Przewodniki

BOśNIA i HERCEGOWINA - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

EuropaBOśNIA i HERCEGOWINA
BOŚNIA I HERCEGOWINA
Stolica: Sarajewo
Waluta: marka konwertybilna (KM), 1 KM = 100 fenigów
Języki urzędowe: bośniacki, serbski, chorwacki

BOśNIA i HERCEGOWINA


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele RP zwolnieni są z obowiązku wizowego w przypadku pobytu nieprzekraczającego 90 dni. Istnieje formalny wymóg okazania na granicy środków finansowych w wysokości 75 EUR na każdy dzień pobytu, warto mieć ewentualnie kartę płatniczą lub kredytową. Obywatele UE mogą przekraczać granicę bośniacką także na podstawie dowodów osobistych.  Turyści legitymujący się w Bośni i Hercegowinie tylko dowodem osobistym mogą spotkać się jednak z innymi problemami lub utrudnieniami, np. przy korzystaniu z bezpłatnej opieki medycznej w nagłych przypadkach, z usług niektórych banków, poczty czy Western Union.

PRZEPISY CELNE
W Bośni i Hercegowinie obowiązują szczegółowe regulacje dotyczące wwozu, wywozu i wymiany środków finansowych. Można wwieźć każdą kwotę pod warunkiem zadeklarowania jej służbom celnym. Bez deklaracji dopuszczalny jest wywóz maksymalnie 2500 EUR. Wywóz większych kwot należy zgłaszać służbom celnym; pochodzenie pieniędzy musi być udokumentowane.

UBEZPIECZENIE
Konieczne jest wykupienie ubezpieczenia komunikacyjnego (tzw. Zielona Karta). Zaleca się wykupienie ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. W przypadku jedynie tranzytu przez terytorium BiH na odcinku 15 km w Neum na mocy dwustronnej umowy z Chorwacją nie jest wymagane posiadanie Zielonej Karty.

PRZEPISY CELNE
W Bośni i Hercegowinie obowiązują szczegółowe regulacje dotyczące wwozu, wywozu i wymiany środków finansowych. Można wwieźć każdą kwotę pod warunkiem zadeklarowania jej służbom celnym. Bez deklaracji dopuszczalny jest wywóz maksymalnie 2500 EUR. Wywóz większych kwot należy zgłaszać służbom celnym; pochodzenie pieniędzy musi być udokumentowane.

UBEZPIECZENIE
Konieczne jest wykupienie ubezpieczenia komunikacyjnego (tzw. Zielona Karta). Zaleca się wykupienie ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. W przypadku jedynie tranzytu przez terytorium BiH na odcinku 15 km w Neum na mocy dwustronnej umowy z Chorwacją nie jest wymagane posiadanie Zielonej Karty.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Nie ma zagrożenia epidemiologicznego. Wizyta u lekarza kosztuje ok. 15-25 EUR. Zalecane jest wykupienie międzynarodowego ubezpieczenia medycznego. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, że klimat i temperatury w Bośni i Hercegowinie znacznie różnią się od panujących w Polsce. W lecie temperatury sięgają 40 C. Należy zachować ostrożność podczas kąpieli w rzekach i jeziorach, w których temperatura wody nawet latem pozostaje niska. Należy uważać na jadowite węże.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane, niemniej posiadanie go jest wskazane. Podczas podróży samochodem zalecana jest ostrożność - miejscowi kierowcy nie zawsze respektują przepisy drogowe. Natomiast policja (częste patrole na drogach) rygorystycznie egzekwuje ich przestrzeganie, zwłaszcza w przypadku przekroczenia prędkości. Drogi, choć wąskie, są na ogół dobrej jakości i oznakowane. W tunelach nie ma oświetlenia. Z uwagi na górski charakter kraju należy dostosować prędkość jazdy do warunków terenowych. W przypadku postojów przy drodze nie należy wchodzić na pobocza ani do lasu z uwagi na miny pozostałe po działaniach wojennych. Niektóre zaminowane pobocza są specjalnie oznaczone symbolami ostrzegawczymi.  Sieć stacji benzynowych nie jest tak rozwinięta jak w Polsce. Zalecane jest korzystanie ze stacji sprawdzonych dystrybutorów np. Energopetrol (EP), INA, OMV. Przy głównych drogach istnieją zajazdy, motele, restauracje i bary, obok których usytuowane są parkingi (nie należy pozostawiać w środku rzeczy bez opieki). Użytkownicy nawigacji satelitarnej powinni być świadomi faktu, iż mapy satelitarne BiH nie są zaktualizowane.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Podróżowanie jest bezpieczne pod warunkiem przestrzegania powyższych zaleceń. Z uwagi na kradzieże kieszonkowe w miejscach szczególnie uczęszczanych przez turystów należy wystrzegać się noszenia przy sobie niezabezpieczonych wartościowych przedmiotów. Nie należy parkować przez dłuższy czas samochodów w miejscach ogólnie dostępnych i pozostawiać w nich wartościowych przedmiotów, jak torby, plecaki, sprzęt elektroniczny - wszystko może stanowić zachętę włamania, powodując nie tylko utratę rzeczy osobistych, ale i szkodę w samochodzie. Zdarzające się kradzieże samochodów dotyczą zwłaszcza aut produkcji niemieckiej i japońskiej, terenowych oraz dobrze wyposażonych.

OBYCZAJE
Normy obyczajowe są podobne do obowiązujących w Polsce, mimo że znaczny odsetek mieszkańców Bośni i Hercegowiny jest wyznania muzułmańskiego. Państwo ma charakter wielowyznaniowy.

PRZYDATNE INFORMACJE:
Stały kurs wynosi 1 eur = 1,9558 KM. Wymiany walut dokonuje się w bankach, gdzie pobierana jest kilkuprocentowa prowizja. W soboty i niedziele banki w większości są nieczynne. Zaleca się korzystanie z kart płatniczych lub wymianę euro.
Akceptowane są wszystkie główne karty płatnicze; liczba bankomatów w miastach jest wystarczająca.
Mieszkańcy Bośni i Hercegowiny na ogół odnoszą się przyjaźnie do cudzoziemców. Zaleca się unikania rozmów na tematy historyczne, polityczne i religijne.

 


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Ambasada Bośni i Hercegowiny
ul. Humańska 10, 00-789 Warszawa
tel. (0-22) 856 99 35
fax (0-22) 848 15 21

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Bośni i Hercegowinie
ambasador: Jerzy Chmielewski
Bośnia i Hercegowina, Sarajewo, Dola 13, 71000
Tel.: +387 33 215 862 Tel. dyżurny: +387 33 201 142 Faks: +387 33 226 844
sarajewo.amb.sekretariat@msz.gov.pl

BOśNIA i HERCEGOWINA - galerie i zdjęcia z podróży

BOśNIA i HERCEGOWINA / mostar / miasto / miastoBOśNIA i HERCEGOWINA / - / Okolice Ljubuski / Wodospady KravicaBOśNIA i HERCEGOWINA / Bośnia i Hercegowina / Mostar / Stary MostBOśNIA i HERCEGOWINA / Hercegowina / Dolina Neretwy / NeretwaBOśNIA i HERCEGOWINA / - / Mostar / Most w MostarzeBOśNIA i HERCEGOWINA / Bośnia i Hercegowina / Medjugorie / Widok z Góry ObjawieńBOśNIA i HERCEGOWINA / - / Sarajewo / Brusa bezistanBOśNIA i HERCEGOWINA / - / Mostar / MostarBOśNIA i HERCEGOWINA / - / gdzieś na trasie / Rzeka BosniaBOśNIA i HERCEGOWINA / - / Sarajewo / Rzeka Miljacka i wzgórza SarajewaBOśNIA i HERCEGOWINA / -Hercegowina / Medjugorie / Miejsce objawień BOśNIA i HERCEGOWINA / - / jezioro Livno, w pobliżu miasteczka o tej samej nazwie / pod chmurami nieco lśni...BOśNIA i HERCEGOWINA / Kanton hercegowińsko-neretwiański / Mostar / MostarBOśNIA i HERCEGOWINA / Bałkany / Mostar / Tam  była  wojna... BOśNIA i HERCEGOWINA / Hercegowina / Mostar / Kosciół św Piotra i PawłaBOśNIA i HERCEGOWINA / - / Medjugorie / MedjugorieBOśNIA i HERCEGOWINA / Bałkany / Mostar / Skok  mostuBOśNIA i HERCEGOWINA / -Hercegowina / Mostar / Wieża strażnicza i arsenałBOśNIA i HERCEGOWINA / - / Mostar  most / MostarBOśNIA i HERCEGOWINA / - / MOSTAR /BOŚNIA I HERCEGOVINA/ / MECZET NAD NERETVĄ

BOśNIA i HERCEGOWINA - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Pies BOśNIA i HERCE 1614 18-08-19
wypożyczalnia samochodów BOśNIA i HERCE 1362 23-07-17
Bośnia i Sarajewo + motocykle BOśNIA i HARCE 2536 14-11-16
Tygrys na moto, czyli Bośniacki offroad BOśNIA i HARCE 2069 07-11-16
Tygrys na moto, czyli Bośniacki offroad BOśNIA i HARCE 1971 04-11-16
Offroadowy trip po Bałkanach BOśNIA i HARCE 2178 29-10-16
Góry w Bośni BOśNIA i HARCE 2854 21-10-15
Autobus Belgrad - Sarajewo BOśNIA i HARCE 2091 05-05-15
Sylwester na Bałkanach ? BOśNIA i HARCE 3656 12-02-15
BAŁKANY - noclegi w namiocie 'na dziko" ??? BOśNIA 17679 22-01-15
Bałkany autobusowa podróż BOśNIA i HARCE 1924 18-10-14
z Sarajewa BOśNIA i HARCE 2305 18-10-14
nocleg tranzytowy BOśNIA i HARCE 2662 23-04-14
szukam ludzi na wyprawe po Bośnii i Hercegowinie BOśNIA 4803 12-07-13
Stopem z Warszawy do Sarajewa BOśNIA 3308 21-08-12
kosowo/sarajewo BOśNIA 5869 25-01-10
osoby na wyjzad albania - cale balkany, moze chorwacja ? BOśNIA 4407 13-07-07
Góry w Bośni BOśNIA 5541 27-04-05

BOśNIA i HERCEGOWINA - artykuły i relacje z podróży

ALBANIA / Bałkany / Bałkany / Kierunek Bałkany
2017-08-31
mateuszfabiszak

kraje: ALBANIA, CHORWACJA, BOśNIA i HERCEGOWINA, KOSOWO, SERBIA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 3488
liczba komentarzy: 0

Kierunek Bałkany

Jest takie miejsce w Europie, które swój charakter zawdzięcza mieszance narodów, kultur, religii i zwyczajów.

Czytaj więcej

ALBANIA / Bałkany / nasz salon ;) / mapa planowanie trasy
2017-02-22
dookolaglobu.pl

kraje: ALBANIA, BOśNIA i HERCEGOWINA, BUłGARIA, CHORWACJA, CZARNOGÓRA, GRECJA, NIEMCY, POLSKA, RUMUNIA, CZECHY, AUSTRIA, SłOWENIA, SłOWACJA, WĘGRY
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 2904
liczba komentarzy: 0

Bałkańska jazda wg Monty Pythona

Tak więc Bałkany. Pewnie część z Was powie \"ja pierdAleksandrę, znowu! To już nie ma innych miejsc na świecie?\" Na co ja odpowiem, że są ;) A później sprawnie powrócę do opowieści...

Czytaj więcej

RUMUNIA / f / f / trasa
2015-04-01
team-from.pl

kraje: CZARNOGÓRA, TURCJA, BUłGARIA, KOSOWO, ALBANIA, GRECJA, RUMUNIA, WĘGRY, SłOWACJA, CHORWACJA, BOśNIA i HERCEGOWINA, SERBIA, CZECHY
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 10766
liczba komentarzy: 1

Tędy droga czyli Team-from.pl w drodze na Bałkany.

Balcanica Poland Team, czyli 2edycja wypraw Team-from.pl. Tym razem planujemy wyprawę na Bałkany. Nasze kombi przejadą 6000km w 14dni.

Czytaj więcej

CZARNOGÓRA / Ulcnij / Most na rzece Bojana / Drżyj rybo!
2014-11-09
Leoncjo

kraje: ALBANIA, CZARNOGÓRA, BOśNIA i HERCEGOWINA, CHORWACJA
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia
liczba odwiedzin: 4237
liczba komentarzy: 1

ALBANIA OD STRONY MORZA

Pierwsza część dziennika podróży po Albani. Spisywane "na gorąco" wydarzenia obejmują okres od wyjazdu z Polski, do plaży w okolicach Jale, gdzie utknęliśmy z powodu złej pogody.

Czytaj więcej

ALBANIA / wschód kraju / Kukes / Bałkany
2013-04-07
Kaukaz i Bliski Wschód rowerem.

kraje: SłOWACJA, WĘGRY, RUMUNIA, BUłGARIA, SERBIA, KOSOWO, CHORWACJA, ALBANIA, MACEDONIA, BOśNIA i HERCEGOWINA
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia, mapy, linki
liczba odwiedzin: 9141
liczba komentarzy: 0

Przez Rumunię na Bałkany rowerem

Całość relacji z podróży jak i mnóstwo zdjęć, filmów i przydatnych informacji znajdziecie na moim blogu: http://kolemsietoczy.pl

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

04-18
Wyspa Świętego Tomasza - gdzie to jest?

Państwo Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to jedno z nieczęsto odwiedzanych przez turystów miejsc. Niemal każdy z rankingów popularności turystycznej lokuje ten kraj wśród 10 najrzadziej odwiedzanych. Czego więc można się spodziewać po największej wyspie kraju położonego w Zatoce Gwinejskiej?

04-15
Podróż w czasach zarazy

Kiedy pierwszy raz byłem na pustyni w Jordanii, zastanawiałem się, jak tam można żyć. Z czasem, gdy odwiedziłem Gobi, Saharę, pustynię Judzką w Izraelu, z przyjemnością zacząłem odkrywać subtelny urok pustynnych krajobrazów.

04-05
Sedona. Katedra bez ścian...
04-01
Cataratas Iguazu w Argentynie i B...
10-25
Samochodem po Argentynie cz. II...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl