Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Thames Town- chińskie miasto widmo > CHINY


chiny-info.pl chiny-info.pl Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie CHINY / Szanghaj / Thames Town / Thames Town- SzanghajThames Town, ‘miasteczko nad Tamiza’ w środku Chin...Styl gotycki, wiktoriański i tudorski w wykonaniu chińskim.

Nazwa zapożyczona prosto z Londynu więc wiadomo czego możemy sie spodziewać. Zamysł taki sam jak z Paryżem- przyciągnąć ludzi atrakcyjnym pomysłem. Pomysł, puki co, wypalił średnio. Ukończone w 2006, postawione kosztem ponad $800mln i gotowe przyjąć 10 000 mieszkańców, dziś nadal pełni bardziej funkcję atrakcji turystycznej niż tętniącego życiem osiedla.

Położone dość daleko od centrum Szanghaju bo ponad 30km, w nowej dzielnicy Songjiang, którą spokojnie możnaby nazwać osobnym miasteczkiem pod Szanghajem.
Niektóre budynki są dokładnymi kopiami i maja swoje odpowiedniki w Angli. W miasteczku jest kościół, zwie się Christ Church a jego pierwowzór stoi w Clifton(Brystol). Jest też posąg Churchilla czy Harrego Pottera ale umknęły naszej uwadze...

Nieruchomości sprzedawały się dość sprawnie, ale kupić to nie to samo co zamieszkać. Nabywcami byli/są głównie zamorzniejsi Chinczycy traktujący zakup jako inwestycję i lokate pieniędzy. W Chinach nie ufa się bankom tak jak w innych krajach(patrząc na różne tureckie, cypryjskie i inne cyrki ....
Lokalizacja stała sie również jednym z ulubionych plenerów na ślubne sesje zdjęciowe
Co prawda nie jeżdzą lewa strona(jeszcze?), ale nazwy ulic typu East, Queen, Oxford są.

Mimo, że ilością mieszkańców Thames Town nie imponuje to nie jest tu ąz tak pusto jak w ‘chińskim Paryżu’. Prawdopodobnie lokalizacja robi różnicę. ‘Paryż’ jest bardziej na uboczu, mniej tam spacerowiczów czy turystów.

Wille po otwarciu kosztowały $600 000- 750 000 za 307-377m2. Chętnych było mało.
Mieszkania były już bliższe zwykłemu zjadaczowie ryżu. Tańsze niż wille, ale z cena $750.m2 nadal dla przeciętnego Chińczyka. Dziś takie ceny za m2 w Chinach to byłaby ogromna okazja. OD 2006 wiele się zmieniło, rynek nieruchomości wystrzelil w górę nieprzyzwoicie. Szalejące ceny za m2 sa jednym z wiekszych zmartwień rządu.

więcej zdjęć na www.chiny-info.pl

pozdrawiam!

Thames Town jest przykładem miasta wodmo(ghost town). W Chinach powstało(i nadal powstaje) ich trochę celem zabezpieczenia trwającej migracji ludzi z terenów wiejskich do miast. Zachód regularnie ogłasza te projekty porażkami, a Chiny twierdzą, ze do 2020 dziesiątki milionów ludzi przeniesie się do miast i to własśnie dla nich stoja te, aktualnie pustawe tereny. Kto miał racje dowiemy się za X lat;)

Zdjęcia

CHINY / Szanghaj / Thames Town / Thames Town- SzanghajCHINY / Szanghaj / Thames Town / chiskie 'angielskie' miasto widmoCHINY / Szanghaj / Thames Town / chinskie miasto widmoCHINY / Szanghaj / Szanghaj / Thames Town- Szanghaj

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl