buenos Aires.

Czytaj więcej

URUGWAJ / Montevideo / Montevideo / Rejs przez Atlantyk
2018-04-05
ludziepodrozuja

kraje: ARGENTYNA, CHILE, PARAGWAJ, URUGWAJ
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 2703
liczba komentarzy: 0

Pod niebem Patagonii

Kiedy marzysz o czymś bardzo mocno, uważaj bo marzenie może się spełnić... Z pozoru niewinna rozmowa podczas niedzielnego spaceru zapoczątkowała przygodę naszego życia. Wydawać by się mogło, że Ameryka Południowa jest poza naszym zasięgiem...

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

Witam, Wróciłem kilka dni temu z Argentyny i niestety nie zdążyłem zamienić peso w Argentynie. Jeśli ktoś z Państwa jest zainteresowany proszę o kontakt. Mam do odsprzedania ok. 4 tyś peso. Niestety polskie kantory nie wymieniają tej waluty. Zamiana po bardzo atrakcyjnym kursie, korzystniej niż na miejscu w Argentynie! Pozdrawiam Tomek tomizoallegro@gmail.com 518433118

2015-12-02 13:02:44 tomizo

WITAM , CZY MOZE KTOS Z,, FORUMOWICZÓW" PODRÓŻOWAŁ PATAGONIA EXPRESEM Z EL MAITEN DO ESQEL ???/ BARDZO INTERESUJE MNIE TEMAT....POZDRAWIAM

2013-01-28 23:26:16 arturroo9

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

04-18
Wyspa Świętego Tomasza - gdzie to jest?

Państwo Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to jedno z nieczęsto odwiedzanych przez turystów miejsc. Niemal każdy z rankingów popularności turystycznej lokuje ten kraj wśród 10 najrzadziej odwiedzanych. Czego więc można się spodziewać po największej wyspie kraju położonego w Zatoce Gwinejskiej?

04-15
Podróż w czasach zarazy

Kiedy pierwszy raz byłem na pustyni w Jordanii, zastanawiałem się, jak tam można żyć. Z czasem, gdy odwiedziłem Gobi, Saharę, pustynię Judzką w Izraelu, z przyjemnością zacząłem odkrywać subtelny urok pustynnych krajobrazów.

04-05
Sedona. Katedra bez ścian...
04-01
Cataratas Iguazu w Argentynie i B...
10-25
Samochodem po Argentynie cz. II...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2024 Globtroter.pl