Przewodniki

ARGENTYNA - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

Ameryka PołudniowaARGENTYNA
ARGENTYNA
(Republika Argentyńska)
Stolica: Buenos Aires
Waluta: peso argentyńskie (ARS), 1 peso = 100 centavo;
Język urzędowy: hiszpański

ARGENTYNA


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywateli polskich udających się do Argentyny na okres do 90 dni nie obowiązują wizy. Przy przekraczaniu granicy wjeżdżający może być poproszony o okazanie biletu powrotnego oraz środków finansowych na pokrycie kosztów pobytu.

PRZEPISY CELNE
Nie wolno wwozić żywności, nasion, jedzenia dla zwierząt. Bezcłowo można wwieźć bagaż osobisty o wartości do 300 USD (150 USD dla pasażerów poniżej 16 roku życia) oraz dodatkowo nowe rzeczy o wartości do 300 USD (150 USD dla pasażerów poniżej 16 roku życia) nabyte w argentyńskiej strefie wolnocłowej. Przy wyjeździe na lotnisku można odzyskać podatek VAT (hiszp. IVA) od większości towarów o wartości ponad 70 ARS (minimalna kwota na jednym rachunku) zakupionych na terenie Argentyny w sklepach należących do systemu Global Refund.

PRZEPISY PRAWNE
Argentyna leży obecnie na jednym z głównych szlaków przemytu narkotyków do Europy dlatego na lotniskach przeprowadzane są skrupulatne kontrole bagażu.  Za handel i przemyt narkotyków wymierza się karę pozbawienia wolności, bez możliwości zawieszenia wykonania kary. Należy bezwzględnie wystrzegać się przyjmowania przesyłek lub toreb od obcych osób.

MELDUNEK
Nie ma obowiązku meldunkowego.
UBEZPIECZENIE
Nie ma obowiązku posiadania ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych, lecz ze względu na wysokie koszty ewentualnego leczenia są one zalecane. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są uznawane, o ile ich ważność obejmuje terytorium Argentyny, a firma ubezpieczeniowa ma odpowiednie umowy z miejscowymi towarzystwami lub z przedstawicielstwami innych firm zagranicznych działających w tym kraju.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Nie są wymagane żadne zaświadczenia o szczepieniach.  Opieka medyczna jest ogólnie dostępna, średni koszt wizyty prywatnej wynosi ok. 40 USD.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Od turystów nie wymaga się posiadania międzynarodowego prawa jazdy. W celu wynajęcia pojazdu należy przedstawić prawo jazdy wydane i ważne w kraju stałego pobytu. Stan techniczny dróg na głównych szlakach komunikacyjnych jest dobry. Autostrady są płatne. Podróżując samochodem należy mieć na uwadze występowanie długich odcinków (często ponad 100 km) bez możliwości uzupełnienia paliwa. Należy pamiętać, że sygnalizatory świetlne na skrzyżowaniach dróg ustawione są bezpośrednio za skrzyżowaniem (tj. za przejściem dla pieszych).

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Po Argentynie można się poruszać bez ograniczeń. Turyści zagraniczni płacą za przeloty samolotowe oraz noclegi w hotelach ceny wg. taryfy wyższej niż obowiązująca dla osób posiadających prawo pobytu w Argentynie. Z uwagi na duże odległości preferowana jest komunikacja lotnicza tym niemniej sieć połączeń autobusowych jest bardzo rozwinięta a firmy przewozowe oferują wysoki komfort przejazdu na trasach dalekobieżnych. Wiele firm oferuje przejazdy autobusami wyposażonymi w siedzenia rozkładane do pozycji zupełnie poziomej (tzw. cama total). Można skorzystać z usług rent-a-car; popularną formą podróżowania na krótkich dystansach jest wynajęcie samochodu z kierowcą (remis) lub miejskich taksówek. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się korzystanie z licencjonowanych korporacji radio-taxi lub z usług remis. Należy unikać przypadkowych okazji, nie wolno też ulegać namowom osób, które podają się za kierowców na lotniskach lub w terminalach autobusowych.

BEZPIECZEŃSTWOKradzieże, włamania, również z użyciem broni, zdarzają się często. Zaleca się zachowanie ostrożności i czujności, szczególnie w miejscach uczęszczanych przez turystów. Należy wystrzegać się ostentacyjnych oznak zamożności. Na dworcach autobusowych często mają miejsce kradzieże bagażu. Należy unikać dzielnic zamieszkanych przez ubogich, szczególnie wieczorem lub w nocy. Bilety, dokumenty, większe sumy pieniędzy lub cenne przedmioty winno się przechowywać w sejfie hotelowym, a przy sobie nosić jedynie niezbędne kwoty. Warto zaopatrzyć się w kopię dokumentu tożsamości (paszport), oryginał zaś przechowywać w bezpiecznym miejscu.

RELIGIA, OBYCZAJE
Dominującą religią Argentyny jest katolicyzm (90% mieszkańców).

ŚWIĘTA
Dni wolne od pracy to: 1 stycznia - Nowy Rok; marzec-kwiecień* - Wielkanoc; 2 kwietnia** - Święto Kombatanta oraz poległych w walce o Malwiny (Falklandy); 1 maja - Święto Pracy; 25 maja - rocznica powstania pierwszego Rządu Narodowego; 20 czerwca*** - Święto Flagi Narodowej; 9 lipca*** - Święto Niepodległości; 17 sierpnia*** - rocznica śmierci gen. José de San Martína; 12 października - Święto Rasy (święto odkrycia Ameryki); 8 grudnia - Święto Niepokalanego Poczęcia NMP; 25 grudnia - Boże Narodzenie.
(* Święto ruchome; ** Jeśli wypada we wtorek lub środę, przenosi się je na poprzedzający poniedziałek, a jeśli wypada w czwartek lub piątek, obchodzone jest w kolejny poniedziałek. *** Święto jest obchodzone w trzeci poniedziałek właściwego miesiąca.) 

PRZYDATNE INFORMACJE:
Język hiszpański w Argentynie charakteryzuje się specyficznymi  formami gramatycznymi  oraz w pewnym zakresie słownictwem.
Oficjalną walutą Argentyny jest peso (ARS). Banknoty mają nominały 2, 5, 10, 20, 50 i 100 peso, bilon ma wartość 1 peso oraz 1, 5, 10, 25 i 50 centavos. Kurs peso argentyńskiego do walut wymienialnych jest zmienny i podawany na bieżąco przez argentyńskie banki i kantory.
Często przyjmowane jako środek płatniczy jest USD i EURO. Wymiany na walutę narodową dokonuje się w bankach oraz autoryzowanych kantorach (w dni robocze w godz. od 10:00 do 15:00). Należy unikać wymiany u przypadkowych osób ze względu na ryzyko otrzymania fałszywych pieniędzy. W większości sklepów można płacić polskimi kartami płatniczymi lub kredytowymi (przy płaceniu kartami należy okazać ważny paszport). Najbardziej popularne karty kredytowe to American Express, VISA, MasterCard i Diners Club. Poza Buenos Aires należy liczyć się z problemami przy płaceniu czekami podróżnymi.
Warunki klimatyczne w Argentynie są bardzo urozmaicone: na równinach pampy panuje klimat umiarkowany i wilgotny, na zachodzie Patagonii - zimny i wilgotny, na północy Międzyrzecza (w widłach Parany i Urugwaju) - subtropikalny, a na północnym zachodzie kraju - gorący kontynentalny. Od listopada do marca (tutejsza wiosna-lato) średnia temperatura wynosi ok. 23 st. C, od czerwca do września (jesień-zima) - ok. 12 st. C. W Buenos Aires od listopada do lutego bywa bardzo gorąco, temperatura waha się między 27 a 35 st. C, a wilgotność latem sięga 70%. Zimą temperatura wynosi ok. 11 st. C, zaś wiosną i jesienią ok. 17 st. C.
Planując wspinaczkę w Andach należy uwzględnić, że warunki są zdecydowanie trudniejsze niż wskazywałaby na to wysokość gór.  Według opinii ekspertów szczyt Aconcagua (6962 m) odpowiada stopniowi trudności dla 8000 m. Stąd częste przypadki  obrzęku płuc lub mózgu, także na lżejszych trasach przeznaczonych dla mniej doświadczonych turystów. Zaleca się ścisłe przestrzeganie obowiązkowej aklimatyzacji, która powinna wynosić co najmniej 10 dni. Należy również uważać na nagłe zmiany pogody w tym regionie. Koszty akcji poszukiwawczej i transportu do szpitala ponosi sam poszkodowany lub są one pokrywane z ubezpieczenia osobistego. Warto zatem, wykupując polisę w Polsce, zapytać, czy obejmuje ona takie przypadki. Doradza się także przestrzeganie zasad obowiązujących na terenie rezerwatów. Po przybyciu do Mendozy dobrze jest skontaktować się z lokalną agencją Ministerstwa Turystyki (Secretaría de Turismo) w celu uzyskania najbardziej aktualnej informacji o warunkach wspinaczki.
Czas pracy urzędów i sklepów: banki i kantory - obsługa klientów od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-15.00, agencje turystyczne i punkty usługowe - z reguły od 9.00 do 12.00 oraz od 14.00 do 19.00, sklepy - w dużych miastach od 9.00 do 20.00, ale w interiorze około południa jest przerwa; w soboty od 9.00 do 13.00; kawiarnie, cukiernie i pizzerie - otwarte praktycznie 24 godziny na dobę, z przerwą między drugą a szóstą rano. Obiady w restauracjach są serwowane od 12.00, kolacje zaś od 20.30, dania typu fast food są dostępne o każdej porze.

Zwyczajowo zostawia się w restauracjach i kawiarniach napiwek w wysokości ok. 10% wartości rachunku. Niewielkie napiwki daje się portierom, bagażowym i obsłudze w teatrach.
Napięcie w sieci elektrycznej wynosi 220 V, z uwagi jednak na inny format kontaktów potrzebne są adaptatory (powszechnie dostępne w sklepach w Buenos Aires).
Większość lotów z zagranicy dociera na lotnisko „Ministro Pistarini” położone w Ezeiza, 37 km od Buenos Aires. Z lotniska najlepiej dojechać do miasta taksówką, remis albo prywatnym autobusem, których przystanki ulokowane są przy wyjściu z terminalu. Nie należy korzystać z ofert przypadkowych osób.
Numer kierunkowy w połączeniach telefonicznych: 0054 - Argentyna, 0054 11 - Buenos Aires.


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Argentyńskiej
ambasador: Jacek Bazański
Argentyna, Buenos Aires, Alejandro Maria de Aguado 2870, C 1425 CEB
Tel. dyżurny: + 54 11 4808 1700 Faks: +5411 4808 1701
buenosaires.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

Ambasada RP w Buenos Aires
Calle Alejandro María de Aguado 2870
1425 Buenos Aires
tel. (0-05411) 4802 9681-82, 4802 5411
fax (0-05411) 4802 9683
e-mail: ambbuenos@datamarkets.com.ar

Wydział Konsularny
Adres j.w.
tel. 4801 0071
e-mail: consul@fibertel.com.ar

Wydział Ekonomiczno-Handlowy
Virrey del Pino 3147 "Oficina"
1426 Buenos Aires
tel. 4551 5497 5397
fax. 4551 5097
e-mail: brhbaires@house.com.ar

Konsulat RP w Obera
Konsul Honorowy: Miguel Antonio Skowron
(hiszpański, polski)
c. Gobernador Barreyro 1176, 3362 Obera, prov. Misiones
tel./fax 54 3755 4217-63

Konsulat RP w Mar del Plata
Konsul Honorowy: Juan Estanislao Stachnik
(polski, hiszpański, angielski)
Calle La Roja 2773, 7600 Mar del Plata; tel. 54 223 491 52 94

Konsulat RP w Rosario
Konsul Honorowy: Bartłomiej Stanislaw Moszoro
(hiszpański, polski, angielski)
Bv. Oirono 275, 2000 Rosario;
tel. 54 341 425 19 64
fax 54 341 432 55 55

ARGENTYNA - galerie i zdjęcia z podróży

ARGENTYNA / Patagonia / Los Glaciares / Glaciar MorenoARGENTYNA / Ushuaia / Isla de Martillo / słodkie pingwinki ARGENTYNA / - / Aconcagua / Grań pod szczytemARGENTYNA / San Juan / Park Narodowy Ischigualasto / Formacje skalneARGENTYNA / Patagonia / Mirador Maestrii / Mirador MaestriiARGENTYNA / Andz / Aconcagua / W drodze na szczytARGENTYNA / Jujuy / {rzełęcz / Z przełęczy 4050 m npmARGENTYNA / Santa Cruz (Patagonia) / Los Glaciares (El Chalten) / Panorama ze szlakuARGENTYNA / Santa Cruz (Patagonia) / Los Glaciares (El Chalten) / KoloryARGENTYNA / Patagonia / Perito Moreno / Najpiękniejszy lodowiec PatagoniiARGENTYNA / Chubut / Półwysep Valdes / Isla de los PajarosARGENTYNA / Cordoba / Droga Santa Catalina - Cosquin / PajączekARGENTYNA / Santa Cruz / Perito Moreno / Lodowiec Perito MorenoARGENTYNA / Patagonia / Patagonia / Lodowiec Perioto Moreno w całej okazałościARGENTYNA / San Juan / Park Narodowy Ischigualasto / Zwiedzanie dolinyARGENTYNA / - / Półwysep Valdes / odpoczynek wielorybaARGENTYNA / PN Wodospadów Iguazu / jw / Diabelska gardzielARGENTYNA / Patagonia / gdzieś przy Ruta40 / O, samochód zatrzymują, pewno focić będąARGENTYNA / Patragonia / Patagonia / Aż po horyzontARGENTYNA / Patagonia / NP Los Glaciares / Zawoalowany

ARGENTYNA - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Polski przewodnik ARGENTYNA 211 04-02-20
Salta i okolice ARGENTYNA 187 30-01-20
poszukuję informacji o regionie Cordon del Plata ARGENTYNA 608 12-11-19
Patagonia samochodem ARGENTYNA 877 10-11-19
Rady, wskazówki ARGENTYNA 2483 21-09-19
Polski przewodnik po Buenos ARGENTYNA 645 08-09-19
Marzec 2020 ARGENTYNA 682 25-07-19
Parki Talampaya i Ischigualasto ARGENTYNA 720 04-05-19
autobusy ARGENTYNA 956 14-11-18
lot ARGENTYNA 1004 24-10-18
Argentyna Patagonia jesień 2018 ARGENTYNA 1805 18-03-18
Pogoda ARGENTYNA 1092 11-02-18
Z San Pedro de Atacama do Purmamarca ARGENTYNA 999 12-10-17
Aconcagua 2019 - ekipa do projektu - zróbmy to razem ARGENTYNA 1332 29-09-17
Ankieta o Argentynie ARGENTYNA 1122 25-07-17
Patagonia ARGENTYNA 2118 24-07-17
Argentyna - pobyt stały (kwestie formalne) ARGENTYNA 2560 17-05-17
Trekking ARGENTYNA 1948 28-01-17
Fajny hotelik w buenos ARGENTYNA 1865 05-01-17
Loty wewnętrzne po Argentynie ARGENTYNA 2412 27-09-16
Autostop ARGENTYNA 1773 05-09-16
\\\\ ARGENTYNA 2115 04-09-16
pytanie o przeloty wewnętrzne ARGENTYNA 4333 03-08-16
Plan Podróży - 3 tygodnie ARGENTYNA 3388 11-07-16
Wirus ZIKA ARGENTYNA 2629 09-07-16
ARGENTYNA co warto zwiedzić ARGENTYNA 3022 14-03-16
Aconcagua ARGENTYNA 4139 27-01-16
Sprzęt na Aconcaguę ARGENTYNA 3804 20-01-16
przywóz żywności do Argentyny i Chile prośba o pomoc ARGENTYNA 5069 09-01-16
Argentyna w Maju ARGENTYNA 3147 04-01-16

ARGENTYNA - artykuły i relacje z podróży

ARGENTYNA / La Puna / Carachi Pampa / Białe Piedra Pomez
2020-02-24
linkalinka

kraje: ARGENTYNA
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 39
liczba komentarzy: 0

Jak połączyć zwiedzanie Paragwaju i Argentyny

Kupiłam bilet do Asunción z myślą o zwiedzaniu Argentyny. Argentyna większości kojarzy się z Perito Moreno, Barilloche, Ushuaią i Ziemią Ognistą, Patagonią, Iguazu. Ale Argentyna to ogromne przestrzenie, a ja mam lądować w Paragwaju i do dyspozycji 3 tygodnie. Te „must see” oznaczały szybkie przemierzanie Argentyny, co z pewnością nie dałoby poczucia nasycenia. Dlaczego więc kupiłam bilet do Asunción, skoro w planie miałam Argentynę? Cena biletu, oczywiście – z Paryża 1300 zł.

Czytaj więcej

ARGENTYNA / Rio Negro / Bariloche / Andy
2020-01-08
igebski

kraje: ARGENTYNA
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia
liczba odwiedzin: 565
liczba komentarzy: 2

Samochodem po Argentynie cz. II

Relacja z objazdu Argentyny wzdłuż Andów (Ruta 40), wszerz pampy (droga 25) i wzdłuż Atlantyku. Łącznie 5 430 kilometrów. Ponadto zwiedzanie Cordoby i Buenos Aires.

Czytaj więcej

ARGENTYNA / Chos Malal / Choś Malal / Andy
2020-01-05
igebski

kraje: ARGENTYNA
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia
liczba odwiedzin: 614
liczba komentarzy: 0

Samochodem po Argentynie cz. I

Relacja z objazdu Argentyny wzdłuż Andów (Ruta 40), wszerz pampy (droga 25) i wzdłuż Atlantyku. Łącznie 5 430 kilometrów. Ponadto zwiedzanie Cordoby i Buenos Aires.

Czytaj więcej

URUGWAJ / Montevideo / Montevideo / Rejs przez Atlantyk
2018-04-05
ludziepodrozuja

kraje: ARGENTYNA, CHILE, PARAGWAJ, URUGWAJ
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 1280
liczba komentarzy: 0

Pod niebem Patagonii

Kiedy marzysz o czymś bardzo mocno, uważaj bo marzenie może się spełnić... Z pozoru niewinna rozmowa podczas niedzielnego spaceru zapoczątkowała przygodę naszego życia. Wydawać by się mogło, że Ameryka Południowa jest poza naszym zasięgiem...

Czytaj więcej

ARGENTYNA / Santa Cruz / Cueva de las Manos / Cueva de las Manos
2018-03-21
ludziepodrozuja

kraje: ARGENTYNA
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia, mapy, linki
liczba odwiedzin: 970
liczba komentarzy: 4

Cueva de las Manos

Cueva de las Manos, czyli jaskinia rąk. Cudowne miejsce zagubione w Patagonii. Niedaleko słynnej drogi \"Ruta 40\". Surowa i wietrzna kraina, która skrywa mnóstwo wspaniałych widoków.

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

Witam, Wróciłem kilka dni temu z Argentyny i niestety nie zdążyłem zamienić peso w Argentynie. Jeśli ktoś z Państwa jest zainteresowany proszę o kontakt. Mam do odsprzedania ok. 4 tyś peso. Niestety polskie kantory nie wymieniają tej waluty. Zamiana po bardzo atrakcyjnym kursie, korzystniej niż na miejscu w Argentynie! Pozdrawiam Tomek tomizoallegro@gmail.com 518433118

2015-12-02 13:02:44 tomizo

WITAM , CZY MOZE KTOS Z,, FORUMOWICZÓW" PODRÓŻOWAŁ PATAGONIA EXPRESEM Z EL MAITEN DO ESQEL ???/ BARDZO INTERESUJE MNIE TEMAT....POZDRAWIAM

2013-01-28 23:26:16 arturroo9

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

10-25
Samochodem po Argentynie cz. II

Relacja z objazdu Argentyny wzdłuż Andów (Ruta 40), wszerz pampy (droga 25) i wzdłuż Atlantyku. Łącznie 5 430 kilometrów. Ponadto zwiedzanie Cordoby i Buenos Aires.

10-15
Nepal – nie tylko himalajskie szczyty

Nepal odwiedziłam w ramach dwumiesięcznej wyprawy po subkontynencie indyjskim. Nie zdobyłam żadnego ośmiotysięcznika – nie z takim bowiem zamiarem tam jechałam – chociaż nie miałam nic przeciwko temu aby na himalajskie szczyty popatrzyć. Jadąc do Nepalu, bardziej jednak aniżeli na wędrowanie po górach nastawiam się na poznanie architektury i sztuki Newarów.

10-12
Tajwan... z zapachem imbiru w tle...
01-10
Samochodem po Argentynie cz. I > ...
07-07
Funikular - kolejka linowa w Kijo...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl