Przewodniki

GAMBIA - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

AfrykaGAMBIA
AMBIA
(Republika Gambii)


 Stolica: Bandżul (Banjul)
Waluta: dalasi (GMD), 1 GMD = 100 bututów;
Język urzędowy: angielski
Inne języki: mandingo, wolof

GAMBIA


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Wizy dla obywateli polskich, a także dla osób stale przebywających na terytorium Polski, wydawane są przez Konsulat Republiki Gambii w Warszawie lub bezpośrednio na granicy. Informacje wizowe zamieszczone są na stronie internetowej Konsulatu: www.gambia.pl. Paszport musi być ważny minimum 3 miesiące. Przy wjeździe nie wymaga się okazania biletu powrotnego. Władze graniczne mogą natomiast poprosić o okazanie środków niezbędnych na pobyt w Gambii (zwyczajowo jest to kwota 100 USD na dobę).

PRZEPISY CELNE
Obowiązują międzynarodowe przepisy celne dotyczące turystyki. W praktyce służby celne, graniczne i wszelkie inne służby mundurowe oczekują opłat (bakszysz) w wysokości od 2 do 5 USD, za które nie należy się spodziewać pokwitowania.

PRZEPISY PRAWNE
Używanie jakichkolwiek środków odurzających jest zabronione. Wszystkie przestępstwa związane z narkotykami są surowo karane, w najcięższych przypadkach także karą śmierci.

UBEZPIECZENIE
Obowiązuje ubezpieczenie samochodu (dodatkowo z informacją: „uznawane w Gambii”) oraz ubezpieczenie osobowe.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze (potwierdzone w międzynarodowej książeczce zdrowia), zaleca się szczepienie przeciw cholerze. Konsultacja lekarska kosztuje 40 USD, pobyt w szpitalu 70 USD za dobę. Należy przestrzegać zasad higieny tropikalnej i zabezpieczyć się przed licznymi chorobami (np. choroby brudnych rąk) oraz stosować profilaktykę przeciwmalaryczną.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Turyści podróżujący samochodem powinni mieć międzynarodowe prawo jazdy; OC jest obowiązkowe.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Warto połączyć zwiedzanie Gambii z wyjazdem do Senegalu, choć ceny usług turystycznych, pamiątek, wyżywienia itp. są tam wyższe. Ze względu na bardzo zły stan dróg podróżowanie w głąb kraju wymaga samochodu terenowego. Uwaga: na całej długości rzeki Gambii nie ma mostu. Przeprawa z jednego brzegu na drugi jest możliwa w dwóch miejscach: Barra Banjul i Farafeni. Promy kursują od wschodu do zachodu słońca.

BEZPIECZEŃSTWO
Zalecenia dotyczące zachowania środków bezpieczeństwa nie odbiegają od standardów obowiązujących w sąsiednich krajach: należy unikać podróżowania po zmroku, omijać dzielnice biedoty, chronić gotówkę i dokumenty przed kradzieżą kieszonkową itp. Za niebezpieczne uznaje się podróżowanie nocą w pobliżu granicy z Senegalem. Kobiety narażone są na zaczepki mężczyzn, którzy w celach matrymonialnych poszukują partnerek z paszportem europejskim. Problemem w tym kraju jest turystyka seksualna, w tym pedofilska; władze gambijskie powołały specjalne oddziały do walki z tym zjawiskiem.

RELIGIA, OBYCZAJE
W kontaktach z ludnością należy pamiętać, że 80% mieszkańców Gambii wyznaje islam i przestrzegać norm obyczajowych przyjętych w krajach muzułmańskich.

 PRZYDATNE INFORMACJE:
Niewiele jest automatów obsługujących karty kredytowe. Frank Zachodnioafrykańskiej Wspólnoty Walutowej (XOF), tzw. frank CFA - środek płatniczy w krajach sąsiednich - uznawany jest np. na targu lub przy zakupie pamiątek. Według przepisów regulujących wymianę walut wymiana bankowa jest obligatoryjna, niemniej nadal działa czarny rynek.
Turyści są często nagabywani przez ulicznych przewodników, oferujących swe usługi. Stanowcza, acz grzeczna odmowa jest z reguły skuteczna.
Odradza się przebywanie w pobliżu obiektów wojskowych, policyjnych, a także budynków administracji państwowej. Fotografowanie tych miejsc jest kategorycznie zabronione.
Baza turystyczna jest zadowalająca. Ciekawa przyroda Gambii i dobrze zorganizowana infrastruktura turystyczna sprawiają, że jest to kraj atrakcyjny i często odwiedzany przez turystów.
Klimat tropikalny z porą deszczową od czerwca do października.
Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Brak polskiej placówki dyplomatycznej.

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

GAMBIA - galerie i zdjęcia z podróży

GAMBIA / - / okolica Bandżul / długoszpon afrykańskiGAMBIA / - / Sanyang / SanyangGAMBIA / - / Ganbia / ZadumanaGAMBIA / Brufut / - / kobiety afrykańskieGAMBIA / Serrkekunda / Kaoli / Do baru....GAMBIA / - / pole golfowe Fajara / posiłekGAMBIA / - / Gambia / kukal senegalskiGAMBIA / - /  Sanyang / wieczoremGAMBIA / Bandżul / Rezerwat krokodyli / Krokodyl w glonachGAMBIA / - / okolica Bandżul / łódż rybackaGAMBIA / Gambia / Gambia / African Road Trip - kobiety w GambiiGAMBIA / - / rezerwat Abuko / żołna małaGAMBIA / - / Sanyang / RybacyGAMBIA / - / Gambia / waranGAMBIA / - / Tanji / TanjiGAMBIA / - / rezerwat Abuko / wilgowiec czarnogłowyGAMBIA / - / park Abuko / czapla rafowaGAMBIA / - / w drodze do Senegalu / pisklę stepówki czterowstęgnejGAMBIA / - / Gambia / wioska w GambiiGAMBIA / - / okolica Bandżul / ibis czczony

GAMBIA - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Internet GAMBIA 410 27-10-19
Przewodnik GAMBIA 477 21-08-19
Wiza GAMBIA 798 24-11-18
Banjul i dalej GAMBIA 2337 10-03-18
wycieczki, zwiedzanie GAMBIA 1029 10-03-18
Jechać czy nie ? GAMBIA 1106 23-02-18
Wiza tak? wiza nie GAMBIA 1927 05-01-18
Parki i rezerwaty przyrody. GAMBIA 1098 17-11-17
MALARIA I PIGUŁY GAMBIA 2381 16-11-17
AFRYKA TAKA JAKA JEST GAMBIA 1820 23-02-17
Gambia - film z podróży GAMBIA 1632 10-09-16
wedkowanie w gambii GAMBIA 6476 16-11-15
GAMBIA SENEGAL - 7 dni GAMBIA 3190 24-02-14
objazd GAMBIA 2615 06-07-13
Co warto zobaczyc w tydzien ??? GAMBIA 5553 07-10-11
Relacja z wyprawy do Gambii !!! GAMBIA 4497 17-02-08
Polskie prawo jazdy w Gambii GAMBIA 2883 19-01-07

GAMBIA - artykuły i relacje z podróży

SENEGAL / prowincja Casamance / Cap Skirring / -
2016-03-01
ArturG

kraje: GAMBIA, GWINEA BISSAU, SENEGAL
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia
liczba odwiedzin: 4939
liczba komentarzy: 5

Z Gambii do Gwinei Bissau

Senegal, Gambia i Gwinea Bissau to trzy państwa sąsiadujące ze sobą lecz o odmiennej historii. Pierwsze było kolonią francuską, drugie angielską, a trzecie portugalską.

Czytaj więcej

POLSKA / --- / --- / Magazyn Globtroter.pl Inspiracje nr 9
2015-11-04
GlobAdmin

kraje: GAMBIA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 2355
liczba komentarzy: 0

Gambia- kraina uśmiechu; Dominik Skurzak- Magazyn Globtroter.pl Inspiracje nr 9

Zastanawiacie się w jaki sposób podróżować, aby poznać prawdziwą Afrykę? Dominik Skurzak, fotograf i reporter wychowany w tamtej kulturze, ma dla Was kilka cennych wskazówek.

Czytaj więcej

MAROKO / Legzira / Legzira / African Road Trip - Łuki skalne w Legzirze
2015-05-15
African Road Trip

kraje: GAMBIA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 4690
liczba komentarzy: 0

African Road Trip - wyprawa samochodem przez Maroko-Saharę Zachodnią-Mauretanię-Senegal-Gambię

Właśnie wróciliśmy z naszej wyprawy samochodowej African Road Trip z Maroka do Gambii. Przejechaliśmy około 5 tysięcy kilometrów, po drogach, duktach i piaskach ziemi niczyjej, od Rabatu w Maroko, przez Dakhla w Saharze Zachodniej, bezkresne pustkowia Mauretanii, senegalskie wybrzeże i interior, aż do rzeki Gambii. Zakończyliśmy podróż pod palmami, na gambijskich plażach.

Czytaj więcej

MAROKO / Afryka / Afryka / Krzysiek - uczestnik wyprawy
2012-11-05
Wyprawa_Afryka2013

kraje: MAROKO, MAURETANIA, SENEGAL, GAMBIA, GWINEA, SIERRA LEONE, MALI
zawartość: droga na miejsce, zdjęcia
liczba odwiedzin: 3467
liczba komentarzy: 3

Motocyklowe Odkrywanie Świata - Afryka

Obecnie jestem na etapie przygotowywania samotnej wyprawy motocyklowej wzdłuż północno-zachodniej Afryki. Cała trasa liczy ok 18tyś km i zostanie pokonana motocyklem BMW r 1100rt.

Czytaj więcej

MAURETANIA / Afryka / brak / Logo wyprawy
2008-03-25
Cyprian

kraje: SENEGAL, GAMBIA
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 4418
liczba komentarzy: 3

Wyprawa dookoła Sahary !!!! Część V - Senegal, Gambia i Senegal

Piąty etap samochodowej wyprawy po Afryce Zachodniej.

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl