Przewodniki

GWATEMALA - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

Ameryka ŚrodkowaGWATEMALA
GWATEMALA   
(Republika Gwatemali)
Stolica: Ciudad de Guatemala
Waluta: quetzal (GTQ), 1 GTQ = 100 centavos;
Język urzędowy: hiszpański 

GWATEMALA


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZY, PRZEPISY WJAZDOWE
 Obywatele RP przebywający w Gwatemali w celach turystycznych nie dłużej niż 90 dni nie podlegają obowiązkowi wizowemu. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od chwili przekroczenia granicy. Należy okazać bilet powrotny lub uprawniający do kontynuacji podróży. Przy wylocie należy opłacić podatek wyjazdowy i opłatę lotniskową w wysokości ok. 35 USD; przekraczanie granicy lądowej jest zwolnione z opłat. Dodatkowo, przy wyjeździe z kraju pobierana jest opłata 20 Quetzali (2,5 USD)  jako „opłata turystyczna”.

PRZEPISY CELNE
 Brak szczególnych regulacji dotyczących wwozu, wymiany i wywozu pieniędzy. Restrykcje celne nie odbiegają od ogólnie przyjętych standardów; na granicy wypełnia się deklarację celną. Surowo zabronione jest wywożenie znalezisk z wykopalisk archeologicznych.

PRZEPISY PRAWNE
Zabronione jest posiadanie leków psychotropowych i narkotyków, o ile nie są przepisane przez lekarza.

MELDUNEK
 Na granicy należy wypełnić kwestionariusz migracyjny, podając nazwy miejscowości, jakie zamierza się odwiedzić, oraz miejsca zakwaterowania.

UBEZPIECZENIE
 Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są honorowane. Warto wykupić miejscowe ubezpieczenie turystyczne, które uprawnia do bezpłatnego korzystania z najlepszych klinik prywatnych - koszt ubezpieczenia 2 tygodniowego ASSISTUR CARD wynosi ok. 10 USD.   Obowiązuje ubezpieczenie samochodu w pełnym zakresie.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
 Szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne nie występują. Wymagane jest szczepienie ochronne przeciw żółtej gorączce, o ile podróżujący wjeżdża z kraju zagrożonego ta chorobą. Zalecane: szczepienia przeciwko żółtaczce typu A i błonicy. Opieka medyczna jest łatwiej dostępna w miastach. Zarówno wizyta lekarska jak i pobyt w szpitalu są płatne.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
 Należy posiadać międzynarodowe prawo jazdy. Jak w większości krajów tej strefy możliwość wypożyczenia samochodu uzależniona jest od posiadania karty kredytowej lub pozostawienia znacznego depozytu w gotówce.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
 Nie ma ograniczeń, jednak przed udaniem się w dłuższą podróż wskazane jest skontaktowanie się z gwatemalskim instytutem turystyki INGUAT www.visitguatemala.com.  Szczególnie niebezpieczne rejony: miasto Guatemala, Petén, Huehuetenando, San Marcos, Izabal, Baja Verapaz, Alta Verapaz, Zacapa, Chiquimula.

BEZPIECZEŃSTWO
 Wysokie zagrożenie przestępczością; szczególnie niebezpieczne są gangi młodzieżowe. Na niektórych terenach przy granicy z Meksykiem mogą operować gangi narkotykowe. Odradza się podróżowania nocą mało uczęszczanymi drogami, samotnego podróżowania po zmroku, noszenia  przy sobie gotówki i biżuterii. Zaleca się pozostawienie dokumentów i paszportu w bezpiecznym miejscu (sejf hotelowy) i poruszanie się z ich fotokopią.

PRZYDATNE INFORMACJE
Telefon alarmowy dla turystów z obsługą w języku hiszpańskim: 1500.
Bardzo przydatna jest znajomość języka hiszpańskiego, przynajmniej w stopniu podstawowym. Znajomość języka angielskiego jest dość rzadka.
W Polsce nie ma przedstawicielstwa dyplomatyczno-konsularnego Gwatemali. Szczegółowe informacje można uzyskać w ambasadzie tego kraju w Berlinie i w Moskwie.
Banki dokonują transferów międzynarodowych. 
Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Brak placówki dyplomatycznej.

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

GWATEMALA - galerie i zdjęcia z podróży

GWATEMALA / - / Santo Tomas De Castilla / ...GWATEMALA / - / Tikal / Jedna z piramid w TikalGWATEMALA / Sacatepéquez / Antigua / Semana Santa GuatemalaGWATEMALA / Chiatla / Gwatemala / Laguna de MagdalenaGWATEMALA / Interior / Interior / Gwatemalskie refleksjeGWATEMALA / - / Tikal / PiramidalnaGWATEMALA / - / Panajachel / IndiankaGWATEMALA / - / El Ramate / Jezioro Peten ItzaGWATEMALA / - / Tikal / Jedna z piramid w TikalGWATEMALA / brak / Tikal / TikalGWATEMALA / ameryka srodkowa / gwatemala / wulkan i jezioroGWATEMALA / Tikal / ruiny Tikal / piramida majówGWATEMALA / Pocaya / Pocaya Volcano / rzeka lawyGWATEMALA / Chichicastenango / Targ / Kobiety idace na targGWATEMALA / Chichicastenango / brak / Ostoja spokojuGWATEMALA / gwatemala / jezioro / jezioro panachachelGWATEMALA / gwatemala / wulkan pacaya / widokGWATEMALA / Panajachel / jezioro Atitlan / To byla chwilaGWATEMALA / brak / Tikal / Swiatynia JaguaraGWATEMALA / Jezioro Atitlan / Jezioro Atitlan / Pejzaż wulkaniczny

GWATEMALA - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Podcast podróżniczy? GWATEMALA 1204 29-05-20
Autobus z Belize City do GC 1 stycznia- Nowy Rok GWATEMALA 632 07-09-18
Wulkan Santa Maria w grudniu GWATEMALA 1711 05-07-17
Studia w Ameryce centralnej, mozliwosci ? GWATEMALA 1051 25-04-17
Gwatemala i oscienne kraje - bezpieczenstwo?? GWATEMALA 8585 10-03-17
Gwatemala- wybrzeże Pacyfiku GWATEMALA 1613 05-10-16
Ubezpieczenie na czas dłuższej podróży GWATEMALA 1947 24-08-16
2016 bezpieczeństwo GWATEMALA 3639 14-06-16
gwatemala na dwa tyg z dziećmi - brak planów GWATEMALA 5796 19-02-15
Co trzeba zobaczyć w Gwatemali GWATEMALA 2954 10-08-14
pogoda maj-czerwiec GWATEMALA 2198 09-02-14
program na ok. 10 dniowy pobyt GWATEMALA 2579 21-06-13
Tikal - ktoś był ostatnio? GWATEMALA 2821 18-03-12
Ameryka Środkowa - styczeń, luty GWATEMALA 3937 25-12-10
Gwatemala - luty 2007 GWATEMALA 2381 01-06-09
hotel w gwatemali GWATEMALA 2138 25-11-08
wizy GWATEMALA 2274 12-01-06
Chętni do odkrywania Ameryki Środkowej? GWATEMALA 3591 30-04-05
Z san cristobal do Tikal,gwatemali etc-czy są jakieś wycieczki lokalne etc? GWATEMALA 2
Ameryka Srodkowa - gdzie/co/jak?? GWATEMALA 2

GWATEMALA - artykuły i relacje z podróży

GWATEMALA / Peten / Tikal / Tikal
2016-01-03
Borneo85

kraje: GWATEMALA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 4204
liczba komentarzy: 2

Tikal- niezwykłe miasto Majów

Cywilizacja Majów zawsze działała na wyobraźnię ludzi. Jeśli fascynuje Was ich życie i tajemnice związane z cywilizacją przeczytajcie relację z podróży do Tikal.

Czytaj więcej

CHILE / Puerto Natales / Torres del Paine / Na szlaku w Torres del Paine
2015-03-24
TheTravelingTree

kraje: WENEZUELA, SALWADOR, CHILE, KOSTARYKA, HONDURAS, NIKARAGUA, BELIZE, GWATEMALA, MEKSYK, ARGENTYNA, PANAMA, BRAZYLIA, PERU, URUGWAJ, PARAGWAJ, BOLIWIA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 7523
liczba komentarzy: 0

Wędrowne Drzewo w podróży przez Ameryki

Podróż, w którą wybraliśmy we wrześniu 2014 i która trwa po dzień dzisiejszy, była owocem wielu przemyśleń i marzeń, jakie mieliśmy w głowach, odkąd tylko pamiętamy. Marzyło nam się jechać w świat na dłużej, krótkie urlopy w pracy zaostrzały tylko nasz apetyt na więcej; chcieliśmy po prostu nauczyć się żyć w drodze. Zakasaliśmy więc rękawy i wzięliśmy się za oszczędzanie- tym łatwiejsze, że udało nam się emigrować do bogatej Szwajcarii. Wygodne życie też uzależnia, wierzcie bądź nie, jednak nasze dusze włóczęgów nie dały się zamknąć w ryzach spokojnego i poukładanego życia od pierwszego do pierwszego. Rzuciliśmy pracę, postaraliśmy się o pozwolenie na nauczanie naszego pierwszaka w drodze, spakowaliśmy trzy plecaki i polecieliśmy do Ameryki Północnej- do Meksyku.

Czytaj więcej

POLSKA / Kamień Pomorski / Kamień Pomorski / logo
2014-01-16
wewnetrznawolnosc

kraje: PERU, EKWADOR, KOLUMBIA, PANAMA, KOSTARYKA, NIKARAGUA, HONDURAS, GWATEMALA, BELIZE, MEKSYK, USA, KANADA, ALASKA, BOLIWIA, CHILE, ARGENTYNA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 4466
liczba komentarzy: 0

W Pogoni za Wewnętrzną Wolnością

Kolejna wyprawa pod patronatem Globtrotera! Tym razem trzymamy kciuki za śmiałka, który podjął się samotnej wyprawy rowerowej autostradą panamerykańską. 15 krajów - ok 26000 km :-)

Czytaj więcej

GWATEMALA / Ameryka Centralna / Antigua Guatemala / La Muy Noble y Muy Leal Ciudad de Santiago de los Caballeros de Guatemala
2013-12-13
FlyAwayTV

kraje: KANADA, GWATEMALA, WIELKA BRYTANIA, HONDURAS
zawartość: zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 4038
liczba komentarzy: 0

Dookoła świata za darmo

Jeśli zastanawiacie się czy da się podróżować nie wydając ani centa, koniecznie poczytajcie.

Czytaj więcej

MEKSYK / Campeche / Chenkoh / Znak drogowy Mundo Maya
2012-07-11
gastropoda

kraje: GWATEMALA
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia
liczba odwiedzin: 1274
liczba komentarzy: 2

Mundo Maya – Yaxha, Nakum (XI)

Dwa kompleksy ruin Mayów na wschód od Flores, na północ od trasy z Flores do Belize.

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

04-18
Wyspa Świętego Tomasza - gdzie to jest?

Państwo Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to jedno z nieczęsto odwiedzanych przez turystów miejsc. Niemal każdy z rankingów popularności turystycznej lokuje ten kraj wśród 10 najrzadziej odwiedzanych. Czego więc można się spodziewać po największej wyspie kraju położonego w Zatoce Gwinejskiej?

04-15
Podróż w czasach zarazy

Kiedy pierwszy raz byłem na pustyni w Jordanii, zastanawiałem się, jak tam można żyć. Z czasem, gdy odwiedziłem Gobi, Saharę, pustynię Judzką w Izraelu, z przyjemnością zacząłem odkrywać subtelny urok pustynnych krajobrazów.

04-05
Sedona. Katedra bez ścian...
04-01
Cataratas Iguazu w Argentynie i B...
10-25
Samochodem po Argentynie cz. II...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl