Przewodniki

BOśNIA i HERCEGOWINA - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

EuropaBOśNIA i HERCEGOWINA
BOŚNIA I HERCEGOWINA
Stolica: Sarajewo
Waluta: marka konwertybilna (KM), 1 KM = 100 fenigów
Języki urzędowe: bośniacki, serbski, chorwacki

BOśNIA i HERCEGOWINA


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele RP zwolnieni są z obowiązku wizowego w przypadku pobytu nieprzekraczającego 90 dni. Istnieje formalny wymóg okazania na granicy środków finansowych w wysokości 75 EUR na każdy dzień pobytu, warto mieć ewentualnie kartę płatniczą lub kredytową. Obywatele UE mogą przekraczać granicę bośniacką także na podstawie dowodów osobistych.  Turyści legitymujący się w Bośni i Hercegowinie tylko dowodem osobistym mogą spotkać się jednak z innymi problemami lub utrudnieniami, np. przy korzystaniu z bezpłatnej opieki medycznej w nagłych przypadkach, z usług niektórych banków, poczty czy Western Union.

PRZEPISY CELNE
W Bośni i Hercegowinie obowiązują szczegółowe regulacje dotyczące wwozu, wywozu i wymiany środków finansowych. Można wwieźć każdą kwotę pod warunkiem zadeklarowania jej służbom celnym. Bez deklaracji dopuszczalny jest wywóz maksymalnie 2500 EUR. Wywóz większych kwot należy zgłaszać służbom celnym; pochodzenie pieniędzy musi być udokumentowane.

UBEZPIECZENIE
Konieczne jest wykupienie ubezpieczenia komunikacyjnego (tzw. Zielona Karta). Zaleca się wykupienie ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. W przypadku jedynie tranzytu przez terytorium BiH na odcinku 15 km w Neum na mocy dwustronnej umowy z Chorwacją nie jest wymagane posiadanie Zielonej Karty.

PRZEPISY CELNE
W Bośni i Hercegowinie obowiązują szczegółowe regulacje dotyczące wwozu, wywozu i wymiany środków finansowych. Można wwieźć każdą kwotę pod warunkiem zadeklarowania jej służbom celnym. Bez deklaracji dopuszczalny jest wywóz maksymalnie 2500 EUR. Wywóz większych kwot należy zgłaszać służbom celnym; pochodzenie pieniędzy musi być udokumentowane.

UBEZPIECZENIE
Konieczne jest wykupienie ubezpieczenia komunikacyjnego (tzw. Zielona Karta). Zaleca się wykupienie ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. W przypadku jedynie tranzytu przez terytorium BiH na odcinku 15 km w Neum na mocy dwustronnej umowy z Chorwacją nie jest wymagane posiadanie Zielonej Karty.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Nie ma zagrożenia epidemiologicznego. Wizyta u lekarza kosztuje ok. 15-25 EUR. Zalecane jest wykupienie międzynarodowego ubezpieczenia medycznego. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, że klimat i temperatury w Bośni i Hercegowinie znacznie różnią się od panujących w Polsce. W lecie temperatury sięgają 40 C. Należy zachować ostrożność podczas kąpieli w rzekach i jeziorach, w których temperatura wody nawet latem pozostaje niska. Należy uważać na jadowite węże.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane, niemniej posiadanie go jest wskazane. Podczas podróży samochodem zalecana jest ostrożność - miejscowi kierowcy nie zawsze respektują przepisy drogowe. Natomiast policja (częste patrole na drogach) rygorystycznie egzekwuje ich przestrzeganie, zwłaszcza w przypadku przekroczenia prędkości. Drogi, choć wąskie, są na ogół dobrej jakości i oznakowane. W tunelach nie ma oświetlenia. Z uwagi na górski charakter kraju należy dostosować prędkość jazdy do warunków terenowych. W przypadku postojów przy drodze nie należy wchodzić na pobocza ani do lasu z uwagi na miny pozostałe po działaniach wojennych. Niektóre zaminowane pobocza są specjalnie oznaczone symbolami ostrzegawczymi.  Sieć stacji benzynowych nie jest tak rozwinięta jak w Polsce. Zalecane jest korzystanie ze stacji sprawdzonych dystrybutorów np. Energopetrol (EP), INA, OMV. Przy głównych drogach istnieją zajazdy, motele, restauracje i bary, obok których usytuowane są parkingi (nie należy pozostawiać w środku rzeczy bez opieki). Użytkownicy nawigacji satelitarnej powinni być świadomi faktu, iż mapy satelitarne BiH nie są zaktualizowane.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Podróżowanie jest bezpieczne pod warunkiem przestrzegania powyższych zaleceń. Z uwagi na kradzieże kieszonkowe w miejscach szczególnie uczęszczanych przez turystów należy wystrzegać się noszenia przy sobie niezabezpieczonych wartościowych przedmiotów. Nie należy parkować przez dłuższy czas samochodów w miejscach ogólnie dostępnych i pozostawiać w nich wartościowych przedmiotów, jak torby, plecaki, sprzęt elektroniczny - wszystko może stanowić zachętę włamania, powodując nie tylko utratę rzeczy osobistych, ale i szkodę w samochodzie. Zdarzające się kradzieże samochodów dotyczą zwłaszcza aut produkcji niemieckiej i japońskiej, terenowych oraz dobrze wyposażonych.

OBYCZAJE
Normy obyczajowe są podobne do obowiązujących w Polsce, mimo że znaczny odsetek mieszkańców Bośni i Hercegowiny jest wyznania muzułmańskiego. Państwo ma charakter wielowyznaniowy.

PRZYDATNE INFORMACJE:
Stały kurs wynosi 1 eur = 1,9558 KM. Wymiany walut dokonuje się w bankach, gdzie pobierana jest kilkuprocentowa prowizja. W soboty i niedziele banki w większości są nieczynne. Zaleca się korzystanie z kart płatniczych lub wymianę euro.
Akceptowane są wszystkie główne karty płatnicze; liczba bankomatów w miastach jest wystarczająca.
Mieszkańcy Bośni i Hercegowiny na ogół odnoszą się przyjaźnie do cudzoziemców. Zaleca się unikania rozmów na tematy historyczne, polityczne i religijne.

 


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Ambasada Bośni i Hercegowiny
ul. Humańska 10, 00-789 Warszawa
tel. (0-22) 856 99 35
fax (0-22) 848 15 21

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Bośni i Hercegowinie
ambasador: Jerzy Chmielewski
Bośnia i Hercegowina, Sarajewo, Dola 13, 71000
Tel.: +387 33 215 862 Tel. dyżurny: +387 33 201 142 Faks: +387 33 226 844
sarajewo.amb.sekretariat@msz.gov.pl

BOśNIA i HERCEGOWINA - galerie i zdjęcia z podróży

BOśNIA i HERCEGOWINA / w pobliżu miasteczka Ljubuški / wodospady Kravica / nieujarzmione...BOśNIA i HERCEGOWINA / Republika Serbska / Arslanagića Most, Trebinje / na moście...BOśNIA i HERCEGOWINA / - / Medjugorie / MedjugorieBOśNIA i HERCEGOWINA / Republika Serbska / Wiszegrad / Wiszegrad-Kamengrad/Andricgrad/BOśNIA i HERCEGOWINA / - / w pobliżu miasteczka Ljubuški / z baśni wyjęte...BOśNIA i HERCEGOWINA / - / Lastva / Trebišnjica...BOśNIA i HERCEGOWINA / Mostar / Nad rzeką Neretwa / Most w MostarzeBOśNIA i HERCEGOWINA / - / Veljaci / wodospady Koćuša...BOśNIA i HERCEGOWINA / Hercegowina / Mostar / Meczet Koski Mehmed Paszy z 1617 rokuBOśNIA i HERCEGOWINA / Kanton Hercegowina-Neretva / Mostar / NeretwaBOśNIA i HERCEGOWINA / Rebublika Serbska / Trasa Foce - Niksic / przełom rzeki PivaBOśNIA i HERCEGOWINA / Bałkany / Mostar / Skok  mostuBOśNIA i HERCEGOWINA / - / Ljubuški / przyjemny szum...BOśNIA i HERCEGOWINA / centralna Bośnia / Jajce / Jajce-uliczkaBOśNIA i HERCEGOWINA / południowa Hercegowina / Ljubuški / wezbrane wodospady...BOśNIA i HERCEGOWINA / - / Mostar / pomiędzy górami...BOśNIA i HERCEGOWINA / Hercegowina / Rzeka Neretwa / NeretwaBOśNIA i HERCEGOWINA / Bośnia / Bośnia / BośniaBOśNIA i HERCEGOWINA / - / w pobliżu miasteczka Livno / Buško Blato...BOśNIA i HERCEGOWINA / zachodnia Hercegowina / niedaleko miasteczka Ljubuški / Kravica po ulewnych deszczach...

BOśNIA i HERCEGOWINA - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Pies BOśNIA i HERCE 525 18-08-19
wypożyczalnia samochodów BOśNIA i HERCE 897 23-07-17
Bośnia i Sarajewo + motocykle BOśNIA i HARCE 1429 14-11-16
Tygrys na moto, czyli Bośniacki offroad BOśNIA i HARCE 1144 07-11-16
Tygrys na moto, czyli Bośniacki offroad BOśNIA i HARCE 1024 04-11-16
Offroadowy trip po Bałkanach BOśNIA i HARCE 1186 29-10-16
Góry w Bośni BOśNIA i HARCE 1977 21-10-15
Autobus Belgrad - Sarajewo BOśNIA i HARCE 1624 05-05-15
Sylwester na Bałkanach ? BOśNIA i HARCE 2994 12-02-15
BAŁKANY - noclegi w namiocie 'na dziko" ??? BOśNIA 16769 22-01-15
Bałkany autobusowa podróż BOśNIA i HARCE 1347 18-10-14
z Sarajewa BOśNIA i HARCE 1741 18-10-14
nocleg tranzytowy BOśNIA i HARCE 2174 23-04-14
szukam ludzi na wyprawe po Bośnii i Hercegowinie BOśNIA 4272 12-07-13
Stopem z Warszawy do Sarajewa BOśNIA 2815 21-08-12
kosowo/sarajewo BOśNIA 5293 25-01-10
osoby na wyjzad albania - cale balkany, moze chorwacja ? BOśNIA 3910 13-07-07
Góry w Bośni BOśNIA 5084 27-04-05

BOśNIA i HERCEGOWINA - artykuły i relacje z podróży

ALBANIA / Bałkany / Bałkany / Kierunek Bałkany
2017-08-31
mateuszfabiszak

kraje: ALBANIA, CHORWACJA, BOśNIA i HERCEGOWINA, KOSOWO, SERBIA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 1798
liczba komentarzy: 0

Kierunek Bałkany

Jest takie miejsce w Europie, które swój charakter zawdzięcza mieszance narodów, kultur, religii i zwyczajów.

Czytaj więcej

ALBANIA / Bałkany / nasz salon ;) / mapa planowanie trasy
2017-02-22
dookolaglobu.pl

kraje: ALBANIA, BOśNIA i HERCEGOWINA, BUłGARIA, CHORWACJA, CZARNOGÓRA, GRECJA, NIEMCY, POLSKA, RUMUNIA, CZECHY, AUSTRIA, SłOWENIA, SłOWACJA, WĘGRY
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 1785
liczba komentarzy: 0

Bałkańska jazda wg Monty Pythona

Tak więc Bałkany. Pewnie część z Was powie \"ja pierdAleksandrę, znowu! To już nie ma innych miejsc na świecie?\" Na co ja odpowiem, że są ;) A później sprawnie powrócę do opowieści...

Czytaj więcej

RUMUNIA / f / f / trasa
2015-04-01
team-from.pl

kraje: CZARNOGÓRA, TURCJA, BUłGARIA, KOSOWO, ALBANIA, GRECJA, RUMUNIA, WĘGRY, SłOWACJA, CHORWACJA, BOśNIA i HERCEGOWINA, SERBIA, CZECHY
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 7427
liczba komentarzy: 1

Tędy droga czyli Team-from.pl w drodze na Bałkany.

Balcanica Poland Team, czyli 2edycja wypraw Team-from.pl. Tym razem planujemy wyprawę na Bałkany. Nasze kombi przejadą 6000km w 14dni.

Czytaj więcej

CZARNOGÓRA / Ulcnij / Most na rzece Bojana / Drżyj rybo!
2014-11-09
Leoncjo

kraje: ALBANIA, CZARNOGÓRA, BOśNIA i HERCEGOWINA, CHORWACJA
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia
liczba odwiedzin: 3031
liczba komentarzy: 1

ALBANIA OD STRONY MORZA

Pierwsza część dziennika podróży po Albani. Spisywane "na gorąco" wydarzenia obejmują okres od wyjazdu z Polski, do plaży w okolicach Jale, gdzie utknęliśmy z powodu złej pogody.

Czytaj więcej

ALBANIA / wschód kraju / Kukes / Bałkany
2013-04-07
Kaukaz i Bliski Wschód rowerem.

kraje: SłOWACJA, WĘGRY, RUMUNIA, BUłGARIA, SERBIA, KOSOWO, CHORWACJA, ALBANIA, MACEDONIA, BOśNIA i HERCEGOWINA
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia, mapy, linki
liczba odwiedzin: 7439
liczba komentarzy: 0

Przez Rumunię na Bałkany rowerem

Całość relacji z podróży jak i mnóstwo zdjęć, filmów i przydatnych informacji znajdziecie na moim blogu: http://kolemsietoczy.pl

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

10-25
Samochodem po Argentynie cz. II

Relacja z objazdu Argentyny wzdłuż Andów (Ruta 40), wszerz pampy (droga 25) i wzdłuż Atlantyku. Łącznie 5 430 kilometrów. Ponadto zwiedzanie Cordoby i Buenos Aires.

10-15
Nepal – nie tylko himalajskie szczyty

Nepal odwiedziłam w ramach dwumiesięcznej wyprawy po subkontynencie indyjskim. Nie zdobyłam żadnego ośmiotysięcznika – nie z takim bowiem zamiarem tam jechałam – chociaż nie miałam nic przeciwko temu aby na himalajskie szczyty popatrzyć. Jadąc do Nepalu, bardziej jednak aniżeli na wędrowanie po górach nastawiam się na poznanie architektury i sztuki Newarów.

10-12
Tajwan... z zapachem imbiru w tle...
01-10
Samochodem po Argentynie cz. I > ...
07-07
Funikular - kolejka linowa w Kijo...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl