Przewodniki

GAMBIA - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

AfrykaGAMBIA
AMBIA
(Republika Gambii)


 Stolica: Bandżul (Banjul)
Waluta: dalasi (GMD), 1 GMD = 100 bututów;
Język urzędowy: angielski
Inne języki: mandingo, wolof

GAMBIA


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Wizy dla obywateli polskich, a także dla osób stale przebywających na terytorium Polski, wydawane są przez Konsulat Republiki Gambii w Warszawie lub bezpośrednio na granicy. Informacje wizowe zamieszczone są na stronie internetowej Konsulatu: www.gambia.pl. Paszport musi być ważny minimum 3 miesiące. Przy wjeździe nie wymaga się okazania biletu powrotnego. Władze graniczne mogą natomiast poprosić o okazanie środków niezbędnych na pobyt w Gambii (zwyczajowo jest to kwota 100 USD na dobę).

PRZEPISY CELNE
Obowiązują międzynarodowe przepisy celne dotyczące turystyki. W praktyce służby celne, graniczne i wszelkie inne służby mundurowe oczekują opłat (bakszysz) w wysokości od 2 do 5 USD, za które nie należy się spodziewać pokwitowania.

PRZEPISY PRAWNE
Używanie jakichkolwiek środków odurzających jest zabronione. Wszystkie przestępstwa związane z narkotykami są surowo karane, w najcięższych przypadkach także karą śmierci.

UBEZPIECZENIE
Obowiązuje ubezpieczenie samochodu (dodatkowo z informacją: „uznawane w Gambii”) oraz ubezpieczenie osobowe.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze (potwierdzone w międzynarodowej książeczce zdrowia), zaleca się szczepienie przeciw cholerze. Konsultacja lekarska kosztuje 40 USD, pobyt w szpitalu 70 USD za dobę. Należy przestrzegać zasad higieny tropikalnej i zabezpieczyć się przed licznymi chorobami (np. choroby brudnych rąk) oraz stosować profilaktykę przeciwmalaryczną.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Turyści podróżujący samochodem powinni mieć międzynarodowe prawo jazdy; OC jest obowiązkowe.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Warto połączyć zwiedzanie Gambii z wyjazdem do Senegalu, choć ceny usług turystycznych, pamiątek, wyżywienia itp. są tam wyższe. Ze względu na bardzo zły stan dróg podróżowanie w głąb kraju wymaga samochodu terenowego. Uwaga: na całej długości rzeki Gambii nie ma mostu. Przeprawa z jednego brzegu na drugi jest możliwa w dwóch miejscach: Barra Banjul i Farafeni. Promy kursują od wschodu do zachodu słońca.

BEZPIECZEŃSTWO
Zalecenia dotyczące zachowania środków bezpieczeństwa nie odbiegają od standardów obowiązujących w sąsiednich krajach: należy unikać podróżowania po zmroku, omijać dzielnice biedoty, chronić gotówkę i dokumenty przed kradzieżą kieszonkową itp. Za niebezpieczne uznaje się podróżowanie nocą w pobliżu granicy z Senegalem. Kobiety narażone są na zaczepki mężczyzn, którzy w celach matrymonialnych poszukują partnerek z paszportem europejskim. Problemem w tym kraju jest turystyka seksualna, w tym pedofilska; władze gambijskie powołały specjalne oddziały do walki z tym zjawiskiem.

RELIGIA, OBYCZAJE
W kontaktach z ludnością należy pamiętać, że 80% mieszkańców Gambii wyznaje islam i przestrzegać norm obyczajowych przyjętych w krajach muzułmańskich.

 PRZYDATNE INFORMACJE:
Niewiele jest automatów obsługujących karty kredytowe. Frank Zachodnioafrykańskiej Wspólnoty Walutowej (XOF), tzw. frank CFA - środek płatniczy w krajach sąsiednich - uznawany jest np. na targu lub przy zakupie pamiątek. Według przepisów regulujących wymianę walut wymiana bankowa jest obligatoryjna, niemniej nadal działa czarny rynek.
Turyści są często nagabywani przez ulicznych przewodników, oferujących swe usługi. Stanowcza, acz grzeczna odmowa jest z reguły skuteczna.
Odradza się przebywanie w pobliżu obiektów wojskowych, policyjnych, a także budynków administracji państwowej. Fotografowanie tych miejsc jest kategorycznie zabronione.
Baza turystyczna jest zadowalająca. Ciekawa przyroda Gambii i dobrze zorganizowana infrastruktura turystyczna sprawiają, że jest to kraj atrakcyjny i często odwiedzany przez turystów.
Klimat tropikalny z porą deszczową od czerwca do października.
Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Brak polskiej placówki dyplomatycznej.

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

GAMBIA - galerie i zdjęcia z podróży

GAMBIA / - / okolica rzeki Gambii / Gambijskie dzieci ochoczo pozowały do zdjęćGAMBIA / - / w drodze do Senegalu / pisklę stepówki czterowstęgnejGAMBIA / - / Gambia / Czyż nie są urocze?GAMBIA / - / po drodze do Senegalu / młoda gniewnaGAMBIA / - / Gambia / wioska w GambiiGAMBIA / - / pole golfowe Fajara / podróżować też tak możnaGAMBIA / - / okolica Bandżul / rybaczkiGAMBIA / - / okolica Bandżul / łódż rybackaGAMBIA / - / rzeka Gambia / My płyniemy malutką afrykańską łódeczką obok...GAMBIA / - / Sanyang  / Sanyang GAMBIA / - / rezerwat Tanji / dzikie pszczoły afrykańskieGAMBIA / - / pole golfowe Fajara / posiłekGAMBIA / - / po drodze do Senegalu / żołny małeGAMBIA / - / rzeka Gambia / obok wypoczywa młody krokodylGAMBIA / - / nad oceanem / zachód słońca GAMBIA / - / rezerwat Abuko / wilgowiec czarnogłowyGAMBIA / - / okolica Bandżul / uosobienie zwinnościGAMBIA / - / okolica Badżul / transport lokalnyGAMBIA / - / okolica Bandżul / długoszpon afrykańskiGAMBIA / - / rezerwat Abuko / żołna mała

GAMBIA - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Wzdłuż wybrzeża zachodniej Afryki GAMBIA 482 10-04-22
Przewodnik GAMBIA 3471 17-02-20
Internet GAMBIA 2517 27-10-19
Wiza GAMBIA 1499 24-11-18
Banjul i dalej GAMBIA 3914 10-03-18
wycieczki, zwiedzanie GAMBIA 1828 10-03-18
Jechać czy nie ? GAMBIA 2091 23-02-18
Wiza tak? wiza nie GAMBIA 2860 05-01-18
Parki i rezerwaty przyrody. GAMBIA 1872 17-11-17
MALARIA I PIGUŁY GAMBIA 3940 16-11-17
AFRYKA TAKA JAKA JEST GAMBIA 2577 23-02-17
Gambia - film z podróży GAMBIA 2333 10-09-16
wedkowanie w gambii GAMBIA 7641 16-11-15
GAMBIA SENEGAL - 7 dni GAMBIA 4051 24-02-14
objazd GAMBIA 3396 06-07-13
Co warto zobaczyc w tydzien ??? GAMBIA 6528 07-10-11
Relacja z wyprawy do Gambii !!! GAMBIA 5294 17-02-08
Polskie prawo jazdy w Gambii GAMBIA 3747 19-01-07

GAMBIA - artykuły i relacje z podróży

GAMBIA / Western Division / Sukuta / Gambia
2020-02-02
Gambian fan

kraje: GAMBIA
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia
liczba odwiedzin: 1542
liczba komentarzy: 1

Gambia indywidualnie

Podróż, zakwaterowanie, lokalny przewodnik. Jak podróżować po Gambii, jak wyglądają kontakty z mieszkańcami. Uroczystości rodzinne Gambijczyków, na które można być zaproszonym.

Czytaj więcej

SENEGAL / prowincja Casamance / Cap Skirring / -
2016-03-01
ArturG

kraje: GAMBIA, GWINEA BISSAU, SENEGAL
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia
liczba odwiedzin: 7322
liczba komentarzy: 5

Z Gambii do Gwinei Bissau

Senegal, Gambia i Gwinea Bissau to trzy państwa sąsiadujące ze sobą lecz o odmiennej historii. Pierwsze było kolonią francuską, drugie angielską, a trzecie portugalską.

Czytaj więcej

POLSKA / --- / --- / Magazyn Globtroter.pl Inspiracje nr 9
2015-11-04
GlobAdmin

kraje: GAMBIA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 3455
liczba komentarzy: 0

Gambia- kraina uśmiechu; Dominik Skurzak- Magazyn Globtroter.pl Inspiracje nr 9

Zastanawiacie się w jaki sposób podróżować, aby poznać prawdziwą Afrykę? Dominik Skurzak, fotograf i reporter wychowany w tamtej kulturze, ma dla Was kilka cennych wskazówek.

Czytaj więcej

MAROKO / Legzira / Legzira / African Road Trip - Łuki skalne w Legzirze
2015-05-15
African Road Trip

kraje: GAMBIA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 7261
liczba komentarzy: 0

African Road Trip - wyprawa samochodem przez Maroko-Saharę Zachodnią-Mauretanię-Senegal-Gambię

Właśnie wróciliśmy z naszej wyprawy samochodowej African Road Trip z Maroka do Gambii. Przejechaliśmy około 5 tysięcy kilometrów, po drogach, duktach i piaskach ziemi niczyjej, od Rabatu w Maroko, przez Dakhla w Saharze Zachodniej, bezkresne pustkowia Mauretanii, senegalskie wybrzeże i interior, aż do rzeki Gambii. Zakończyliśmy podróż pod palmami, na gambijskich plażach.

Czytaj więcej

MAROKO / Afryka / Afryka / Krzysiek - uczestnik wyprawy
2012-11-05
Wyprawa_Afryka2013

kraje: MAROKO, MAURETANIA, SENEGAL, GAMBIA, GWINEA, SIERRA LEONE, MALI
zawartość: droga na miejsce, zdjęcia
liczba odwiedzin: 4941
liczba komentarzy: 3

Motocyklowe Odkrywanie Świata - Afryka

Obecnie jestem na etapie przygotowywania samotnej wyprawy motocyklowej wzdłuż północno-zachodniej Afryki. Cała trasa liczy ok 18tyś km i zostanie pokonana motocyklem BMW r 1100rt.

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

04-18
Wyspa Świętego Tomasza - gdzie to jest?

Państwo Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to jedno z nieczęsto odwiedzanych przez turystów miejsc. Niemal każdy z rankingów popularności turystycznej lokuje ten kraj wśród 10 najrzadziej odwiedzanych. Czego więc można się spodziewać po największej wyspie kraju położonego w Zatoce Gwinejskiej?

04-15
Podróż w czasach zarazy

Kiedy pierwszy raz byłem na pustyni w Jordanii, zastanawiałem się, jak tam można żyć. Z czasem, gdy odwiedziłem Gobi, Saharę, pustynię Judzką w Izraelu, z przyjemnością zacząłem odkrywać subtelny urok pustynnych krajobrazów.

04-05
Sedona. Katedra bez ścian...
04-01
Cataratas Iguazu w Argentynie i B...
10-25
Samochodem po Argentynie cz. II...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2024 Globtroter.pl