Przewodniki

GAMBIA - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

AfrykaGAMBIA
AMBIA
(Republika Gambii)


 Stolica: Bandżul (Banjul)
Waluta: dalasi (GMD), 1 GMD = 100 bututów;
Język urzędowy: angielski
Inne języki: mandingo, wolof

GAMBIA


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Wizy dla obywateli polskich, a także dla osób stale przebywających na terytorium Polski, wydawane są przez Konsulat Republiki Gambii w Warszawie lub bezpośrednio na granicy. Informacje wizowe zamieszczone są na stronie internetowej Konsulatu: www.gambia.pl. Paszport musi być ważny minimum 3 miesiące. Przy wjeździe nie wymaga się okazania biletu powrotnego. Władze graniczne mogą natomiast poprosić o okazanie środków niezbędnych na pobyt w Gambii (zwyczajowo jest to kwota 100 USD na dobę).

PRZEPISY CELNE
Obowiązują międzynarodowe przepisy celne dotyczące turystyki. W praktyce służby celne, graniczne i wszelkie inne służby mundurowe oczekują opłat (bakszysz) w wysokości od 2 do 5 USD, za które nie należy się spodziewać pokwitowania.

PRZEPISY PRAWNE
Używanie jakichkolwiek środków odurzających jest zabronione. Wszystkie przestępstwa związane z narkotykami są surowo karane, w najcięższych przypadkach także karą śmierci.

UBEZPIECZENIE
Obowiązuje ubezpieczenie samochodu (dodatkowo z informacją: „uznawane w Gambii”) oraz ubezpieczenie osobowe.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze (potwierdzone w międzynarodowej książeczce zdrowia), zaleca się szczepienie przeciw cholerze. Konsultacja lekarska kosztuje 40 USD, pobyt w szpitalu 70 USD za dobę. Należy przestrzegać zasad higieny tropikalnej i zabezpieczyć się przed licznymi chorobami (np. choroby brudnych rąk) oraz stosować profilaktykę przeciwmalaryczną.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Turyści podróżujący samochodem powinni mieć międzynarodowe prawo jazdy; OC jest obowiązkowe.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Warto połączyć zwiedzanie Gambii z wyjazdem do Senegalu, choć ceny usług turystycznych, pamiątek, wyżywienia itp. są tam wyższe. Ze względu na bardzo zły stan dróg podróżowanie w głąb kraju wymaga samochodu terenowego. Uwaga: na całej długości rzeki Gambii nie ma mostu. Przeprawa z jednego brzegu na drugi jest możliwa w dwóch miejscach: Barra Banjul i Farafeni. Promy kursują od wschodu do zachodu słońca.

BEZPIECZEŃSTWO
Zalecenia dotyczące zachowania środków bezpieczeństwa nie odbiegają od standardów obowiązujących w sąsiednich krajach: należy unikać podróżowania po zmroku, omijać dzielnice biedoty, chronić gotówkę i dokumenty przed kradzieżą kieszonkową itp. Za niebezpieczne uznaje się podróżowanie nocą w pobliżu granicy z Senegalem. Kobiety narażone są na zaczepki mężczyzn, którzy w celach matrymonialnych poszukują partnerek z paszportem europejskim. Problemem w tym kraju jest turystyka seksualna, w tym pedofilska; władze gambijskie powołały specjalne oddziały do walki z tym zjawiskiem.

RELIGIA, OBYCZAJE
W kontaktach z ludnością należy pamiętać, że 80% mieszkańców Gambii wyznaje islam i przestrzegać norm obyczajowych przyjętych w krajach muzułmańskich.

 PRZYDATNE INFORMACJE:
Niewiele jest automatów obsługujących karty kredytowe. Frank Zachodnioafrykańskiej Wspólnoty Walutowej (XOF), tzw. frank CFA - środek płatniczy w krajach sąsiednich - uznawany jest np. na targu lub przy zakupie pamiątek. Według przepisów regulujących wymianę walut wymiana bankowa jest obligatoryjna, niemniej nadal działa czarny rynek.
Turyści są często nagabywani przez ulicznych przewodników, oferujących swe usługi. Stanowcza, acz grzeczna odmowa jest z reguły skuteczna.
Odradza się przebywanie w pobliżu obiektów wojskowych, policyjnych, a także budynków administracji państwowej. Fotografowanie tych miejsc jest kategorycznie zabronione.
Baza turystyczna jest zadowalająca. Ciekawa przyroda Gambii i dobrze zorganizowana infrastruktura turystyczna sprawiają, że jest to kraj atrakcyjny i często odwiedzany przez turystów.
Klimat tropikalny z porą deszczową od czerwca do października.
Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Brak polskiej placówki dyplomatycznej.

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

GAMBIA - galerie i zdjęcia z podróży

GAMBIA / - / okolica Bandżul / długoszpon afrykańskiGAMBIA / - / Gambia / rodzinkaGAMBIA / - / kotu / Kobieta z bananamiGAMBIA / - / pole golfowe Fajara / posiłekGAMBIA / - / Gambia / kukal senegalskiGAMBIA / Bandżul / Festiwal w Sanyang / A ty co?GAMBIA / - / okolica Bandżul / łódż rybackaGAMBIA / - / rezerwat Abuko / żołna małaGAMBIA / Banjul / Katchikally / Popołudniowa drzemkaGAMBIA / - / Gambia / waranGAMBIA / - / Sanyang / Gambia-Sanyang wieczoremGAMBIA / Banjul / Kotu / KOTUGAMBIA / Brufut / - / kobiety afrykańskieGAMBIA / - / rezerwat Abuko / wilgowiec czarnogłowyGAMBIA / - / park Abuko / czapla rafowaGAMBIA / - / Sanyang / SanyangGAMBIA / - / Ganbia / ZadumanaGAMBIA / Bandżul / Rezerwat krokodyli / Krokodyl w glonachGAMBIA / - / w drodze do Senegalu / pisklę stepówki czterowstęgnejGAMBIA / Serrkekunda / Kaoli / Do baru....

GAMBIA - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Wiza GAMBIA 506 24-11-18
Banjul i dalej GAMBIA 1949 10-03-18
wycieczki, zwiedzanie GAMBIA 695 10-03-18
Jechać czy nie ? GAMBIA 787 23-02-18
Wiza tak? wiza nie GAMBIA 1290 05-01-18
Parki i rezerwaty przyrody. GAMBIA 878 17-11-17
MALARIA I PIGUŁY GAMBIA 1613 16-11-17
AFRYKA TAKA JAKA JEST GAMBIA 1668 23-02-17
Gambia - film z podróży GAMBIA 1437 10-09-16
wedkowanie w gambii GAMBIA 6126 16-11-15
GAMBIA SENEGAL - 7 dni GAMBIA 2896 24-02-14
objazd GAMBIA 2418 06-07-13
Co warto zobaczyc w tydzien ??? GAMBIA 5253 07-10-11
Relacja z wyprawy do Gambii !!! GAMBIA 4274 17-02-08
Polskie prawo jazdy w Gambii GAMBIA 2675 19-01-07

GAMBIA - artykuły i relacje z podróży

SENEGAL / prowincja Casamance / Cap Skirring / -
2016-03-01
ArturG

kraje: GAMBIA, GWINEA BISSAU, SENEGAL
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia
liczba odwiedzin: 4138
liczba komentarzy: 5

Z Gambii do Gwinei Bissau

Senegal, Gambia i Gwinea Bissau to trzy państwa sąsiadujące ze sobą lecz o odmiennej historii. Pierwsze było kolonią francuską, drugie angielską, a trzecie portugalską.

Czytaj więcej

POLSKA / --- / --- / Magazyn Globtroter.pl Inspiracje nr 9
2015-11-04
GlobAdmin

kraje: GAMBIA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 2119
liczba komentarzy: 0

Gambia- kraina uśmiechu; Dominik Skurzak- Magazyn Globtroter.pl Inspiracje nr 9

Zastanawiacie się w jaki sposób podróżować, aby poznać prawdziwą Afrykę? Dominik Skurzak, fotograf i reporter wychowany w tamtej kulturze, ma dla Was kilka cennych wskazówek.

Czytaj więcej

MAROKO / Legzira / Legzira / African Road Trip - Łuki skalne w Legzirze
2015-05-15
African Road Trip

kraje: GAMBIA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 4294
liczba komentarzy: 0

African Road Trip - wyprawa samochodem przez Maroko-Saharę Zachodnią-Mauretanię-Senegal-Gambię

Właśnie wróciliśmy z naszej wyprawy samochodowej African Road Trip z Maroka do Gambii. Przejechaliśmy około 5 tysięcy kilometrów, po drogach, duktach i piaskach ziemi niczyjej, od Rabatu w Maroko, przez Dakhla w Saharze Zachodniej, bezkresne pustkowia Mauretanii, senegalskie wybrzeże i interior, aż do rzeki Gambii. Zakończyliśmy podróż pod palmami, na gambijskich plażach.

Czytaj więcej

MAROKO / Afryka / Afryka / Krzysiek - uczestnik wyprawy
2012-11-05
Wyprawa_Afryka2013

kraje: MAROKO, MAURETANIA, SENEGAL, GAMBIA, GWINEA, SIERRA LEONE, MALI
zawartość: droga na miejsce, zdjęcia
liczba odwiedzin: 3236
liczba komentarzy: 3

Motocyklowe Odkrywanie Świata - Afryka

Obecnie jestem na etapie przygotowywania samotnej wyprawy motocyklowej wzdłuż północno-zachodniej Afryki. Cała trasa liczy ok 18tyś km i zostanie pokonana motocyklem BMW r 1100rt.

Czytaj więcej

MAURETANIA / Afryka / brak / Logo wyprawy
2008-03-25
Cyprian

kraje: SENEGAL, GAMBIA
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 4260
liczba komentarzy: 3

Wyprawa dookoła Sahary !!!! Część V - Senegal, Gambia i Senegal

Piąty etap samochodowej wyprawy po Afryce Zachodniej.

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

03-10
Bezpieczeństwo w Maroko

Czy Maroko to bezpieczny kraj? Czy jest się tam czego obawiać? O czym należy pamiętać, mając na uwadze kwestie bezpieczeństwa w Maroko? Czy w samym Marrakeszu jest bezpiecznie?

03-05
5 powodów dlaczego warto odwiedzić Korsykę

Na początku 2018 roku postanowiliśmy przeprowadzić się na kilka miesięcy na Korsykę, w okolice miasta Ajaccio – stolicy wyspy. Ta francuska wyspa określana jest często jako Ile de Baute czyli Wyspa Piękna i zdecydowanie zasługuje na swoje miano. Szybko też zrozumieliśmy dlaczego! (...)

02-25
Trochę lata w środku zimy...
02-20
Kambodża...
02-15
Jak zostać wydalonym z Turcji prz...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl